Šta je novo?

Sakura park - Blok 58

Drage komšije, da li i vama smeta korišćenje fontane koja je nedavno proradila ispred naše zgrade kao kupalište za decu?

Ja bih apelovao na sve komšije da se fontana ne koristi za to. Jasno je da je deci fontana interesantna, ali vaša uloga kao roditelja je da im ukažete da fontana ne treba da se koristi za kupanje, a pogotovo ne da ih opremate kupaćim kostimima i podržavate na to. Apelovao bih takođe da se suzdržite da se deca gola igraju/kupaju u fontani jer mislim da je krajnje neprimeren prizor za nas komšije.

Sinoć se grupa dece koji su po mojoj proceni osnovci igrala do kasno u noć u fontani uz ogromnu količinu vike i dreke. To nisu više ni mala deca, i vaša je odgovornost da deci, pogotovo deci iznad 10 godina ukažete da to nije primereno. Ako se već igraju ispred zgrade kasno u noć onda je vaše da im ukažete kako to rade, a da ne uznemiravaju druge drekom i vikom. Ok je da se deru u svoja 4 zida ukoliko to vama ne smeta, ako pri tome to ne proizvodi buku drugim komšijama, jer niko od nas nije dužan da to sluša.

Ako je već dete nestrpljivo i želi da se kupa, odvedite ga na bazen ili Adu, a ne da moramo mi komšije da gledamo kako se fontana koristi kao gejzir i prirodni bazen.
Taj nivo seljaštva imas i u West 65, gde se deca bukvalno kupaju u onoj fontani, i ne samo to, roditelj ih izvedu u kupacim, ponesui im hranu i eto ako da su na bazenu a oni se druže sa komšijama...neverovano. Pa to samo nama i rusima pada na pamet.
 
I Englezima. Iz ličnog iskustva pišem. Deca su deca. Da li mi to smeta, smeta mi jer sam drkadžija. Kao i mnogi drugi. Da li su mi se deca nekad tako igrala, jesu...Za utehu je što se to dešava u jednom periodu godine... Da li se može sprečiti, teško...
 
Drage komšije, da li i vama smeta korišćenje fontane koja je nedavno proradila ispred naše zgrade kao kupalište za decu?

Ja bih apelovao na sve komšije da se fontana ne koristi za to. Jasno je da je deci fontana interesantna, ali vaša uloga kao roditelja je da im ukažete da fontana ne treba da se koristi za kupanje, a pogotovo ne da ih opremate kupaćim kostimima i podržavate na to. Apelovao bih takođe da se suzdržite da se deca gola igraju/kupaju u fontani jer mislim da je krajnje neprimeren prizor za nas komšije.

Sinoć se grupa dece koji su po mojoj proceni osnovci igrala do kasno u noć u fontani uz ogromnu količinu vike i dreke. To nisu više ni mala deca, i vaša je odgovornost da deci, pogotovo deci iznad 10 godina ukažete da to nije primereno. Ako se već igraju ispred zgrade kasno u noć onda je vaše da im ukažete kako to rade, a da ne uznemiravaju druge drekom i vikom. Ok je da se deru u svoja 4 zida ukoliko to vama ne smeta, ako pri tome to ne proizvodi buku drugim komšijama, jer niko od nas nije dužan da to sluša.

Ako je već dete nestrpljivo i želi da se kupa, odvedite ga na bazen ili Adu, a ne da moramo mi komšije da gledamo kako se fontana koristi kao gejzir i prirodni bazen.

Ja mislim da je investitor tu napravio gresku jer je stavio fontanu stvarno i namenjenu deci, tj to se zove "splash pad" i ima takvih istih fontana dosta u razvijenijim gradovima na Zapadu, to je tzv fontana prskalica za decu (guglati "splash pad") ali obicno se stavlja po izdvojenim parkovima i akva-parkovima a ne u naseljene delove grada (pogotovo ne pored stambene zgrade) tako da jeste greska.

