Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510909#p510909:33kocvyr je napisao(la):
mradulovic » 24 Jan 2018 04:10 am[/url]":33kocvyr]i urbanizam je presiroka rech. ovde je koliko vidim, jedino problem u njihovoj visini. urbanizam tog bloka i nekih drugih bloka u centru nbg inache je nesto sto vishe nikada necemo videti kod nas, posto nema sanse da ijedan investitor ostavi na miru bilo koju poljanu vecu od 5x5 m
Nije kriv investitor ako radi ono što mu vlast dozvoljava. A ako izuzmemo činjenica da se obrazovanje i informisanje namerno degradira, u ostalim aspektima ni vlast nije kriva što radi ono što joj narod dozvoljava. A narod ne može da bude masovno angažovan ako o nečemu pojma nema, ako nema ni osnovna znanja. Pa se dolazi do toga da bi arhitekte i urbanisti, ali i ostali "javni radnici" (bar oni koji nisu zadovoljno da budu samo najamni radnici, ćute i rade šta im se kaže), morali da da shvate da su se vremena svuda u svetu promenila, da će biti sve gore i gore, da moraju izaći iz svoje elitističke staklene kule i odvojiti deo vremena za edukaciju običnih ljudi. Onako kako sada rade klimatolozi u vezi globalnog zagrevanja, kad su shvatili da je đavo odneo šalu. Dakle široki pokret popularizacije struke da bi se običim građanima obasnilo zašto je važno gde žive i da aktivno prate šta se u gradu dešava. Osnivanje stručnih udruženja sa tim ciljem, posebni sajtovi, obaveza izvesnog broja periodičnih intervjua za svakog člana, pisanje popularnih članaka, i slično. Izvestan javni lični aktivizam u ovom tipu izabranih profesija je danas nažalost postao apsolutno neophodan. Politička pomeranja svuda u svetu ka krajnjoj desnici i populizmu su nažalost takva da nema nikakvih izgleda da će država da se samostalno "popravi", da počne spontano da radi "kako treba" u nekoj profitabilnoj stručnoj oblasti kao što je ova. Čak i kada se, ili ako se, restaurira izvestan veći nivo demokratije. Demokratija u populizmu i sa nejakim srednjim društvenim slojem sama po sebi nije nikakva odbrana od nedovoljnog nivoa opšteg obrazovanja građanstva u nekoj užoj oblasti znanja. Dakle od tužbalica nikakve koristi bez stručnih udruženja i aktivizma ljudi od ugleda i struke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510809#p510809:1fwob7j7 je napisao(la):
milanche » 23 Јан 2018 06:46 pm[/url]":1fwob7j7]

Ali ako je ljudima ok da na mestu SA se gradi zid od objekata 20+ i 40 spratova na samom setalistu, bez osecaja sta je iza i da iza postoji grad , onda nista. Uzdravlje :vops:

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510925#p510925:1st4l3kq je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 9:12 am[/url]":1st4l3kq]

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.

Smaras vise sa svojim subjektivnim pisajnem u korist ovog projekta i SNS retorikom pri diskusiji.
 
Potpuno nevezano sa prethodnu diskusiju, palo mi je na pamet da bi ovaj prostor mogao malo da se oplemeni adekvatnim spomen obelezjem Prvom svetskom ratu. Beograd je, a ne Sarajevo ili neki grad u Zapadnoj Evropi, mesto gde je poceo Prvi svetski rat. Tu se desio prvi napad u WW1. Nigde u tekstovima, bilo turistickim/promotivnim ili bilo kakvim drugim, se ne spominje ova cinjenica. Beograd je grad sa mnogo prica, a ovo jeste jedna od najvaznijih. I mnogo posetitelj ode, a da ne nema pojma o tome. Jos gore, ni mnogi stanovnik o tome ne zna puno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510951#p510951:2ycimtun je napisao(la):
Nik_B » 24 Јан 2018 10:07 am[/url]":2ycimtun]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510925#p510925:2ycimtun je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 9:12 am[/url]":2ycimtun]

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.

