Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Ja ne znam sta je sa ovim covekom @dejanbg88, nece se kopati razumes, mozda i hoce ali posle velikog, velikog haosa, da ne napisem kakvog, svako cita ovaj forum.
Voleo bih da mogu da ti kazem "u pravu si", ali cinjenica je da su karte vec podeljene tako da nije mogucno da se projekat zaustavi osim u slucaju da se u medjuvremenu otkrije zamena za litijum, a koja je pri tome mnogo povoljnija i laksa za napraviti od litijuma (dakle da ekonomska racunica bude na strani tog nekog zamenskog elementa), sto bi onda znacilo da Rio Tinto, EU, Kina i Rusija vise nemaju ekonomskog interesa da se bave litijumom i investiraju.

Ako vise ne postoji ekonomski interes globalnih igraca da se eksploatise litijum, onda vise nece biti eksternih pritisaka da se projekat realizuje i ljudi ce moci da odahnu. Doduse to je vise u stilu onog da nada umire poslednja, ali nije iskljuceno da se mozda tako nesto i desiti u narednih nekoliko godina, ali to je onda problem globanih igraca, a ne nas problem.

Nase je da se molimo svakog dana za taj scenario i da se nadamo da ce nas neko odozgo pogledati i da ce se zamena za litijum koja ce obesmiliti ekonomski interes za eksploataciju litijuma naci pre nego li sto projekat krene. To je, dakle, u Bozijim rukama, i ostaje nam da se molimo i nadamo.

Medjutim ukoliko se to ne desi, i ukoliko se ne pronadje zamena za litijum ostaju 2 (ili 3) scenarija koja sam vec obrazlozio u poruci od pre nekoliko dana i koja cu ukratko napisati ovde:

Scenario 1: Tenzije koje su trenutno prisutne nastaviće se još neko vreme, za to vreme vlast, Rio Tinto i EU će se manje više držati po strani, neće začikavati narod direktno, doduse na režimskim medijima ce nastaviti da se vodi kampanja pro-litijum kampanja, ali ce pustiti da se da dešavaju protesti s vremena na vreme (Valjevo, Arandjelovac...), ali kako to obicno biva uvek sa protestima u Srbiji, kako vreme prolazi tako ce se tenzije polako smanjivati i u nekom trenutku kada timovi psihologa koji se bave analizom drustva kazu sada je pravi cas, tada ce se mic po mic sve nastaviti u smeru koji je zacrtan i u nekom trenutku ce krenuti izgradnja rudnika i dalje sve ostalo.

Scenario 2: Ukoliko se tenzije ne smire ili se pojacaju od jeseni, pa bude postojala sansa za ozbiljnije proteste, projekat ce se ponovo staviti pod status kvo, to jest stopirati iz nekakvog N-tog razloga, kako bi se tenzije i protesti smirili (a sto je izvesno, imajuci u vidu sudbinu svake serije protesta u prethodnih 10 godina, na kraju se uvek energija izgubi i protesti stanu). Tada ce EU pribeci planu B a to je da Srbija postane "nova Rumunija i Bugarska" (oni su po hitnom postupku primljeni u clanstvo iako su bili daleko od EU standarda samo da ne bi pale pod okrilje Rusije), te shodno tome isti taj pristup će primeniti i na Srbiju zbog znacaja sirovina koje bi tada postale EU sirovine, a ne samo srpske sirovine. Srbija ce se tada prakticno uvuci u EU, sto ce vlast docekati sa narativom u stilu ovo je nasa pobeda, iako ce taj "ulazak" biti pod gomilom disklejmera kako bi na kraju Srbija primila sve obaveze koje nosi EU članstvo, i minimum prava, kako bi u praksi sve ostalo isto kao i sada, ali cak i takav cisto formalni ulazak u EU bi znacio da je EU i zvanicno dobila suverenitet i mogucnost da odluci mimo volje naroda u Srbiji da Srbija sada kao punopravni clan EU mora da omoguci kriticne sirovine toj istoj EU jer to vise nije izbor hocu ili necu, vec obaveza koju nosi clanstvo.

Skrenucu samo paznju ljudima jer vidim da cesto polaze od pogresne pretpostavke da EU želi da kopa litijum u Srbiji zato što Srbija nije u EU a da je u EU ista ta EU ne bi smela da kopa litijum u Srbiji zbog strogih ekoloških propisa, a potpuno previđa, to jeste zaboravlja da EU unutar EU može da radi šta hoće, ako je u interesu EU. EU niko ne bi mogao da spreči da donese propise kakvi njima odgovaraju da bi se kopanje litijuma na papiru bilo u skladu sa standardima. Onog trenutka kada EU uvuče Srbiju (što Zoran Panović kaže na o ruk, ili uz vajld kartu) tog trenutka EU može da radi u Srbiji šta i kako hoće.

