Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Тај Хафен је део центра Хамбурга.

Рашо, у питању је центар града а као што можете видети по неким квартовима урбано ткиво се формирало уз саму убалу вековима. Буди сигуран да Хамбург обилује зеленилом и поред воде. Но и у овом делу Хамбурга има сасвим довољно уређеног јавног простора.

Хамбург је град са јако префињеном архитектуром и урбанизмом као и цела северна Немачка.
 
vranac":gh5saola je napisao(la):
Sve price ove vlasti o masovnim arapskim investicijama u Srbiju su se pokazale kao prevara.

AirSerbia je po tebi prevara? Ili ti investicija od milijardu dolara za kupovinu novih aviona nije masovna?
 
Da nabrojimo niz investicija o kojima smo čuli posedlednjih 2 godine:
1) proizvodićemo delove za Boing u fabrici Utva Pančevo - investicija koju ne možemo da razumemo koliko je velika i značajna. Epilog: čabar.
2) Kupovina 7 poljoprivrednih kombinata i oko 28.000 hektara najboljeg poljoprivrednog zemljišta od Al dahre, unapređenje poljoprivredne proizvodnje, izvoz u arapske zemlje. Epilog: čabar, nisu uzeli ni grumen zemlje.
3) Gradnja hotela na Kopaoniku. Epilog: čabar i minus, jer je hotel neke propale banke u stečaju na Kopaoniku, na licitaciji prodat našoj Republičkoj direkciji za imovinu za 2,1 milion evra, a zatim prodat arapskom investitoru za 1,5 miliona evra, zajedno sa zemljištem, tako da smo arapskog investitora praktično stimulisali sa 600.000 evra da sagradi hotel na Kopaoniku. Aferim.
4) Er Srbija. Grandiozni čabar. Ugovor ne možemo da vidimo, sve dugove bivšeg Jata pokrivamo mi poreski obveznici, a novoformirana kompanija ili stari JAT, ne znamo šta je jer niko ne može da vidi šta je potpisano, uzima u lizing avione i leti. Srbija je vlasnik valjda 51%, ali menadžment postavlja manjinski vlasnik, Etihad, ako sam dorbo shvatio. Samo neka leti, neka nam je živa i zdrava. Kakve milijarde u avione, ja ne mogu da shvatim da li se nekom priviđaju neke milijarde ili šta se događa?
5) Fabrika čipova, - Mubadala, u narodu prozvana Mabudala, investicija 4 milijarde evra, izvoz čipova iz Srbije u ceo svet, Srbija informatičko elektronska sila sveta, Surčin, blizu Aerodroma, traži se lokacija. Epilog: strašni čabar, sa neskrivenom željom da nekog priupitamo: zašto nas smatrate stokom?
6) Beograd na vodi, 3,1 milijarda evra, 1,5 - 2 miliona kvadrata, grad na vodi, hoteli, stanovi, tržni centar, poslovne kule ili kula, možda i mula. Epilog: donacija (valjda) za obnovu Beogradske zadruge i troškovi čupanja šina iz SA koje ničemu ne služe na našem teretu. Epilog se još uvek ne nazire, moguća je gradnja te kule i tržnog centra, ili možda samo tržnog centra, ulazak na ovakav način u čitavu investiciju, miriše na promašaj veka u Srbiji.

O kakvim arapskim investicijama u Srbiju mi danas pričamo?
 