Smaras vise sa svojim subjektivnim pisajnem u korist ovog projekta i SNS retorikom pri diskusiji.
И ви смарате са критиковањем и оправданих и субјективном критиком неоправданих ствари само зато што је СНС покренуо причу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510954#p510954:2eutdwiv je napisao(la):
Mlatishuma » Sre Jan 24, 2018 10:35 am[/url]":2eutdwiv]Potpuno nevezano sa prethodnu diskusiju, palo mi je na pamet da bi ovaj prostor mogao malo da se oplemeni adekvatnim spomen obelezjem Prvom svetskom ratu. Beograd je, a ne Sarajevo ili neki grad u Zapadnoj Evropi, mesto gde je poceo Prvi svetski rat. Tu se desio prvi napad u WW1. Nigde u tekstovima, bilo turistickim/promotivnim ili bilo kakvim drugim, se ne spominje ova cinjenica. Beograd je grad sa mnogo prica, a ovo jeste jedna od najvaznijih. I mnogo posetitelj ode, a da ne nema pojma o tome. Jos gore, ni mnogi stanovnik o tome ne zna puno.
Lepa ideja. Plus da se rekonstruiše i tu usidri monitor Sava / Bodrog sa kojeg su ispaljene prve granate u Velikom ratu.
 
I ja sam predlagao nešto slično, u temi za nazive novih saobraćajnica. Ne mora da se šetalište ili ulica nazove po nekoj ličnosti, stvari ili događaju iz velikog rata, ali neko zanimljivo obeležje bi bilo dobrodošlo i efektno. Možda čak i u samoj reci (u vidu hologramske projekcije), ili da se usidri brod. Može i na obali prekoputa, ili na budućem pešakom mostu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510956#p510956:tyhqsyzs je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 11:38 am[/url]":tyhqsyzs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510951#p510951:tyhqsyzs je napisao(la):
Nik_B » 24 Јан 2018 10:07 am[/url]":tyhqsyzs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510925#p510925:tyhqsyzs je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 9:12 am[/url]":tyhqsyzs]

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.

Smaras vise sa svojim subjektivnim pisajnem u korist ovog projekta i SNS retorikom pri diskusiji.
И ви смарате са критиковањем и оправданих и субјективном критиком неоправданих ствари само зато што је СНС покренуо причу.

Iz do sada recenog moze se pretpostaviti da se ovde najvecim delom nalaze uglavnom politicki neostrasceni ljudi iz gradjevinske/arhitektonske struke koji su konstruktivnim primerima, kritikama, istorijskim fotografijama i planovima, kao i fotografijama gradilista nedvosmisleno dokazali da je ovaj projekat pogresan, na pogresnom mestu, netransparentan, vrlo verovatno na stetu drustva i gradnjana, vrlo verovatno ekonomski neisplativ i dobrim delom nestrucno izgradjen.

A vecina ucesnika u forumu, pa i ja, prepoznali smo jednu jedinu stavku kao pozitivnu koju je BNV doneo, a to je ciscenja groblja brodova i rasciscavanje prostora i to je ovde vise puta receno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510925#p510925:3e9g57ll je napisao(la):
stf » 24 Jan 2018, 08:12[/url]":3e9g57ll]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510809#p510809:3e9g57ll je napisao(la):
milanche » 23 Јан 2018 06:46 pm[/url]":3e9g57ll]

Ali ako je ljudima ok da na mestu SA se gradi zid od objekata 20+ i 40 spratova na samom setalistu, bez osecaja sta je iza i da iza postoji grad , onda nista. Uzdravlje :vops:

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.

Kada se pravi kompozicija sa crtanje/slikanje, gde idu najveci predmeti? Sa strane ili iza manjih, jel tako? E pa isto je sa gradom. Grad je kompozicija od zgrada.

Zgrade se zaklanjaju zgradama, ali se na mestima sa kojih mozemo da sagledavamo velike delove grada, dobro promatra i razmatra gde i na koji nacin nesto sagraditi. Setalista oko reka i mostovi su upravo ona mesta koja sa kojih mozemo da posmatramo veliki deo grada, gde se moze sagledati ta "kompozicija" od grada. Da su gradili objekte spratnosi p+6+pe kao sto nameravaju kod zadruge, sa par visokoih objekata, videli bi da tamo iza ima neka silueta grada (jer je grad brdovit pa bi se i manji objekti nazirali), videli bi da ima u daljini neka beogradjanka, neki klinicki centar, neki hram.... Potrebno je bilo samo ispostovati ono sto pise u teksualnom delu master plana, ovako su u koliziji sami sa sobom.

Da bi me i ti a i ostali razumeli o cemu pisem jedno pitanje. Da li bi podrzao da se u Karadjordjevoj ulici, na mestu onih niskih objekata izgrade soliteri od po 20-25 spratova? Zgrade se zaklanjaju zgradama, zar ne?
 