Mislim da su te roditelje opomenuli vlasnici restorana jedan dan i zamolili da deca makar ne vriste i ne prskaju goste u restoranu, pa su redje dolazili. Jeste malo neprijatno da neko sedne tu da ruca a okolo se prskaju deca i vriste, a tek kada neko ko zivi tu dodje s posla pa zeli da odmori... nije ok. I mi koji smo preko puta isto slusamo ciku i viku, tako da je mesto za fonatnu totalno pogres(e)no. Koliko sam videla, roditelji su uglavnom sa decom dolazili iz Belvila, mislim da je retko ko iz Sakure. Dok se klinci prskaju, oni leze na travi kao na pikniku, uopste nemaju pojma da nije mesto ni prilika da ispred necije kuce dodjes da vristis. Ali u Belvilu zive deca (a i roditelji) kojima je sve u zivotu dozvoljeno, tako da... sve se moze. Ko sta sme njima da kaze u zivotu. Makar da sednu u taj restoran i naruce neko pice kada vec smetaju vlasniku restorana, pa da mu se isplati, ali ne.

Tako da je tu greska samo na investitoru jer je napravio fontanu prskalicu, a ne neku pravu fontanu koja je izdignuta i nije za kupanje.
Ali kakav smo narod, pretpostavljam da bi opet i tu dovodili decu, jer nemaju valjda gde.
Tj imaju ali zar nije bolje da pricaju "mi se kupamo u Sakuri" a ne na "11 Aprilu", ipak je socijala i blam ici na bazen ili ne daj boze Adu.
 
Nije baš Novi Beograd pravljen za radničku klasu, bio je zamišljen kao simbol snage i napretka SFRJ. Tako da je dosta delova, verovatno i većina, svojevremeno bila moderna. Dosta vojnih lica, kao i zaposleni drugih društveno povlašćenih kategorija su dobijali stanove na Novom Beogradu.

I konačno, cika i vika dece nije ekskluzivno odlika dece radničke klase, niti je snobovski žaliti se na buku, kako može da se shvati iz tvog komentara.
 
Ja neverujem sta citam u ovoj temi. Tacno se vidi profil ljudi koji je kupio stanove u ovom kompleksu.
Vi nikad niste bili mali i vristali? Vasu decu bi izveli napolje i rekli bi im da sede mirno na klupici? Najbolje da ih odvedete ispred penzionerskog doma da se druze.
 
Ispred mog prozora u zgradi je odlično mesto za bleju, i umesto dece da slušam ja slušam razne tinejdžere i ljude u 20im godinama kako se deru po ceo dan. pri tome puše travu pa non stop smrdi. Pri tome isfrutrirani ili šta, svaki dan lome bandere i treskaju banderu kako bi se ona ugasila i imali mrak... Vi koji ste eto kupili stanove u elitnom naselju očigledno vam sve smeta... Pa bolje da ste kupili neku livadu negde i metnuli kuću tamo, onda bi vam šta cvrčci smetali?
 
Bila napravljenja trim staza u skoli u naselju Stepa sa delom za skok u dalj gde je bilo peska, krecu roditelji vikendom sa decom i pune ruke lopatica, kantica, grabuljuica... deca se igraju u pesku...haos na sve strane...s obzirom da na trgu Nikole Pasica menjaju fontanu i maturanti vise nece moci da se tradicionalno kupaju, ne znam ima li smisla usmeriti ih na Sakuru :ROFLMAO:
 
Ljudi bez grama mozga i humanosti mogu da pricaju o tome da im smeta graja dece, cika, vika…Sramota

Au ljudi bez mozga se zale na buku...

Dokle smo dogurali. Sad neko nema gram mozga ako se zali na vristanje, mislim neverovatno. Stvarno ne znam zasto je ikada napravljen npr. bilo kakav kucni red za zgrade da ne bude buke u toliko i toliko sati, kada je odlika humanosti slusati vristanje, skakanje, trcanje i ostalo. Kakav odmor posle posla, kakav crni kucni red i kakva kultura stanovanja.

Na kraju, kakvo vaspitavanje dece, deci mora sve da bude dozvoljeno i mora da im se dozvoli da rade sta hoce. Humano je.

Ja npr radim od kuce i tu sam bukvalno preko puta parkica, pa mi samo smeta zbog toga jer mi treba koncentracija za rad, inace me ne dotice kada ne radim.

Ali napisati da neko nema gram mozga jer se zali na vristanje... Znaci dokle smo dosli kao narod.
 
Naravno deca su deca i treba da ciče, vrište, igraju se i budu srećna. Ali ne baš bilo gde jer bi to značilo da živimo u dobu "terora" dece i podređenosti svemu deci. Usput i dobu teške samoživosti bez osećaja za kolektiv. Često vidim roditelje koji žele da od svog deteta naprave što većeg idiota u smislu da je dozvoljeno u životu sve što ono poželi i da ga stimulišu da ide korak dalje u tome. Jer bože moj, život je džungla i dete mora biti spremno na to, mora biti spremno da otme ono što mu "pripada". Vidimo kakav to rezultat ima kroz ponašanje roditelja u školi, ljudskost novih generacija itd. Mogu da razumem stanare Sakure kojima ovo smeta...
 
Мене више занима када је белвил постао такав гето па мора два пута да се напише да су родитељи и деца одатле дошли. А и какав их глас то бије у комшилуку па им је све дозвољено?
Или када је сакура постала толико елитна да се опет напише да деца сигурно нису одатле.
Откуд та разлика?

1720683186172.png

Белвил | Сакура
 
Na kraju, kakvo vaspitavanje dece, deci mora sve da bude dozvoljeno i mora da im se dozvoli da rade sta hoce. Humano je.
Hvala na podrsci @Jelisaveta @SrdjanG76

Vriska i cika su odlika vaspitanja u stilu "moje dete moze sta god i gde god pozeli", sto je nazalost postala norma roditelja koji su 80 i neko i 90 i neko godiste, verovatno zato sto njima u detinjstvu nije bilo sve dozvoljeno. Ja nemam nista protiv toga dokle god je u 4 zida i ne smeta nikom drugom (ako je u 4 zida i smeta stanarima pored, onda to nije OK) ili na za to predvidjenim lokacijama (igralista za decu, vrtic...).

Kuriozitet u Sakuri je da su deca na decijem igralistu skroz OK, tj. sa decijeg igralista nikad nije dopiralo mnogo buke, cuje se tu i tamo, normalno deca se igraju, i to je lokacija napravljena za to u okviru dvorista, ali fontana je nesto drugo i tu je vika i dreka skoro uvek.

@Jelisaveta je spomenula da su vlasnici restorana vec opominjali roditelje, ja sam dobio isti info od komsije koji je normalan roditelj i koji mi je rekao da su cak i neki roditelji iz Sakure opominjali roditelje dece kod fontante da se malo iskuliraju. Komsija mi rece da je skrenuo paznju roditeljima cije se dete pre par nedelja potpuno golo kupalo u fontani (bez gaca) da ako nista drugo makar razmisle da li bi voleli da neki ludak pedofil slucajni prolaznik fotka njihovo dete tako potpuno golo.

Komsija mi rece takodje da ima i dece/roditelja iz Sakure, dakle nisu samo deca iz drugih naselja. I takodje mi je rekao da mu ovo dobro dodje kao filter sa kojom decom ce dozvoljavati svojoj deci da se druze a sa kojom ne, jer kako kaze, ne zeli da mu se deca druze sa decom koja ce imati negativni uticaj na njih.

Inace reci cu vam sta je mene u detinjstvu pored pravilnog odgoja mojih roditelja usadilo taj osecaj da uvek moram imati osecaj i takt prema svome okruzenju:

Pre nekih dvadesetak godina u zgradi u kojoj sam ziveo na Karaburmi neki klinci su donosili djubre ispred zgrade uz sve dreku, malu nuzdu ispred necijeg prozora i te stvari. Jedan komsija sa prizemlja kojeg smo zvali Peca bokser je izasao i rekao klincima da pokupe to sto su pobacali i pozovu oceve. Klinci nisu to pokupili, ali su pozvali oceve. Ocevi kada su dosli ispred poceli su pricu u stilu ko si ti da im branis bilo sta, ovo je javna imovina.... u tom momentu komsija Peca bokser je jednom od oceva zavalio vaspitnu dandaru posle koje su promenili plocu za 180 stepeni, ocevi su cutke pokupili svo djubre i bez i jednog komentara otisli.