belka":1kl7x6p3 je napisao(la):
Da nabrojimo niz investicija o kojima smo čuli posedlednjih 2 godine:
1) proizvodićemo delove za Boing u fabrici Utva Pančevo - investicija koju ne možemo da razumemo koliko je velika i značajna. Epilog: čabar.
2) Kupovina 7 poljoprivrednih kombinata i oko 28.000 hektara najboljeg poljoprivrednog zemljišta od Al dahre, unapređenje poljoprivredne proizvodnje, izvoz u arapske zemlje. Epilog: čabar, nisu uzeli ni grumen zemlje.
3) Gradnja hotela na Kopaoniku. Epilog: čabar i minus, jer je hotel neke propale banke u stečaju na Kopaoniku, na licitaciji prodat našoj Republičkoj direkciji za imovinu za 2,1 milion evra, a zatim prodat arapskom investitoru za 1,5 miliona evra, zajedno sa zemljištem, tako da smo arapskog investitora praktično stimulisali sa 600.000 evra da sagradi hotel na Kopaoniku. Aferim.
4) Er Srbija. Grandiozni čabar. Ugovor ne možemo da vidimo, sve dugove bivšeg Jata pokrivamo mi poreski obveznici, a novoformirana kompanija ili stari JAT, ne znamo šta je jer niko ne može da vidi šta je potpisano, uzima u lizing avione i leti. Srbija je vlasnik valjda 51%, ali menadžment postavlja manjinski vlasnik, Etihad, ako sam dorbo shvatio. Samo neka leti, neka nam je živa i zdrava. Kakve milijarde u avione, ja ne mogu da shvatim da li se nekom priviđaju neke milijarde ili šta se događa?
5) Fabrika čipova, - Mubadala, u narodu prozvana Mabudala, investicija 4 milijarde evra, izvoz čipova iz Srbije u ceo svet, Srbija informatičko elektronska sila sveta, Surčin, blizu Aerodroma, traži se lokacija. Epilog: strašni čabar, sa neskrivenom željom da nekog priupitamo: zašto nas smatrate stokom?
6) Beograd na vodi, 3,1 milijarda evra, 1,5 - 2 miliona kvadrata, grad na vodi, hoteli, stanovi, tržni centar, poslovne kule ili kula, možda i mula. Epilog: donacija (valjda) za obnovu Beogradske zadruge i troškovi čupanja šina iz SA koje ničemu ne služe na našem teretu. Epilog se još uvek ne nazire, moguća je gradnja te kule i tržnog centra, ili možda samo tržnog centra, ulazak na ovakav način u čitavu investiciju, miriše na promašaj veka u Srbiji.

O kakvim arapskim investicijama u Srbiju mi danas pričamo?

Pa nemojte biti toliko selektivni.
Ja bih nabrojao i velike kineske i ostale investicije :-D

Al kao sto vise puta ponovih, mi Srbi izgleda nismo odrasli ni dorasli, pa nam se najlakse prodaju bajke.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Belka, sve gledaš najcrnje moguće. Oslobodi se malo te ogromne količine pesimizma.
 
Još malo kule :)

20266589b.jpg


Kao što vidite na slici, iza ovog rešenja stoji studio Skidmore, Owings & Merrill LLP
 
laki72":19vofq94 je napisao(la):
Nemoj pogresno da me shvatis. Ti ja cesto imamo oprecne stavove po pitanju nekih tema, ali to ne znaci da ne postujem tvoje misljenje.
No, tvoja percepcija je iz ugla momka koji je izmedju 20-30 godina, ako se ne varam?
Vremenom se zivotne navike i potrebe menjaju.
Поштујем и ја твоје мишљење али се овде ипак не ради о глдењу из угла двадесетпетогодишњака ... какве год да су потребе млађих или старијих људи, градња града у ширину је сигуран пут ка друштвено-економској смрти града а нарочито ако за тим:

1. нема потребе
2. нема смисла
3. не ради се квалитетно

што је са Београдом случај а са свим наведеним примерима из Европе није.

Борчанац":19vofq94 je napisao(la):
Тако да када помињемо Видиковац, Борчу треба да се запитамо и зашто су та места сада ту и зашто им је расла популација. Зато што је тада имало смисла и лако може имати опет.

Опет уплићеш локалпатриотизам а замолио сам те да га привремено искучиш као фактор .. Када су насеља настана пре више векова имала су смисла, и то је трајало дог год је у њима живело аутохтоно становништво које је живело од тог насеља и за то насеље на самоодржив начин као једно тело и душа.

Зашто им је расла популација? Па зато што људи нису имали новца за ближе. Да смо у моменту хитног тражења дома те 1993. године као породица имали довољно новца, засигурно се не бисмо преселили у Гроцку ...

Zuma":19vofq94 je napisao(la):
Čak i jedna reč redovno ima više značenja, pa onda sasvim sigurno i rečenica.

Ја за твоје километарске постове више немам времена. Научи да пишеш суштински.
 
Dedinje, kakav crni pesimizam, pa ja sam najveći optimista na svetu, često i preko granice racionalnog, da ispadnem naivan i glup. Ovo je samo rezime crnog realizma, koji se ne znam iz kojih razloga toleriše i dozvoljava.

