Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Odličan niz.

Problem je što većina nas na forumu (koja nije plaćena ili se ne vodi svojim ličnim interesima) sve ovo MOŽE DA SHVATI i RAZUME, ali mi ovde smo, bez lažne skromnosti, intelektualna elita ove zemlje.

Ovaj gore navedeni niz, garanutujem, ne može da razume 80% poslanika u republičkoj skupštini i 98% lokalnih funkcionera i ostalih građana.
Pa ne znam bas koliko smo intelektualna elita kada je i ovaj niz prilicno lagana dezinformacija koju ce retko ko uhvatiti. Ona prica o uljanim skriljcima dok bi se za jadarit koristila potpuno druga tehnologija. Litijum u RT se ne bi dobijao frackingom. Evo teksta koji ide u malo vise detalja https://www.nin.rs/drustvo/vesti/46...a-izmisljenih-tehnologija-za-preradu-jadarita.

I mere za koje navodi da nemamo imamo, zbog toga se valjda i radi ona cuvena studija. Druga stvar je sto mi svojoj drzavi ne verujemo pa sve te propise koje smo doneli bacamo u vodu jer 'nasi se toga svakako nece drzati'. Cak se i cuveni aflatoksin predstalvja kao krunski dokaz da nam je mleko ne znam koliko otrovno a opet nam je granica duplo niza nego recimo u USA ili Japanu (https://www.researchgate.net/figure...-and-milk-products-followed-in_tbl1_274727346).

Takodje, mislim da je siroke narodne mase daleko lakse ubediti da je nesto otrovno i katastrofa nego objasniti moderne rudarske procese i tehnologije. Ta teza da samo prosveceni shvataju koliko je ovo opasno a narod jedva ceka mi ne pije vodu, usudio bih se reci da je suprotno, svaki taksista je danas strucnjak za ekstrakciju litijuma a ono malo ljudi iz struke sto se stidljivo javi i kazed da je u sustini rudnik ko rudnik, samo nesto moderniji, se optuzuje za botovanje.

Na zalost, kod nas je drustveni dijalog nemoguc i za znatno benignija pitanja, i za to je najvise kriva vlast. Ne verujem da ce kopanja biti jer se digla prevelika prasina, cak i u SNS birackom telu, a to je jedina stvar koja Vucica moze da zaustavi. Da li je ovo zaista bila dobra sansa saznacemo tek kada on padne sa vlasti, nadam se.
 
Opet ću ponoviti reči nemačkog inženjera na seminaru na kom sam prisustvovao. Pitali su ga zašto litijumske baterije naziva zelenim izvorom energije, odgovorio "Zato što Litijum ne vadimo u Nemačkoj"
Znaci samo Nemci zovu litijumske baterije zelenim izvorom energije?
 
Pa ne znam bas koliko smo intelektualna elita kada je i ovaj niz prilicno lagana dezinformacija koju ce retko ko uhvatiti. Ona prica o uljanim skriljcima dok bi se za jadarit koristila potpuno druga tehnologija. Litijum u RT se ne bi dobijao frackingom. Evo teksta koji ide u malo vise detalja https://www.nin.rs/drustvo/vesti/46...a-izmisljenih-tehnologija-za-preradu-jadarita.
Pa nisi shvatio. Napisala je žena još jedan niz baš za tebe da ponovi o čemu se radi i šta je poredila. Pročitaj. Pitaj je šta ti bude nejasno. Hoće da odgovori, da pomogne. Stručna je, ima diplome, iskustva.
 
Evo Defke, dodatni niz za bukvaliste:


Screenshot_20240718-174026.png
 
Mislim možda su rudnici i ok. To je cena da ostanemo mali Rusi. Mislim da to većina razume. I ako im je to ok, ko sam ja ili bilo ko da ih sprečava.

Sada je i kasno da se to ispravlja. Verovatno je rudnik još i najmanje loš scenario sa ovakvom političkom klimom kakva je kod nas Srba.
 
Eh da, inače kaže onaj Vukadinović da je otpor rudnicima litijuma i bora izražen u svim demografskim grupama, pazi sad _osim_ grupe 60+ (inače najbrojnija grupa).

Tu je "4 za" prema "1 protiv".

Bumeri izgleda planiraju da nas sahrane.
 
И код нас постоје слојеви подземних вода око рудног тела.
 
Znaci samo Nemci zovu litijumske baterije zelenim izvorom energije?
Pričam za konkretan slucaj kom sam prisustvovao jer i sam radim u struci usko vezanoj za obnovljive izvore i njihovo iskorišćenje. Baterije kakve poznajemo su zagađivači, ne mogu biti zelena energija, ma kako god ih zvao.

Tim sa kojim radim ne deli stav predavača o baterijama kao savršenom ekološkom sredstvu za skladištenje energije, kako nam se to kroz propagadu servira.
 
I o5 će muta i opoziciona "elita" da
s. j.ebu protest. Živi bili pa videli.
 
Skoro sam našao nešto za Ćutu:

Screenshot_20240702_125836_Chrome Dev.png


Lažna opozicija i lažni borci su gori od vlasti.
 
Мапа је ваљда повезана са овим текстом..

Петак, 20.07.2012. у 16:00 Танјуг

Канађани почињу истраживања литијума у Србији​


Истраживања тих руда „Ултра литиум” базира на процени да Србија располаже са до 20 одсто светских резерви литијума, минерала који се користи у батеријама и возилима на електрични погон, као и на очекивањима да ће тражња за литијумом расти по двоцифреној стопи у наредних десет година, односно да ће у том периоду порасти до 200 одсто, наводи се у саопштењу.

„Ултра литиум” је добио седам дозвола за истраживање од Министарства животне средине, рударства и просторног планирања које покривају површину од 643 километара квадратних у области Коцељева, Трнава, предео источно од Ваљева, Прељина, Лађевци, Крагујевац и Блаце.



А други текст је одавде..

 
Poslednja izmena:
Vrh