Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Bilo bi dobro kada bi imali konkretne informacije. Bez tabloidnih tekstova "unistice" "propast" ili "laka i brza zarada". Nego konkretne informacije vezane za rudarstvo. Koje masine se koriste, kako se tacno radi, koliko duboko, temperatura, voda, struja, povrsina, snimci. Pa da se onda sa vise informacija donose neka misljenja. Ovako bez informacija je samo spekulisanje i sve u fazonu tabloida.

Kao sto za puteve gotovo sve znamo ili za tunele, krtica, bageri, snimci primeri.
Na zalost samo rudarstvo nije toliko rasprostranjena grana i verovatno bi morali da izucavamo :)
Molim Vas edukativni tekstovi, sadrzaji sa zvanicnih izvora tipa wikipedia.

Evo jednog edukativnog videa za pocetak -> https://www.youtube.com/watch?v=VbM8H-LqOjg

Ovo je verovatno naprednija tehnologija koja ima manji uticaj? - https://www.youtube.com/watch?v=6XeZ2B9Hi6M
 
"Moramo da trpimo s vremena na vreme teror manjine"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je nedavne proteste i napad na vozača bagera u Šapcu.

"Zamislite da Hitna pomoć ne može da prođe... "

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902734#p902734:3gz93pg3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Nov 27, 2021 4:56 pm[/url]":3gz93pg3]Snimao sam što više situacija, da ne bude posle raznih Gebelsovskih priča i laži.
Hitna-pomoc-prolazi-Mostar.gif

dikembe-mutombo-swat.gif
 
Eво једна занимљивост са Википедије, ресурси литијума у свету у тонама:

Боливија - 21,000,000
Аргентина - 19,300,000
Чиле - 9,600,000
САД - 7,900,000
Аустралија - 6,400,000
Кина - 5,100,000
ДР Конго - 3,000,000
Канада - 2,900,000
Немачка - 2,700,000
Мексико - 1,700,000
Чешка - 1,300,000
Србија - 1,200,000
Перу - 880,000
Мали - 700,000
Зимбабве - 500,000
Бразил - 470,000
Шпанија - 300,000
Португал - 270,000

Од побројаних држава, експлоатација руде постоји у Аргентин (6,200 тона у 2020. години), Чилеу (18,000 тона у 2020. г.), Аутсталији (40,000 тона 2020.), Кини (14,000 тона 2020. г), Зимбабве 1200 тона, Бразил 1900 тона а Португал 900 тона у 2020. години, док је у САД произведено само 870 тона у 2013. години. https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium#cite_note-99

Можемо видети да Немачка и Чешка имају веће залихе од нас а немају експлоатацију.

Ево још један занимљив податак:

But European Metals is undeterred. Its pre-feasibility study in April estimated costs at $3,483 per tonne of lithium carbonate, a level it said would ensure it could turn a profit.

https://www.reuters.com/article/us-czec ... SKBN18Y25X
 
ОК, само, што се тиче побројаних земаља, треба имати у виду:
Australia GDP
$62,728 (nominal, 2021 est.)
$54,891 (PPP, 2021 est.)
И ово:
Mining is Australia’s largest sector by share of national Gross Domestic Product, 10.4% in 2020. This is up from only 2.6% in 1950, and from 10% at the time of federation in 1901. In 2020 mineral exports contributed 62% of Australia's total export revenue, valued at $270 billion.

Да, тачно, то је огромна и много мање насељена земља, могу више да жртвују.

Са друге стране, Чешка, која не експлоатише (засад) литијум, има годишњи извоз од 150 милијарди $, са 50-ак одсто више становника од Србије. Како ће Србија да догура до стотинак милијарди извоза и да се придружи Чешкој и развијеним земљама - видећемо. Наша узданица ИТ сектор досегао је до 2 милијарде. Корак по корак.

А ево, није баш ни да Чеси мирују:

CEZ to power Czech lithium project with renewables
...Cinovec, the largest hard rock lithium deposit in Europe, is being developed by European Metals in a joint venture with CEZ...
https://renewablesnow.com/news/cez-to-power-czech-lithium-project-with-renewables-762924/
 
sjcam":3ohsu5o3 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863336#p863336 je napisao(la):
Perkan » Pet Jul 09, 2021 1:50 pm[/url]":3ohsu5o3]
ako JA dobijem saznanje da smo na osnovu ove baze uspeli da razvijemo proizvodnju u višim fazama obrade i sa većom dodatom

Jedino u ovo ne verujem... Mislim da se to neće desiti, jer nije realno da Srbija postane neki svetski relevantan proizvođač baterija za automobile, jer mislim da ne postoji infrastruktura za tako nešto... Izvozićemo sirovinu, ali i to je OK.

