Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903532#p903532:71xhei7z je napisao(la):
vradovic » Pon Nov 29, 2021 10:22 pm[/url]":71xhei7z]Bendere, ovde je vise nego ocigledno da se radi o nenamernim greskama. Ti zivis u nekoj paralelnoj stvarnosti i mislis da neko nekoga placa da siri uticaj na BeoBuild forumu o necemu. Na primer ti ne mozes da verujes da neko ima toliko drugacije misljenje od tebe i mislis da na primer (ajde ne Dragana on je bas umeren, veoma stalozen i nije ekstreman) mene na primer neko placa. Budi svestan da neko uvek to moze da kaze i za tebe. Ti imas interes da siris negativnost protiv neoliberalnog kapitalizma jer pripadas Komunistickoj partiji.

Definitivno za Srbiju litijum je buducnost. Ja bi voleo da pocnemo da ga rudarimo i nemam apsolutno nikakvog licnog interesa u tome osim sto smatram da je to veliki interes za nasu drzavu. Svakako ekologija jeste problem ali ako nasa Vlada RS potvrdi da ce biti sve u redu ja njima vise verujem nego sebi. Tako treba i svi ostali da imaju odnos prema drzavi i politicarima. Politicare kakve mi imamo mnoge drzave na zapadu bi pravili od blata a ne nesposobnjakovice kakve imaju pojedne states ili drzave. (na zalost ovo kad kazes u Srbiji kao da si im samar opalio ali je istina koju jako tesko prihvataju).

Svakako sam protiv referenduma i svakako sam za to da Vlada RS donese odluku za Rio Tinto. Svakako sam za to da se svi koji su blokirali autoput pohapse i osude na po 10 godina zatvora. Ocenu vladi za resavanje ovog problema dajem 3/10 zbog toga sto nece da se "zameraju" narodu i da sprovode Zakone i da hapse zbog neprijavljenih protesta a pre svega zbog autoputa. Iskreno razoracan sam u postupku vlade u ovom slucaju i ako razumem da je njihov motiv da se bore da svaki gradjanin bude zadovoljan.
Pročitao prvi pasus, digo ruke i odlučio da samo okačim ovo i okončam tvoj patetični pokušaj vađenja.

Dakle:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868416#p868416:71xhei7z je napisao(la):
vradovic » Sub Jul 31, 2021 7:49 am[/url]":71xhei7z]Mislim da treba mozda imati posebnu temu za hyperloop.
https://www.railway-technology.com/comm ... r-tourism/
Ovo ce po meni sve da promeni. Totalno nacin zivota i kako putujemo kao i broj turista.

https://www.swissinfo.ch/eng/hyperloop- ... d/46811900
Bice zanimljivo videti kako ce ovo sve da se odigra ali ispasce da nismo ni trebali da ulazemo u brzu prugu.

https://www.youtube.com/watch?v=_w2lo5h3D5E
https://www.youtube.com/watch?v=bV1N0L7n-7U

Sa ovim si u Becu za 30 minuta.

Mislim da posle zavrsetka zeleznice do Subotice treba obustaviti taj projekat.


Mada i dalje ti je najveći i najjači biser ikada ono za metro. Kad si napisao da je ljudima sa Dedinja i Beograda na vodi, koji voze Poršee na plin, metro potrebniji nego ljudima sa Vidikovca, Rakovice, Ceraka... To je stvarno bio vrhunac lud... mudrovanja. :o
 
kakvo sad vadjenje? Moj stav je opste poznat. Samo si u nedostatku argumenata pa kreces off topic. Pricamo o litijumu na ovoj temi.

Za ovaj quote treba da mi das + za inovativnost.
 
Iskreno, mislim da tebi i tvom prezimenjaku s teme neko treba da da recept ili uput. XD
 
Vradovicu - koje nase ministre, kafe kuvaricu Irenu Vujovic koja se svalerisala sa Micom Jovanovicem pa on njoj i sestri doa diplome bez dana fakulteta. Da li si ti realan covek, ona je zaduzena za zivotnu sredinu, ali u tim drzavama koje ti pominjes sa takvim obrazovanjem mogla bi da bude samo sto je bila kafe kuvarica. Ona kod nas brine o zivotnoj sredini a onda u parlamentu ne zna ni da cita, pa to nema nigde na zemaljskoj kugli. Bolje ti je cuti.
 
