T
temp852
Guest
Kod Rio Tinta ne.
Mogu. Ali zašto bih?Da li možeš da nađeš te njihove objave i podeliš sa nama?
Profesori Rudarsko-geološkog fakulteta: Nema značajne opasnosti od rudnika litijuma
Rudnik litijuma u okviru projekta Jadar ne bi predstavljao značajnu opasnost po životnu okolinu, saglasni su profesori Rudarsko-geološkog fakulteta Čedomir Beljić i Nikola Lilić, koji su radili na Studiji procene uticaja na životnu okolinu, prenosi danas Demostat. Oni napominju da taj projekat...forbes.n1info.rs
Pogledajte prilog 191680Pogledajte prilog 191681
Јесте.Еликсир је у Прахову направио погон за прераду опасног отпада.
јесу севесоi ako se dobro sećam, izbegavali su (ili su čak i izbegli) da upadnu u sevesso tip postrojenja.
Opet se vracamo na temu jednakog tretmana. Zasto vas toliko plasi jedna skupa investicija od jedne zapadne razvijene kompanije (koja je vec sad pod tolikom lupom javnosti) a ne plasi vas sve sto jedva stoji na nogama u Srbiji od hemijske, odbrambene industrije i svega sto potencijalno predstavlja pretnju po stanovnistvo iz ugla rizika po zagadjenje ili trovanje itd. Pa do povrsinskih kopova uglja, bakra i zlata koji su vec napravili nevidjena zagadjenja. Vrati se na realnost u drzavi."Oni napominju da taj projekat, pored dela koji se odnosi na rudarske aktivnosti, podrazumeva i tehnološku preradu, o čijim efektima nisu govorili, budući da ne spada u njihov delokrug rada."- Sustina teksta.
Prerada rude je od pocetka problem, po studiji Rio Tinta 1100 tona sumporne kiseline na dan. Za 300 dana rada 330.000 tona sumporne kiseline, ne postoji cist i efikasan nacin nacin da se resi tolika kolicina otpadnog materijala bez uticaja na okolinu. Ne postoji ni profesor ni sa jednog fakulteta koji bi potpisao takvo resenje, zato i nema slicnih dokumeneta da umire javnost, pa ostaju jeftini spinovi da je samo kopanje rude bezbedno. A posle, masti na volju, resice se.
Bez uvrede, ali to je argument da smo pucali sebi u jednu nogu pa sta fali da pucamo i u drugu, da zavrsimo posao. Valjda zelimo da popravimo kvalitet zivota a ne da se dodatno trujemo. Ali hajde da zaboravimo to i pravimo se da bi zagadjenje bilo pod kontrolom za vreme ekspoatacije rudnika. Rudna renta je 5% ako se ne varam, za metale u koje spada i litijum, citao sam neku analizu da bi po planu godisnje eksploatacije Srbija imala direktnu korist oko 17 miliona dolara, sto je mala cifra za nasu ekonomiju. Bilo bi jos nekoliko stotina radnih mesta, sto takodje nije previse jer vec postoji nekoliko fabrika u tom kraju koje imaju problema sa manjkom radnika.Opet se vracamo na temu jednakog tretmana. Zasto vas toliko plasi jedna skupa investicija od jedne zapadne razvijene kompanije (koja je vec sad pod tolikom lupom javnosti) a ne plasi vas sve sto jedva stoji na nogama u Srbiji od hemijske, odbrambene industrije i svega sto potencijalno predstavlja pretnju po stanovnistvo iz ugla rizika po zagadjenje ili trovanje itd. Pa do povrsinskih kopova uglja, bakra i zlata koji su vec napravili nevidjena zagadjenja. Vrati se na realnost u drzavi.