Scenario 3 (manja verovatnoca od scenarija 1 i 2): ako se ni ovo pod 1. ni ovo pod 2. ne desi, a sto je po meni jako mala šansa, gotovo je sigurno da bi šapu na Jadar u tom slučaju stavili ili Rusija ili Kina, jer su ta 2 globalna igraca jednako kao EU zainteresovani za litijum, prema tome nalazimo se (kao i cesto kroz nasu istoriju) na teritoriji koja je interes i istoka i zapada (sada konkretno radi litijuma) i ono sto nam sada preostaje jeste da ovu igru odigramo kao ozbiljan igrac i da na kraju izadjemo, ako ne kao pobednici (za sta je skoro nikakva sansa) ali ono makar da znamo da smo u datim okolnostima (koje ne mozemo da menjamo) odigrali dobro ili ti najmanje lose i izabrali najmanje los put, jer kao sto rekoh karte su nam podeljene tako kako su podeljene i mi smo jednostavno najmanje bitan stejkoholder u ovoj postavci stvari.
 
Postajem ubeđen da si ti samo nevaspitani klinac.
Tako ću se prema tvojom postovima i odnositi.
Zato što mu postavim pitanje oko državnih institucija u smislu kontrolore i procesuiranja. On mi odgovori Univerzitet.

Jel ti ne vidiš njegove spinove i kako se pravi lud?
 
Mi smo zemlja koja ne kontrolise hemijski sastav vazduha vec samo meri mehanicko zagadjenje, to sam saznao od nekoga ovde na forumu i proverio sam i tacno je. To je imalo i licni efekat na mene jer sada ne smem da posecujem svoju babu po majci koja zivi u Sapcu. Svaki put kada sam isao tamo dobijao sam napad gusenja uvece i suzile su mi oci, a nemam prepoznatu astmu ili bilo koji zdravstveni problem. Ove godine su konacno dokazane moje sumnje kada je lokalna organizacija finansirala merenje kvaliteta vazduha, hemijski sastav i dobila rezultat gde je kolicina hlorovodonicne kiseline u vazduhu veca za 1400% od dozvoljenog nivoa. Da ne bude politicki post, problem je postojao i za vreme prethodne vlasti. Nova Sns vlast nema komentar na to. A fabrika radi na samom ulazu u gradu i nikom nista.

Jako je tesko imati poverenja u insitucije ove zemlje. Zato sam i jako oprezan i skeptican prema ovpom rudniku.

 
Mi smo zemlja koja ne kontrolise hemijski sastav vazduha vec samo meri mehanicko zagadjenje, to sam saznao od nekoga ovde na forumu i proverio sam i tacno je. To je imalo i licni efekat na mene jer sada ne smem da posecujem svoju babu po majci koja zivi u Sapcu. Svaki put kada sam isao tamo dobijao sam napad gusenja uvece i suzile su mi oci, a nemam prepoznatu astmu ili bilo koji zdravstveni problem. Ove godine su konacno dokazane moje sumnje kada je lokalna organizacija finansirala merenje kvaliteta vazduha, hemijski sastav i dobila rezultat gde je kolicina hlorovodonicne kiseline u vazduhu veca za 1400% od dozvoljenog nivoa. Da ne bude politicki post, problem je postojao i za vreme prethodne vlasti. Nova Sns vlast nema komentar na to. A fabrika radi na samom ulazu u gradu i nikom nista.

Jako je tesko imati poverenja u insitucije ove zemlje. Zato sam i jako oprezan i skeptican prema ovpom rudniku.

Ovakvih primera ima na desetine, ako ne i stotine u ovoj zemlji. O čemu da pričamo dalje?
 
Zato što mu postavim pitanje oko državnih institucija u smislu kontrolore i procesuiranja. On mi odgovori Univerzitet.

Jel ti ne vidiš njegove spinove i kako se pravi lud?
Pitao si u koju drzavnu instituciju imam najvise poverenja, pa sad pomeras golove. Realno sam i to pitanje trebao da izignorisem jer je sad jasno da i nije bilo pitanje. Fakulteti rade studiju o uticaju na zivotnu sredinu. Bitan su deo javne rasprave. Sve su to mehanizmi kontrole. Ali za to treba malo maknuti od Diznilend poimanja drzave.
 
