Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

dedinje":cmbs3u1i je napisao(la):
STF, potrudi se da napišeš neki normalan post u kome neće biti izrečena nijedna laž ili glupost. Možeš ti to - pogledaj post FTJ.

Ne vidim da STF pise pristrasne postove ili da inosi lazne i glupe komentare, on je samo naveo neko svoje licno iskustvo koje je imao na Dedinju.

Mislim da ste previse ostri prema njegovim izjavama i da omalovazavate njegov stav bespotrebno.
 
Borčanac, ne borim se ja ni protiv koga, ne vidim sagovornike kao neprijatelje, ali nije tačno da nisam mnogo toga pogodio, nego ti gledaš stvari iz drugog rakursa od mene. Ja želim ipak sebe da izdvojim kao nekog ko je izneo jasan i rezolutan stav da neće biti ništa, dok su svi ostali polovični, femkaju se i ne znaju hoće li ili neće. U skladu sa tom procenom, koja ništa ne košta ako se omane, krećemo se u komentarisanju projekta ili krećete se u komentarisanju projekta. U jeku predizborne kampanje stvarno sam imao potrebu da kao neko ko nije pristalica stranke na vlasti, malo jače viknem da je u pitanju prevara, što je posle vama došlo kao kec da me malo, malo čačkate: a, dižu se šine, a iseljavaju se porodice, a gde je sad Belka i slično, što je dovelo do one ružne epizode sa Bivisom, kome se evo sada isreno izvinjavam što sam reagovao brzopleto i ružno i izrekao uvrede na njegov račun. Pošto me malo, malo bockate, ja odgovaram da hoću da se sprdam sa temom, što je slažem se takođe nekulturno, ali u jednom dozvoljenom domenu. Ok, evo obećavam da se dalje neću sprdati sa temom, ali želim da zadržim svoje mesto vodećeg ili jednog od vodećih skeptika po pitanju projekta.

Vidiš STF kako izgleda kada te pogrešno razumeju.
 
Е Белка, сад је тек твоје писање и резоновање достојно твог пређашњег реномеа и озбиљности!
Ти кажеш неће бити ништа, ево да се не фемкам више... и веруј да нисам чачкао. Напротив, ја сам сигуран да ћеш ти тек бити од користи у дискусији. Приметио сам, што кажеш, да хоћеш да се види твоје издвојено размишљање. Зато сам ти се искључиво и обраћао, јер све нам је познато...издвојено је твоје мишљење и знају га већ и врапци :D ( да се не наљутиш, шала )

Ја кажем биће нешто, мислим да нешто већ има остварено, а корисно за Београд када одбациш маглу. Скидање непотребних шина и делимично обнављање задруге, па чак и промоција (на неки начин) Београда у Кану, уз убрзање планова инфраструктуре и саобраћајних измештања шире од СА.
СА ће сигурно у неком тренутку бити грађевинска зона. То је мој јасан став од почетка.
 
Belka u svakom slucaju, ako si zeleo da se, kako kazes "izdvojis kao neko ko je izneo jasan i rezolutan stav da neće biti ništa, dok su svi ostali polovični, femkaju se i ne znaju hoće li ili neće"

Uspeo si u tome, izdvojio si se definitivno.
Do sada ne poznajem nikog na forumu koji je branio svoj stav na takav nacin kao ti, koji se zalagao za svoju ideju do te mere da ostali ucesnici imaju osecaj da taj vodi bitku sa svim ostalima kako bi branio svoju cast do kraja.

Mislim da sve previse prihvatas licno, ovo je forum, pricamo, caskamo, druzimo se.
Nista drugo, nema pobednika, nema gubitnika.
 
Ok, trudiću se maksimalno da s obzirom da je komunikacija preko kompjutera nesavršena, sačekam i spustim lopticu u nekim reakcijama. Sve ok, nastavljamo drugarski, nemam ja nikakvu želju da budem nekakav pobednik, ne znam ni ja čega, forumske komunikacije, gluposti...
 
