Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Nije problem moja škola, već to što ne znaš osnovne zakonske stvari a diskutuješ i pokušavaš da spuštaš na lični nivo.
Nije tajna, završio sam "školu" u NS, inžinjer sam, zarađujem na tržištu, nikakve veze s državom ni državnim firmama.
Gde si ti išao?
Druže nisi mi odgovorio na konstruktivno pitanje?

Dakle koje industrijske objekte bi po tvom mišljenju trebalo zatvoriti danas u Srbiji? (Zbog nepoštovanja regulative)
 
Ali BDP je u pitanju Ljubo, kako ne razumeš 🤣

Da ostavim sarkazam po strani, neko od forumaša je okačio tabelu sa procenjenim vrednostima litijuma u našoj zemlji (14 milijardi USD). Pošto bih rekao po tvom pisanju na thread-ovima da si ekonomske struke, da li bi možda mogao da objasniš forumskoj publici kako eksternalije mogu da anuliraju dobit od rudarenja metodom oportunitetnog troška? Evo simplifikacije radi, pretpostavi da u ovom trenutku imaš ekstrakovanu 100% zalihu rude (što je u praksi nemoguće) i da momentalno možeš da to materijalizuješ na tržištu. :)
RT ce proizvoditi 58.000 tona litijum karbonata godisnje, 40 godina. Cak i da cena ode nazad na nivoe od pre 2022 (od tad je u jednom trenutku bila i 8 puta visa) od 12000 dolara po toni, to je vise od 14 milijardi. Pri tom to nije jedini proizvod rudnika, vec ce se dobijati i borna kiselina i natrijum sulfat.

I pored toga, ako se sve svede na to da mi samo izvozimo rudu, u celu ovu pricu ne bi trebalo ulaziti. Medjutim, poenta valjda i memoranduma i ostalih prica je da cemo u Srbiji raditi jos karika u lancu.
 
RT ce proizvoditi 58.000 tona litijum karbonata godisnje, 40 godina. Cak i da cena ode nazad na nivoe od pre 2022 (od tad je u jednom trenutku bila i 8 puta visa) od 12000 dolara po toni, to je vise od 14 milijardi. Pri tom to nije jedini proizvod rudnika, vec ce se dobijati i borna kiselina i natrijum sulfat.

I pored toga, ako se sve svede na to da mi samo izvozimo rudu, u celu ovu pricu ne bi trebalo ulaziti. Medjutim, poenta valjda i memoranduma i ostalih prica je da cemo u Srbiji raditi jos karika u lancu.
Mislim, ako ti stvarno veruješ ovoj vlasti onda, bez ljutnje, si u ozbiljnoj zabludi. Ja ovima ne bih verovao kad bi mi rekli da napolju sija sunce.
 
Mislim, ako ti stvarno veruješ ovoj vlasti onda, bez ljutnje, si u ozbiljnoj zabludi. Ja ovima ne bih verovao kad bi mi rekli da napolju sija sunce.
Meni je takav stav malo banalan i detinjast.

Naravno da treba biti vrlo skeptican prema svemu sto dolazi od strane vlasti (a i opozicije realno), ali taj stav da je sve sto rade nezamislivo zlo samo radi zla je trivijalizacija svake rasprave. I njihov je interes da se sto vise vrednosti stvara u zemlji, ako nista drugo da bi od veceg kolaca mogli da strpkaju.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Meni je takav stav malo banalan i detinjast.

Naravno da treba biti vrlo skeptican prema svemu sto dolazi od strane vlasti (a i opozicije realno), ali taj stav da je sve sto rade nezamislivo zlo samo radi zla je trivijalizacija svake rasprave. I njihov je interes da se sto vise vrednosti stvara u zemlji, ako nista drugo da bi od veceg kolaca mogli da strpkaju.

Ovo što oni sad pokušavaju da urade je zločin protiv čovečnosti nad sopstvenim narodom.

Ja sam moj stav bazirao na njihovim rezultatima u poslednjih 12 godina. Čega god su se dohvatili su upropastili. Oni nisu u stanju da popločaju Trg Republike a da se isti ne raspadne posle svega par godina od rekonstrukcije. Prodaju industrijski lignit za loženje individualnim domaćinstvima i onda nas ubeđuju da je sa vazduhom sve u redu iako napolju ne može da se diše.

