Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Da, ali postavio si stvari tako da su oni ginuli na Ceru, a danas stranci hoće da ga prekopaju... To je zamena teza.
Мени је Цер због тога додатно драгоцен, а компанија Рио тинто хоће да га претвори у пустињу. То мора да се спречи.
Pogledajte prilog 186055

Ja jesam za vadjenje litijuma i pravljenje dila pa i sa RioTintom pod nekim striktnijim uslovima (zbog toga sto bi ih klasifikovao kao high risk) ali ne sad i nikako ne po ovoj ceni.
Treba sacekati da se oporavi trziste pa onda. Nece litijum iz zemlje nigde pobeci. Sada je previse losa cena za to. Bila je sansa da ih zatvorimo na brzaka.

Inace AI smislio novu tehnologiju!
Само нека пада :cool:
 
"Moja pozicija kao predsednika jeste drugačija, a nisam krio nikada da želim da razgovaram o tome kada je reč o Rio Tintu. Rekao sam da moramo da ponude najčistija rešenja i za prirodu i ljude. Prvi put sam pitao kolika bi bila plata, što je oko 1.000 evra. Pitao sam da li može naša priroda i naše planine da budu čiste. To je posao za sledeću Vladu, mislim da treba da otvorimo to pitanje. Pitanje je da li to hoćemo da uvrstimo u našu agendu rasta", rekao je Vučić."

Source: https://www.blic.rs/biznis/vesti/ku...ta-vucic-iz-davosa-moramo-da-otvorimo/nkns8yl

Posle toga, koje planine? Jbt unazadio/ce nas lik totalno...
 
Надам се да ће цена литијума још падати, а да ће кинези развити алтернативне, ефикасније и јефтиније батерије.
 
IMG_3135.jpeg



 
Нека је продају. Или нека уложе у етно туризам да смање губитак. Или лекс специјалис, па да им дају у трампу неку пропалу фабрику, нпр. 14. октобар или МИН па да тамо праве машине за руднике.
 
Sta da prodaju? U sta da uloze?
Kuce su vec srusene ili polusrusene, tako da nema vise ni kuca ni ljudi.
Posto nema ljudi, ni javni prevoz, ni skole, prodavnice, poste, bankem,,, nemaju interes da rade tamo, tako da ce i ono sto postoji biti ukinuto. Ni odrzavanje puteva i druge infrastrukture nema vise toliko snisla. A sa tim ce se i sve ostalo iseliti.
Dakle, ta mesta ce sad sama nestati, nema sta da ih drzi.
Sto se tice imovine RT, to je njihovo i drzava ne moze da nasilno otkupi. Da li ce nesto da rade sa tom imovinom ili da je zaparloze, to je njihovo.
Sa druge strane, onaj ko vrsi istrazivanja podzemnih naslaga ima prece pravo eksploatacije, ne i automatski pravo eksploatacije. To znaci da ako ja ulozim novac i pronadjem nesto ispod zemlje, drzava ne moze da to proda, na primer mojoj konkurenciji, da eksploatise, osim ako se ja slozim. Drugo je pitanje da li cu dobiti eksplataciono pravo uopste. Za to postoje uslovi.
Niko ne bi vrsio ispitivanja, ako nema neku izvesnost da ce dobiti eksploataciono pravo. Traze se odredjene garancije, da ne bi zavisili od necijeg raspolozenja.
Imamo slucaj Gasproma, koji ima celu Vojvodinu kao svoje istrazno podrucje. Buse, pa sta nadju, ako nadju. Nekad nista, nekad vodu, nekad toplu vodu, nekad gasm a nekad naftu ili ko zna sta jos.
Na mnogo busotina su pronasli toplu vodu, termalne izvore. Sta rade sa tim? Nista, ne zele da ih eksploatisu, zato sto bi to bilo konkurencija njihovom mnogo profitabilnijem biznisu, vadjenju, uvozu i preradi nafte. Istovremeno niko drugi nema pravo na eksploataciju tih busotina ili pravljenje novih za svoje potrebe. Gasplrom ima monopol i zavrsena prica. Vojvodina ne sme da koristi te izvore energije, osim ako neko otkupi eksploataciono pravo od NISa.