Što se tiče polemike oko toga da li grad treba da ide u širinu ili visinu, na strani sam STF-a. Pojavu širenja grada u širinu generisao je nedostatak urbanizma tj urbanističkih planova, kao i korupcija i nespremnost da se suzbija divlja gradnja s jedne strane, a s druge strane, omogući izdavanje građevinskih dozvola brzo i efikasno. Plus nerešeni imovinskopravni odnosi na zemljištu, sve to u koliziji sa potrebom stanovanja u Beogradu, dali su nam lepotu Borče, Krnjače, Koteža, Ledina, Surčina, Mirijeva, Kaluđerice, Malog mokrog luga, Zemun polja, Vidikovca, Žarkova, Resnika i inih lepota i uživanja. Neka se ne uvredi niko, ali činjenica da imamo samo u Beogradu oko 500.000 nelegalnih objekata, govori za sebe o našoj urbanističkoj dekadenciji, primitivizmu, provincijalizmu, sveukupno retko viđenoj gluposti.

S tim u vezi, epilog projekta Beograd na vodi biće ekstaza ili kruna našeg ludila, kako god da se završi, gradnjom, delimičnom gradnjom ili nikakvom gradnjom, ovako ponižavajući način realizacije jednog projekta od javnog značaja, samo govori u kakvom se pre svega mentalnom problemu mi nalazimo.
 
stf":3tj6vpew je napisao(la):
Борчанац":3tj6vpew je napisao(la):
Тако да када помињемо Видиковац, Борчу треба да се запитамо и зашто су та места сада ту и зашто им је расла популација. Зато што је тада имало смисла и лако може имати опет.

Опет уплићеш локалпатриотизам а замолио сам те да га привремено искучиш као фактор .. Када су насеља настана пре више векова имала су смисла, и то је трајало дог год је у њима живело аутохтоно становништво које је живело од тог насеља и за то насеље на самоодржив начин као једно тело и душа.

Зашто им је расла популација? Па зато што људи нису имали новца за ближе. Да смо у моменту хитног тражења дома те 1993. године као породица имали довољно новца, засигурно се не бисмо преселили у Гроцку ...

Мој локал патриотизам се односи на Београд. Покушаваш да прескочиш сва остала насеља која сам набројао током дискусије и да ме ваљда на неки начин дискредитујеш тиме. То није потребно јер се нисам никада ни представљао за неку мустру! Само размишљам а делим и по неку информцију. То што си цитирао није питање већ објашњење, људи су ту живели, градили су се блокови...јер су имали где да раде. Прочитај поново.

Више од две трећине садашњих становника је из периода пре 90их и распада фирми у којима су радили. Оно што си ти написао, може да се односи само на дивља насеља из последњих четврт века. И ове садашње који због беспарице баш циљају на ове крајеве. Док има све више и оних који пресељење овде виде као сигуран добитак јер цене стално расту и где се тек очекује бум цена.

Него искључи ти фокус на негирање постојања 3.Београда и видећеш да са или без њега Београду треба конкурентних а доступних локација за градњу. Да би цена земљишта дозвољавала да се део инвестиције усмери на естетику и квалитет, пре него на количину квадрата, максимално искоришћење малог простора. А то је поента целе моје приче. Борчу, као и друге ћошкове сам помињао само као одговор на твоје помињање истих.

Искључујем се. Јер нисам ни желео да провоцирам. Ако сам рекао да је можда превелик број становника за СА, можда није погрешно поделити са Луком...
 
stf":1kvixn0z je napisao(la):
Ја за твоје километарске постове више немам времена.

Dobro, dovoljno toga je rečeno, pa iznesene argumente dalje može svako da proceni sam.

Научи да пишеш суштински.

Evo, suštinski:

Navedi mi samo JEDAN slučaj na Beobuildu da je neko promenio bilo koji netrivijalni stav zbog uobičajenog "obrazloženja" od tri rečenice. Ili više takvih.
 
Борчанац":1adc5ivd je napisao(la):
milos.tro":1adc5ivd je napisao(la):
Борчанац":1adc5ivd je napisao(la):
А то ни у СА не може да се спречи обзиром да земљиште вреди читаву трећину вредности пројекта. Што му дође још и повољно овако кроз дискусију гледано. А све јер нема конкурентних локација и што се од тих 30% у центру мало шта може стварно искористити.

