Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Хм, чисто фолософски, много малих Вучића избио и курцшлус, сви би се потабали који је од њих највећи психо.

Него, читам тему и види да се све врти око еклогије, и борбе са невидљивим непријатељем.

И нико, али баш нико да постави питање, а због чега Србија треба да дозволи експлоатацију за 5% рудне ренте? Због чега није урађено другачије: да Србија буде носилац посла, да сами организујемо и контролишемо поступак, а плаћамо стручњаке који могу да изнесу посао - ако наше памети недостаје?
 
E to bi bilo ekstra. Mogli bismo da predamo naftna polja nekoj svetskoj sili, a zauzvrat da tražimo da nam vrati Kosovo pod našu ingerenciju. Ali nismo mi te sreće.

Nemaš kome, Americi nafta više ne treba, a ključevi od Kosova su kod njih. Zakasnili smo, tako će biti i sa litijumom :)
 
И нико, али баш нико да постави питање, а због чега Србија треба да дозволи експлоатацију за 5% рудне ренте? Због чега није урађено другачије: да Србија буде носилац посла, да сами организујемо и контролишемо поступак, а плаћамо стручњаке који могу да изнесу посао - ако наше памети недостаје?

Pa, ni RioTinto ne zna 100% da izvadi litijum iz Jadarita, kako bi ovi naši znali? Pri tome Riotinto traži litijum po Srbiji već 15-tak godina... To je slično kao kada bi se neko zapitao što Srbija uvozi iPhone, kada bi naši stručnjaci sa FON-a i ETF-a mogli da naprave domaći iPhone. Imamo puno programera sada, mogli bi za godinu-dve da srede i iOS.
 
Evo ideja:

neka kopaju rudu ispod zemlje u Jadru, transportuju je u Lazarevac i onda lepo u onim rupčagama preostalim od kopanja uglja naprave flotaciju i ostale pogone za preradu rude u sirovinu.
Taj predeo tamo je ionako upropašćen .... pa ako se ikad nešto i izlije, šteta će biti lokalna.

Nek naprave prugu ako treba od Loznice do Lazarevca... o trošku stranog investitora, naravno.

Jadar ostaje zelen, Srbija ostane "kooperativna" i usput učipimo i neku fabriku za baterije i EV.
To је тако примитивно решење, хеј имам смеће, хајде да га бацим у рупу коју имама. Јеси ли видео какве поплаве настају у јамама од копова? Хоћеш да потрујеш Шумадију скроз?
 
Nemamo mi više kapacitet za to.
Obučena radna snaga iz ovih fabrika je penzionisana ili mrtva.
Niko nije obučavao mlade radnike - kontinuitet je izgubljen, sad je mrka kapa.
A plus nemamo ni dovoljno domaće radne snage, sve i da se ove fabrike ponovo osposobe.
Mnogo je tu problema, da ne govorim o problemu plasmana, jer nije lako u 21. veku na svetskom tržištu plasirati asortiman jednog Želvoza ili MINa... Kina je to davno sve poklopila, ta proizvodnja se svida gasi, čak i u Evropi. Tužno, ali tako je...
Ja ne znam šta će nama onda mašinski fakultet. Za šta školujemo toliko mladih ljudi, za izvoz?
 
Хм, чисто фолософски, много малих Вучића избио и курцшлус, сви би се потабали који је од њих највећи психо.

Него, читам тему и види да се све врти око еклогије, и борбе са невидљивим непријатељем.

И нико, али баш нико да постави питање, а због чега Србија треба да дозволи експлоатацију за 5% рудне ренте? Због чега није урађено другачије: да Србија буде носилац посла, да сами организујемо и контролишемо поступак, а плаћамо стручњаке који могу да изнесу посао - ако наше памети недостаје?
Ja sam ranije negde spomenuo nesto na tu foru
Nego to je nemoguce sa ovom garniturom na vlasti, vidimo po ostalim primerima
To je slično kao kada bi se neko zapitao što Srbija uvozi iPhone, kada bi naši stručnjaci sa FON-a i ETF-a mogli da naprave domaći iPhone. Imamo puno programera sada, mogli bi za godinu-dve da srede i iOS.
Smesno poredjenje
 
Хм, чисто фолософски, много малих Вучића избио и курцшлус, сви би се потабали који је од њих највећи психо.

Него, читам тему и види да се све врти око еклогије, и борбе са невидљивим непријатељем.

И нико, али баш нико да постави питање, а због чега Србија треба да дозволи експлоатацију за 5% рудне ренте? Због чега није урађено другачије: да Србија буде носилац посла, да сами организујемо и контролишемо поступак, а плаћамо стручњаке који могу да изнесу посао - ако наше памети недостаје?
Zato sto mi ne umemo nista. Nemamo know how.