Bilo bi dobro da grešim, naravno.

Čitam sa velikim zakašnjenjem, pa ti je već možda odgovoreno na ovo.
U Srbiji se već gradi proizvodni pogon za proizvodnju automobilskih baterija. Cela priča je pokrenuta još pre 2 godine i za sada sve ide po planu (kako je predviđeno).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Osim ako ne dodje do nekih novih revolucionarnih tehnologija i jos bitnije - implementacije njih, elektricni automobili i elektricni lobi ce biti isto ili vece zlo po svet nego naftasi.

Ali kao i u slucaju sa naftasima, ili npr olovom u gorivu, morace da prodje par decenija i da se dovoljno ljudi "ispece" i udari glavama u zid, i da se dovoljno para baci i dovoljno okoline unisti, pre nego sto mase pocnu to da uvidjaju.
 
Да се ми разумемо, ја мислим да је све ово једно тотално лудило.
Па ево, једна врхунска компанија, Тојота, има сјајан пројекат развоја мотора на водоник - који међутим сагорева нешто моторног уља, па то онда није 100% карбон-неутрал...
Е, у друштву таквих морончина и глобалних талибанчина, треба имати отворене опције да твоја земља преживи и напредује. А Србија не може да утиче на глобалне трендове.
Ајде само мало мудрије, а не "Боље гроб него роб". Нек иду други у гроб. Ај - полако. Можда може рудник, а можда и не може. Видећемо.
 
Do nedavno si zvučao samouverenije, od čega zavisi da možda može a možda i ne?
 
Од више фактора, а ми бисмо, симплификацијом, да то сведемо на један, ако је могуће емоционални. А то је будалаштина.
 
Razumem situacija nije u potpunosti binarna ali ko je taj autoritet koji će potvrditi ili odbaciti opravdane sumnje stanovništva. Plaćena struka poput Černija ili?
 
Онај ко је на власти, јбг. Какав Черни, какав Бели.
За "становништво" се не брини - оно је изгледа већ продало земљу, гледај ширу заједницу.
 
Manjina je prodala zemlju. Mislim to je argument za potkusurivanje a ne suština.
 
Panto, najkraće i najprostije rečeno - veliki deo ljudi ovde je svestan da jedna Srbija koja nema svoje Mercedese, Liebherr-e, GMove, Silicijumske doline, (švajcarske) banke i blaga... nema ni mnogo opcija kad treba da bira šta će da joj budu stubovi privrede i izvoza (znači, oni koji nose 10, 20, 30%... BDPa)

Samo što se ovde radi o tome da se bira hoćemo li da imamo koji % BDPa godišnje više ali po cenu da trecina naa zato ima 10% kraći životni vek i ko zna koliko veću stopu bolesti i zdravstvenih muka.
A i tih dodatnih %BDPa pitanje je koliko će zapravo biti. Tj koliko ćemo mi videti od toga.


Što reče neko negde na netu - prosperiraćemo od rudnika litijuma koliko i afrikanci od rudnika dijamanata.
 
Ne slažem se sa tim - kao što napisah, kad se u guglu upiše Why is Botswana so richer than other African countries, dobije se:
Screenshot_20211130-184134_Samsung Internet.jpg

Olako se zaključuje, i na osnovu stereotipova. Not my cup of tea.

Mi treba da izračunamo koliko je to procenata, šta dobijamo i šta gubimo. Toliko. Da li smo sposobni za to? Ako nismo, ne treba ni da imamo državu.
 
Evo Panto mog predvidjanja te racunice sta dobijamo i sta gubimo:

Partija i njeni pioni ce reci da nam sledi procvat i blagostanje ako napravimo taj rudnik uz eeeeeventualno propustanje 1 do 2 do 3 do 10% svih otpada u vode i vazduh. Ali nista strasno, jer sve je to "u okviru statistike" (cuvena korporativna recenica)

Svi ostali ce reci da nam sledi zagadjenje, korporativno izrabljivanje i jacanje korporatokratije uz postojecu partokratiju



Meni ne trebaju Rudarski fakultet i Nevena Djuric da mi kazu da li mi ovde treba jedan olos od korporacije.