Hoćeš da kažeš,kako sam te razumeo, da zemljište SA vredi 1milijardu dolara? Znači mi poklanjamo Arapima 1milijardu dolara (a zauzvrat dobijamo 1/3 od X kvadrata prodatog stambenog prostora za 6 godina/realno za 8-9g) :?


Па Милоше, мање више тако испада, тешко је бити сигуран у било шта. Можда је тај капитал и мањи ако погледамо да имамо трошкове на измештању и ослобађању истог до 300 и неког милиона. Са друге стране ако је улагање три милијарде, колико вреди продато... 10, 8, 15 милијарди? То не знамо али ценим бар три пута толико, од цене изградње. Степа је у продаји била више од 3,5 пута скупља него у изградњи (цена квадрата)
Свакако је прескупо како год рачунали вредност земљишта које улази у дил, овако још дође приступачно. Да је на слободном тржишту тешко би га неко купио, а да му преостане пара и за квалитетну градњу, у то сам сигуран.

Malo sam se pozabavio i računicom (orijentaciono).Ako bi troškovi na izmeštanju i oslobadjanju SA bili oko 300 miliona, bilo bi potrebno da se proda oko 6.000 stanova da bi bili na nuli. Računao sam pošto bi bili najkvalitetniji stanovi kako su najavili (kvadrat oko 2500evra i prosečna cena stana oko 150.000 evra).I prve pare od prodaje bi videli za oko 8-9 godina. :kafa:
 
Борчанац

Твој локалпатриотизам се односи на благонаклон и нереалан став према насељима типа: Борча а не само према Борчи, погрешно си ме разумео. Ја сам тебе питао, колики проценат становника од 80 000 колико их има Северни Београд ту живи силом прилика а колики проценат живи од тог места за то место. Проценти ће ти рећи сами одговор ДА ЛИ је такав принцип урбанизације града - разуман.

Зато негирам "Београд 3". Зато што је ирационалан, бесмислен, хировит, дугорочно погубан и заиста ће тај начин урбанизације довести до ужасавајућег крахирања система, само је питање - кад. Уосталом, водили смо и полемику око тога на теми о мостовима где сам ти указивао да масовна урбанизација севера изискује (данас) непотребну а екстремно скупу инфраструктуру у виду још 3 моста да би људи са Севера дошли у град где им је и цео живот ... Зашто себе убацити у финансијку јаму када ти исти људи могу да живе на простору урбанизоване Луке Београд и да свакодневно прелазе 5 километара уместо 25 ?

Зума

Нисам рекао да све сабијаш у три реченице, већ да научиш да сабереш мисли и преточиш у речи. Не постоји нити један други форумаш упоредив са дужином постова од тебе као и конфузијом мисли у истима ...
 
15.06.2014 15:08
"Papirologija", pa početak radova na Beogradu na vodi
http://www.tanjug.rs/novosti/133632/pap ... a-vodi.htm

BEOGRAD - Predsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je danas da se u ovoj fazi projekta Beograd na vodi intenzivno radi "na papirologiji", odnosno na stvaranju uslova za što skorije radove, a rezultat će biti oživljavanje domaće građevinske industrije.

"Kod nas ne postoji građevinska industrija, uništena je u poslednje dve decenije, a sada ćemo da je stvorimo i uključićemo i ljude iz regiona, jer mi ne možemo sve sami da uradimo", rekao je Vučić.

Kako je objasnio, oko 100.000 stambenih jedinica će biti dostupno mladim ljudima, kao i zaposlenima u policiji i vojsci, a kredite na 20 godina će obezbediti UAE preko svojih banaka.
 
Samo nije precizirano koliko će da potraje "papirologija" :?
 
Steta sto nije izabrano ovo resenje kule. :wink:

130629133853137af8b82c9013071070_orig.png


Kula koja je izabrana je po meni cudna. Lepa je u zavisnosti iz kog ugla je gledas.
Vrh mi je bas gadan, nekako zaobljen. Sve u svemu orginalno resenje.

Pitanje je kako ce beogradjani prihvatiti ovu kulu s'obzirom da je bas masivna.
 
milos.tro":2mxy5z4j je napisao(la):
Samo nije precizirano koliko će da potraje "papirologija" :?

