Arahne":ypfqyq86 je napisao(la):
...Činjenica da je odlukom privremenog veća ukinuta studija koja predstavlja siže razmišljanja struke ( pretpostavljam da je tako) radi izgradnje BnV, govori nam sad jasnije nego ranije, da će u buduće sadašnja vlast, a na osnovu apsolutne vlasti ( to se u Rimu zvalo summum imperium) moći da menja i relativizuje mišljenja različitih stručnjaka radi povremenih potreba. Samim tim se razbija sistem i uvodi princip po kojem se radi cilja ne biraju sredstva. To nikako nije dobro...
Paralela:
- Ruzvelt. Jedini koji je 4 puta biran za predsednika SAD. Svoj poslednji mandat nije ni ''odradio'', umro je brzo nakon pobede na izborima. Tek posle njega su izmenama odgovarajuće regulative ograničili broj mandata predsednika SAD na 2.
Vrhovni sud Amerike kod njih ima i ulogu Ustavnog suda.
Svi znamo koliko je tamošnji sistem kapitalistički. Vrhovni Sud Amerike je zato u deceniji od 1920.-1930. odbacivao, tj. proglašavao suprotnim Ustavu bilo koji Zakon kojim su državnoj administraciji davane ingerencije u privredi, mešanje u privredu. Najveći pravni stručnjaci Amerike (koji sede u tom sudu) kao suprotan Ustavu SAD proglašavli su svaki takav akt. Jednostavno, nema šta država da se meša u privredu, da zapošljava i sl...i fajront.
Ruzvelt se kandiduje za predsednika. Osnova njegovog programa je predviđala da se država meša u privredu kako bi se suzbila ekonomska kriza u kojoj je svet tada bio, da država zapošljava, da se troše pare iz budžeta za to. Faktički, njegov program je bio sve ono što je Vrhovni sud Amerike 10 godina unazad svojim odlukama već proglašavao suprotnim Ustavu Amerike. Na izborima Ruzvelt ubedljivo pobeđuje. Osvaja svoj prvi mandat. Pobeđuje ne kao što odmah pomislimo da je u Americi...ono sa par procenara razlike između kandidata. On je imao par desetina procenata razlike u odnosu na protivnika.
Po stupanju na dužnost, kreće da realizuje svoj program koji predviđa da država interveniše u privredi, da zapošljava, da izvodi tzv. javne radove, da troši pare iz buđžeta na zapošljavanja. Svi ti Zakoni izglasani u Kongresu završavaju opet pred Vrhovnim Sudom Amerike.
Logično bi bilo očekivati da su opet stručnjaci (najveći pravni umovi Amerike koji sede u tom sudu), obarali sve te zakone jer se u međuvremenu nije menjao Ustav SAD, ono što je bilo protivustavno pre 2, 3 ili 5 godina, moralo je biti i tada... Isti je Ustav SAD, isti ljudi koji odlučuju sede u tom sudu (mandat im je doživotni). Šta je struka uradila?
Nijedan akt nisu oborili. Sve su ih proglasili da su u skladu sa Ustavom Amerike.
Bili su odgovorni. Smatrali su da je narod, koji je jedini suveren, svojim glasanjem za Ruzveltov program rekao da želi mešanje države u privredu. I, zato su sve to dozvolili jer oni nisu iznad naroda.
Ovo samo kao paralela da se nikako ne treba uvoditi nekakav sistem vlasti stručnjaka koji eto imaju svoja pravila i ne zanima ih svet oko njih. Time što najveći pravni stručnjaci Amerike nisu oborili Ruzveltove zakone oni nisu srušili sistem Amerike, nego su pomogli da se izgradi novi, koji je narod, svojim glasanjem pokazao da želi. A, mišljenje naroda je apsolutno suvereno, važnije od bilo čijeg stava. Već u prvim godinama njegovog mandata stopa nezaposlenosti je počela da opada u Americi, usvojeni akti su počeli da daju efekte...
Struka daje mišljenja, analize, predloge (savete)...
Onaj kojeg biramo na izborima odlučuje. Ne struka. Za njih nikada nismo glasali, nikada im nismo dali mandat da odlučuju.
Naravno, ne govorimo ovde o čisto tehničkim stvarima, tipa da li treba u gradnji konkretnog objekta koristi taj i taj beton, ili ta i ta armatura, ili o načinu izgradnje i sl. Naravno da je tu mišljenje struke apsolutno.
Govorim o načelnim odlukama, o pravcima razvoja, o opštim, krovnim stavovima, odlukama...tu se struka pita za mišljenje, ali ne odlučuje.
Ako ona odlučuje i o takvim opštim stvarima...što mi onda idemo na izbore da biramo nekoga ko ionako neće odlučivati? :wink: