Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Meni nije jasna samo jedna stvar. Nikako mi ne ide u glavu da, bez obzira koliko si korumpiran,
koliko radiš toliko protiv interesa sopstevog naroda i države (pa i sebe), da ideš do te mere daleko da učiniš život u svojoj zemlji nemogućim zbog negativnih efekata rudarenja na životnu okolinu. Čoveče, ovo se i tebe, tvoje porodice i dece tiče. Jel moguće da si toliko glup?

Ništa ne vrede ti novci ako ćeš da oboliš od malignih bolesti.
A mozda zna da su te price zestoko prepumpane? Za Vucica bih rekao svasta al ne i da je glup.
 
Sta se bunite bre?? Politicki sin zlotvora iz Haga i njegovi finansijeri su se sve lepo dogovorili, kopati se mora! Kako da ostanemo na vlasti jos xx godina, ako se vi protivite ovoj ultimativnoj eko mikro nisa prici?. Gde vam je biz mindset? Sve ovo i jos vise ceka vas u nasem besplatnom ROI litijum SNS masterklasu.
 
Pa moram da se uklopim...
Ovde većina bili ministri u zadnjih 20-ak godina, u sve se razumeju, saobraćaj, zdravstvo, rudarstvo, klimu.. gde god ih staviš oni plivaju.
Jedino bi izbegao da budem stalno mrzovoljan kao neki.

😁
 
Ali pazi ti šta radikal iz te četničke stranke izgovara.
Овако сваки радикал размишља о нама који нисмо поданици, укључујући и главног. Мада не верујем нешто да цене и ову своју стоку коју возикају и уцењују за радна места.
 
Ako na nekoga treba da se ugledamo na tom polju to je Holandija. Zemlja površine Vojvodine, sa ne baš povoljnim geografskim položajem i konfiguracijom terena( jer je dobar deo države ispod površine mora) - jedna je od vodećih poljoprivrednih proizvođača u svetu.

Ali naravno, za takav poduhvat, potrebni su ljudi sa vizijom.
Potrebo je i stanovništvo sa potpuno drugačijem mentalitetom od našeg. Mi nemamo taj njihov protestantski duh gde bračni par deli račun u restoranu, gde veruju svojim institucijama i komšijama bez rezerve, gde čiste za sobom i voze biciklo do posla da ne bi zagadjivali okolinu, gde štekaju svaki euro i planiraju odmore dve godine unapred.

Treba biti realan.
 
Potrebo je i stanovništvo sa potpuno drugačijem mentalitetom od našeg. Mi nemamo taj njihov protestantski duh gde bračni par deli račun u restoranu, gde veruju svojim institucijama i komšijama bez rezerve, gde čiste za sobom i voze biciklo do posla da ne bi zagadjivali okolinu, gde štekaju svaki euro i planiraju odmore dve godine unapred.

Treba biti realan.
Kako steknemo taj mentalitet kad se preselimo napolje? Čak i u poznim godinama.
 
Potrebo je i stanovništvo sa potpuno drugačijem mentalitetom od našeg. Mi nemamo taj njihov protestantski duh gde bračni par deli račun u restoranu, gde veruju svojim institucijama i komšijama bez rezerve, gde čiste za sobom i voze biciklo do posla da ne bi zagadjivali okolinu, gde štekaju svaki euro i planiraju odmore dve godine unapred.

Treba biti realan.

Mentalitet je nusproizvod sistema u kojem živiš. Isto tako i dobar deo naših ljudi koji žive u inostranstvu se brzo adaptiraju na takav način života. Znači, moguće je.

Sa druge strane, gde nema vizije, ovo je rezultat. Da li tebi npr Grčić i Co. deluju na ljude sa vizijom i misijom kako unaprediti sistem? Moram priznati, meni ne.

No dobro, ja sam i dalje uveren da je i u ovakvoj zemlji kakva je sad, za reltativno kratko vreme (do 20 godina, uz odgovornu upravu) moguće dostići stepen razvijenosti npr Češke ili Poljske. Postoji i dalje kvalitetan kadar, koji ne može od ovog mulja da dođe do izražaja, a koji bi napravili čudo da im se daju odrešene ruke (a to je verovao ili ne, samo da rade svoj posao bez pritisaka i ucena sa strane).

Moj stav proizilazi iz iskustva koje sam stekao životom u inostranstvu. Znam kako funkcioniše državna uprava, znam njihove kako dobre, tako i loše strane. Ono što je dobro, u eri digitalne transformacije (uh baš ne volim ovaj izraz 🤣) se može jako brzo implentirati. Trenutni problem je što to nije u interesu našim kolonijalnim gospodarima.

Izvinjavam se na podužem postu, ali evo ovom prilikom pozivam ljude sa foruma koji su živeli ili žive u inostranstvu kao i ljude sa ekonomskim background-om da se slobodno uključe u diskusiju i daju svoje viđenje.

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Vrh