Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Ma stf je valjda napisao na drugoj temi da je provocirao lepog privatnom porukom sa navodnim uputstvom za botovanje na BnV temama, i da ga je lepi... Nisam ja nastavio tu temu, nemojte mene da krivite, Zuma je kriv, on je napao lepog i ja sad lepo :) ne znam više šta čitam. Napravićete od mene Iliju Čvorovića :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481413#p481413:xpr1j8rv je napisao(la):
Zuma » Pet Sep 29, 2017 4:10 pm[/url]":xpr1j8rv] Ljudi koji ne nauče da ne veruju nikome i da UVEK zahtevaju samo čvrstu logiku i argumente su propali. Nisu spremni za svet kakav je danas. To je postala apsolutno neophodna životna veština, kao čitanje i pisanje, i mi nažalost moramo naći vremena za sve što smatramo važnim. Drugog izbora nema.

Bolje nije moglo :sesir: :kk:
 
Za to treba uključiti mozak, a mnoge mrzi da to urade.

Koriste samo filtrirane (polu)informacije i to koriste kao argumente uvereni u njihovu apsolutnu istinitost.
 
Prethodnoj poruci moram da dodam jedan upečatljiv podtak. Struktura svetskog GDP-a je sada već 64% sektor usluga, 30% industrijska proizvodnja i 6% poljoprivredna proizvodnja. Usluge su definisane kao nešto gde nema razmene materjalnih dobara. A priličan deo svega toga, a pogotovo usluga, ima vrednost isključivo zato što neko veruje da ima. A ustvari je vazduh, ništa. Pa ispada da, ako dobro lažete i uspešno ubeđujete ljude da im treba nešto što im ne treba, ili da umesto onoga što im treba uzmu nešto što im ne treba, na najboljem ste putu da kreirate priličan deo ukupne "vrednosti" koja postoji u savremenom svetu. Zbog toga je ubeđivanje i laganje postalo prava nauka, a sami ljudi i njihove slabosti su nova "prirodna sredina" u kojoj živi nova privreda. Nevolja je što su sada svi to dobro shvatili, čak i u Srbiji. Zbog toga teško onom ko ne ume da razlikuje laž od istine i ko naseda na tehnike raznih organizovanih grupa za ubeđivanje.
 
Тo шта је производ, а шта је услуга је доста произвољно. На пример ресторатерство је услуга, а размењују се добра. Јело које купиш у ресторану је припремљенао и има додатну вредност у односу на храну као сировину.

Такође сав софтвер се сматра услугом, а опет тај софтвер захтева неке материјалне ресурсе. Данас људи произведу пола дана пред рачунаром, сајтове програме и "услуге" које користе се налазе на неким физичким локацијама, дата центрима и слично, и они на неки начин изнајмљују и производ.

А то да маркетинг и промоција носе велики део цене производа је било тако увек. И у средњем веку се трговало тканинама и одећом која је имала чисто статусни симбол. Па шта је драго камење, злато, накит слично...
 
Uh cekaj bas je doprineto diskusiji strukturom bdp-a, ah da oni planovi rušenja to je podiglo na visi nivo, a tek prizivanje bogova i bacanja kletvi... pa ovo he diskusija na nivou nobelovaca, oprostite mojoj osrednjosti :lol:
Lepi sa ponekim postom, otprilike kad se nakupi dovoljno gluposti u mesec/dva, ugušio temu.