Drugari koristim priliku da se osvrnem na tekst koji sam ranije objavio:
Београд на води и губитак права на град
http://akademskikrug.rs/beograd-na-vodi ... a-na-grad/ (ceo tekst)
kao i na plan izgradnje Beograda na vodi
http://www.24sata.rs/_customfiles/grafi ... a-vodi.jpg
24sata-bgd-na-vodi.jpg


Po planu gradnje stambeni reon biće prošaran i od hotelskog komleksa izdvojen bujnim zelenilom,zadržavajući privatnost i povećavajući atraktivnost lokacije. Zgrade će biti opremljene objektima za život naselja,a zona stanovanja će biti od prvog sprata .Sama lokacija biće jedna od najprestižnijih i najskupljih u Beogradu (kako je ranije navedeno gradiće se od najluksuznijih materijala) . Po planu bi trebalo da se gradi 22.000 najskupljih stanova u Beogradu (sa aspekta lokacije i kvaliteta gradnje), znači imali bi oko 80.000 jako bogatih ljudi na tom prostoru u izolovanim stambenim zonama. To bi moglo da predstavlja problem segragacije koji autor teksta navodi.
Po mom mišljenju čitav plan izgradnje 22.000 stanova je nerealan,medjutim projekat izgradnje stambenog prostora je takav da bi i manji broj zgrada stambenog prostora koje bi se gradile bile izolovane.
 
80 000 jako bogatih ljudi na ukupnu populaciju od 2 miliona je 4% sto je neverovatno veliki procenat bogatasa za grad kakav je Beograd
 
spatiotecte":o80wdoi5 je napisao(la):
Ne vidim da STF pise pristrasne postove ili da inosi lazne i glupe komentare, on je samo naveo neko svoje licno iskustvo koje je imao na Dedinju.

Baš ... ajde da nikad tamo nisam kročio i da pišem po nekom od drugih formiranom šablonu pa da ovi ostrašćeni napadi individua imaju nekog smisla ... ali tamo sam faktički živeo 4 godine (međusmena u Dizajnerskoj oduzima čitav dan), i ono što sam napisao je iz ličnog iskustva. Žao mi je to se to ne poklapa sa idealizovanim pogledima pojedinaca. Svi mi "branimo svoj kraj" ali da stariji ljudi sebi dozvole da se ponašaju poput balavaca je krajnje žalosno...

Rado se sećam tih vremena, lepo smo se družili i slobodno se ponašali po kraju, ali je takođe tačno da postoje ulice kojima stvarno nije svejedno proći. A problema sa iskačućim obezbeđenjima smo itekako imali, ništa nisam napamet rekao. A u urgentnom smo završili ne iz ulične tuče, nego iz napada iz čista mira i to zato što "nismo iz kraja" ... a tek skupina likova u četvrtoj gimnaziji ... pa i MOC je mala maca za one tipove ...
 
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... mere-u-GSP (ceo tekst)

"STAMBENO REŠENjE ZA 192 PORODICE

- RADOVI na projektu "Beograd na vodi" idu predviđenim tokom. Posle izmeštanja šina, počela su i prva raseljavanja, uz obezbeđeno stambeno rešenje za 192 porodice koje žive na tom potezu. Takođe, u toku je rekonstrukcija Beogradske zadruge, koja će vrlo brzo biti gotova - rekao je Vesić "
 
Велики поздрав форумашима,
пратим одавно разне теме на Beobuildu, наравно у својству кибицера,
али сада морам да се укључим, јер је поменута једна институција и њен кадар, односно Школа за дизајн и њен (бивши) ученик..
Господо, образовно-васпитни радници и ученици ове школе имају одређени реноме и молим Вас да приликом обраћања истим имате то у виду и то управо због визуре из које они посматрају свет.
Могуће је да ни дотични приликом излагања ставова није био довољно јасан, па ћу их, надам се уз његову сагласност протумачити.
Наиме, становање у резиденцијалном насељу (иако је, уистину, део града о коме је реч то све мање) подразумева извесну културу становања која је у временима испуњеним социолошким феноменима, а која трају већ дуго веома запостављена, што се некоме ко становање схвата као, да се тако изразим, симбиозу стамбеног простора и ширег окружења и њихових уживалаца, може учинити нелогичним.
 
Pošto mislim da je tema veoma važna, pokušaću sa jednim opširnijim objašnjenem. Možda pomogne par primera. Zaboravite na onaj tekst. Rekao sam da ga treba tumačiti zato što se zaista može shvatiti na razne načine, ali je osnovni motiv za pitanje o pravom "korisniku" razvoja Beograda, zaista osnova sadašnjih razlika u pristupu urbanizmu u Beogradu. Investitorski urbanizam i potpuno slobodno tržište, ili usmeravanje i kontrola? Ako je usmeravanje, kakvu politiku treba voditi? Šta treba štititi, a šta ne? Šta podsticati čak i ako to mi sami treba da platimo od prihoda na drugom mestu?

