Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Post ZazeBg se odnosi na sadasnju zeleznicku stanicu koji je predlozen kao muzejski prostor u okviru SA
 
Nije to ništa strašno, i kod nas bude potopljen donji deo šetališta na Ušću kada su visoke vode. Važno je da postoji gornji nivo.
 
A meni nije jasno zasto obalu u Parizu zovemo setaliste, a u Beogradu - promenada?

Pretpostavljam da je odgovor isti kao i onaj na pitanje zasto se neboder zove Kula Belgrade.

Uzgred receno, zelenilo koje se sadi u BNV su vecinom vrste koje ne zive prirodno u ovom delu sveta, i, kao takve, imaju potencijal da budu invazivne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510790#p510790:8pq5l1f6 je napisao(la):
Aleksandar1 » Uto Jan 23, 2018 6:02 pm[/url]":8pq5l1f6]A meni nije jasno zasto obalu u Parizu zovemo setaliste, a u Beogradu - promenada?

Pretpostavljam da je odgovor isti kao i onaj na pitanje zasto se neboder zove Kula Belgrade.

Uzgred receno, zelenilo koje se sadi u BNV su vecinom vrste koje ne zive prirodno u ovom delu sveta, i, kao takve, imaju potencijal da budu invazivne.

Zato što primitivnim i neprosvećenim mozgovima sve ono što ima prizvuk srpskog deluje primitivno, nazadno i loše, dok sve ono što što dolazi sa zapada deluje i zvuči sjajno, napredno i uzdiže se u visine.
Što se zelenila tiče, te vrste neće postati invazivne, ali će se teže održavati u klimatskim uslovima koji im ne odgovaraju, pa će sve to više koštati. Nas građane naravno, pošto ćemo mi finansirati i održavati zelenilo, a ne bilo ko drugi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510685#p510685:2ihkxka3 je napisao(la):
stf » 23 Jan 2018, 11:10[/url]":2ihkxka3]
У Будимпешти је висина куполе Парламента 96 метара (нека њима важна година, заборавих чега) и ниједна зграда не сме бити виша од 96 метара.

Наравно, тако нешто има смисла за градове који "од старта" имају такав став. Београд није имао никад тако нешто па самим тим, таква ограничења баш немају смисла. Нарочито су бесмислена, са све "студијом високих објеката" за град у комесу се за 50 година социјализма градиле куле на све стране.

Hvala na info ovo za Budimpestu nisam znao. Kao sto rekoh, ja nigde nisam spomenuo da ne treba da se grade zgrade koje su vise od kupole Hrama. Ali je problem gde se one grade. Ni jedna od tih "za 50 godina socijalizma" ne uticu negativno na panoramu grada, pa cak ni na sam hram i ako je tada bio "satanizovan". Ako nekom nije jasno da uprostim, nisam protiv a priori protiv gradnje visokih zgrada, ali je vazno pitanje mesta, jer se mora posmatrati u kontekstu celog grada.

Ali ako je ljudima ok da na mestu SA se gradi zid od objekata 20+ i 40 spratova na samom setalistu, bez osecaja sta je iza i da iza postoji grad , onda nista. Uzdravlje :vops:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510739#p510739:2ihkxka3 je napisao(la):
spatiotecte » 23 Jan 2018, 14:18[/url]":2ihkxka3]6 kaplara je toliko ruzan i bezvezan kompleks objekata da je to strasno. Nikakve veze sa okolinom.

Ima veze, jer se ne posmatra izolovano, vec u kontekstu celog nbg. Videces da na uglovima blokova 23,21,30 i 28 postoje soliteri, koji "oivicavaju" centralnu zonu novog beograda. Inace se uvek uglovi prometnih saobracajnica dodatno akcentuju, kroz drugacie oblikovanje ili visinsku regulaciju. Tako je bilo, jeste i bice. Tako je i kod spomenutog solitera od 7 spratova i povecenom etazom na uglu cara Dusana i Tadeusa Kocuskog, koji je nadvisio Kalimegdan i bacio ga u drugi plan, ali i u novijoj praksi - malog solitera od 20+ spratova na pocetku kneza milosa.
 