Dakle, ovde imamo vise pomesanih stvari.
Privatna imovina RT u vidu objekata i zemljistam koje su otkupili.
Privatna imovima RT u vidu istraznog prava.
Privatna imovima u vidu podataka do kojih je RT dosao putem istrazivanja.
Monopol RT koji proizilazi iz istraznog prava.

Nasa drzava moze da sa RT sklopi ugovor i otkupi sve to, ali cena ne bi bila samo cena ovog istrazivanja i novac koji je iskoristen za otkup kuca i imanja, vec i sredstva koja su ulozena za razna druga "propala" istrazivanja i dobit, sto bi se merilo milijardama. Kompanije rade istrazivanja na desetinama lokacija, da bi jedno bilo uspesno. Zato bi morali da platimo i sve ostalo u paketu. Kostalo bi vise nego EKSPO, a ne bi donelo nista.

Verujem da je RT obavestio drzavu o svom potencijalnom odstetnom zahtevu. Drzava je svesna da bi na sudu izgubila i ne bi imala odakle da plati. Sa druge strane, siguran sam da AV i ekipa u stvari vise zele da do ovog projekta dodje, ali ne znaju kako da se opravdaju pred vecinski narogusenoj javnosti. Zato pokusavaju da sebe predstave kao zrtvu, kao nesto sto je neizbezno, a da krivicu i bes prebace na politicke protivnike.
 
Sa druge strane, siguran sam da AV i ekipa u stvari vise zele da do ovog projekta dodje
Pravo je pitanje šta guverner Hill želi, pošto će tako na kraju i biti, bez obzira ko je na vlasti.

Jedini naš izlaz iz ove agonije je da tužimo Rio tinto za korupciju (kao u Portugaliji), i da se prebije njihov odštetni zahtev sa kaznom za koruptivne radnje. Al mi nemamo političku opciju koja bi izgurala to, a i da proba, izašlo bi nam na nos, kao Kosovo.
 
Korupciju? Za sta? Deluje nam zgodno, pa ajde da ih tuzimo? Da li uopste postoji, i ako postoji, da li potoje dokazi? U protivnom, pisi dodatne $$$ za odstetu RioTintu na osnovu troskova suda i narusavanje ugleda. Da ne pominjem rusenje sopstvenog ugleda.
 
Sta da prodaju? U sta da uloze?
Kuce su vec srusene ili polusrusene, tako da nema vise ni kuca ni ljudi.
Posto nema ljudi, ni javni prevoz, ni skole, prodavnice, poste, bankem,,, nemaju interes da rade tamo, tako da ce i ono sto postoji biti ukinuto. Ni odrzavanje puteva i druge infrastrukture nema vise toliko snisla. A sa tim ce se i sve ostalo iseliti.
Dakle, ta mesta ce sad sama nestati, nema sta da ih drzi.
Sto se tice imovine RT, to je njihovo i drzava ne moze da nasilno otkupi. Da li ce nesto da rade sa tom imovinom ili da je zaparloze, to je njihovo.
Sa druge strane, onaj ko vrsi istrazivanja podzemnih naslaga ima prece pravo eksploatacije, ne i automatski pravo eksploatacije. To znaci da ako ja ulozim novac i pronadjem nesto ispod zemlje, drzava ne moze da to proda, na primer mojoj konkurenciji, da eksploatise, osim ako se ja slozim. Drugo je pitanje da li cu dobiti eksplataciono pravo uopste. Za to postoje uslovi.
Niko ne bi vrsio ispitivanja, ako nema neku izvesnost da ce dobiti eksploataciono pravo. Traze se odredjene garancije, da ne bi zavisili od necijeg raspolozenja.
Imamo slucaj Gasproma, koji ima celu Vojvodinu kao svoje istrazno podrucje. Buse, pa sta nadju, ako nadju. Nekad nista, nekad vodu, nekad toplu vodu, nekad gasm a nekad naftu ili ko zna sta jos.
Na mnogo busotina su pronasli toplu vodu, termalne izvore. Sta rade sa tim? Nista, ne zele da ih eksploatisu, zato sto bi to bilo konkurencija njihovom mnogo profitabilnijem biznisu, vadjenju, uvozu i preradi nafte. Istovremeno niko drugi nema pravo na eksploataciju tih busotina ili pravljenje novih za svoje potrebe. Gasplrom ima monopol i zavrsena prica. Vojvodina ne sme da koristi te izvore energije, osim ako neko otkupi eksploataciono pravo od NISa.