Pre svega, šta znači pitanje kome služi neki prostor? Ovde treba razlikovati dva različita problema, ko koristi usluge u tom prostoru, i ko od njega ima stvarne koristi.

Primer za klasifikaciju po tome ko koristi usluge koje se pružaju u nekom prostoru su recimo skupi restorani. Koliko ste puta ušli da bi večerali u mesto gde je hrana bar dva ili tri puta skuplja nego inače? Ko stvarno koristi skupe brand name prodavnice da bi kupovao odeću? Ko dakle koristi prostor na kome se nalaze ovi objekti? Nikome nije zabranjeno da ulazi, a većina će verovatno bar ponekad ući i jesti ili kupiti nešto veoma skupo. Ali prosečan procenat vremena u kome daleko najveći deo građana Beograda stvarno KORISTI izgrađeni prostor, a time i delove Beograda u kojima se ovako skupe usluge nude, je zaista veoma mali. Time je deo grada efektivno oduzet (jer tu onda ne može biti ništa dugo što je većini pristupačnije, poželjnije ili korisnije). U zavisnosti od, ne samo procenta površine koji oni zauzimaju, nego i od kvaliteta i opšte poželjnosti prostora koji je tako zauzet (Kalimegdan?, Zemunski kej? Savski kej?), to može biti zaista previše u odnosu na optimalniju raspodelu i dugoročnu korist za ceo grad.

Za ovo drugo, tj pitanje kome neki prostor STVARNO koristi, primer je slobodna zelena površina naspram jeftine kladionice. I jednu i drugu površinu koriste siromašni, ali stvarnu korist imaju samo od ovog prvog. Kladionice samo surovo eksploatišu njihovo siromaštvo pružajući im lažnu nadu. Ma koliko izvesna doza nade bile neophodna,.nije li bolje podsticati zdrav život i preuzetnitštvo kao realnije izvore nade u bolje sutra, od sistematskog promovisanja ideje da vas jedino sreća može izvući: lutrija, klađenje, "pobednici" kvizova i reality show predstava. Šta je onda pravi društveni interes u raspodeli namene gradskog prostora? Kladionice koje zarađuju i vlasniku prostora plaćaju dobru rentu (a time i gradu), ili zelena površina na kojoj svi mogu igrati fudbal umesto da se klade na njega, dakle nešto što ne zarađuje direktno, ali je indirektno mnogo korisnije? Ali KOME korisnije? Kome to služi? To je poenta.

Sličan primer je i drugi sprat tržnog centra Ušće, deo sa brzom hranom. Tamo su Mekdonalds i svi ostali. Tu ima toliko tinejdžera da se čeka na red po 10 minuta. Zašto ih ima toliko? Ne zato što svi vole da jedu, nego zato što su mesta tipa Mekdonalds jedina gde dečak može izvesti devojčicu za malo para, gde mogu dugo da sede i da im niko ne smeta. To su jedina mesta gde njih deset može da se skupi i priča, oko jednog stola sa puno stolica skupljenih na gomilu, i da budu dobrodošli koliko god dugo žele. Ono što Mekdonalds ustvari zaista prodaje jeste prostor, on zadovoljava socijalne potrebe jedne društvene grupe po cenu njihovog navlačenja na brzu džank hranu i piće, koji vremenom kod jednog broja njih postaju i navika, i potreba, i stil života. Krajnje uprošćeno rečeno, između dilera droge i McDonaldsa ne postoji bitna razlika u vrsti delatnosti i mehanizmu obezbeđivanja trajnog priliva profita, samo u stepenu opasnosti. Nije li bolje da grad mladima besplatno obezbedi bar deo sličnog prostora na obali reke ili negde gde postoji jeftini kafić, besplatna fontana i česma sa vodom, i zelena poljana sa puno klupa i sprava za zabavu? Da mogu da se druže, a da pri tome ne moraju da jedu? I to ne svuda, već samo na najlepšim ili najpopularnijim mestima grada? Ako je dakle 2. sprat Ušća sa brzom hranom model krajnje uspešnog biznisa, da li to znači da obalu Savskog Amfiteatra umesto takvog, širokog i zdravog šetališta i zelenog pojasa, treba popuniti neprekidnim nizom od bar 100 metara lokala brze hrane, ili lokala sa ogromnim izborom skupog alkohola iz celog sveta? To bi investitoru, a time i gradu, donelo najveći profit po kvadratnom metru. Ali da li je to i najbolje?