Sulude konstrukcije koje nemaju dodira sa realnošću i svakojake izmišljotine sto u velicanju sto u kritici par zgrada, kvazistrucnjaci, lazni kupci...
Pa na ovom forumu se vise marketinški kuca nego u reklamnom bloku na poluvremenu lige šampiona. No oni sto uvaljuju gluposti, oni su svetinja

Ali uvek ce biti onih koji ce da onanisu na one "koji misle svojom glavom" uvaljuju vam gluposti i odredjuju pravac diskusije( te se ode na rusenje, te na motor privrede) i isti se toliko zanesu da stvarno misle da mogu da me diskredituju glupostima.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481383#p481383:1nmcje1z je napisao(la):
Nik_B » Pet Sep 29, 2017 3:16 pm[/url]":1nmcje1z]^^^ Mozda ljudi samo nemaju toliko slobodnog vremena da ulaze u duboku diskusiju i nasiroko obrazlazu svaki stav.
Na žalost, oni sa nakaradnim stavovima ga imaju previse. Zato je ova tema i otisla u ku**c.
Ko jos ima vremena da sa Zumim razglaba o širini gelendera? i kad neko krene, on svojim budalastinama ubije svaku zelju za čitanjem.
Doduse ima onih koji moraju po partijskoj direktivi, a mi ostali ispastamo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481439#p481439:wwql48wk je napisao(la):
vranac » 29 Sep 2017 05:33 pm[/url]":wwql48wk]Тo шта је производ, а шта је услуга је доста произвољно. На пример ресторатерство је услуга, а размењују се добра. Јело које купиш у ресторану је припремљенао и има додатну вредност у односу на храну као сировину.

Такође сав софтвер се сматра услугом, а опет тај софтвер захтева неке материјалне ресурсе. Данас људи произведу пола дана пред рачунаром, сајтове програме и "услуге" које користе се налазе на неким физичким локацијама, дата центрима и слично, и они на неки начин изнајмљују и производ.

А то да маркетинг и промоција носе велики део цене производа је било тако увек. И у средњем веку се трговало тканинама и одећом која је имала чисто статусни симбол. Па шта је драго камење, злато, накит слично...
Dublja priča o ovome bi nas daleko odvela pa je bolje da je preskočimo. Hteo sam da kažem samo to da postoje sasvim objektivni razlozi zašto laž i manipulacija nisu više nešto što se dešava ponekad, samo "greška u sistemu", ili samo pitanje par nemoralnih ličnosti, nego je to sada već maltene osnovna karakteristika sveta u kome živimo. Da polako postaje jedna od osnovnih poluga koje pokreću privredu i politiku. I da zbog toga čak ni u ovakvom forumu više ne možemo u bitnim temama učestvovati uzgred, opšteno napisati jednu rečenicu nekog proizvoljnog i neobrazloženog ličnog stava, posle toga prebrojati koliko je njih za, a koliko protiv, i misiti da je time išta rečeno. Ne ako je postalo normalno postojanje para-državnih organizacija za kontrolu javnih razgovora i praktično čitavog privrednog sistema koji se zasniva samo na ubeđivanju ljudi u sve i svašta. Od toga da žene posle svake promene "mode" moraju da kupe novu haljinu, a svi ostali novi model mobilnog telefona, preko verovanja u stvari koje uvek samo što nisu, a nikako da dođu, pa do toga da toga da 99% ljudi treba da se liši javnog prostora koji je njima od koristi da bi 1% dobio privatni prostor koji je od koristi samo njima. Zbog toga verujem da je postalo neophodno imati stalnu svest o izloženosti sada već profesionalnom nivou manipulacija na SVAKOM mestu od koga išta zavisi, i u svom rasporedu nekako pronaći malo više vremena za razdvajanje važnog od nevažnog, i zatim za ozbiljnije učestvovanje u nekom kvalitetnom Internet forumu. Bez takvog, ambicioznijeg kolektivnog pristupa nema puno nade.
 
Uzorci tla se sada uzimaju sa drugog mesta na Promenadi, u nivou uzvodnog dela rupe. Za razliku od uzorka na nizvodnom delu, na Igorovoj slici,

file.php


ovaj uzorak ne uspeva sasvim da zadrži oblik, pa u nešto većoj meri liči na blato. To znači da ovde u zemljištu ima bitno više vode. Iako je bušotina recimo 6 do 8 metara daleko od obale. Ne znamo sa koje je ovo dubine, ali znamo da ove kutije sa 5 segmenata standardno pokrivaju uzorak od ukupno 5 metara na nekoj dubini.