U glavi mi se samo motala scena da ja nikad ne smem svojim ponasanjem da dovedem svog oca u ovakvu situaciju i verujem da me je ta scena, u kojoj sam bio posmatrac, pored pravilnog odgoja mojih roditelja, dosta uticala na to i oblikovala me da postanem covek sa taktom za svoje okruzenje. Verujem i da su ta nedisciplinovana deca odrasla u normalne ljude i da je potez komsije Pece boksera, koliko god bio neprijatan u tom trenutku (ipak je bila incidentna situacija) uticao na to da oni shvate kako ne treba da se ponasaju ispred necijeg stana ili zgrade.
 
Poslednja izmena:
Imam i ja pricu doduse nije pera bokser u pitanju i desavalo se dok na nbgd nije bilo fensi novogradnji. Mi kao klinci se igramo ispred zgrade, i naravno to je smetalo jednom nadrndanom gospodinu pa je odlucio da nas gadja polomljenim tanjirima sa 6. sprata. Ne lazi vraze od mog jednog druga tada je otac radio u interventnoj, kada je cuo sta je bilo interventna je u roku od pola sata izvukla gospodina iz jazbine i otvorila mu lobanju pred svima nama. Kad se oporavio nije mu vise smetala buka i uredno nam se javljao i pitao treba li sta da nam kupi u marketu pored. Dovede policija u red i najgore
 
Iako je taj lik bio smeće od čoveka, opet nije dobro što je interventna na svoju ruku bez naloga uletela u njegov stan i otvorila mu glavu.

Faktički jača st*** je prebila slabiju stoku, ali eto da nekom otac nije bio sirovina iz interventne, ne bi se rešilo.
 
Imam i ja pricu doduse nije pera bokser u pitanju i desavalo se dok na nbgd nije bilo fensi novogradnji. Mi kao klinci se igramo ispred zgrade, i naravno to je smetalo jednom nadrndanom gospodinu pa je odlucio da nas gadja polomljenim tanjirima sa 6. sprata. Ne lazi vraze od mog jednog druga tada je otac radio u interventnoj, kada je cuo sta je bilo interventna je u roku od pola sata izvukla gospodina iz jazbine i otvorila mu lobanju pred svima nama. Kad se oporavio nije mu vise smetala buka i uredno nam se javljao i pitao treba li sta da nam kupi u marketu pored. Dovede policija u red i najgore
Strasno i ja sam mrzeo te dzangrizavce kojima je sve smetalo. Nisam imao doduse takve ekstremne primere u okruzenju da neko gadja decu sa 6 sprata tanjirima, i ocigledno da je taj covek pored toga sto je bio dzangrizalo bio i potpuni ludak, pogotovo sto je u pitanuu bila normalna igra ispred zgrade, i ja u potpunosti mogu razumem tog oca iz interventne koji je sa ludakom resio problem na verovatno jedini nacin na koji ce neki ludak razumeti. Mada mi je jasno da su to bila druga vremena i da je to tad moglo da prodje bez posledica, a sada bi verovatno bio u ogromnom problemu neko ko bi probao da resi problem poput oca iz interventne i Pece boksera. Bas zbog toga mislim da je sada vise nego ikada bitno da budemo tolerantni jedni prema drugima i da uvazavamo kucni red i sta je ok, a sta nije ok, jer je prosto drugo vreme. Ta deca koja su se pre 20-30 godina normalno igrala dok ih je neki dzangrizavi ludak gadjao tanjirima kroz prozor su sada ti roditelji koji u ovom vremenu dopustaju deci apsolutno sve jer ne zele da deca prolaze kroz to sta su oni prolazili pre 20-30 godina. Ali to je takodje ekstrem poput ludog komsije koji gadja decu tanjirima, samo na suprotan nacin.
 
Poenta je da obe strane znaju da idu u ekstreme, ali ja sa devojkom sve vise primecujem roditelje koji jednostavno ne umeju da vaspitaju svoju decu, ili su nezainteresovani da to rade.