Tako se vraćamo na početak. Kome treba da služi gradski prostor? ŠTA JE KRITERIJUM za raspodelu namena? Samo novac? Slobodno tržište? Društveni interes? Ko ga određuje?

Naravno, bila bi potpuna besmislica boriti se protiv vetrenjača i poricati ekonomske realnosti savremenog sveta. Međutim to niko i ne pokušava. Problem je nastao kad su mnogi ljudi posle par decenija investorskog urbanizma postali svesni da se ovaj trend, koji ne koristi svima već samo nekima, neće zaustaviti ako se neko ne bude bunio. Nema zašto da stane ako su baš oni koji su oštećeni zadovoljni i blaženo ćute pošto nam se grad "razvija". Za koga? Čiji će to životni stil biti tako potpomognut? Koliko takvih ima? Ljudi su mislili da bi opšti društveni interes mogao biti sačuvan bar na mestima koja su svima najdragocenija, a da se pare za funkcionisanje grada privremeno zarađuju na čitavom ogromnom zapuštenom ostatku Beograda. NE na Kalemegdanu, ili bukvalno na samoj obali Save i Dunava u strogom srcu grada. Oni će kasnije moći da zarade od turizma, kulture, od zdravije populacije, skupljeg kvadrata zbog kvalitenijeg života, i na još mnoge druge načine koji su možda indirektni, ali dugoročno prave više novca, i to sigurnijeg novca, za grad i za većinu njegovih stanovnika, a ne za strane fondove.

Na kraju, pošto sam već pomenuo kviz, evo jednog. Ako realnu situaciju krajnje uprostimo i izostavimo sve prostore čije su funkcije na neki način nužne, moglo bi se postaviti pitanje nalik ovom. Zamislite grad u kome 1% stanovnika poseduje 60% bogatstva i ima 95% uticaja na odlučivanje. Kako bi po vama trebalo raspodeliti preostali, slobodan prostor u gradu? Koji procenat tog preostalog prostora treba da zauzimu sadržaji od kojih najviše koristi ima ovih 1% bogatih:

a) 1%
b) 60%
c) 95%

Šta bi dakle trebalo da bude osnova kriterijuma po kome se alocira namena gradskog prostora? Čovek (a)? Novac (b)? Realni društveni uticaj (c)? Nešto između? Koji bi procenat od 0 do 100 po vama bio optimalan?
 
Још ако узмеш у обзир да тај простор користи ограничен број људи. Да ће га у будућности користити далеко већи број...и већ си добио одговор на већину твог текста.

У твом писању има нечега. Комерцијализовање било чега одузима истом душу. Било да је кафана, фудбал, начин дружења... све се то мења и оставља сету нама. Али га као такво идеализују и прихватају нови нараштаји, за њих постаје прхватљиво, нормално, уобичајено.

Данас је то тако. Простор ће на крају освојити људи и биће им потребан. Наш поглед на ствари, наш став о таквом животу биће сувишан.

Времена се мењају, људи исто тако...треба то прихватити. Имам слично мишљење о навикама, начину поимања и конзумирања свега. Само то је тако и ја могу да чувам свој свет од те промене, ако то желим. А цео свет да мењам и не могу, нити би се дрзнуо да помислим да сам у праву.

Опет је понуда и потражња. Велика риба једе малу, закон јачег...Где ће то довести, видећемо, само тако црно баш и није.

Победа капитала није по правилу и пораз човека. Бар не сваког. Негде је и природно да јачи опстају и да је њима подређено све. Као човек који воли природу, то свакако разумеш. Можда јесте по мало депримирајуће не одвојити човека од животиње, као разумно биће које дели и саосећа...али на крају зов природе нас ставља у исти кош.
Све што можеш је...буди бољи, јачи, паметнији...па ти диктирај услове. У супротном пливај у за тебе створеном свету.

Видећемо до краја, само, СА може обликовати и људима приближити искључиво капитал тих 1% па је логично платити и данак који изискују. И ту нема места романтици...
 