EDIT: Sad vidim da su belom farbom naopako napisani brojevi od 11.00 do 15.00. Ako su uzorci ređani u skladu sa njima, onda imamo i dubinu.
 
Mislim da ce ima trebati jos oko 10 metara da dodju do slicnog uzorka sa prve fotografije.
 
Kao što je Armatura zapazio pre neki dan, ulaz u gradilišta Beograda na vodi je sada moguć samo iz pravca Sajma:

Pogledajte prilog 9
Parking je ponovo u funkciji:

Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Popločavanje ovog velikog platoa je u završnoj fazi. Pretpostavljam da će nakon završetka tih radova, otvoriti ovaj deo ulice za saobraćaj. Inače, prema planovima, tu će umesto tog platoa jednog dana biti kružni tok:

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Sanacija klizišta kod obaloutvrde još uvek nije počela, ispitivanja terena su u toku. Evo i slika koje sam zabeležio prilikom jutrošnjeg obilaska ovog gradilišta:

Pogledajte prilog 16
Pogledajte prilog 15
Pogledajte prilog 14
Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11
Voda je u međuvremenu potkopala i sprala pesak ispod ovog betoniranog dela:

Pogledajte prilog 10
Ovo je snimljeno rano ujutru, u 7:30h, zato nema radnika. Pojavili su se malo kasnije i nastavili rad na bušenju i ispitivanju terena.

Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Izgleda se da je bilo i malo čvrstih uzoraka prilikom ispitivanja terena, evo gde su završili:

Pogledajte prilog 3

Čemu ova iscepana zastava ovde?

Pogledajte prilog 2
Kakav je to kvalitet kad se već raspala, izgleda kao da je bila na Kajmakčalanu:

Pogledajte prilog 1
Na ovom delu šetališta je ostalo još malo posla, neverovatno da su to ostavili ovako nedovršeno mesecima:

 
Taj deo najbliži Brankovom mostu se radi u etapama sa pauzama od nekoliko meseci. Umesto da ga odmah srede i puste celom širinom, oni će započeti i završiti promenadu baš na tom najudarnijem delu.
 
KALENIC;142646581 je napisao(la):
Obisao sam i Beograd na vodi, Strabag ima na desetine radnika na Parku i Visti.

Ono mesto gde se urusila promenada je isto kao i pre vise od mesec dana.

Voda je po mojoj proceni nadosla pola metra, a ispitivanje tla vrse ka kuli.

Razgovarao sam sa glavnim geologom koji je i glavni na ovom ispitivanju.

Covek kaze da su uzorci vadjeni sa 30 m, a da ce morati da vade uzorke i sa recnog korita do 25 m.Nema potrebe za vise.

Nikakve RUPE nema vec je tlo izrazito lose.Kod kule su na krecnjak naleteli na 40 m.

Kaze da nije neresiv problem, ali treba vremena, sve se danas uglavnom resi moderne su tehnologije rada ispitivanja.

Cuo sam za jednu zanimljivost da su nailazili na one cuvene rimske, ugarske, turske lagume, ali ne od njega tako da u to ne verujem.

22089168_1449069545213091_2073334145676533335_n.jpg


22196317_1449069985213047_5826019895655337089_n.jpg


22046806_1449069691879743_7348766259605542415_n.jpg


22046385_1449069681879744_4932186699344763585_n.jpg


22045786_1449069668546412_7915392179988219935_n.jpg


22046594_1449069561879756_3301432978350084840_n.jpg


22049960_1449068568546522_1344970543585142475_n.jpg


22045799_1449068558546523_4208796972599153665_n.jpg


22090183_1449068651879847_5399112752641881465_n.jpg


22046422_1449068595213186_2332239870390218172_n.jpg
Kalenić sa SSC
 
Razgovarao sam sa glavnim geologom koji je i glavni na ovom ispitivanju.