Da li stvarno misliš da bi sa ovim memorandumom stvari bile drugačije?

Ja ne verujem. Ali u redu, poštujem. Slažemo se da se ne slažemo. Ne moramo svi ni da mislimo isto a i bilo bi dosadno da je tako.
 
Ovo što oni sad pokušavaju da urade je zločin protiv čovečnosti nad sopstvenim narodom.

Ja sam moj stav bazirao na njihovim rezultatima u poslednjih 12 godina. Čega god su se dohvatili su upropastili. Oni nisu u stanju da popločaju Trg Republike a da se isti ne raspadne posle svega par godina od rekonstrukcije. Prodaju industrijski lignit za loženje individualnim domaćinstvima i onda nas ubeđuju da je sa vazduhom sve u redu iako napolju ne može da se diše.

Da li stvarno misliš da bi sa ovim memorandumom stvari bile drugačije?

Ja ne verujem. Ali u redu, poštujem. Slažemo se da se ne slažemo. Ne moramo svi ni da mislimo isto a i bilo bi dosadno da je tako.
Sa jedne strane njihova istorija. Sa druge istorija RioTinta.

Izvolite poverujte.
 
Ovo što oni sad pokušavaju da urade je zločin protiv čovečnosti nad sopstvenim narodom.

Ja sam moj stav bazirao na njihovim rezultatima u poslednjih 12 godina. Čega god su se dohvatili su upropastili. Oni nisu u stanju da popločaju Trg Republike a da se isti ne raspadne posle svega par godina od rekonstrukcije. Prodaju industrijski lignit za loženje individualnim domaćinstvima i onda nas ubeđuju da je sa vazduhom sve u redu iako napolju ne može da se diše.

Da li stvarno misliš da bi sa ovim memorandumom stvari bile drugačije?

Ja ne verujem. Ali u redu, poštujem. Slažemo se da se ne slažemo. Ne moramo svi ni da mislimo isto a i bilo bi dosadno da je tako.
Pa jbg, ne slazemo se. Ne postavljaju kockice Vucic i Vesic, kao sto nece oni svojim rukama graditi rudnik.

To mi je opet demagogija i banalizacija, sta sad naidjes na ispucali trotoar u Nju Jorku i odma si u fazonu 'ja posle treba da kupujem njihove mikrocipove a ne znaju ni trotoar da naprave'.

Uopste ne zelim da ulazim dublje i u tu konstataciju da su 'cega god su se dohvatili upropastili' jer onda moram da branim SNS a to mi se ne radi.
 
Pa jbg, ne slazemo se. Ne postavljaju kockice Vucic i Vesic, kao sto nece oni svojim rukama graditi rudnik.

To mi je opet demagogija i banalizacija, sta sad naidjes na ispucali trotoar u Nju Jorku i odma si u fazonu 'ja posle treba da kupujem njihove mikrocipove a ne znaju ni trotoar da naprave'.

Uopste ne zelim da ulazim dublje i u tu konstataciju da su 'cega god su se dohvatili upropastili' jer onda moram da branim SNS a to mi se ne radi.

Što ne bi? Šta su to dobro uradili? Baš bih voleo da čujem. Evo prvi ću da kažem bravo u pravu si i pružiti ti ruku. Nemam problem sa tim.

Edit: Moram priznati da nisam video popucan asfalt i pločice na Times Square-u u NY npr, niti sam osetio smrad gareži dok u Beogradu to jesam doživeo.
 
Druže nisi mi odgovorio na konstruktivno pitanje?

Dakle koje industrijske objekte bi po tvom mišljenju trebalo zatvoriti danas u Srbiji? (Zbog nepoštovanja regulative)
Pisao sam ja dosta o zagađivačima, ne pratiš.
Ne bih ja zatvarao, država treba da preko inspekcijskih službi radi svoj posao, kažnjava, sprovodi itd...
Ima ih dosta i velikih i malih. Eliksir, rtb bor, nis.
 
Pisao sam ja dosta o zagađivačima, ne pratiš.
Ne bih ja zatvarao, država treba da preko inspekcijskih službi radi svoj posao, kažnjava, sprovodi itd...
Ima ih dosta i velikih i malih. Eliksir, rtb bor, nis.
I šta ti to govori?