Najzad neko sa filozofskim afinitetima :) Borčanac, mi imamo mnogo više slobode nego što misliš. To nije romantika. Jedna od važnih stvari koje čovek nauči je da je veoma malo stvari kod ljudi zaista nužno. Osnovna priroda čoveka je fleksibilnost, potencijal. To je razlog pobede Homo Sapiensa u evolucionoj utakmici. Ono što jesmo, i razlog zašto uopšte još postojimo. Skoro sve što držimo bezuslovnim istinama je samo mit i konstrukcija. Neko se nekada veoma potrudio da promeni prethodnu "istinu", pa sada svi misle da je tako oduvek bilo, ili je propustio priliku da to uradi, pa nas polako uništavaju koncepti koji su davno trebali biti zaboravljeni. Ljudi ne mogu da misle bez postulata o kojima se ne misli. Zato je najbolji metod propagande u ljudskom društvu uvek bio da se većina ubedi da nešto "mora biti", da je to opšta, očigledna, polazna istina koja je sama po sebi razumljiva, pa se i ne može dokazati, niti bi je trebalo dokazivati čak i kad bi to bilo moguće.

Ja još nigde nisam video jasno obrazloženje niza tvrdnji da će grad maltene propasti ili biti bitno oštećen ako neki od kontraverznih projekata o kojima pričamo ne bude bio baš po željama prvog investitora koji je napravio dobar dil sa onima koji su u nekom trenutku odlučivali. Da pored samog Kalemegdana baš mora da nikne komercijalno brdo iste veličine kao i sam Kalemegdan, inače nikada nećemo imati bolju ponudu!? Samo razmisli o tome za trenutak - kao da si prvi put u životu čuo - ja mogu samo da se smejem, jer ne znam ni jednu primereniju reakciju na takvu tvrdnju. Ili da zgrada i jedinstvena pozicija na kome je hotel Jugoslavija ne može da finansira sopstvenu rekonstrukciju bez dodavanja dve ogromne kule? To je ponižavanje elementarne inteligencije. Nema ničega nužnog u tome. Potpuno je isto i u Savskom Amfiteatru. Beograd neće propasti ako pored obale ostavi KVALITETNU i široku pešačku vezu Ade Ciganlije i Klemegdana. Neka bude bar pola onoga što već postoji na levoj obali Save, pa će biti drastično bolje. Takođe, zar ne mogu da malo smanje stepen izgrađenosti? Ko je i kada dokazao da baš OVAKO MORA DA BUDE ????? Ali ne, samo se neko jednostavno pojavi i kaže da je samo po sebi razumljivo da je to "ekonomska nužnost". I tako stalno i svuda. To jest, tamo gde se uopšte bilo ko i oglasi. A da se negde možda pojavi trunčica dokaza, možda neki broj? Neki elaborat? Bilo šta vezano za takozvanu ekonomsku nužnost? To što se neki projekat odbija kao loš nema nikakve logičke veze sa tvrdnjom da se time negira praktični primat ekonomskih zakonitosti. Jedino se kaže da je TAJ projekat loš, ne da SVI projekti loši. Ovaj besmisleni logički haos kojim nas razne propagande svaki dan zatrpavaju je zaista neka vrsta agresije na sopstveni narod. Znam da je tako svuda, ali to stvar ne čini nista lakšom.

Dakle ne, za sve praktične svrhe možemo smatrati da se ljudima kao nužno dešava samo ono što oni sami prihvate da je nužno.

Још ако узмеш у обзир да тај простор користи ограничен број људи. Да ће га у будућности користити далеко већи број...и већ си добио одговор на већину твог текста.
Na koji način će ga koristiti? Onako kako bi mogli da je bilo drugačije, ili onako kako će morati pošto će biti ovako?
 
Zuma":iz6tfh20 je napisao(la):
Pošto mislim da je tema veoma važna, pokušaću sa jednim opširnijim objašnjenem...

:lool: Јеси јак. :kk:

Пошто се, као неко ко важи за "ђиласовца", нисам оглашавао до сада на овој теми, сада када је главни део кампање прошао да "нешто и ја кажем за Дневник". Најпре, у начелу сам за отпочињање радова у Савском амфитеатру и ту се слажем са СТФ-ом да је фазна градња једини реални концепт. И сасвим је нормално да се започне од дела који је најлакши за реализацију. И вероватно сам део оне мањине која, за разлику од Зуминог идеализма, немам проблем с тим што ће један од првих изграђених објеката бити шопинг-мол. Ако треба култивисати део СА поред Газеле и отворити целу причу за гомилу људи који, за разлику од нас на овом форуму, нису никад ни размишљали о овом земљишту, велики трговинско-забавни центар није најгора ствар за ту намену, нити треба бити гадљив на паре из Емирата. Такође, гомила ствари, попут уклањања колосека, измештања железничке и аутобуске станице или довршетка обилазнице, морала би да се уради и без доласка Арапа и то је трошак који би нас чекао и тако и тако.