Ja garantujem da Beograd na vodi ne bi bio toliko (oštro) kritikovan i napadan, i na BB, i u javnosti, i u svakodnevnim razgovorima ljudi, da oni koji stoje iza njega i oni koji ga brane ne nastupaju tako kako nastupaju, kao da se nalaze u gladijatorskoj areni. Svaki put kad se pomene bilo koji projekat aktuelne vlasti, a da nije hvalospev, dižu se gardovi i koplja ko da se priča o rasparčavanju zemlje. Čim neko zine a da nije dupelizački referat, eto odma Onog gore na TVu i njegovih vojničića po javnosti i mrežama da uzvrate trostruko jače i da se n... mamice svakome ko misli drugačije. Takav nastup bi posle 50 puta iziritirao čak i Budu, i naterao ga da ode još više u ekstreme svojih stavova. Nebitno dal je u pravu ili ne.

Aktuelna garnitura je, dok je bila opozicija, godinama huškala i privikavala narod da napada i kritikuje sve vezano za vlast, da ne poštuje institucije, državu i bilo kakav poredak dokle god je druga stranka na vlasti. Napravili su jedan veliki obor od domaće politike i javnog mnjenja, gde će ljudi da sikću jedni na druge, i da se valjaju u blatu oko svega. Ali bukvalno oko svega u životu. Istina, srpska politika je bila svinjac i pre njih. Ali su se u tom svinjcu borile svinje odnosno političari (čast izuzecima kojih ima u svakoj stranci). A sa dolaskom aktuelne garniture, taj svinjac je raširen na sve nivoe društva i javnosti i nešto što je nekad bilo karakteristično za Skupštinu, postala je redovna pojava i među običnim ljudima.

Dakle sami su od srpske politike i javnosti napravili jednu veliku odvratnu arenu. I sad kad kupe plodove svog rada, sad se čude otkud toliko negativizma i kritike, pa i laži. Mislili su da dok su opozicija, da će moći da huškaju narod, a kad postanu vlast, onda će da pucnu prstima i svi će preko noći da se promene i da počnu da hvale i uzdižu sve što oni urade. Epa nažalost, to ne ide tako. Igranje sa javnim mnjenjem i mentalitetom naroda je jako pipava rabota. Pogotovu na Balkanu. Neki to shvate na vreme, na lakši način. A neki na teži. A neki nikad ni ne shvate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511002#p511002:3f5gqmyi je napisao(la):
Nik_B » Sre Jan 24, 2018 2:18 pm[/url]":3f5gqmyi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510956#p510956:3f5gqmyi je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 11:38 am[/url]":3f5gqmyi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510951#p510951:3f5gqmyi je napisao(la):
Nik_B » 24 Јан 2018 10:07 am[/url]":3f5gqmyi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510925#p510925:3f5gqmyi je napisao(la):
stf » Sre Jan 24, 2018 9:12 am[/url]":3f5gqmyi]

Мислим да се овај контекст приче посматра доста зацементирано без разлога. Кад кажеш "заклања се град" ... а шта чини тај град? Па зграде. А чиме се заклањају? Па зградама.

Квалитет архитекруре је сасвим друга тема, али то "заклањање града" ми све време није јасно.

Smaras vise sa svojim subjektivnim pisajnem u korist ovog projekta i SNS retorikom pri diskusiji.
И ви смарате са критиковањем и оправданих и субјективном критиком неоправданих ствари само зато што је СНС покренуо причу.

Iz do sada recenog moze se pretpostaviti da se ovde najvecim delom nalaze uglavnom politicki neostrasceni ljudi iz gradjevinske/arhitektonske struke koji su konstruktivnim primerima, kritikama, istorijskim fotografijama i planovima, kao i fotografijama gradilista nedvosmisleno dokazali da je ovaj projekat pogresan, na pogresnom mestu, netransparentan, vrlo verovatno na stetu drustva i gradnjana, vrlo verovatno ekonomski neisplativ i dobrim delom nestrucno izgradjen.

A vecina ucesnika u forumu, pa i ja, prepoznali smo jednu jedinu stavku kao pozitivnu koju je BNV doneo, a to je ciscenja groblja brodova i rasciscavanje prostora i to je ovde vise puta receno.
neostrasceni :lool:

Nisam iy struke, i sem tog ciscenja vidi jos mnogo pozitivnih stvari.
Niti jedan nacin nije mogao postojati a da se ceo prostor zaokruzi u smislenu celinu, pa makar ona mnogima bila i ruzna, sto za moj primitivan ukus nije stvar.
Ja ne mislim da je na pogresnom mestu, mislim da pogotovo prvim zgradama grad dobija lepsu vizuru.
Mislim da je poprilicno transparentan, naravno za razliku od svih vecih porjekata u drzavi, (ogradjujem se moglo se i vise na tom planu.)