@dejanbg88 citao sam ja tvoje scenarije i pre, ali zaboravlias jedno, ovaj narod je rasturio Austrougarsku, napravio svetski rat, nemoj biti tako ubedjen da su karte podeljene, znamo mi da zapalimo spil, pogotovu sto je svetski rat u Ukrajini jako blizu. Ne bih se igrao vatrom na Vucicevom mestu i glumio kneza Pavla. Da ne pricamo o majskom prevratu i sta je sve ovaj ludi narod poradio u istoriji...
 
U tom trecem svetskom ratu cemo se tek usrecimo, okruzeni EU i NATO koji zele nase resurse. Gore nego u prva dva.
 
Pitao si u koju drzavnu instituciju imam najvise poverenja, pa sad pomeras golove. Realno sam i to pitanje trebao da izignorisem jer je sad jasno da i nije bilo pitanje. Fakulteti rade studiju o uticaju na zivotnu sredinu. Bitan su deo javne rasprave. Sve su to mehanizmi kontrole. Ali za to treba malo maknuti od Diznilend poimanja drzave.
Univerzitet nije deo vlasti, pa i ne može da sprovodi kontrolu. Bukvalno sam te pitao o institucijama države. Pričali smo o kontroli i kažnjavanju.

Univerzitet je u tom smislu institucija kao i crkva.

Studiju radi i predaje __investitor__ kao deo projekta. Dakle investitor.

Konstantno spinuješ diskusiju. Evo sada sam ti nacrtao pa odgovori u koju instituciju imaš poverenja da će držati zagađenje pod kontrolom.
 
U tom trecem svetskom ratu cemo se tek usrecimo, okruzeni EU i NATO koji zele nase resurse. Gore nego u prva dva.
EU i NATO, plus Kina i Rusija vs narod koji ne da resurse. Scenario koji je, realno, najmanje izvestan, jer budimo realni, nece sigurno ekoloski aktivisti, od kojih verujem da najmanje 95% nije ni sluzilo vojsku, da ide u rat protiv EU i NATO-a, istovremeno i protiv Rusije i Kine. To deluje zaista smesno. Cak i ako neko prizeljkuje treci svetski rat zbog sirovina u Srbiji zaboravlja da bi u tom slucaju sve 3 strane bile zainteresovane za sirovine u Srbiji (i EU/NATO i Rusija i Kine), pa shodno tome onaj ko osvoji teritoriju taj bi i kopao :) Nema cetvrte strane koja bi usla u takav svetski rat, a koja nije zainteresovana za kopanje.

Mi mozda jesmo kao narod vocka cudnovata ne slomi ga al zube polomi, ali ovog puta mislim da nemamo sanse i bolje je da prestanemo da verujemo u nekakve mitove i mogucnost da se odbrane "svete srpske teritorije" u Gornjim Nedeljicama, i da shodno tome sagledamo stvar realno, pustimo struku (pri tome kad kazem struka mislim iskljucvo na rudarsko geoloske inzinjere i inzenjere tehnologije, a ne i na akademike i univerzitetske profesore iz drugih oblasti jer kao sto jedan rudarsko geoloski inzinjer nece moci da bude relevantan sagovornik na temu antropologije, tako isto i antropolog, poput spomenutog profesore oksforda, a sa kojim su n1 pravili intervju, nije adekvatan sagovornik na temu litijuma i ekologije).

Gledajuci na ovu sada situaciju u kojoj smo (a takva situacija se desava prvi put u nasoj istoriji, da su se 3 svetske sile, takoreci, nameracile na nasu sirovinu, i da smo u mogucnosti samo da "odaberemo" koja ce od te 3 sile uci u posed iste, a ne i da sve 3 sile odbijemo od nase sirovine), rekao bih da je ovo nekakva faza INTERNALIZACIJE - videcemo koliko ce trajati, ali rekao bih da smo usli u taj nekakav momentum gde je potrebno vreme da ljudi internalizuju da je to nesto sto je neizbezno.

Kada ljudi u vecem procentu internalizuju ovo i shvate da je to neizbeznost, tada ce glave jednostavno biti hladnije, i moci ce trezvenije da se sagleda koje su sve moguce solucije u okviru koji je postavljen i na koji ne mozemo da uticemo. Tada ce se verovatno iskristalisati ta takozvana najmanje losa opcija za Srbiju. Sada kada su usijane glave, to je fakticki nemoguce, ali mislim da ta faza usijanih glava prosto mora da prodje i ljudi ce prosto internalizovati da smo u "sta je tu je" situaciji i moci cemo da sagledamo sta je tu zapravo najbolja (ili najmanje losa) opcija za nas.