Међутим... Значај овог дела града је толики да нисам ни сањао да ће - попут манифестације "Аматери своме граду" - до првих потеза доћи без консултовања струке (осим ако се провинцијални раковички биро у коме раде страначки симпатизери не сматрају архитектонском елитом), без израде ДУП-а, без јасне конструкције из којих средстава ће се финансирати припрема земљишта... И што је најтрагичније, план изгледа тако да се просто намеће закључак да ниједан урбаниста није укључен у његово доношење. Без предвиђене ЛРТ или метро линије, без испланираног колектора који би се негде спојио са Интерцептором, без широких булевара, без укопаних колосека до старе железничке или око Калемегдана, без планирања новог моста у продужетку Немањине, а са небулозним "пешачким мостом" који не води нигде и уз то је недопустиво низак за пловну међународну реку каква је Сава, без обнове зграде старе Поште 2. Не претерујем када кажем да сам сигуран да би чланови овог форума, ма колико острашћени и супротстављених мишљења, направили далеко озбиљнији, хуманији и лепши пројекат.

Једина нада која нам остаје јесте да ће се евентуелним спровођењем пројекат уозбиљити и да ће наивне маштарије, попут фалусног далекоисточног небодера, заменити квалитетнија решења (додуше, мислим да већ постоје другачији предлози, много примренији београдским визурама).

Е, сад, што се тиче Белке. Мислим да нико нема права да му замера тврд став који заступа, јер је човек очигледно најупућенији у правно-својинска питања, па су се многе његове најаве обистиниле. Иако не делим до краја његов песимизам, не бих волео да останем без искреног става, драгоцених примедби и запажања, па има моју пуну подршку да их и даље дели са нама. Кога боли, нека га стави на игнор листу и нека се не труди да ућутка човека. Интересантно, када је раније због разноразних свињарија критиковао бившу градску власт, нико га није критиковао да странчари.
 
Mislim da sam konačno shvatio pokretački motiv Vučića da ovoliko "gura" u medijima BnV, i pored ignorisanja od strane stručne javnosti.

Đilas i DS su godinama pričali o jednom mostu, o velikoj investiciji, "novi simbol Beograda" (ko zna koji po redu?), rekorderu, čudu na Savi, niko nema takav, i Diskaveri došao u Beograd ...

I onda, kako to prevazići, čime zaseniti most preko Save, "novi simbol Beograda" propagiran i izgrađen od strane političkih protivnika? Da se više ni ne spominje, da DS-ovce bude blam i da im ne pada na pamet da uošte dođu u situaciju da se porede sa projektima SNS-a?

Pa sa projektom koji je višeg reda veličina od mosta, naravno. Tako se rodio "Navodni Beograd".
Ovoga sam se i plašio, čak mislim da sam i spominjao takvu mogućnost.
 
Relja dobro si analizirao.

Ali zato ako se Beograd na vodi realizuje, stvarno ce baciti u senku most preko Ade.
 
STF je izneo svoj lični stav i na to naravno ima pravo. Problem je što on eventualne neprijatnosti koje su mu se desile na Dedinju i Dizajnerskoj školi vezuje isključivo za te dve lokacije dok u ostalom delu Beograda teče med i mleko. U tom kraju živim 60 godina (odgovor i onom koji je pitao koliko sam mlad) Tri do četiri naoružana žandarma se nalaze kod ulaza u Izraelsku ambasadu na Bulevaru Kneza Arsena Karađorđevića. Tu je i kućica, oni čitaju novine, slušaju muziku i povremeno prošetaju duž trotoara dokle se prostire ambasada. Žandarmi su naoružani do zuba i u svakom momentu spremni na akciju. Ali, trotoarom se pored njih može slobodno proći ja sam sa nekim i malo porazgovarao.Na kapiji ambasade ima neki tekst na hebrejskom (?) jeziku. Ograda je visoka i osvetljena, svaki pokušaj preskakanja ograde bio bi ravan samoubistvu. Svega toga nema oko drugih ambasada uglavnom samo kućica i pripadnik žandarmerije. I to je sve. Verovatno je nešto slično i oko USA ambasade s tim što je ona mnogo veća i udaljena od ulice. Zgrada jelepa, Ameri su posadil irazne vrste cveća i drveća itd.
 