Covek kaze da su uzorci vadjeni sa 30 m, a da ce morati da vade uzorke i sa recnog korita do 25 m.Nema potrebe za vise.

Nikakve RUPE nema vec je tlo izrazito lose.Kod kule su na krecnjak naleteli na 40 m


Meni je od početka ta priča o rupi bila sumnjiva i nelogična. Odron, obrušavanje bi i moglo da prođe a rupa koja se otvorila, mislim ne ide.Tipična mamac priča.
Pomenuo sam i da je krečnjak prisutan i da se bušilo do stena(krečnjaka) jer su sedimentne stene najzastupljenije zbog nekadašnjeg mora i zato što sam na snimcima video burgije za kamen. Kula je velika i teška zgrada pa nisu mogli da se oslone samo na trenje šipa kroz podlogu. Oko šipova jednostavno ne sme da dođe do propusta. Druge stvari mogu da se poprave a šipovi ne mogu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481731#p481731:x3r3dunk je napisao(la):
geovuk » 30 Sep 2017 11:05 pm[/url]":x3r3dunk]
Meni je od početka ta priča o rupi bila sumnjiva i nelogična. Odron, obrušavanje bi i moglo da prođe a rupa koja se otvorila, mislim ne ide.Tipična mamac priča.
Zar njegovo spominjanje "izrazito lošeg tla" nije gore od rupe? Za rupu je bar postojala nada da je u pitanju lokalni problem samo na ovom mestu. Ali geološki slojevi i tipovi zemljišta se ne pojavljuju kao izuzetak samo na jednoj lokaciji nego na velikim površinama.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481731#p481731:x3r3dunk je napisao(la):
geovuk » 30 Sep 2017 11:05 pm[/url]":x3r3dunk]
Pomenuo sam i da je krečnjak prisutan i da se bušilo do stena(krečnjaka) jer su sedimentne stene najzastupljenije zbog nekadašnjeg mora i zato što sam na snimcima video burgije za kamen. Kula je velika i teška zgrada pa nisu mogli da se oslone samo na trenje šipa kroz podlogu. Oko šipova jednostavno ne sme da dođe do propusta. Druge stvari mogu da se poprave a šipovi ne mogu.
Hoćeš da kažeš da će šipovi za kulu morati biti dugački između 40 i 50 metara?
 
Pa koliko se sećam i pre početka bušenja šipova, novkol je rekao da će biti ojo 40m. Ta cifra je bila proračun na osnovu geologije, ispitivanja. Čak mislim da su probali i nešto kraći pa su videli da ne valja i odradili su sve ispod kule od 40m. Da nisu naišli na stenu verovatno bi išli koji metar dublje ili bi smanjili visinu kule u skladu sa nosivošću šipova.
Kula će biti simbol celog projekta pa su morali da se više potrude i ulože više novca u temelje. Oni su bili svesni lošeg terena pre početka cele ove priče i da će morati da potroše mnogo više para na temelje ali sigurno neće biti na gubitku jer će to naplatiti kroz cenu kvadrata.
 
Prvi put u novijoj istoriji, terase, nadvisenje iznad vode, kaskade, prilaz reci...ups
64c0871b9bef53b1067fcf9b6ddc9e02.jpg


Gesendet von meinem SM-A510F mit Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481731#p481731:1shx2vsf je napisao(la):
geovuk » 01 Okt 2017 12:05 am[/url]":1shx2vsf].. Meni je od početka ta priča o rupi bila sumnjiva i nelogična.Odron, obrušavanje bi i moglo da prođe ...
Negde se ipak sručilo par stotina kubika obaloutvrde, bez obzira kako će to da se nazove.