Nadjen je nacin, da se uz minimalan ulaganja, pritom mislim na kredit koje ce vratiti d.o.o. znaci bez opterecenja drzave SA privede nameni, uz iscekivanje profita u iznos 1/3. Rekao sam iscekivanje, bas zbog toga sto si napisao vrlo verovatno.

Pilicarske interese, standova/kafana, kojekakvog dekinga ili sta je vec stavljano po setalistu a nema veze s kvalitetom, ne komentarisem jer su neodovojivi deo ovog drustva. Isto mislim i za mascenje brkova glavnih politicara, niti smo to mi izmislili, niti ce kod nas da prestane, niti ce kome ista ikada da se dokaze.

EDIT:
@Benderrodrigez
Gde si video u zadnjih sto stranica hvalospeve? Pred izbore, pred preotesne setnje ih ima, ali u zadnje vreme sem frustracija dezurnih kriticara niti jednu pohvalu nisi moga da procitas.
 
Pričam uopšteno, ne samo o ovoj temi i ovom forumu. Rekoh ''i na BB, i u javnosti, i u svakodnevnim razgovorima ljudi''.
 
Kredit za ciscenje je uzela Srbija i vraca ga Srbija, a ne doo.
Doo vraca kredit za izgradnju zgrada, sto bi svakako palo na onoga ko gradi zgrade. Pri cemu ovde imamo slucaj da je investitor sam sebi dao kredit, pa profit izvlaci akonto kamata i time smanjuje profit doo-a, odnosno R. Srbije.
Drugim recima:
- Ciscnje terena - komercijalni kredit na teret R Srbije. Bilo je moguce podici kredit i ocistiti SA bez BnV
(mozda su uslovi ovako nesto povoljniji, mozda i nisu)
- Dobit od BNV -svakako kocka, ako se uzme u obzir izvlacenje para na razne nacine (npr. kroz kamate samom sebi). Rezultat ce se videti kroz 20-30 godina. Ima sanse da bude neto povoljnije od klasicne prodaje/zakupa zemljista, ima sanse da bude 0.
- "Ovako je mnogo brze" - nije, ako se uporedi sa brzinom gradnje na drugim mestima. Nema ni svrhe da se gradi brze nego sto moze da se prodaje, pa da dobijemo kvart duhova koji propada.
- "Nije lako naci investitora za toliki projekat" - pa ne more da bude jedan projekat, ni jedan investitor. Urbanisticki prostor mora da se resi, a to je trebalo da uradimo mi (grad, drzava...).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511028#p511028:3cnvo9i4 je napisao(la):
lepi » Wed Jan 24, 2018 4:17 pm[/url]":3cnvo9i4]

Nadjen je nacin, da se uz minimalan ulaganja, pritom mislim na kredit koje ce vratiti d.o.o. znaci bez opterecenja drzave SA privede nameni, uz iscekivanje profita u iznos 1/3. Rekao sam iscekivanje, bas zbog toga sto si napisao vrlo verovatno.

Upravo suprotno, grad prema ugovoru je u obavezi da uloži ogroman novac, a i do sad uloženi novac nije zanemarljiv - nigde još niko iz gradske vlasti nije naveo koliko je plaćeno za raščišćavanje terena i eksproprijaciju zemljišta, ali cenima da je red veličine nekoliko desetina miliona evra. Niko ne zna koliko će biti potrebno utrošiti da se dovede infrastruktura do SA, jer je grad obavezan na to ugovorom, ali sigurno će cena biti preko 50 miliona evra.
Dodatno, samo za premeštanje glavne železničke i autobuske stanice, i završetak Prokopa i nove autobuske stanice na NBG biće potrebno 100+ miliona evra. Takođe, novi savski most će da košta između 50 i 100 miliona evra, verovatnije bliže 100 miliona. I na kraju za tunel između Karađorđeve i Despota Stefana procene su da će da košta oko 100 miliona evra.
Sve ukupno iz gradskog budžeta će na projekte, koji su direktno i indirektno vezani za projekat Bnv, u sledećih par godina biti utrošeno preko 300 miliona evra. Poklonjeno je 90 hektara najskupljeg gradskog građevinskog zemljišta, ugovorene obaveze od preko 300 miliona evra, a sve zarad obećanja deobe profita nakon 30 godina. Ne znam koliki će biti taj profit, ali smatram da je potpuno neodgovorno u trenutku kad se smanjuju penzije i na sve strane govori kako smo preterano finansijski zaduženi, ispumpavati keš iz budžeta i poklanjati zemljište da bi tek nakon 30 godina videli neki dinar profita.
I na kraju krajeva, za tih 300 miliona evra je grad mogao da započne izgradnju metroa, i da pokrene građevinsku operativu u mnogo većem obimu nego što je BnV generisao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511028#p511028:26i7zrr4 je napisao(la):
lepi » Sre Jan 24, 2018 4:17 pm[/url]":26i7zrr4]
neostrasceni :lool:

Nisam iy struke, i sem tog ciscenja vidi jos mnogo pozitivnih stvari.
Niti jedan nacin nije mogao postojati a da se ceo prostor zaokruzi u smislenu celinu, pa makar ona mnogima bila i ruzna, sto za moj primitivan ukus nije stvar.

...sto bi otprilike bilo isto kao kada bi rekao - nisam iz medicinske struke, ali ne vidim problem da se glava teleta presadi na coveka.
Ako nisi iz struke, kako mozes da tvrdis da nije postojao ni jedan nacin da se sve zaokruzi u smislenu celinu? Da li uopste znas sta znaci urbano planiranje, koliku oblast ono pokriva i koje sve aspekte sagledava?
 
Sa urbanisticko arhitektonskog gledista najveca dubioza ovog projekta, za sad, je predimenzionisan ili neadekvatno isprojektovan trzni centar. Druga dubioza su ove dve viste sa sramotno konzervativnim dizajnom iz osamdesetih godina proslog veka. I na kraju problemi na obaloutvrdi koji se iz dana u dan sve vise prosiruju sto govori o velikoj alavosti i nestrucnosti.
 
a to sto u centralnoj gradskoj zoni imas projekat na ogromnoj parceli i tada ignorishesh bilo kakve potrebe grada - od resenja javnog prevoza (metro) do bilo kakve javne funkcije?
 
Pa dobro i metro naravno, ja sam uveren da sto se njega tice nema onog na ovom forumu kome je sve jedno dal ce ga biti ili ne.
 
Problen broj 1 BnV je arhitektura zgrada i glupava matrica ulica.

Uveren sam da bi kritike bile mnogo manje na forumu da je drzava pametnije odigrala i izasla sa lepim projektom primerenije arhitekture tj visine objekata i urbanizmom koji se nadovezuje na postojecu ulicnu matricu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511064#p511064:2rrddd06 je napisao(la):
spatiotecte » 24 Jan 2018 05:54 pm[/url]":2rrddd06]Problen broj 1 BnV je arhitektura zgrada i glupava matrica ulica.

Uveren sam da bi kritike bile mnogo manje na forumu da je drzava pametnije odigrala i izasla sa lepim projektom primerenije arhitekture tj visine objekata i urbanizmom koji se nadovezuje na postojecu ulicnu matricu.

Znaš šta, tu si potpuno u pravu, a zato što sve što si naveo:

"drzava"
"pametnije"
"lepim"
"projektom"
"primerenije arhitekture"
"visine objekata"
"urbanizmom"
"nadovezuje na postojecu ulicnu matricu"

nema tri blage veze sa "Beogradom na vodi".
 
Pa nema veze to je tacno.
Mislim da je ovde za pohvalu to sto je drzava cvrsto resila da grad spusti na reku ali oni jednostavno nisu bili na visinu zadatka, promasili su i urbanizam i arhitekturu i izvedbu.

A opet sa druge strane da li je moglo da se ocekuje nesto bolje od drzave ciji je vrhunac dostignuca gradkevinske industrije Stepa?

Nama nazalost fali iskustvo da izguramo ovakve projekte.
Pucali smo previsoko. Pali smo na ispit
Ali dobro ako izgubis bitku, ne izgubi lekciju.
 
heh :)
To što je Vučić "čvrsto rešio" ne može da samo po sebi bude pozitivno, nego se mora gledati u širem kontekstu.
Mnogo ozbiljnije i odgovorije vlasti od ove sadašnje su imale planove za ovaj prostor, pa nisu kretale u realizaciju.
Zašto? Pa ostalih stvari, bili su svesni da nisu na "visini zadatka", bar u tom trenutku....
Za razliku od ovoga koji je naučen da je on najpametniji i ne pada mu na pamet da ikoga sluša ili pita za savet.

I nismo "mi" pali ispit.
Ja, kao i mnogi ovde i svi oni koji su protestovali na ulicama Beograda smo od početka bili protiv.
 
Vrh