Ima svega pomalo, ali prvo treba sačekati formiranje organa vlasti, pa videti sa kojim planom se dejstvuje na republičkom i gradskom nivou do kraja godine i iz toga će proisteći malo relanija slika o svemu što će se događati. Za sada je sve po meni veoma konfuzno, ne vidi se neki red koraka, odnosno niko ne objašnjava kojim će redom realizovati deo projekta ili čitav projekat. Ja sam pokušavao da obuhvatim što širi aspekt čitavog projekta, čak i određene psihološke aspekte ljudi koji su ga promovisali i došao do meni jedinog logičnog zaključka da je gotovo nemoguće to uraditi na takav način kakav se prezentuje. Zato sam rekao rezolutno neće se izgraditi ništa. Još uvek sam u to ubeđen.

Potrebna je prevelika fokusiranost ogromnog broja ljudi i službi koje bi se bavile samo ovim projektom, a u Srbiji danonoćno postoje žarišta koja treba gasiti, non-stop. Ne postoji kapacitet ljudi da iznesu ovaj projekat. Ne postoji finansijski okvir da se iznese projekat - kada govorimo o sredstvima koje treba da uloži Republika Srbija ili Grad Beograd. Ili: postoje, ali nauštrb drugih prečih stvari. Zato je ovo veoma, veoma težak projekat za realizaciju.
 
spatiotecte":xon05t01 je napisao(la):
Relja dobro si analizirao.

Ali zato ako se Beograd na vodi realizuje, stvarno ce baciti u senku most preko Ade.
С тим да од моста има корист читав јужни Београд, а од "Београда на води"... Тја.
Ако наставе са оваквим планом могу да направе више штете но користи. Као што рече сизиф без још једног моста и озбиљних саобраћајних решења ово ће бити саобраћајна рупа. Нигде на свету се овако нешто не ради на оваквој локацији без већег булевара, метро линије (ако има град), или трамвајске линије, и моста.
 
Елем, дозволићете моје мишљење о Бнв (морам напоменути да је потуно лишено било каквог утицаја политике, морам приметити - за разлику од неких, и да је формирано још у дечачким маштаријама, када је тај простор био безнадежни заточеник тромог предузећа ЈЖ, бирократизованог ООУР-има и далеко од било каквих назнака, бар у јавности, да би се то могло променити).
Савски амфитеатар је од важности за Београд, а његов старобеоградски део је по мени савршен за београдски Central Park, док је новобеоградски (насеље Старо сајмиште и бродоградилиште са зимовником) примеренији за downtown, али свакако је за ово био потребан међународни конкурс. Но, уколико не буде економског интереса за даљу градњу после куле и шопинг мола, а претходно тај простор буде "очишћен", могло би доћи до спонтаног формирања парка око куле и нечега сличног пројекту Хрустальный остров, што је за мене прихватљивије него предложено решење..
 
dedinje":1x2o914b je napisao(la):
STF je izneo svoj lični stav i na to naravno ima pravo. Problem je što on eventualne neprijatnosti koje su mu se desile na Dedinju i Dizajnerskoj školi vezuje isključivo za te dve lokacije dok u ostalom delu Beograda teče med i mleko.

Па не, заправо, поента моје приче је била да се по свим стереотипима "забрањеног града" који се могу приписати резиденционалним квартовима, Дедиње и Сењак заправо - уопште не разликују од било ког другог дела града када је о коришћењу јавних површина реч. Јавне површине су доступне свима, који год класни сталеж био. Те проблеме које сам описао су карактеристични и за све остале делове града (као што си ти иронично рекао кроз "мед и млеко"..)

Дакле, кроз већину улица Дедиња се и ноћу може слободно проћи, док то рецимо, није баш препоручљиво на нпр ... Карабурми ... постоје много мање "слободни" делови града од резиденционалних квартова где стан данас могу купити само - ултрабогати.

А цела ова прича има за циљ да обори тврдњу да би се градњом "Наводног Београда" направио гето за ултрабогате у који нормалан народ не би могао ни смео да уђе нити да га конзумира, да ће то бити "Забрањени град" ... то се не може догодити. Ако се није догодило на далеком и мирном Дедињу и Сењаку, не може ни у срцу града - не, никако.

То је неутемељени страх.
 
cgmiki":1dscgsk2 je napisao(la):
spatiotecte":1dscgsk2 je napisao(la):
Relja dobro si analizirao.

Ali zato ako se Beograd na vodi realizuje, stvarno ce baciti u senku most preko Ade.
С тим да од моста има корист читав јужни Београд, а од "Београда на води"... Тја.
Ако наставе са оваквим планом могу да направе више штете но користи. Као што рече сизиф без још једног моста и озбиљних саобраћајних решења ово ће бити саобраћајна рупа. Нигде на свету се овако нешто не ради на оваквој локацији без већег булевара, метро линије (ако има град), или трамвајске линије, и моста.