Pre koji mesec kada sam bio na sladoledu sa devojkom mi sedimo i pored nas 2 mame sa malom decom, deca idu i preturaju po stvarima ljudi u kaficu a njih 2 samo sede i vicu "nemoj Anice, dodji vamo" a dete naravno briga da prestane.
Bitno da njih 2 jedu sladoled i tracare a deca prevrcu dzepove ljudima u lokalu...

"Pusti ih igraju se" ili "Necu da branim mom detetu" pa kada dete nikad ne nauci da postoje granice ponasanja bice veselo kad odraste.
 
Poenta je da obe strane znaju da idu u ekstreme, ali ja sa devojkom sve vise primecujem roditelje koji jednostavno ne umeju da vaspitaju svoju decu, ili su nezainteresovani da to rade.

Pre koji mesec kada sam bio na sladoledu sa devojkom mi sedimo i pored nas 2 mame sa malom decom, deca idu i preturaju po stvarima ljudi u kaficu a njih 2 samo sede i vicu "nemoj Anice, dodji vamo" a dete naravno briga da prestane.
Bitno da njih 2 jedu sladoled i tracare a deca prevrcu dzepove ljudima u lokalu...

"Pusti ih igraju se" ili "Necu da branim mom detetu" pa kada dete nikad ne nauci da postoje granice ponasanja bice veselo kad odraste.
To nazalost nije specificno samo za Srbiju. Prosle godine sam slicnu situaciju doziveo u Spaniji u jednom restoranu, roditelji su bili prilicno flegma i dozivali klince da prestanu, ali bez stvarne zelje da prestanu. Ove godine u USA u jednom hotelu imao situaciju da se jedan otac u bazenu igra sa detetom kao da su sami, bez ikakvog osecaja za ostale ljude na bazenu, na kraju je jedan gospodin reagovao i zamolio osoblje hotela da ih smiri, ali reakcija oca je bila veoma neprijatna, on je veoma burno negodovao (po naglasku sam stekao utisak da je neki Texas u pitanju), na kraju se pokupio i otisao sa bazena, ali reakcija nije bila primerena i tacno vidis da je pobesneo jer neko postavlja granice njegovom detetu.

U poslednjih nekoliko godina kada idem negde na duze uvek biram hotele sa klauzolom "samo za odrasle" sto je obicno ili 16+ ili 18+ jer ne zelim nista da mi narusava mir, pogotovo ako je putovanje kojem je primarni cilj odmor. Realno, dovoljno je da imas jednog takvog roditelja u okruzenju da ti odmor propadne kompletno. Da su svi roditelji normalni verovatno uopste ne bi bilo potrebe birati hotele sa klauzolom "samo za odrasle", ali posto nisu i posto je to trend svugde u svetu, a ne samo kod nas, onda je izbor takvog hotela prosto neophodna stvar ako ne zelis da igras lutriju kakvim ces tipom roditelja biti okruzen.

U mojem okruzenju (bliski prijatelji, rodbina, poslovni saradnici) nekako svi su u toj grupaciji normalnih roditelja i svima nam isto smeta nekontrolisana cika, buka, dreka (tamo gde to nije adekvatno - ne mislim na decije igraonice, vrtice i ostalo gde je to adekvatno) tako da ocito postoje i dalje roditelji kojima su bitne neke druge vrednosti i koji znaju kako da postave granice ponasanja svojem detetu jer u biti to je dugorocno ulaganje i koliko god da nekom roditelju sada nije prijatno da postavi granice svojem detetu i da ga usmeri kako treba (pre svega da ono nije centar sveta - od toga sve dalje polazi) to je medvedja usluga koju oni cine svojem detetu, takoreci odlazu mu susret sa granicama do kojeg ce neminovno doci u nekom trenutku u zivotu, samo sto ce to tad biti mnogo bolniije iskustvo, nego da nauci to sada dok je mali.

Da ne idem dalje u offtopic, da nam Iggy ne obrise postove ;)
 
Poslednja izmena:
Vrh