Ah da, Irena Vujović... Koliko sam ja primetio, ona se u celoj ovoj stvari oglašavala i pitala taman koliko se i Radojičić pita u vođenju Beograda.

I vladajući talog nema problem s time što je to više nego providno. Svi su u fazonu ''znamo da znate da su oni samo figure, a da drugi drže konce, ali baš nas briga''. Samo još jedan razlog više da lete.

Kao i ono kad se Drobilo na pitanje ''ko finansira put do Tintare'' smeška i kaže ''ne znam'' a poručuje ''neću da vam kažem jer može mi se''.

Mnogi su nastupali tako sa tim stavom ''može mi se''. Npr i Jezda i Dafina su mislili tako ceo život. Pa ih na kraju stigle razne pravde. I narodne, i pravne, i kosmičke.

Sve se vraća, sve se plaća. Skinuće se i taj osmeh sa Drobila jednog dana. 8)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903541#p903541:1arby4fa je napisao(la):
prostorni planer » 29 Nov 2021 10:36 pm[/url]":1arby4fa]Vradovicu - koje nase ministre, kafe kuvaricu Irenu Vujovic koja se svalerisala sa Micom Jovanovicem pa on njoj i sestri doa diplome bez dana fakulteta. Da li si ti realan covek, ona je zaduzena za zivotnu sredinu, ali u tim drzavama koje ti pominjes sa takvim obrazovanjem mogla bi da bude samo sto je bila kafe kuvarica. Ona kod nas brine o zivotnoj sredini a onda u parlamentu ne zna ni da cita, pa to nema nigde na zemaljskoj kugli. Bolje ti je cuti.
Nisi mogao biti dalje od istine. Klasicno misljenje Srba koji nisu iz svog mesta izasli. Veze sa mozgom nema ova tvoja izjava. Ne bi verovao koliko ti je pogresna izjava. Covece ministarska mesta se u Americi kupuju za kes, mesta u skupstini za kes, podmicivanje medju politicarima koji su katastrofalno losi je legalizovazno jer je preslo neslucene razmere. Vrlo cesto postoji slucaj ucene i iznude. Veruj mi nogicama u dupe treba da se udaras kakve politicare imamo od 2000te na ovamo. Klasicna nezahvalnost zbog neznanja.


Jel mozemo da pricamo o litijumu?
 
Bas me briga za Ameriku i praksu kod njih. Oni imaju sistem vec stotinama godina, jedan covek im nista ne znaci. Ali nasi politicari, pa ja sada stvarno mislim da trebas da uzmes uput za dr. Pa pola ih je na kokainu pod 1 ali i to ti je sigurno ok
 
Novi biser: treba da budemo zahvalni kakve političare imamo.
Što i ima logike, jer ipak oni plaćaju nas, tako da red je da budemo zahvalni i ponizni.


Eeee... preci nam se u grobovima prevrću kad vide i čuju šta neki danas pričaju...
 
Placamo ih 50-100k dinara? Ja iskreno ne bi radio ni dan za te pare jedino da me motivises tako sto kleknes ka kolena, zahvalan si, cutis, podrzavas dok radim ili da mi je stalo do drzave toliko da moram da slusam retardirane gradjane koji u svemu vide neku teoriju zavere, neko muljanje, kokain, pljacku, namestanja i slicne gluposti. Svakako cisto sumnjam da bi trpeo. Pristao bi da radim samo da ima Lex specijalis, zucnes nesto protiv vlade zatvor. Prosto.

Naravno nikakvi referendumi za litijum nikakvi bakraci. Rezultati se sumiraju jednom u 4 godine i to je to.
 
Vidiš ti to radoviću, političari primaju 50-100k dinara a uporedi to sa bogatstvom koje si ti napravio na bitkoinu i nekretninama.

Kako ti ne bude žao tih ljudi? Hoćeš li donirati 90% imovine stranci? Mislim da bi red bio. Vidiš bre da se muče ljudi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903553#p903553:fwg8sk6e je napisao(la):
Bender Rodriguez » 29 Nov 2021 11:01 pm[/url]":fwg8sk6e]Vidiš ti to radoviću, političari primaju 50-100k dinara a uporedi to sa bogatstvom koje si ti napravio na bitkoinu i nekretninama.