Most kao prelaz preko Save u 2x3 trake koristi svima. To nije sporno. Ja sam još pre više godina ovde pisao ko će od njega imati najviše koristi i to se i obistinilo.
Zadivljujući efekat mosta je trajao svega par meseci, kao što su uostalom pričali ljudi mnogo stručniji i pametniji od mene.

A BnV, prema maketama i planovima koji se prikazuju, ima fundamentalnih mana koje je zaista teško pobrojati.
Osim pravnih, tu je i jedna druga stvar:
koji normalan strani investitor će želeti da finansira izgradnju u Beogradu ako država, deklarativno, priprema projekat koji će zasititi tržište stanova i poslovnog prostora koje i onako ima veću ponudu nego potražnju?
Ovim projektom odbijamo bilo koga ko je imao želju da nešto ozbiljno gradi u Beogradu.

Nedostatak elementarne insfrastrukture - još jedan pravi most, kanalizacija koja se povezuje na postojeći projekat kolektora i makar idejni projekat uklapanja u postojeću mrežu ulica - sve se to vidi iz aviona. Veoma neozbiljno.
 
И УМП и Бнв су докази да Београд нема стратегију развоја и да ради како коме падне на памет.
 
stf":z1kylr8z je napisao(la):
А цела ова прича има за циљ да обори тврдњу да би се градњом "Наводног Београда" направио гето за ултрабогате у који нормалан народ не би могао ни смео да уђе нити да га конзумира, да ће то бити "Забрањени град" ... то се не може догодити. Ако се није догодило на далеком и мирном Дедињу и Сењаку, не може ни у срцу града - не, никако.

То је неутемељени страх.

Ali to i nije problem. Pogledaj dve prethodne poruke koje sam napisao. Kad se postavi pitanje kome prostor služi, to ne znači da neko bilo kome zabranjuje da kroz njega prođe, nego znači da ljudi

- ili tamo ne idu jer na tom mestu nema ničega što bi sebi mogli priuštiti

- ili ima, ali to nije ono što im stvarno koristi

Primer za ovo drugo je i metro. Bogati skoro isključivo idu svojim kolima, pa im metro mnogo manje treba, dok je običnim ljudima on veoma značajan. I sad, umesto da se deo prostora u SA bar odvoji za budući metro, neko je, možda baš zbog predviđenog "elitnog statusa", odlučio da će dobiti više para ako prostor koji bi u SA oduzeo metro proda kao stambeni ili poslovni (ili ono što bi oduzeli široki bulevari, ili široka obalska pešaška transverzala sever-jug). Od metroa ne zarađuju oni koji imaju moć (ustvari zarađuju, ali malo i indirektno, kao poslodavci, kroz povećanje produktivnosti svojih radnika, ali u normalnoj, a ne raspadnutoj ekonomiji), niti se voze u njemu, dok od metroa mnogo veću korist ima sirotinja, pa je sa tako uske tačke gledišta on samo trošak.

I to ti je idealan primer za pitanje kome prostor služi. Ne većini nego manjini, i to maloj manjini, bar sudeći po ogromnom procentu građana Beograda koji bi od metroa (ili od mosta, ili od bulevara) imali koristi. A to je tek primer, isti mehanizam favorizovanja kapitala, a ne pravih interesa grada - kad god je to suprotstavljeno - trpimo već godinama. Termin "investitorski urbanizam" govori ko od takvog urbanizma ima najviše koristi. Ovde je to izraženo i u dodatnoj meri, jer bi i vlasnicima i zakupcima prostora u tržnom centru metro bio direktno koristan, ali izgleda da kalkulacija pokazuje da je nekome direktna prodaja ovako dragocenog prostora ipak mnogo isplatljivija (i brža) od čekanja na metro i troškova njegove izgradnje. Otuda i toliki stepen izgrađenosti u SA, zatvoreni blokovi, itd. Iscediti iz zemljišta i poslednji dinar, ali sada, odmah, dok je izvlačenje ekstra profita iz posebnih lokacija još moguće zbog nepostojećih mehanizama zaštite i regulisanog, otvorenog tržišta, bez ikakvog razmišljanja "planera" o dugoročnoj koristi, to je osnovni "urbanistički" princip takozvanog "razvoja" Beogradskih obala i centra grada.
 
Vrh