Nisu morali da se trude oko timelaps kamera za „Kula Belgrade”. Dovoljna bi bila po jedna slika svake godine :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510809#p510809:aia293pr je napisao(la):
milanche » 23 Jan 2018 06:46 pm[/url]":aia293pr]
Ima veze, jer se ne posmatra izolovano, vec u kontekstu celog nbg. Videces da na uglovima blokova 23,21,30 i 28 postoje soliteri, koji "oivicavaju" centralnu zonu novog beograda. Inace se uvek uglovi prometnih saobracajnica dodatno akcentuju, kroz drugacie oblikovanje ili visinsku regulaciju. Tako je bilo, jeste i bice. Tako je i kod spomenutog solitera od 7 spratova i povecenom etazom na uglu cara Dusana i Tadeusa Kocuskog, koji je nadvisio Kalimegdan i bacio ga u drugi plan, ali i u novijoj praksi - malog solitera od 20+ spratova na pocetku kneza milosa.
И у контексту целог злочиначког наводног београда једа виста није толико страшна. Не можеш на тај начин да вршиш релативизацију прошлих наказних решења, самим тим и садашњих. Јеси ли у тај исти контекст ставио и Старо Сајмише које је практично у партеру тих црвених солитера? ;) Како се цели НБГ и тадашњи режим опходио према тој веома битној целини? Перфидност црвеног режима је нешто што ће се тек у наредним деценијама и вековима изучавати.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510470#p510470:aia293pr je napisao(la):
milanche » 22 Jan 2018 12:38 pm[/url]":aia293pr]Uostalom, za sve te objekte koje navodis, koji je opet svaki za sebe slucaj, postoji strucna literatura, moze se naci u biblioteci. Ko hoce da se upozna malo dubllje i dobije neke sire poglede na razmijanje u projektovanju i urbanizmu toga vremena, treba ta istrazi i procita.
Овакав надмен и перфидан начин дискусије одлика је управо савремених "академских елита", посебној оној из групе "београдске школе архитектуре" и суштински одише малограђанштином. Лепо реци да се не слажеш а не овако подмукло да ми "саветујеш да боље проучим литературу".

Литературу где бих, гле чуда опет налетео (и где сам већ налетео) на исте медиокритетске, квази-интелектуалне мисли и изговоре за сва урб/арх злодела која су учињена управо од стране људи из горепоменутог круга.
 
staro sajmishte je na nekih 200-300m od sest kaplara i ne vidim zasto ti soliteri toliko smetaju u kontekstu Starog sajmista, jer se izmedju njih nalazi EDB, zgrada Rada i Hajat. da nisu te zgrade (koje su i same masivnije i vece od svih prezivelih objekata Starog sajmista ( ne zaboravi da je to bombardovano u ww2) bilo bi prostora i da "dishe" sajmiste i 6 kaplara nikom ne smetaju.

Kada pljujete solitere koje su izgradili komunisti, ok, ali treba praviti razliku izmedju onih u centru (npr onaj na uglu svetogorske i vlajkoviceve) i onih na novom beogradu gde prakticno nije bilo konteksta da ikome smetaju i da komunisti nisu radili nista drugo od onoga sto je radjeno prvih deceniju dve posle rata i u mnogim zapadnim zemljama (gradovi nemacke, engleske (london i njegovo iskustvo sa stambenim soliterima izgradjen posle blica je mnogo gore nego nashe jer su to uglavnom postali getoi koje niko nije odrzavao)) koje su morale da reshe pitanje migracije velikog broja ljudi u razrushene gradove sa ogranicenim resursima.

Budimo srecni sto nasha arhitektura nikada nije bila na nivou nekih istochnoevropskih drzava gde su slichni objekti gradjeni mnogo nekvalitetnije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510832#p510832:1fv2u185 je napisao(la):
mradulovic » 23 Jan 2018 09:19 pm[/url]":1fv2u185]staro sajmishte je na nekih 200-300m od sest kaplara i ne vidim zasto ti soliteri toliko smetaju u kontekstu Starog sajmista, jer se izmedju njih nalazi EDB, zgrada Rada i Hajat
Овај, кад су грађени црвени солитери хајат, рад и едб нису били ту.

