Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

20240203_195106.jpg
 
Da. Stanovnistvo Bocvane i nambije zaista ima mnogo zahvaljujuci prirodnim bogatstvima tih zemalja.
Има, Боцвана је можда и најбогатија земља Африке, а била је најсиромашнија земља света.
Живе и Срби у Боцвани, чак им је и голман фудбалске репрезентације - Србин, тј. белац. Обрнули су игрицу.

И Нам(и)бија је за афричке прилике врло солидна држава у сваком смислу. И тамо има Срба који раде. Обе поменуте земље у односу на просек Африке - посебно подсахарске - стоје много боље него Србија у Европи; Боцвана би ту била Аустрија, а Намибија Чешка.

Нема горег знања, од наших кафанских досетки. "Што се Африка не развије..." Африка се развија. Србија - њаке као бабетина.
 
Poslednja izmena:
Bocvana je lep primer uspeha, pored odlicne rudne industrije imaju i razvijen turizam, popularne su safari ture i jako skupe, sto im donosi veliki prihod. Pomaze im i to sto imaju svega 2 miliona stanovnika na ogromnoj teritoriji.
 
Ми ако се бацимо на рударење литијума можемо да се опростимо од туризма.
 
Да, планирана је експлоатација литијума по дијагонали Лозница-Ниш.
 
Care, na toj dijagonali ljudi žive u superzagađenim gradovima, kao uostalom i ti u Beogradu, sa malim detetom. Gore ne može biti. A dijagonala glasala cela za Vučića, za antilitijumca Jeremića niko. U Jadru prodali zemlju, pa kupuili stanove što u Loznici što u Beogradu, i odreda glasali za koga treba. I šta sad? Plače mi se za turizmom u Jadru.
 
Тачно, нажалост и ја сам у једном веома загађеног граду, не више у БГ. Али литијум је ризик за воду и за флору и фауну. Онда и Златибор и Дивчибаре и Копаоник постају пустаре.
 
Mislim da ga malko preuveličavate tu - i još pomalo više - ali nemam nameru da vodim raspravu o nuklearnoj energiji 1987. (tad je bila ista takva argumentacija kao danas za litijum, a posle svega je jasno da smo se krupno z... - mislim da to sve vuče korene još od radikalskog straha od železnice, kojem u vreme današnje daje za pravo Miloš Ković).

Sa druge strane, kafansko-tviteraške doskočice poput ove za Afriku i dijamante su mi poslastica, pa to nisam hteo da propustim.
 
Care, na toj dijagonali ljudi žive u superzagađenim gradovima, kao uostalom i ti u Beogradu, sa malim detetom. Gore ne može biti. A dijagonala glasala cela za Vučića, za antilitijumca Jeremića niko. U Jadru prodali zemlju, pa kupuili stanove što u Loznici što u Beogradu, i odreda glasali za koga treba. I šta sad? Plače mi se za turizmom u Jadru.
Jeste većina ali nisu svi glasali za SNS. Ako se otvore rudnici biće ekoloških izbeglica i deo će sigurno doći u BG pa će grad biti još gori za život. I nisu skoro svi prodali zemlju:
 
Znači trebali bi da kopamo litijum da ne budemo siromašni ili da smanjimo siromaštvo?
 
Рударство нажалост подстиче исељавање. Бор је најбољи пример за то, а ништа мање депресивно није ни у Алексинцу, Мајданпеку и Лазаревцу.
Мислим да смо се довољно опекли са Кинезима.
Боље да се окренемо развоју људских ресурса и информационих технологија.
Рудари које сам упознао нису имали да кажу ништа лепо о том занимању. Деца рудара још мање.
Угледајмо се на Ирску нпр.
 
Vrh