Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Наравно да треба да се заштити сељак код Лознице. Какву корист ће имати људи у Србији када страна фирма ископава руду? Какву корист ће имати људи у Србији када ће и те батерије изгледа правити страна фирма?
Seljak se cuva od monopola preprodavca, minimalnom otkupnim cenom ili izgradnom infrastrukture. Pa onda zadrugarstvom i subvencijama, i tako dalje u nedogled na nekoj drugoj temi.

Strani kapital je tu jer nazalost nemamo domacu akumulaciju za investiranje iliti uprosceno nemamo domace investitore. Zato smo primorani da ih privlacimo iz inostranstva da bi investicije odrzale korak a bez njih nema razvoja. Mi volimo da trosimo i tacka a domaci kapital se jako retko siri dalje od lokala.

Korist nasa je utoliko veca ukoliko povezemo delatnosti i dovedemo fabrike koje dalje preradjuju litijum u baterije a kasnije u elektro vozila. Tako nesto se vec i desava kod ovih trenutnih na vlasti i to je stvar cistog interesa da u okviru drzave imas zaokruzeno sto vecu dodatu vrednost. To se bore za sebe i Nemacka i Britanija itd.

Taj seljak je pobegao sa sela i poslao decu u Beograd ili napolje da zaradjuju za zivot. Razmisljaj u tom pravcu odn. zasto se to desava.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Беже људи и из рударских места - Лазаревац, Алексинац, Мајданпек, Бор.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Seljak se cuva od monopola preprodavca, minimalnom otkupnim cenom ili izgradnom infrastrukture. Pa onda zadrugarstvom i subvencijama, i tako dalje u nedogled na nekoj drugoj temi.

Strani kapital je tu jer nazalost nemamo domacu akumulaciju za investiranje iliti uprosceno nemamo domace investitore. Zato smo primorani da ih privlacimo iz inostranstva da bi investicije odrzale korak a bez njih nema razvoja. Mi volimo da trosimo i tacka a domaci kapital se jako retko siri dalje od lokala.

Korist nasa je utoliko veca ukoliko povezemo delatnosti i dovedemo fabrike koje dalje preradjuju litijum u baterije a kasnije u elektro vozila. Tako nesto se vec i desava kod ovih trenutnih na vlasti i to je stvar cistog interesa da u okviru drzave imas zaokruzeno sto vecu dodatu vrednost. To se bore za sebe i Nemacka i Britanija itd.

Taj seljak je pobegao sa sela i poslao decu u Beograd ili napolje da zaradjuju za zivot. Razmisljaj u tom pravcu odn. zasto se to desava.
Znači država nema para za javna preduzeća ali ima za ekspo i nacionalni stadion. Korist naša nije nikakva, rudu kopaju stranci, prerađuju ju stranci i automobile prave stranci, i svi oni mogu da dignu sidro. Ne mogu da razmišljam u pravcu koji unapred određuje da će svi ljudi sa sela otići.
 
developmentalist wrote :
, .... korist nasa je utoliko veca ukoliko povezemo delatnosti i dovedemo fabrike koje dalje preradjuju litijum u baterije a kasnije u elektro vozila. Tako nesto se vec i desava.... ,,,
Koja je to budalaština od pisanija 😡😠😡
Pa možda se i dešava. Ko zna šta se sve dogovara sa Britancima.
 
Znači država nema para za javna preduzeća ali ima za ekspo i nacionalni stadion. Korist naša nije nikakva, rudu kopaju stranci, prerađuju ju stranci i automobile prave stranci, i svi oni mogu da dignu sidro. Ne mogu da razmišljam u pravcu koji unapred određuje da će svi ljudi sa sela otići.
mi smo kolonija. to je normalno u kolonijama.
 