Nap. odron u rupu koja se otvorila radi lošeg materijala tla ... ili nekih podzemnih voda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481762#p481762:z1jl7rqn je napisao(la):
geovuk » 01 Oct 2017 09:29 am[/url]":z1jl7rqn]Pa koliko se sećam i pre početka bušenja šipova, novkol je rekao da će biti ojo 40m. Ta cifra je bila proračun na osnovu geologije, ispitivanja. Čak mislim da su probali i nešto kraći pa su videli da ne valja i odradili su sve ispod kule od 40m. Da nisu naišli na stenu verovatno bi išli koji metar dublje ili bi smanjili visinu kule u skladu sa nosivošću šipova.
Kula će biti simbol celog projekta pa su morali da se više potrude i ulože više novca u temelje. Oni su bili svesni lošeg terena pre početka cele ove priče i da će morati da potroše mnogo više para na temelje ali sigurno neće biti na gubitku jer će to naplatiti kroz cenu kvadrata.
Ne sumnjam da investitor neće imati gubitke. Ali nepotrebno povećana cena gradnje nije nestala, ona je samo prebačena na druge, pa i dalje ima svoj negativni uticaj. Nije li za grad i njegovu ekonomiju prilično neracionalna strategija dozvoljavati gradnju klastera najviših zgrada u gradu upravo na zemljištu koje za njih najmanje pogodno, pogotovo ako je to još jedan od inače već priličnog broja njihovih štetnih aspekata?

A onda je tu i nezgodan problem drugih zgrada, onih koje nemaju šipove koji dopiru do dubine na kojoj je krečnjak. Nisi li maločas rekao da "oko šipova jednostavno ne sme da dođe do propusta. Druge stvari mogu da se poprave a šipovi ne mogu". Iako te zgrade nisu tako velike kao kula, plivanje ipak veoma teških objekata u "izrazito lošem tlu" očigledno vuče povećani rizik bar nekog pomeranja, pogotovo ako je to već "izrazito loše tlo" takođe i najniža tačka sliva svih podzemnih voda sa okolnih uzvišenja i ima jasne podzemne veze sa Savom prilično velikog kapaciteta, što vidimo po pumpama? Koliko su svi ti aspekti ispitani? Mi to naravno ne znamo, ali sudeći po problemima koji se pojavljuju i sa veoma malom težinom Promenade, izgleda da definitivno postoji mesto za razumnu sumnju o povećanom riziku gradnje ogromnih objekata na takvom tlu (uz povećanu cenu).
 
Jedna od loših stvari tu je to što se dosta nasipa peskom a pesku nije teško da i kroz mali otvor pobegne napolje, pogotovu kada nosi veliki teret i kada ga voda udara. Verovatno zato i stavljaju onaj geotekstil pre ovih belih blokova, da spreči erozij pošto između blokova imaju lepe rupe :D Mrsni beton je majka!
 
Kula je visoka i teška ali vrši veći pritisak jer je u osnovi dosta manja od recimo BWR ili BWV ili BWPV. Da je to spiranje peska toliko izrazito to bi do sada već otišlo odavno. Količina padavina i podzemne vode su manje više iste i spiranje bi se primetilo na primer u recimo zadnjih 5 decenija. Čak šta više kad se izgrade toliki objekti u narednim godinama, kišna kanalizacija će prikupiti padavine tako da će manje vode završiti u amfiteatru.
Što se tiče obaloutvrde, stavlja se geotekstil, nasipa se kamen što bi trebalo da je dovoljno. To i jeste dovoljno ali eto desilo se na tom mestu to klizanje jednog dela. To nije moglo da spreči ništa, možda barete. Ali da je tu toliko loše takve stvari bi se dešavale duž cele obale od recimo sajma pa nizvodno. Ja nisam čuo da se to ranije dešavalo na tom mestu ili možda jeste ali je bilo zanemarljivo.
 
Па слегање тла/обалоутврде се дешава на апсолутно целом потезу њеног новонасутог дела.

Тако да то ипак није једно место, нити су геотекстил и набијени шљунак били довољни.
 
Vrh