Sada je to, kada su glave usijane, prilicno nemoguca misija, i mozda je zapravo i najbolje da u narednom periodu svako kaze sta ima da kaze, i narodski receno "istrese se", pa ce posle hladne glave biti u mogucnosti da sagleda situaciju realno i da donese neku promisljenu i realnu odluku.
 
Univerzitet nije deo vlasti, pa i ne može da sprovodi kontrolu. Bukvalno sam te pitao o institucijama države. Pričali smo o kontroli i kažnjavanju.

Univerzitet je u tom smislu institucija kao i crkva.

Studiju radi i predaje __investitor__ kao deo projekta. Dakle investitor.

Konstantno spinuješ diskusiju. Evo sada sam ti nacrtao pa odgovori u koju instituciju imaš poverenja da će držati zagađenje pod kontrolom.

Studije investitor placa, ali su ih radili nasi fakulteti.
Kada je u pitanju projekat koji je ovoliko u zizi javnosti, imam dovoljno poverenja u sve nadlezne institucije, naravno uz oprez, koji bi imao u svakoj drzavi na svetu.
 
Kada je u pitanju projekat koji je ovoliko u zizi javnosti, imam dovoljno poverenja u sve nadlezne institucije, naravno uz oprez, koji bi imao u svakoj drzavi na svetu.
Kako su institucije resile problem vode u Zrenjaninu? Ako taj problem ne mogu da rese 20+ godina, koliko je realno da rese potencijalni daleko veci i ozbiljniji problem? Na cemu zasnivas svoje poverenje?
 
Poslednja izmena:
Ako sam nešto naučio u radu sa kolegama iz Indije, a to je tihi bojkot i ignorisanje. Oni su generalno jako miroljubiv narod, nisu skloni konfliktima i takvom politikom su isterali britansku kolonijalnu imperiju.

Mislim, najgori mogući scenario je da skineš gaće i kažeš izvoli. Ako tako postupamo, neće nas niko poštovati. Nije da nas poštuju i ovako, i nisu nas ikad poštovali. Tog podaničkog, poguznog metaliteta treba da se otresemo.
 
Čitam ovu temu redovno, puno tenzija i naboja.
Ipak, posle x stranica rasprave i "argumentacije", niko me nije ubedio da bi trebalo da imalo promenim svoje mišljenje o ovom projektu.
 
Ako sam nešto naučio u radu sa kolegama iz Indije, a to je tihi bojkot i ignorisanje. Oni su generalno jako miroljubiv narod, nisu skloni konfliktima i takvom politikom su isterali britansku kolonijalnu imperiju.
Ovo je mozda i najbolji predlog koji sam procitao na forumu. To je mudar pristup koji se zasniva na konceptu "tiha voda i breg roni". Pored toga taj nacin bi nam omogucio i da hladne glave sagledamo situaciju i postavimo jasne pluseve i minuseve, bez tenzije, i posledicno tome da donesemo pametne odluke.

Apsolutno se slazem da su tihi bojkot i ignorisanje verovatno najbolji metod borbe koje protivnici ovog projekta treba da izaberu ako zele da iz ove situacije izadjemo na najbolji moguci nacin za nas.
 
Tihi bojkot, tako je, "sedi, ne nasedaj". Evo vec XX godina mi tako tiho bojkotujemo i ignorisemo, neki bi to zovu "politika me ne intreresuje", "svi su oni isti", "moj glas nista ne vredi" i slicno.
 
Kako su institucije resile problem vode u Zrenjaninu? Ako taj problem ne mogu da rese 20+ godina, koliko je realno da rese potencijalni daleko veci i ozbiljniji problem? Na cemu zasnivas svoje poverenje?
To su malo babe i zabe. U Zrenjaninu nije toliko fejlala kontrola (voda je zabranjena za pice) nego operativa. Generalno mi vise problema imamo sa drzavnim preduzecima i operativom nego sa kontrolom. I za Zrenjanin je resenje bilo da dodju stranci i otvore fabriku vode (pa je ugovor propao ko zna zasto).
 
To su malo babe i zabe. U Zrenjaninu nije toliko fejlala kontrola (voda je zabranjena za pice) nego operativa. Generalno mi vise problema imamo sa drzavnim preduzecima i operativom nego sa kontrolom. I za Zrenjanin je resenje bilo da dodju stranci i otvore fabriku vode (pa je ugovor propao ko zna zasto).
Pod "fabrikom vode" misli se na sistem za preciscavanje vode. Elem, poenta je da ipak nesto ne funkcionise, nebitno dak kontrola ili operativa, a ti i dalje tvrdis da treba verovati u institucije koje failuju.