Рио тинто се изгледа бацио и на пропаганду на нашем форуму.
Ако рудник проради, угрожени су извори пијаће воде и пољопривреда не само у Мачванском округу већ и у јужном Срему. И то све за пишљивих 40 година копања.
Izvori u Mačvanskom okrugu su već ugroženi pucanjem brane jalovine Kostajnik 2014. Jalovina je istekla u Korenitu i Jadar i zagadila obradivu zemlju teškim metalima pošto je bila polava. Brana još nije sanirana, nešto su pokušali sa drvenim gredama, ali nije uspelo. Brana još uvek curi.
Voleo bi da se dušebrižnici pobrinu da se ovaj problem reši, a usput i spreči novi rudnik. Jedno bez drugog ne ide. Sreća da u tom kraju postoji vodovod.
Rudnici antimona i olova su zatvoreni 1991 pošto nije moglo drugačije da se spreči zagadjenje i obolevanje radnika i stanovništva.
 
Свакако и то треба да се санира. Али Рио тинто је већи ризик због саме технологије рударења и обраде сировине.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ljudi, vi znate u kakvoj i kojoj drzavi zivite. Ovde nema ni pravde ni zakona, a ni institucija.
Ovo nikako ne smemo da dozvolimo, cak ni da se prica o tome, a kamo li rudari. Mozda jednog dana u 2500 godini mozda da razmislimo.
Zarade od litijuma za drzavu i ako bude nesto, to ce sve Vucic pokrasti tako da ovo nikako. I ovako smo zagadjeni i zivimo 7 godina manje od proseka u Evropi, samo nam jos ovo fali da nas potruju zarad tudjeg bogacenja.
Nemamo se cime ni leciti, moj otac je morao da podigne kredit da ode privatno na operaciju vena. To nismo u stanju da operisemo ljudima a kamo li da se lecimo posle od zagadjenja sto ce ovi da nam naprave.
 
Koliko su samo clanovi ovog formuma nezainteresovani za pitanje litijuma.
Pitanje dostave hrane za njih je daleko znacajnije.
 
Verovatno nemaju nikog i ništa van BG i zbog toga ih ne zanima. Možda će se zainteresovati ako se desi najgori scenario i deo BG ostane bez vode za piće.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Izgubila je smisao grupa jer mi ovde samo dominira paranoja oko rudnika litijuma i svodi se na sta u ko veruje. Izbacili ste iz diskusije cinjenice, i opet postujete samo teorije zavere (rudnik je podzemni pise svuda i prestanite da tripujete silna polja jalovine jer ovo nije RTB Bor ili termolektrana N Tesla u tom smislu). Meni je bilo interesantno pa sam citao sajt, imate gomilu stvari i postovao sam ovde.

Ja sam za razvoj ove zemlje pre svega ali vi cete oplesti po svakom ko ne mrzi ovaj projekat. Rio Tinto je postao laka meta zbog svoje cutnje do pre neki dan ili nedelju. Sa druge strane kome je stalo do zdravlja i poljoprivrede neopravdano zanemaruje druge projekte koji unistavaju povrsinu zemlje po Srbiji i treba da postuje na temi zastite vazduha i slicno a ne ovde. Ovde treba da bude diskusija o rudniku kao projektu i struci, povezanim delatnostima, toku projekta, a ne da sirite teorije. Ne moze projekat koji ne postoji da bude zagadjivac, po cemu ste ga unapred osudili. Shvatate iracionalnost u koju su vas uvukli Savo i Cuta.
 
Развој ове земље (ако гледамо сам Литијум) мже да се оствари само на један начин:


1. Српска банка улаже у рударство
2. Ископавање литијума је чисто ствар Србије
3. Прерада литијума у Србији
4. Фабрика батерија у Србији

Србија се неће развијати, ако 2,4 милијарде очешају буџет (та флоскула је слична оном кад је Визер изјавио да је уложио 150 илиона евра у српску економију, тако што је базирао авион на Тесли). А то што тај авион може да одлети у року од одмах, то ником ништа. Тако исто и ових 2,4 милијарди то није улагање које ће проћи кроз буџет већ је то колико ће да кошта да се рудник пусти у погон.