Dakle, ovde imamo vise pomesanih stvari.
Privatna imovina RT u vidu objekata i zemljistam koje su otkupili.
Privatna imovima RT u vidu istraznog prava.
Privatna imovima u vidu podataka do kojih je RT dosao putem istrazivanja.
Monopol RT koji proizilazi iz istraznog prava.

Nasa drzava moze da sa RT sklopi ugovor i otkupi sve to, ali cena ne bi bila samo cena ovog istrazivanja i novac koji je iskoristen za otkup kuca i imanja, vec i sredstva koja su ulozena za razna druga "propala" istrazivanja i dobit, sto bi se merilo milijardama. Kompanije rade istrazivanja na desetinama lokacija, da bi jedno bilo uspesno. Zato bi morali da platimo i sve ostalo u paketu. Kostalo bi vise nego EKSPO, a ne bi donelo nista.

Verujem da je RT obavestio drzavu o svom potencijalnom odstetnom zahtevu. Drzava je svesna da bi na sudu izgubila i ne bi imala odakle da plati. Sa druge strane, siguran sam da AV i ekipa u stvari vise zele da do ovog projekta dodje, ali ne znaju kako da se opravdaju pred vecinski narogusenoj javnosti. Zato pokusavaju da sebe predstave kao zrtvu, kao nesto sto je neizbezno, a da krivicu i bes prebace na politicke protivnike.
Лаж је да нема људи. Лично сам причао са људима који ЖИВЕ у Горњим Недељицама. Упознао сам и две девојке да не поверујете какве лепотице, исто живе тамо.
Куће које су откупили нису срушене, већ су полусрушене, да рушевине учине живот преосталим житељима што непријатнији. То је јасан вид терора усмереног против тих људи како би се приморали да напусте своју дедовину.

Рио тинто је ЗЛО. Сарадња са њима је једнака сарадњи са Хитлером.
 
Kad sam napisao da nema ljudi, nisam rekao da uopste nema ljudi, vec da nema ljudi za isto funkcionisanje kao i ranije. koliko procenata je ostalo?
A da li su devojke lepotice ili ne, nema veze sa temom.
Sto se tice rusenja kuca, smatram ih srusenim, posto vise nisu u funkciji i ne moze da se zivi.
Da sam ja na mesti RT, i ja bih ih odmah onesposobio, pre svega da se ne bi neko uselio, pa da jos imam probleme sa iseljavanjem sa mog imanja.
Takodje sam suo na vise priloga o kupovini kuca da su dozvolili ljudima da poskidaju sve sto zele sa kuca, pa su mnogi odneli stolariju, crep i mnogo sta.

A odgovor na tvoju zadnju recenicu je - ludisticko populisticki stavovi imaju dobru prodju u Srbiji, svi misle da sve znaju i da su u pravu.
 
Куће које су откупили нису срушене, већ су полусрушене, да рушевине учине живот преосталим житељима што непријатнији. То је јасан вид терора усмереног против тих људи како би се приморали да напусте своју дедовину.

Ne razumem, očekivanje je da kuće otkupe, ali da ih ne sruše već da omoguće ljudima da i dalje žive u njima? Nije mi jasno šta je teror u ovom slučaju?
 
Терор је према људима који живе још у селу, нису продали куће, а около су куће које је купио Рио тинто и стоје рушевине да застрашују људе.
Замисли да неко хоће да купи твој стан, а ти нећеш да га продаш. И он купи 15 од 25 станова, и почне да их изнајмљује полусвету, наркоманима, да прави куплерај само како би теби загорчао живот.
 
Тако ће и бити. Таман зидају насеље Сингидунум да ту иселе 100000 људи из околине рудника.
 
Почели лепо да плаћају пропаганду. Креће машинерија.
 
Терор је према људима који живе још у селу, нису продали куће, а около су куће које је купио Рио тинто и стоје рушевине да застрашују људе.
Замисли да неко хоће да купи твој стан, а ти нећеш да га продаш. И он купи 15 од 25 станова, и почне да их изнајмљује полусвету, наркоманима, да прави куплерај само како би теби загорчао живот.
Nisu dobili dozvolu za rusenje od vlasti, na to su se zalili sto puta.
 
Рани јавни увид поводом израде просторног плана подручја посебне намене предела изузетних одлика Авала - Космај
 
Vrh