Kako ti ne bude žao tih ljudi?

Pa jel vidis da mi ih je zao. Em rade najbolje sto umeju em moraju da trpe morone sa izopacenim pogledima na svet. Plus moraju i sa stranim placenicima da se bore. Posao im je blagi uzas. Iskreno to moze da radi samo neko ko toliko voli Srbiju da je spreman da unisti svoj zivot zbog toga. Svaka im cast.

Razmisljam se da doniram drzavi Srbiji kao zaostavstinu i detetu dovoljno za normalan zivot i koledz.
 
Pa to ti je sad i ovde jedno te isto.

Sve što ostaviš državi i narodu sada pod ovom vlašću, ide Partiji. Čak i ako ti želiš drugačije, ne može. Partija zna bolje od tebe kome je šta najpotrebnije.
 
Daj Radovicu ko od njih radi? Irena rekli smo ko je kafe kuvarica, bila je sa pola politicara da ne nabrajam sada, ovo je javni prostor. Djordjevic gospodin bivsi Vucicev vozac. Direktor EPS-a u cv-ju samo drzao pecenjaru. Imamo jos keramicara, Tetku iz Kanade da ne komentarisem, dr koji je zavrsio fax u Sava Centru koji ne postoji, Malog koji je sa zutima sve opljackao dok je bio u agenciji za privatizaciju. Pa ne znam postoji li gora ekipa na planeti, sva sreca pa se nista ne pitaju vec samo odredjuje sve veliki Vodja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903544#p903544:3r1pya78 je napisao(la):
vradovic » Pon Nov 29, 2021 11:44 pm[/url]":3r1pya78]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903541#p903541:3r1pya78 je napisao(la):
prostorni planer » 29 Nov 2021 10:36 pm[/url]":3r1pya78]Vradovicu - koje nase ministre, kafe kuvaricu Irenu Vujovic koja se svalerisala sa Micom Jovanovicem pa on njoj i sestri doa diplome bez dana fakulteta. Da li si ti realan covek, ona je zaduzena za zivotnu sredinu, ali u tim drzavama koje ti pominjes sa takvim obrazovanjem mogla bi da bude samo sto je bila kafe kuvarica. Ona kod nas brine o zivotnoj sredini a onda u parlamentu ne zna ni da cita, pa to nema nigde na zemaljskoj kugli. Bolje ti je cuti.
Nisi mogao biti dalje od istine. Klasicno misljenje Srba koji nisu iz svog mesta izasli. Veze sa mozgom nema ova tvoja izjava. Ne bi verovao koliko ti je pogresna izjava. Covece ministarska mesta se u Americi kupuju za kes, mesta u skupstini za kes, podmicivanje medju politicarima koji su katastrofalno losi je legalizovazno jer je preslo neslucene razmere. Vrlo cesto postoji slucaj ucene i iznude. Veruj mi nogicama u dupe treba da se udaras kakve politicare imamo od 2000te na ovamo. Klasicna nezahvalnost zbog neznanja.


Jel mozemo da pricamo o litijumu?


Одакле Ирени Вујовић кеш да купи министарско место?
 
Одакле Ирени Вујовић кеш да купи министарско место?

Nisi skapirao čoveka. Nije ona kupila za keš, to u Americi kupuju, jer su oni bogata zemlja. Kod nas ne kupuju jer smo siromašni, pa su naši kadrovi zato toliko kvalitetniji i zato se bore da i mi budemo bogati... Pa će se tad kad se obogatimo i kod nas kupovati za keš.
 
Манте се старлетанки министарки, да се вратимо на литијум што рече Врадовић. :) Ево шта кажу Уједињене нације:

Developing countries pay environmental cost of electric car batteries

Growth in electric car sales is great news for the fight against climate change, but the mining of the minerals used in their batteries poses serious risks for the environment.

Global consumers are warming up to electric cars, whose sales are expected to jump from 3 million vehicles in 2017 to 23 million in 2030, according to the International Energy Agency.