Meni da država nije sposobna da sprovodi svoje zakone, čak ni prema malima, a kamoli prema takvom gigantu kao što je RT.

Dakle to što ti navodiš neko ispunjenje studije se neće desiti u Srbiji u realnom životu.
 
Dobro, da gasimo onda sve? Dok ovi sami od sebe ne odu?
 
Što ne bi? Šta su to dobro uradili? Baš bih voleo da čujem. Evo prvi ću da kažem bravo u pravu si i pružiti ti ruku. Nemam problem sa tim.

Edit: Moram priznati da nisam video popucan asfalt i pločice na Times Square-u u NY npr, niti sam osetio smrad gareži dok u Beogradu to jesam doživeo.
Izvini ali ako je tvoj pocetni stav 'u 12 godina su unistili sve cega su se dohvatili' ja vec unapred znam kako bi to izgledalo. Ja kazem recimo obilaznica i brza pruga, ti uzmes pomeras golove, pa dodje jos par leminga sa 'jel ukusan sendvic botino', ja odgovorim malo ostrije i dobijem ban. Vec vidjeno mnogo mnogo puta.

Osobi koja iole objektivno gleda na stvari ne mora ni da se objasnjava zasto je izjava 'u 12 godina su unistili sve cega su se dohvatili' detinjasta.
 
Gde je tvoja granica, ajde iskreno odgovori, dokle bi išao, šta bi zatvarao, šta ne bi otvarao?

Daj neki filter kakve industrije i grane privrede smemo da imamo pod ovakvom korumpiranom i diktatorskom vlašću?
 
Al su botovi zapenili.
@Igor, beleži im IP adrese, zatrebaće uskoro.

Ako dobro pratim forum, ti si prilično upućen u avijaciju, aerodrom i sl.

Da li si nekad nekome rekao da je bot jer misli da treba da nabavljamo i operišemo sa novim avionima, proširujemo piste i terminale.
Nedajbože pomislio za sebe da si bot jer ti se nešto od toga sviđa?

Nije to bezazlena rabota, šta ako sns stručnjaci obore avion sa 150 putnika?
 
Ajde budi fer pa ne izbegavaj odgovor, tim odgovorom si i za rio tinto jer će biti po zakonu.
Neće biti po zakonu.

Železara ispušta prekomerno zagađenje i u vazduh i u vodu. Sve je definisano. I mere i kazne.

Imaš Knauf u Surdulici koji ubija sa loženjem smeća.

Imaš prost zakon koji kaže da je zabranjeno paljenje njiva, pa ova država nije u stanju ni to da sprovede.

Čak i kad se desi veća havarija ova država ne može čak ni da sprovede zakon o uzbunjivanju i obavesti građane da postoji neka opasnost.
 
Neće biti po zakonu.

Železara ispušta prekomerno zagađenje i u vazduh i u vodu. Sve je definisano. I mere i kazne.

Imaš Knauf u Surdulici koji ubija sa loženjem smeća.

Imaš prost zakon koji kaže da je zabranjeno paljenje njiva, pa ova država nije u stanju ni to da sprovede.

Čak i kad se desi veća havarija ova država ne može čak ni da sprovede zakon o uzbunjivanju i obavesti građane da postoji neka opasnost.
Znaci sve treba po zakonu ali ne moze zakon jer se ne sprovodi.

Nista, da pauzuramo drzavu onda.
 
Znaci sve treba po zakonu ali ne moze zakon jer se ne sprovodi.

Nista, da pauzuramo drzavu onda.
Mi ti i govorimo da je država već pauzirana, ali ne prihvataš.

Prosto nismo se kvalifikovali za rudnik litijuma. To ti je kao na olimpijadi.

It's out of our league.

Moramo da nastavimo da treniramo. Taman imamo ono poglavlje o zaštiti životne sredine, pa kad to zatvorimo da pričamo ko ljudi.
 
Mi ti i govorimo da je država već pauzirana, ali ne prihvataš.

Prosto nismo se kvalifikovali za rudnik litijuma. To ti je kao na olimpijadi.

It's out of our league.

Moramo da nastavimo da treniramo. Taman imamo ono poglavlje o zaštiti životne sredine, pa kad to zatvorimo da pričamo ko ljudi.
A ok, nisam znao da je struka vec odlucila lol.
 
Vrh