Sto se mene tice - daleko im lepa kuca i neka zanju onako kako seju
 
Панто, без знатно сложенијег производа од сировог литијума нема никакве користи од тровачнице. Проблем је што је Рио Тинто на најнижој могућој лествици по пословној етици. Ово што они раде је агресивно до сржи. Али, ни то није проблем ако имаш јаку државу која ће применити своје законе.
Онда се окренеш око себе и схватиш да нема никакве државе. Пробај да завршиш нешто у катастру, да одеш до општинске управе. Па, ја сам скоро нешто морао у вези са здравственом књижицом да завршим, изненадио сам се колико су неспособни, али сумњам и да су безобразни и злонамерни. Могу мислити како је када је један геостратешки пројекат у питању као што је овај. Имали смо багере и чекиће за сад. Ово је још увек без полиције која је далеко опремљенија од оних клинаца.
 
Ja cu da budem dosadan, ali da ponovim sustina je u zagadjenju, koliko vas koji cekate na studije i strucnjake bi pilo vodu iz balona u koji se kapne kap motornog ulja...nije vazno da li je balon 5 ili 1000 litara kladim se da niko ne bi uzeo ni gutljaj, cak i da strucnjaci kazu da cete da prezivite. To ce rudnik litijuma da uradi sa podzemnim vodama, postoji neprekinut tok vode od Drine kroz celu Macvu do Save. Makis takodje nije daleko.
 
grof Titoreli radi sa ne prihvatljivom prastarom prljavom tehnologijom za vadjenje litijuma
Nemacka je pronašla nov savremen prihvatljivu tehnologiju za dobijanje litijuma.
Evo kako i vuk sit i ovce na broju :)

Nemačka raspolaže najvećim rezervama litijuma u Evropi i sprema se za kompletno ekološku eksploataciju. To bi uskoro moglo da uzdrma tržište litijuma koji se iz rudnika i slanih jezera dobija na veoma „prljav“ način......

„U prvom koraku, litijumovi joni se jonskim sitom filtriraju iz termalne vode, a u drugom koraku se dalje koncentrišu sve dok se litijum nataloži u obliku soli", rekao je naučnik Jens Grimer ranije ove godine za DW.

Zajedno sa koleginicom Florencijom Saravijom on je razvio postupak ekstrakcije i obogaćivanja litijuma koji je po njima dobio ime: postupak Grimer-Saravija....
Izvor i Ceo tekst
https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com ... a-58826446
:sesir:
 
@Sweet Dee
Da, evo moj drug Ćetil iz Stavangera, kako čujem, rešio je da pije naftu iz kanistera umesto votke i akvavita.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903907#p903907:19ne68q7 je napisao(la):
Mikie » 30 Nov 2021 07:30 pm[/url]":19ne68q7]Панто, без знатно сложенијег производа од сировог литијума нема никакве користи од тровачнице. Проблем је што је Рио Тинто на најнижој могућој лествици по пословној етици. Ово што они раде је агресивно до сржи. Али, ни то није проблем ако имаш јаку државу која ће применити своје законе.
Онда се окренеш око себе и схватиш да нема никакве државе. Пробај да завршиш нешто у катастру, да одеш до општинске управе. Па, ја сам скоро нешто морао у вези са здравственом књижицом да завршим, изненадио сам се колико су неспособни, али сумњам и да су безобразни и злонамерни. Могу мислити како је када је један геостратешки пројекат у питању као што је овај. Имали смо багере и чекиће за сад. Ово је још увек без полиције која је далеко опремљенија од оних клинаца.
Hm, Komonvelt Australije samo izvozi rudu litijuma, ne prerađuje je uopšte - to radi Kina. I taj Komonvelt je jedna od najbogatijih zemalja na svetu - blagodareći rudarstvu.

Završavao sam svašta u katastru - imam dve nekretnine u Beogradu i jednu u Vranju, sveukupno oko četvrt miliona evra, dosta sam ja imućan čovek i samo se zbog opšteg dobra zanimam za ove stvari - a čujem da u Nemačkoj to nije ništa bolje nego u Srbiji. A da je u Berlinu - glavni grad Nemačke - uprava znatno gora nego ovde, da ne može Bog otac ništa da završi mesecima. Ja ionako mislim da je to srpski grad.