Similar growth is expected for rechargeable batteries, with the market for cathode – the positive electrode of the lithium-ion battery – forecast to reach $58 billion in 2024, up from an estimated $7 billion in 2018.

While this is great news for efforts to cut greenhouse gas emissions, an UNCTAD report says the expected boom in mining for the raw materials used to make rechargeable batteries raises environmental and social concerns that must be urgently addressed.

“Most consumers are only aware of the ‘clean’ aspects of electric vehicles,” says Pamela Coke-Hamilton, UNCTAD’s director of international trade. “The dirty aspects of the production process are out of sight.

This is because while most of the consumers live in industrialized nations, the lion’s share of the raw materials is concentrated in a few developing countries.

One of the driest regions of the world
More than half of the world’s lithium resources lies beneath the salt flats in the Andean regions of Argentina, Bolivia and Chile, where indigenous quinoa farmers and llama herders must now compete with miners for water in one of the world’s driest regions.

Lithium mining requires huge amounts of groundwater to pump out brines from drilled wells, and some estimates show that almost 2 million litres of water are needed to produce one ton of lithium.

In Chile’s Salar de Atacama, lithium and other mining activities consumed 65% of the water, causing groundwater depletion, soil contamination and other forms of environmental degradation, forcing local communities to abandon ancestral settlements.

“As demand for lithium increases and production is tapped from deeper rock mines and brines, the challenges of mitigating environmental risk will increase,” the report says.

https://unctad.org/news/developing-countries-pay-environmental-cost-electric-car-batteries

Значи укратко:

- за тону литијума је потребно 2 милиона литара воде (са сајта Рио Тинта: "Очекује се да ће радни век овог рудника бити најмање 40 година. Компанија Рио Тинто има циљ да у том временском периоду произведе 2,3 милиона тона литијум карбоната." https://riotintoserbia.com/mediji/pitanja-i-odgovori/ )

- у државама Латинске Америке, домаће становништво у зонама рудника је морало да напусти своја насеља због последица активности рударења (у Мачванском округу који би цео био погођен активностима овог рудника живи око 300.000 људи)

- коришћење 65% залиха воде за потребе рудника и прераде је довело исцрпљења резерви подземних вода, а остале активности су довеле до контаминације земљишта.

E сад, да ли мислите да нам треба загађење целог Мачванског округа а и мало шире, нпр. специјалног резерваза природе Засавица који иако географски у Мачви припада АП Војводини? Да ли нам је потребно гашење пољопривреде у целом том округу, исељење становништва из села, и онемогућавање градовима у том округу да користе воду за пиће? Да ли нам треба сеоба још 100.000-200.000 становника у Београд и Нови Сад? Зашто се занемарује пољопривредни потенцијал Мачве која је у периоду пре уједињења са Војводином успешно прехрањивала већи део уже Србије?
 
Sad ce Pantograf da ti objasni da si napisao samo parole, da Norveska i Dusan Silni...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903589#p903589:1rcqbhi6 je napisao(la):
Дошљак » 30 Nov 2021 12:21 am[/url]":1rcqbhi6]
E сад, да ли мислите да нам треба загађење целог Мачванског округа а и мало шире, нпр. специјалног резерваза природе Засавица који иако географски у Мачви припада АП Војводини? Да ли нам је потребно гашење пољопривреде у целом том округу, исељење становништва из села, и онемогућавање градовима у том округу да користе воду за пиће? Да ли нам треба сеоба још 100.000-200.000 становника у Београд и Нови Сад? Зашто се занемарује пољопривредни потенцијал Мачве која је у периоду пре уједињења са Војводином успешно прехрањивала већи део уже Србије?

Ovo su dobra pitanja i zaista su na mestu. Ja ne znam odgovor na ova pitanja. Ne znam ni koliko je tacno da ce se preseliti 100-200k ljudi u Beograd i NS i ne znam da li ce stvarno da se ugasi poljoprivreda u celoj Macvi. Bicu krajnje iskren bez googlanja ne znam ni gde je Macva. Verovatno kada bi se udubio i potrosio vreme bi mogao da nadjem odgovore na neka od ovih pitanja ali cak i za to je potrebno i vreme i vestina istrazivanja, plus citanje na engleskom. Zato smatram da odgovore na ta pitanja mora da da Vlada i strucna ministarstva ili da angazuju strucna lica za procenu. Korist vs steta. Zato sam protiv referenduma jer ako ja ne znam verujte mi da recimo moja majka zna 20x manje a ima pravo glasa na referendumu. Cemu onda referendum kada je to bukvalno pitanje za strucnjake a ne za gradjane.