А ти Зума, не знам... Умеш човека да избациш из такта и да му поубијеш можданих ћелија ко нико. Ако је теби оправдање за онакву и онолику телекомову зграду директно испред Храма то што су антене морале да буду високо а самим тим и зграда онда не могу са тобом да дискутујем на ову тему. Не знам како да ти објасним где си омашио у разумевању те узрочно-последичне везе. Пробаћу овако:

Због великог профита и легализоване отимачине земљишта власти и "арапима" је било у интересу да на подручју СА изграде камару ружних, високих и здепастих стамбењака тако да је то оправдан потез.
 
da, ali nije problem sest kaplara sto je nesto izgradjeno na prostoru koji je omogucavao koegzistenciju oba projekta. niti je problem u njima samima, posto i svako vece drvo zakloni sve u sajmistu osim zgrade sa antenom. Da je sajmiste sredjeno IKADA problem bi bio minimalan
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510739#p510739:19q51dll je napisao(la):
spatiotecte » 23 Jan 2018, 14:18[/url]":19q51dll]6 kaplara je toliko ruzan i bezvezan kompleks objekata da je to strasno. Nikakve veze sa okolinom.

Ima veze, jer se ne posmatra izolovano, vec u kontekstu celog nbg. Videces da na uglovima blokova 23,21,30 i 28 postoje soliteri, koji "oivicavaju" centralnu zonu novog beograda. Inace se uvek uglovi prometnih saobracajnica dodatno akcentuju, kroz drugacie oblikovanje ili visinsku regulaciju. Tako je bilo, jeste i bice. Tako je i kod spomenutog solitera od 7 spratova i povecenom etazom na uglu cara Dusana i Tadeusa Kocuskog, koji je nadvisio Kalimegdan i bacio ga u drugi plan, ali i u novijoj praksi - malog solitera od 20+ spratova na pocetku kneza milosa.
[/quote]

Znam da na uglu svih tih blokova ima slicnih visokih objekata ali slozices se da su tih 6 kutija arhitektonski gledano skroz sterilni.
 
Sve je ovo subjektivno pa ja recimo ne mislim da su sterilni, jer su barem od opeke a ne goli brutalizam ili nesto kao iz mog bloka (3) ili oko fontane. Ono sto za mene oni jesu, jeste veoma raspali i neodrzavani i naruzeni bilbordima na vrhu. da su fasade osvezene, klime uniformno rasporedjene i mozda sa nekim kreativnim muralom (evo primera na Geneksu koji je star nekih 3 meseca https://imgur.com/a/KUjtH i https://imgur.com/a/1Rkk3 ) manje bi ljudima smetali. njihova visina nije problem meni, jer da su stavljene neke krmacice na tom mestu, prelaz stari grad- novi grad bi bio previshe dramatichan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510831#p510831:38mhvwai je napisao(la):
Delija » 23 Jan 2018, 21:12[/url]":38mhvwai]
И у контексту целог злочиначког наводног београда једа виста није толико страшна. Не можеш на тај начин да вршиш релативизацију прошлих наказних решења, самим тим и садашњих. Јеси ли у тај исти контекст ставио и Старо Сајмише које је практично у партеру тих црвених солитера? ;) Како се цели НБГ и тадашњи режим опходио према тој веома битној целини? Перфидност црвеног режима је нешто што ће се тек у наредним деценијама и вековима изучавати.

Staro sajmiste je jos nedovrseno, jer zapravo treba izgraditi memorialni centar dostojan zrtava. One hale gde su sada radionice nisu dovoljne i nisu svakako nesto po cemu treba druge stvari da se prilagodjavaju.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510831#p510831:38mhvwai je napisao(la):
Delija » 23 Jan 2018, 21:12[/url]":38mhvwai]
Овакав надмен и перфидан начин дискусије одлика је управо савремених "академских елита", посебној оној из групе "београдске школе архитектуре" и суштински одише малограђанштином. Лепо реци да се не слажеш а не овако подмукло да ми "саветујеш да боље проучим литературу".

Литературу где бих, гле чуда опет налетео (и где сам већ налетео) на исте медиокритетске, квази-интелектуалне мисли и изговоре за сва урб/арх злодела која су учињена управо од стране људи из горепоменутог круга.

Ne znam sta bi ti rekao. Naveo si 6-7 razlicitih objekata, a svaki objekat ima neku svoju pricu, kako i zasto, i uglavnom za vecinu vaznijih obekata ima strucna literatura koja se time bavi, zato sam to i napisao. Pa sad, ako ti ta literatura ne odgovara, onda je verovatno bolje da sudis i pricas a da nisi ni procitao. Sad jos te autore, neki i bivsi profesori na univerzitetima proglasiti da su "kvazi-intelekti" je malo..... Ja se sa takvim stavom ne slazem, al ti kako hoces.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=510849#p510849:38mhvwai je napisao(la):
spatiotecte » 23 Jan 2018, 22:25[/url]":38mhvwai]
Znam da na uglu svih tih blokova ima slicnih visokih objekata ali slozices se da su tih 6 kutija arhitektonski gledano skroz sterilni.
Mislim da su bili fenomenalni kad su se izgradili. Sad su zapusteni, svako zastakljivao terasu kako je hteo, menjao ogradu, stavljao roletne....sad ne lici ni nasta. Mislim da bi trebala biti neka obnova fasada i na nbg.u saradnji grada i stanara.
 
