Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

SNS i Rio Tinto elita:
1-2.jpg
 
ja pre mislim da mi ne umemo da održimo javno preduzeće da se ne bavimo nepotizmom i korupcijom nego što ne umemo da održimo zakonske norme.
dovoljno je uporediti železaru i na koji je način posao obavljao US Steel a na koji način kinezi.
drugo, država ne treba da se bavi time, time se bave kompanije.
ako želimo profit od toga treba da gledamo kako da imamo udeo u holdingu RT i da ulažemo u taj biznis. Zatim, treba da stiulišemo i stipendiramo školovanje dobrih inženjera na Rudarsko geološkom i tehnološko metaluškom, a ne da osnivamo nepouzdana preduzeća bez pokrića.

Mi ne umemo da održimo javno preduzeće jer kod nas javna preduzeća služe za kupovinu socijalnog mira i zapošljavanje partijskih uhleba.

Takođe, nije u interesu da se ti sistemi stave na zdrave osnove jer se onda ne bi mogle kupiti za bagatelu.

Evo daj meni da vodim jedan sistem (i ljude za koje smatram da su stručni u toj oblasti), daj mi mandat od 5 godina, pa posle tih 5 godina da sednemo da vidimo gde smo i šta smo. Mogu da ti potpišem da bi rezultati bili svetlosnim miljama daleko od sadašnjeg stanja.

Naravno, kolonijalnim upraviteljima nije u interesu da ovo bude uređena zemlja i zato ljudi koji su stručni ne dobiju priliku da rade u najboljem interesu firme i zemlje. Da je suprotno, mi bismo danas bili Norveška ili Švajcarska. A da bi mogao da razmišljaš da budeš kao te zemlje moraš prvo da budeš nezavisan, što mi nažalost nismo. A da u ovoj zemlji stvari mogu brzo da se dovedu u red - mogu, ali se u tom procesu stvari moraju surovo rešavati i seći u korenu.
 
Neverovatno. Izgleda da koje god teme se dotaknemo ispade to političko pitanje za koje je odgovorna vlast.

Važno je napomenuti da su na vlasti 12 godina okoreli nacionalisti. U državi u kojoj je većina stanovništva naginje desnici.
 
To je mnogo veći problem od litijuma takođe a niko se time ozbiljno ne bavi.

Gde je borba za akcije za dizanje nataliteta?

Gde su borbe za podsticaj, poreske olakšice za one koji imaju više dece, stambeno planiranje sa većim stanovima da bude mesta za više dece, unapredjenje predgrađa sa dobrom infrastrukturom, itd?

Ovo se vrlo lako rešava uvođenjem seta poreskih zakona iz oblasti poreza na dohodak građana i poreza na dodatu vrednost. Ne treba izmišljati toplu vodu, već prepisati od najboljih, kao što to Kinezi rade - njihovi najkvalitetniji kadrovi su radili na Zapadu pa su određene segmente iz oblasti ekonomije prepisali (ukrali mi je teška reč) i implementirali u matici.

Što se politike nataliteta tiče, znam da u Irskoj postoji tax credit (poreska olakšica) za svako dete u porodici u iznosu od 250 evra po detetu do određene granice godina starosti (nisam siguran, mislim da je 25 godina).

Šta to znači? Po svakom detetu, tebi se neto plata uvećava za taj iznos. 4 deteta, hiljadu evra veća neto plata. Ne kao jednokratna mera, već kontinuiran podsticaj i zahvalnost za podizanje nataliteta doj deca ne stasaju za tržište rada.

Što se PDV-a tiče, stope variraju od 20% do 0%. Verovali ili ne, na dečiju opremu (pelene, igračke, hrana, čak su i tamponi za žene, ulošci uključeni u ovo) PDV je od 0 do 5%.

Jel teško da i mi ovo implementiramo?

Mislim da nije, ali da li mislite da klasičan profil upravljačkog kadra u Srbiji (tipičan predstavnik jagnjeće brigade) može da dobaci do ovoga? Ne može, nažalost. Mora se ipak znati nešto više do krkanja pečeLja.
 
To je mnogo veći problem od litijuma takođe a niko se time ozbiljno ne bavi.

Gde je borba za akcije za dizanje nataliteta?

Gde su borbe za podsticaj, poreske olakšice za one koji imaju više dece, stambeno planiranje sa većim stanovima da bude mesta za više dece, unapredjenje predgrađa sa dobrom infrastrukturom, itd?

Sta je sledece? Zli roditelji pusaci i njihova nejac u ugostiteljskim objektima, setnje za dizanje nataliteta, urbanizacija i odrziv razvoj gradova... u temi sa nazivom "rudnici litijuma u Srbiji".
 