Србија нема правни тим који је у стању да напише такве уговоре, да РиоТинто натера на било шта.
Као и у свим другим земљама трећег света, Рио Тинто неће водити рачуна о технологији и екологији, а "добри" ће ту бити само људи блиски власти, јер ће добити од зараде неку сићу
 
Ja ne znam kakve veze ima privatna firma koja ce da rudari nasa bogatstva sa razvojem nase zemlje?
Trenutna cena litijuma za tonu je 13689.81 USD, od toga ce Srbija da dobije 5% rudne rente sto mu dodje oko 685 USD dolara po toni.
Sta je tu razvojna sansa za Srbiju? Koliko oni tona treba da izrudare da bi mi zaradili 68 milki sto je smesna para? Pa, jedno 100 000 tona litijuma!
A koliko ce tih 68.5 miliona da nas u stvari kosta sto cemo da zatrujemo vodu, zemlju, vazduh, sto ce da budu zemljotresi, klizista, sleganje tla?
Siguran sam da ce to da kosta vise od tih 68 miliona evra.
Da bi mi uzeli iole ozbiljniju paru tipa 685 miliona, oni moraju da izrudare milion tona litijuma. Na njihovom sajtu kazu da po kg litijuma ide 8.3 litra vode, a na internetu moze da se nadje da je za preradu jedne tone potrebno 1.9 miliona litara vode. Sad pomnozite milion tona litijuma i skoro 2 miliona kubna vode pa vidite koliko je tu u stvari vode potrebno.
Mi smo stvarno narod debilan ako ovo dopustimo.

Ova vlast kao i opozicija su izdajnici, a mi smo kolonija. Nama se pojam drzave i vlasti svodi na pljacku, tako da nista od ovoga ne sme da se dopusti. Rio Tinto ce otici iz ove drzave kad izrudari taj je*******eni litijum, a mi cemo ostati da zivimo i udisemo taj otrov. Nikakve koristi za nas obicne ljude tu nece biti.
 
Steta je sto je ovo pitanje toliko politizovajo i sto ne moze biti normalne rasprave. Ostavicu niz i tekst coveka koji def nije Vucicev bot a koji se razume u tematiku:


 
j
Ja ne znam kakve veze ima privatna firma koja ce da rudari nasa bogatstva sa razvojem nase zemlje?
Trenutna cena litijuma za tonu je 13689.81 USD, od toga ce Srbija da dobije 5% rudne rente sto mu dodje oko 685 USD dolara po toni.
Sta je tu razvojna sansa za Srbiju? Koliko oni tona treba da izrudare da bi mi zaradili 68 milki sto je smesna para? Pa, jedno 100 000 tona litijuma!
A koliko ce tih 68.5 miliona da nas u stvari kosta sto cemo da zatrujemo vodu, zemlju, vazduh, sto ce da budu zemljotresi, klizista, sleganje tla?
Siguran sam da ce to da kosta vise od tih 68 miliona evra.
Da bi mi uzeli iole ozbiljniju paru tipa 685 miliona, oni moraju da izrudare milion tona litijuma. Na njihovom sajtu kazu da po kg litijuma ide 8.3 litra vode, a na internetu moze da se nadje da je za preradu jedne tone potrebno 1.9 miliona litara vode. Sad pomnozite milion tona litijuma i skoro 2 miliona kubna vode pa vidite koliko je tu u stvari vode potrebno.
Mi smo stvarno narod debilan ako ovo dopustimo.

Ova vlast kao i opozicija su izdajnici, a mi smo kolonija. Nama se pojam drzave i vlasti svodi na pljacku, tako da nista od ovoga ne sme da se dopusti. Rio Tinto ce otici iz ove drzave kad izrudari taj je*******eni litijum, a mi cemo ostati da zivimo i udisemo taj otrov. Nikakve koristi za nas obicne ljude tu nece biti.
jel znas ti da rudaris nase bogatstvo a da ne ubijes nekog i nesto ne unistis?
 