Ово причам са кредибилитетом некога ко ради у тренутно најјачем страном бироу у Србији.
На неке од највећих незналица у овој бранши сам наилазио управо не београдском и новосадском факултету. Шта више, након свега виђеног могу да закључим да тамо последњих 10ак година о(п)стају скоро искључиво (част изузецима) медиокритети веома ограниченог практичног знања који суштински не разумеју архитектуру. Не дозвољавају студентима да пројектују и уче изван оквира у којима су они провели цели свој "професионални" век и једни другима се додворавају, набацују конкурсе и наивне клијенте. Уосталом, о домаћој архитектури најбоље сведоче домаћа здања која пројектују ти људи.

Међу објектима које сам споменуо је и Генералштаб. Сећам се кад је Бојан Ковачевић држао предавање о истом 2013. године. Згрозио сам се колико господин не разуме оно о чему прича. И наравно тада је онако успут оправдао телекомовог монструма, Доборвићевих 13. спратова и ддор стакленац испред најмонументалније београдске палате.

Алиби архитектура алиби архитеката. Нећу о њима више ни слово.
 
А свака литература која "стручним, академским" језиком покушава да оправда здања која очигледно нису испоштовала елементарна ликовно-просторна правила стара практично колико и сама архитектура, као што су поменута телекомова зграда или удбашки стамбени бедем преко пута сајма јесу квази-интелектуална и написана су из идеолошких или мотива личне користи. Као што су једне друге чашћавали намештеним конкурсима тако су и делили хвалоспеве, стручне текстове, награде. Крајње пластично да објасним:

"Да би моја коцка била сматрана генијалном морам и твоју коцку да држим таквом".
 
Delija tih 13 spratova kule generalstaba nije bila po planu dobrovica
Trebalo je da bude cini mi se niza za 5 ili 6 spratova
Dobrovica su otjerali sa projekta jna tj ssno
A kad su presisali visinu sa kulom gradu su rekli zabranite nam ako mozete
Za palatu jadran koju ti krstis ddor se slazem tu nije vodjeno racuna o zgradi uprave zeljeznica
A neko je htjeo da obiljezi cosak bez obzira na kontekst
A sujeta kod arhitekata ulizivanje i opravdavanje poteza kolega i namjestanje konkursa mi se gadi
 
Milanche pricas o tih 6 kaplara kao da je neko remek delo arhitekure a takvih istih solitercina ima mali milion svuda u svetu.
Epitet fenomenalan koji si im dao ne moze da se upotrebi za objekte najprostijeg moguceg oblika.
Budimo malo realni, arhitektonski si edukovan covek, znas valjda sta je fenomenalni objekat a sta je obicna stambena zgrada iz 60ih. (Njihovo trenutno stanje ni ne uzimam u obzir)
 
@spatiotecte Cini mi se da kod tebe radi velika frustracija projektom BNV, cim nisi u stanju da ga vise branis, nego si nasao da napadas - 6 kaplara. Jadno.
 
Ja sam rekao da mi je arhitektura BW Residencea i Bw Viste katastrofa. Trzni centar necu ni da komentarisem.
Tako da ne vidim gde si ti video da branim arhitekturu BnV, samo sam se nadovezao na diskusiju o 6 kaplara.
 
Spatio jeli gledas na 6 kaplara iz danasnjeg ugla uzimas u obzir kada su oni podignuti tj stavljas se u pozicijukad su bili tek napravljeni opet ne ulazeci u strukturu stanova
Gledasa samo arhitekturu ili i urbanizam
 
i urbanizam je presiroka rech. ovde je koliko vidim, jedino problem u njihovoj visini. urbanizam tog bloka i nekih drugih bloka u centru nbg inache je nesto sto vishe nikada necemo videti kod nas, posto nema sanse da ijedan investitor ostavi na miru bilo koju poljanu vecu od 5x5 m
 
Vrh