Sticajem okolnosti bio sam "prinuđen" da gledam emisiju, pa evo šta je otprilike rekao o "Navodnom Beogradu" - otvaranje zgrade Zadruge 27. juna (onda je dodao nešto u fazonu - ups, možda nisam smeo to da kažem), još jednom je najavio da će u narednih par dana biti formirano preduzeće Beograd na vodi (mislim da je ovo jedno 43. put da najavljuje to), rekao je da se uveliko rade stvarni koje ljudi ne mogu da vide - da se uklanjaju šine, a da je sa nekim ljudima koji u Savskom amfiteatru imaju cementare i sl. već dogovoreno preseljenje na druge lokacije. Onda je isticao kako su Arapi platili rekonstrukciju Zadruge, kako će to biti najlepša zgrada u Srbiji i kako će svi moći da dođu da vide kako će "Navodni Beograd" da izgleda. Pri tom je bio uzbuđen kao klinac koji priča o novoj igrački :D
 
nombre":1zpg83gg je napisao(la):
Kula koja je izabrana je po meni cudna. Lepa je u zavisnosti iz kog ugla je gledas.
Vrh mi je bas gadan, nekako zaobljen. Sve u svemu orginalno resenje.

Pitanje je kako ce beogradjani prihvatiti ovu kulu s'obzirom da je bas masivna.
Koja je kula to izabrana nisam u toku? Samo da nije ona idemo na mars!
 
Stari projekat
852751260531e1e51a6261308213606_orig.png

Novi projekat
befunkyimg0622jpg.jpg


Razlike: kula, trzni centar, pesacki most.
 
Ja sam pod tim izabrana pomislio da je odluceno kakva zgrada ce se graditi. Ali ipak je sve i dalje samo projekcija lepih zelja, jedna od mogucih sf vizija buducnosti. Nesto slicno kao prilog u beyond 2000, samo beyond 2020.
Ili da probam u belkinom stilu, za nase prilike verovatnije je beyond 3000.
 
dedinje":1q8a6bam je napisao(la):
Jonathan, kakav ružan gadan, i prljav post. Zadnja rečenica - neukusno hvalisanje

Dedinje, hvala na iskrenoj reakciji, ali navedeni atributi prelepo opisuju stvarnost u kojoj živimo, a koja se često idealizuje, pa je i moj post samo odraz toga i lične zgađenosti. Stvari se moraju nazvati svojim imenom. Sorry ako sam nekome ogadio doručak.
A "neukusno hvalisanje" je pogrešno shvaćeno. Naprotiv, želja je bila da se skromno predstavim, da ne budem potpuni anonimus kada već izričem neki stav. I nije valjda definicija "određeno, mahom posredno iskustvo u projektovanju" hvalisanje?! Stotine i hiljade arhitekata, dizajnera, inženjera različitih profila iz Srbije rade na projektima širom sveta, posredno i malo manje posredno, sa manjom ili većom ulogom i uticajem, iz inostranstva gde su odavno otišli ili odavde. Retko se čuje za njih iz mnogobrojnih razloga: ljudi su mahom pobegli odavde (stvarno ili virtuelno) i ne žele da se kompromituju, ova sredina je gadno zavidna, takođe, neinformisana i neobrazovana, postoji i strah od progona "finansijskih organa" zbog "neplaćanja poreza i pranja novca" iako je sav taj rad ogromna promocija za zemlju i čist izvoz, ničim stimulisan. Uostalom, rade mahom kao robovi, pa i nemaju vremena da se promovišu.
Ja sebe stavljam na margine gorepomenutih rabota, ali sa stavom da imam dovoljno iskustva da pomislim kako će neko za 2 mil evra da kupi jedan od najreprezentativnijih objekata ovoga grada, da ne pričam detaljno o tome šta će od njega na kraju da napravi.
Još jednom, izvinjavam se ako sam svojim postom pokvario akademsku atmosferu foruma.
 
Interesantno je i da se na obe slike koje je postavio nombre, vidi nepostojeca kula iza zgrade "Rad" na Novom Beogradu, vrvtno ukazujuci na to da ce i Delta poceti i zavrsiti svoju pricu dok ovo sve ne krene...
 
Vrh