Sta je sledece? Zli roditelji pusaci i njihova nejac u ugostiteljskim objektima, setnje za dizanje nataliteta, urbanizacija i odrziv razvoj gradova... u temi sa nazivom "rudnici litijuma u Srbiji".

Pa možeš smatrati to besmislenim i smejati se svemu tome, ali sve to što si naveo je ubedljivo veći problem u ovoj državi i utiče na veći broj građana od litijuma.
 
Evo daj meni da vodim jedan sistem (i ljude za koje smatram da su stručni u toj oblasti), daj mi mandat od 5 godina, pa posle tih 5 godina da sednemo da vidimo gde smo i šta smo. Mogu da ti potpišem da bi rezultati bili svetlosnim miljama daleko od sadašnjeg stanja.
ne bi uradio, jer smo milion puta dokazali da ovaj sistem ne zavisi od jedne osobe.
 
Pa možeš smatrati to besmislenim i smejati se svemu tome, ali sve to što si naveo je ubedljivo veći problem u ovoj državi i utiče na veći broj građana od litijuma.
Litijum je zakucavanje poslednjeg eksera na mrtvačkom kovčegu. Ko ne shvati da kad krene eksploatacija litijuma da ovde života biti neće, onda zaista ne znam šta da kažem.
 
Tako je. Pravna država.

Ne znam kako drugačije, možda vešalima na trgu.
Pravna drzava je skala a ne neka binarna vrednost. I nasa drzava je pravna, u nekoj meri. Na stranu sto ni pravna drzava sama po sebi ne garantuje ekologiju, vec sve zavisi od smih zakona koji se donose.

Tvoj odgovor nije odgovor vec nekakva magicna rec. Mogao si isto napisati i 'kad ljudi budu dobri i zavlada drugarstvo'.
Zabrana paljenja uglja i ostalih toksičnih supstanci tokom zime zarad grejanja (eventualno samo čisto drvo), zatim sprovođenje zabrane i sankcionisanje visokim kaznama.

Provera filtera i nivoa zagadjenja u fabrikama (kako državnim tako i privatnim), zatim sankcionisanje firmi i direktora za propuste i zatvaranje dok se ne popravi stanje.

Zabrana za stare automobile, kamione i autobuse na putevima, eventualno visok porez na vozilo u zavisnosti od nivoa zagadjenja motora.

Sprovodjenje zakona protiv paljenja njiva i dizanje kazni na mnogo veće sume nego trenutno.

Subvencije za električna vozila, zamena autobusa električnim ili hibridnim vozilima.

Nastavljanje gradjenja i popravljanja pruga i forsiranje vozova svugde gde je isplativo.

Gradnja biciklističkih staza i forsiranje tog vida transporta po većim gradovima.

Unapredjenje svih vidova javnog prevoza, subvencionisanje istog i obeshrabrivanje korišćenja ličnog automobila kroz poreze i kreiranje gradskih zona gde se ulaz vozilom naplaćuje.

Ima još stvari ali ovo nije ništa novo, već se sprovodi u mnogim gradovima i zemljama širom sveta.
Na sta ce se grejati ljudi koji se trenutno greju na ugalj? Da li im se nudi alternativa i da li mogu da priuste tu alternativu?

Kriterijumi za automobile se stalno dizu i zabranjuje uvoz starijih, onoliko koliko se moze bez da se stanovnistvu ne oduzme mobilnost. Subvencije za hibride i elektricna vozila vec imamo. Pruge valjda gradimo. Javni prevoz i biciklisticke staze ok, tu def ima dosta prostora za unapredjenje.
Ne moramo uopste pricati o litijumu.

Nek je polje ljubicica.

Imamo polje ljubicica, to se dobro prodaje, nista ne steti okolini i pravimo mafijaske dilove sa Al Kaponeom da on dolazi da to bere ovde.

Zasto neka mafija da ispumpava pare iz nase zemlje? Dokazana mafijaska organizacija.

Valjda drzava treba sama prvo da vidi da li moze da nabere tolike ljubicice, ako ne, da nadje najbolje nacine kako to moze...

A ne da zove nekog australijskog Velju Nevolju da im bere.

Sve je ovo vidjeno odavno i sa dijamantima i mnogim drugim stvarima i po Africi i po svim banana drzavama.

Tako da, manite se corava posla - ne i tacka.

A taj litijum nece nigde da utekne, a kako kazu, to je sirovina buducnosti, tako da, polako.

Preziveli smo do sada bez njega, lako cemo preziveti i sada kada smo ekonomski tigar.

Prvo Rio Tinto mars iz Srbije, posle mozemo da vidimo taj litijum sta i kako. Ali to kad budemo ozbiljna drzava kojoj se veruje.
Drzava ne moze da nabere te ljubicice jer ne zna da bere te ljubicice. Pogotovo ne zna da ih bere u podzemnim postrojenjima koja bi trebalo da budu ekoloski prihvatljiva.