И ту се враћамо на моју поруку: ако незнаш, доведеш неког ко зна. Тако су радили Немањићи: Саси су копали сребро и злато. Саси су били најамници, а газде Немањићи. А сада ми хоћемо да дамо другима нашу земљу да газдује и да нам за то да мизерију. И да нам усере водотокове. Па која је логика??

Дакле, по списку:
1. Српска банка улаже у рударство
2. Ископавање литијума је чисто ствар Србије
3. Прерада литијума у Србији
4. Фабрика батерија у Србији

С тим што је наравно потребно да се оформи та иста банка.
 
Докле год је опасно, боље да забранимо рударење литијума. Да видимо прво руднике у Немачкој и Чешкој, како ће утицати на животну средину макар 10 година, па да размислимо.
 
Ja vidim 2 problema.

Teritorijalno smo mali a već smo uništili životnu sredinu. Ne verujem ovoj vlasti da im prepustim bilo kakve pare od bilo kog projekta, neće ići u opšte dobro. Ne polažu račune ni za šta. Bahati su.

Na nekom velikom prostranstvu uz demokratsku vlast i up to date standarde možda i može da prođe, al kod nas ne... I za to je Vučić kriv, ako izuzmemo teritorijalni deo, mada je i tu kriv...
 
Kada bi se našla neka nezavisna institucija da ona napravi analizu uticaja na životnu sredinu, onda bismo i mogli da pričamo o rudarenju.

Malo je glup primer, ali imamo 4. sezonu serije True Detective. Ukratko, rudnik na Aljasci je potplatio naučnu stanicu da napravi analizu i naravno da su dobili sve dozvole. E pa kasnije su dobili blatnjavu vodu za piće i povećanu smrtnost beba.

Ne treba bežati o rudarenja, ali potrebno je zaštititi životnu sredinu, tj. što manje je uništiti.
 
Ukratko, rudnik na Aljasci je potplatio naučnu stanicu da napravi analizu i naravno da su dobili sve dozvole. E pa kasnije su dobili blatnjavu vodu za piće i povećanu smrtnost beba.
To je standardna praksa i javna tajna. Recimo, zračenje od mobilne telefonije i wi fi uređaja je tema bez prestanka u naučnim krugovima. I uvek kada se izbaci studija jedne organizacije koja utvrdi da zračenje na duge staze, i u ovolikoj gigantskoj količini, ipak ima uticaja, jer je čovek u gradu non stop izložen desetinama talasa svak sekunde... sledeće godine se pojavi studija neke pete organizacije koja ustanovi da se ipak ne može reći sa sigurnošću da sve to ima uticaja.

Sve se može kupiti danas, pa i struka odnosno "struka". Pogotovu posle Kovida, kada su razni šljamovi isplivali na površinu i taj koncept da se sve može relativizovati postao norma. Najvažnije u svakoj priči je ispratiti ko stoji iza svega i kome je šta u interesu. U slučaju litijuma u Srbiji, iza te priče stoje ex-radikalske izdajničke štetočine i britišerska korporacija sa debelom istorijom zlodela, štete, kontroverzi i skandala. Pametnom je već iz toga dovoljno da nasluti kuda bi to odvelo.

P.S.
Britišeri su poznati po obziru i brizi prema tuđim resursima, narodima, znamenitostima, istorijskom nasleđu.... Evo baš sinoć čitam o dijamantu od 400 miliona dolara koji su ukrali iz Južne Afrike da bi krasio tikvu kraljice... i tako... sve u svemu, velike dobroćudne dušice.
 
Poslednja izmena:
Svakako mislim da je vecina ljudi u zemlji protiv rudarenja ali niko nas nece pitati nista i nemamo nacina da ih zaustavimo sem protesta. Kao u True detective sto kaze astrodule. Ako vlast odobri oni ce rudariti sve u sesnaest a zastite zivotne sredine ce biti minimum minimuma
 
Vrh