Treba da se izvaga sta je najbolje za Srbiju, sta me briga za pojedince (ukljucujuci i mene) vec sta kazu SME-jevi (Subject Matter Experts). To treba da se uradi i da vlada na osnovu struke donese odluku. Vlada (bez obzira da li sam ja glasao za njih ili ne) je postavljena tu i izabrala je izborna vecina. Dali smo im poverenje a oni neka donesu najbolju odluku za nas a mi to poverenje treba da im damo ponovo ili da im ne damo ponovo. To je sustina i to je poenta.

Ja zaista ne znam odgovore na ova tvoja pitanja. Mogu da istrazujem i da spekulisem a kako ce neko u Leskovcu da sedi i da istrazuje po internetu da li je dobro za Srbiju da pocne rudarenje litijuma. Totalna nebuloza.
 
Za ovih par godina koliko vradovic operiše po forumu, ja sam stvarno imao nekoliko hipoteza. Od toga da
1) je antropolog koji istražuje koliko je sajber prostor plodno tlo za širenje nerazumnih stavova
2) je aktivista koji dovođenjem idijotske neoliberalne logike do krajnjih granica zapravo želi da izazove revolt kod ljudi i aktivira ih u borbi protiv iste te logike (i ove vlasti kao njenog eksponenta)
3) umetnik koji sprovodi višegodišnji umetnički projekat pod nazivom "oda gluposti"
4) je...prosto nepojmljivo destruktivan i autodestruktivan "običan čovek" iz naroda.

Nisam uspeo da potvrdim niti opovrgnem ijednu od ovih hipoteza.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ja sam na forumu dobrih 8 (osam) godina pre tebe a ukupno uskoro proslavljam 15 godina, tako da toliko o tome "par" :)
Tebi se prosto ne svidjaju moji stavovi. U redu razumem da ti se ne svidjaju. Da ti odgovorim nisam ni jedno od tvoje 4 nabrojane stavke.

Mozes li da pises o litijumu a ne meni?

Za sada jos niko nije dao neko strucno obnjasnjenje sta je pozitivno a sta je negativno vezano za rudarenje litijuma. Mene licno zanima da naucim. Takodje me zanima gde da nadjemo 2 milijarde eura godisnjeg minusa od sledece godine ako svaki projekat olako odbacujemo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903601#p903601:33bdfv1j je napisao(la):
nex999 » 30 Nov 2021 12:56 am[/url]":33bdfv1j]Sad ce Pantograf da ti objasni da si napisao samo parole, da Norveska i Dusan Silni...
Јок ја, дао плус. Занимљив и конкретан пост, без парола. Сад нам само још треба информација о технологији која би се користила код нас, па да можемо да ближе сагледамо ефекте, позитивне и негативне - да видимо да ли жртвујемо неколико стотина хектара или заиста целу Мачву и Подриње - и да кажемо да ли је то прихватљиво, или није. Ако ће да уништи целу Мачву и Подриње, наравно да нам не треба такав рудник.

У ствари је доста једноставно.

Гледе исељавања за Београд - од гашења лозничке Вискозе, изразито прљаве фабрике са више од 10.000 запослених, оно је интензивирано.
 
Covek zeli da bistri o litijumu, a ne zna gde je Macva??? Osnovno obrazovanje, a baca mi neke fraze na englesnom. Ja nemam sta sa takvim covekom da razgovaram. Sto bi rekli prosti posteni ljudi u srpskom selu koje on zeli da unisti, udarile pare u glavu.
Gde da nadjemo 2 milijarde, pa napisao sam ti u prosloj strani, samo milijardu potrose EPS i Telekom nenamenski svake godine i jos milijardu u smanjenju prehlomaznog javnog sektora koji ima prosecno vece plate od privatnog koji ga hrani i izdrzava. Pa to nema ni u jednoj zapadnoj ekonomiji.
 
Vrh