Ne znam zasto Australijanci ovo rade, verovatno neke strane sluzbe sprecavaju njihov razvoj.
 
To su malo babe i zabe. U Zrenjaninu nije toliko fejlala kontrola (voda je zabranjena za pice) nego operativa. Generalno mi vise problema imamo sa drzavnim preduzecima i operativom nego sa kontrolom. I za Zrenjanin je resenje bilo da dodju stranci i otvore fabriku vode (pa je ugovor propao ko zna zasto).
Da li je neko iz operative pod krivičnom prijavom? Neko osuđen? Da li je neko osuđen iz EPS-a? Neko je malopre spomenuo Šabac. Da li je neko odgovarao u Smederevu? Šta je uradila inspekcija u Smederevu/Radinac?

Po stoti put pojavljam, po zakonu je potrebno da tehnički pregledi kontrolišu izduvne gasove. I to se odlaže iz godine u godinu.

Kada je bilo ko kažnjen zbog grejanja na otpadna ulja?

Mislim ovih primera ima milion. Zemlja je premrežena divljim deponijama. Tu se najbolje vidi slom sistema.
 
Pretnja opozicionaru, u Čačku valjda. Prava prilika da sistem pokaže da postoji.

20240727_191645.jpg
 
Подземне воде Мачве и Подриња имају већи економски потенцијал од Литијума, и дугорочнији.
Moguće da jesi u pravu, ali i što se tiče potencijala podzemnih voda, i što se tiče potencijala poljoprivrede u tom kraju sada je situacija prilično "kasno Marko na Kosovo stiže".

O potencijalima podzemnih voda, poljoprivrede, stočarstva i drugih delatnosti koje se sada odjednom pojavljuju kao spasonosne za tu regiju, trebalo je razmišljati u periodu između 2007. i 2021. godine, a ne sada kada više nema nazad...
 
@dejanbg88 citao sam ja tvoje scenarije i pre, ali zaboravlias jedno, ovaj narod je rasturio Austrougarsku, napravio svetski rat, nemoj biti tako ubedjen da su karte podeljene, znamo mi da zapalimo spil, pogotovu sto je svetski rat u Ukrajini jako blizu. Ne bih se igrao vatrom na Vucicevom mestu i glumio kneza Pavla. Da ne pricamo o majskom prevratu i sta je sve ovaj ludi narod poradio u istoriji...
Austro-Ugarsku je vojno rasturio ruski maršal Brusilov ofanzivom iz 1916. i odonda nije postojala kao faktor u Velikom ratu, a konačnu presudu joj je doneo Vudro Vilson, nepovoljno odgovorivši na pismo cara i kralja Karla. Da su u Vašingtonu tako hteli, Austro-Ugarska bi postojala i dalje, kao što postoji Evropska Unija. Srbija bi mogla da se češe, kao i buduća Čehoslovačka.

Srbi su rasturili samo same sebe: pomenutom prilikom su Srbiju i ukinuli - njihov regent je napravio novu državu sa pravašima (to behu preteče ustaša, u neku ruku - eto zašto je i ovaj Udbin rukometaš, ukleti Vasilije Krestić, do pre neku deceniju pozitivno pisao o Anti Starčeviću; nije bio jedini) :)

Daće Bog, pa će i Srbima da se predaje stvarna istorija, a ne ova Bulajićeva i Bajićeva serija. Mada, već je kasno, zaglupljeni smo do srži, što i ova tema pokazuje.

Jer realno ljudi, ja mislim da ste vi većinom na nivou 'ne damo drveni plug'.

Jbg.
 
Poslednja izmena:
Никад није касно.
Људи тамо се баве пољопривредом.
Utoliko još gore, jer ljudi tamo koji se bave poljoprivredom imali su sasvim dovoljno vremena (od 2007 do 2021) da tu regiju pretvore u "srpsku toskanu" (narativ koji sada koriste u smislu budućeg potencijala te regije ako bi se bavila poljoprivredom).

Sada im je prošao voz za to. I jerbo sami nisu umeli da naprave biznis i novac od poljoprivrede, nema šta sada da se bune jer neko drugi zna kako da na toj lokaciji napravi biznis, i to na svojoj privatnoj imovini, imajući u vidu da su zagovornici "srpske toskane" svoje kuće samoinicijativno prodali "kolonizatoru", umesto da su radili na ostvarenju ideje "srpske toskane".
 
Poslednja izmena:
Vrh