Ne znam šta da vam kažem, ali, uvođenje društva bez rizika je novina za mene, revolucionarna i istorijska. Mislim, čak, da je to put ka društvu besmrtnosti. Znam da smo mi u tome avangarda - desi se tragedija u rudniku 1989, pogine 90 ljudi, mi ukinemo rudnik - pa onda spaljujemo znatno lošiji ugalj od kojeg umre nekoliko hiljada ljudi godišnje. Pa neka, tako treba, valjda. Samo, da se mene nešto pita, to bi se pomalo i promenilo, jbg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903926#p903926:3iely5a2 je napisao(la):
Пантограф » Uto Nov 30, 2021 9:52 pm[/url]":3iely5a2]@Sweet Dee
Da, evo moj drug Ćetil iz Stavangera, kako čujem, rešio je da pije naftu iz kanistera umesto votke i akvavita.
Naveo sam motorno ulje kao metaforu za nesto toksicno, ali lepo sto si to uzeo kao argument da predstavis da sam doslovno mislio i da nisam previse bistar. Arsen i ziva se takodje prenose vodotokovima, ali necemo da brinemo jer ce strucnjaci da potvrde da nisu stetni, narocito ako ne zivimo u tom kraju zar ne? A strucnjaci su poznati kao nepotkupljivi takodje.
 
Kao prvo, ne bih dao da se iz Srbije iznese gram rude dok se ne poveća renta na prihvatljiv nivo..
Pazi fazon- rudno bogatstvo nam je kao neka strateška prednost, obogatićemo se od rudarenja (a zašto nismo do sada i šta li bi sa famoznim uljnim škriljcima?), a napravljen je takav "sistem" gde mi zapravo dobijamo mrvice, a stranci se bogate.

Kao drugo, ne verujem da SNS banda ovoj zemlji može doneti bilo šta dobro, te bi tako i lova od litijuma otišla u džepove malog broja pojedinaca dok građani od toga ne bi videli ništa, nego bi još dobili uništenu životnu sredinu.

I treće i najvažnije- kad su ljudima u blizini istražnih bušotina već sada bunari s vodom zatrovani i neupotrebljivi, mogu da zamislim koji bi sve poremećaji na širem području nastali kad bi krenula eksploatacija i odlaganje jalovine.

Pa nama su u Vrnjačkoj Banji presušili izvori zato što su SNS debili otvarali bušotine i punili bazene i akva parkove lekovitom vodom?! Hej, u našoj najvećoj banji... koja propast, pa o čemu mi dalje da pričamo?
 
nećemo se obogatiti od rudarenja, ali ako se i dalje budu prodavale magle o razvoju od poljoprivrede i to u neravničarksom kraju, put u propast je zagarantovana.

a industrijalizacija je nešto što će se sprovoditi i podržavati u srbiji, inače nećemo imati moralno pravo ni bicikle da vozimo jer industrija kugličnih ležajeva pobije 200k perača prozora godišnje pre nego što deponuje potrošeno mašinsko ulje
 
Maчва је равница, а Подриње је веома погодно за воћарство и сточарство. Индустрију треба развијати у два града које има тај округ. Подриње има и солидан туристички потенцијал са Дрином и Бањом Ковиљачом. Генерално је потенцијал бања и медицинског туризма занемарен, а то може да буде одлична прилика.
 
Jel još neko osim Došljaka pominjao fokusiranje na poljoprivredu, ili ste se uhvatili za jednu sitnicu ko pijani plota pa ne vidite šumu od drveta?

Pritom, mislim da Došljak čak nije mislio da treba poljoprivreda da bude glavna a sve ostalo da se minimizuje i pozatvaraju rudnici i preostali giganti i zatvori zemlja za investicije i industriju. Nego da treba da joj se poveća udeo u BDPu i privredi.


A i na kraju krajeva, sve i da misli tako, to nije razlog da se brže bolje piše ''pa ne msm, šta sad, hajde onda da pogasimo sve ostale industrije''.
Niko ovde ni ne misli ni ne kaže da se pogase industrije. Govori se samo Tintara spada u one korporativne oktopode koje ne treba puštati nikad i ni pod kojim okolnostima, jer j'š BDP veći za 1% i platu za 10 evra ako će trećina stanovništva da se razboli još više.

Shvatite, niko (bar koliko sam video) nije protiv industrijalizacije nego protiv korporatokratije i partokratije. Postoji mera i način na koji se ta industrijalizacija obavlja. I ta industrijalizacija treba da služi da poboljša život u zemlji u kojoj se radi. A ne da se k'imo svi kako su nam plate porasle za 10 evra (ne zaluđujte se da će biti više od toga, korporativni o(k)t(o)podi ne dolaze ovde da bi vas tovarili parama nego sebi dupeta) a s druge strane da dajemo te pare na lečenje raznih oboljenja od zagađenja.
 
Vrh