Znanje za to ima samo neka od tih ogromnih rudarskih ekipa, a nijedna od njih nije hor andjela.

Na stranu sto cas ne verujemo drzavi nista, cas trazimo nje da se bavi i onim cime ne ume da se bavi.
 
Pravna drzava je skala a ne neka binarna vrednost. I nasa drzava je pravna, u nekoj meri. Na stranu sto ni pravna drzava sama po sebi ne garantuje ekologiju, vec sve zavisi od smih zakona koji se donose.

Tvoj odgovor nije odgovor vec nekakva magicna rec. Mogao si isto napisati i 'kad ljudi budu dobri i zavlada drugarstvo'.

Na sta ce se grejati ljudi koji se trenutno greju na ugalj? Da li im se nudi alternativa i da li mogu da priuste tu alternativu?

Kriterijumi za automobile se stalno dizu i zabranjuje uvoz starijih, onoliko koliko se moze bez da se stanovnistvu ne oduzme mobilnost. Subvencije za hibride i elektricna vozila vec imamo. Pruge valjda gradimo. Javni prevoz i biciklisticke staze ok, tu def ima dosta prostora za unapredjenje.

Drzava ne moze da nabere te ljubicice jer ne zna da bere te ljubicice. Pogotovo ne zna da ih bere u podzemnim postrojenjima koja bi trebalo da budu ekoloski prihvatljiva.

Znanje za to ima samo neka od tih ogromnih rudarskih ekipa, a nijedna od njih nije hor andjela.

Na stranu sto cas ne verujemo drzavi nista, cas trazimo nje da se bavi i onim cime ne ume da se bavi.
Ne trazim od ove vlasti nista. Drzava to moze da resi, da li sama, da li uz pomoc uz nekog sa strane, ali uz stroge uslove i strogo biranje partnera. Uz transparentnost. Uz dobijanja vecih benefita za sebe od kopanja, sta god se kopa.

Ovo nije drzava. Ovo je banana repablik. I ima da se usreci sa ovim kao sve banana republike sto su se usrecile sa slicnim stvarima.
 
Jel možeš pažljivo da pročitaš rečenicu pasusa koji se citirao? :) O da, bih i te kako.

čitam ja sve, ne bini.

logička pretpostavka ti je pogrešna, a to je da ovi ne umeju da naprave zdravo javno preduzeće. Umeju siguno, bolje od tebe i mene, ali pazi sad... neće!
Tako da niko ne bi tebi dao da sređuješ stvari jer eto, čekali su nekoga ko to ume da odradi.
Lanac nepotizma i korupcije kod nas nije samo problem struktura vlasti. On seže duboko u građanstvo i liberalno i desno i levo i naprednjačko i demokratsko. Zapitaj se koliko imaš prijatelja, poznanika koji su sredili vrtić, kaznu za prekršaj, red za čekanje, subvenciju za ovo, ono... A verovatno je većina njih protiv ove vlasti.
Šta misliš šta se radi tek a da ljudi i ne pričaju otvoreno o tome, jer nije sve bezazleno kao, ubacio sam dete u državni vrtić.

Svaki povratak u komunizam nas vodi u uništenje, i ovako smo na aparatima sa ogromnim državnim sektorom.
 
Ne trazim od ove vlasti nista. Drzava to moze da resi, da li sama, da li uz pomoc uz nekog sa strane, ali uz stroge uslove i strogo biranje partnera. Uz transparentnost. Uz dobijanja vecih benefita za sebe od kopanja, sta god se kopa.

Ovo nije drzava. Ovo je banana repablik. I ima da se usreci sa ovim kao sve banana republike sto su se usrecile sa slicnim stvarima.
To su sve opet neke magicne reci. Rio Tinto je partner koliko i bilo koja druga velika rudarska kompanija. Svaka ima neke kosture u ormanu.
Objavili su studije i izlazili na javne rasprave, koji jos momenat transparentnosti nije ispunjen?

Sve se na kraju svodi na 'ne moze dok je na vlasti neko koga ja ne volim'. Pa posle kad bude bio neko drugi taj se nekom drugom nece svidjati. Tako ne moze se vodi drzava.
 
Na kojoj tačno smo mi skali pravne države kad predsednik u junu obećava litijum. Posle mesec dana uskače ustavni sud sa svojom odlukom, posle njega odmah vlada koja ispunjava obećanje predsednika.

Nema pravne države ni u tragovima. Nema ni države. Srbija ne postoji.
 
pa nema. Tako gradimo i puteve i pruge, tako ćemo da kopamo jadarit... Šta je tu novo od 1990?
 
Vrh