Evo na primer morali smo Mobtel da prodamo jer ne znamo mi to da radimo.

A ne, cekaj, postoji i Telekom koji je u drzavnom vlasnistvu i koji posluje u debelom plusu.


Ali Rio Tinto ima know how oko kopanja litijuma.

A sta, nema? E, jbg.

Znaci, uposlice neke strucnjake.



Ne znam, ja kapiram da je bolje da smo mi unajmili strucnjake i dali im deset puta vecu platu nego Rio Tinto. Sta ti mislis, kako bi profit bio veci na kraju? 🤔 Platis neke ljude debelo, tipa milion evra svakom i imas sto posto ili da uzimas neki smesan procenat, a ne isplacujes nikom plate i nista?


Ali jbg, to ti je tako. Mi ni za BNV nemamo know how, ne znamo da napravimo zgradu, prodamo stanove pa od tih para da napravimo sledecu. Moraju sa strane da dolaze da nas uce.

Jbg, bajo, kapitalizam.



Kinezi isto samo kupuju iPhone svi, ne zna niko da napravi mobilni osim Amerikanaca. Sto oni ne uzmu pa naprave svoj telefon?

A cekaj, napravili su Xiaomi i jos gomilu brendova.



No, dobro, to su vec ozbiljni poslovi u kojima se vrte nevidjene cifre i tu je nemoguce to uraditi i pozicionirati se na trzistu. Ovo je samo jedan mali rudnik sa 300 miliona evra profita godisnje.



Da nije stetan i poguban i da smo svi za kopanje, naravno da bi se prvenstveno trebalo pozabaviti tim pitanjem. Ako i kopa neko za strane, ko je potpisivao te ugovore, kako se doslo do tih procenata itd.

Ali to je samo jedan mali deo u celokupnom zlu koje nas je snaslo, tako da ni nema potrebe se sustinski nesto baviti time kad postoji samo jedan odgovor - NECES KOPATI.
 
Teškoe
20240815_171137.jpg
 

Ovo menja sve. Nepotpisani analiticari Rio Tinta su pokazali da Srbija nema obrazovane i inteligentne naucne radnike, da nemamo akademike i inzenjere. Tako da je prva briga da formiramo novi obrazovni sistem, otpustimo sve profesore i strucne saradnike na fakultetima i krenemo iz pocetka. Dok ne formiramo obrazovanu elitu mi nismo u stanju da donesemo strucnu analizu o uticaju rudnika na zivotnu sredinu, tako da je jedino resenje da se odlozi na neodredjeno. Dok se Srbi ne obrazuju. Nazalost za njih, necemo kopati.
 

Добар дан @dejanbg88 послушај ово обраћање хемичарке животне средине у јавној дискусији са нашим председником.
Такође послушајте и сви остали. @Vračarac и @vradovic исто.
Леп поздрав свима.

И она је њихова иначе је не би пустили да прича 10 минута пред Вучићем.
 

Ovo menja sve. Nepotpisani analiticari Rio Tinta su pokazali da Srbija nema obrazovane i inteligentne naucne radnike, da nemamo akademike i inzenjere. Tako da je prva briga da formiramo novi obrazovni sistem, otpustimo sve profesore i strucne saradnike na fakultetima i krenemo iz pocetka. Dok ne formiramo obrazovanu elitu mi nismo u stanju da donesemo strucnu analizu o uticaju rudnika na zivotnu sredinu, tako da je jedino resenje da se odlozi na neodredjeno. Dok se Srbi ne obrazuju. Nazalost za njih, necemo kopati.

Tipično britanski.

Uvijeno ti kažu da si glup.

Sreća pa ni gomila generacija kod njih rođena u incestu ne može baš da se pohvali visokom inteligencijom.
 
Ti beše novinar? Ko je nepotpisan?
Tu si Mel, nadao sam se da ces da se javis. Salu na stranu, ako bi mogao nesto da mi odgovoris, zasto se toliki znacaj pridaje ovom projektu rudnika, hajde mi protivnici, mozda panicimo bez razloga, uplaseni ili dovedeni u zabludu, ali vi koji toliko insistirate na njemu, zasto to radite? Kazu da ce doprinos rudnika ekonomiji Srbije da bude 300 miliona evra, valjda u budzetu svake godine, nas budzet je oko 20 milijardi evra svake godine i progresivno raste, verovatno ce za dve tri godine da bude i 25 milijardi, 300 miliona deluje kao jako mali iznos prema 25 milijardi, tesko je da se shvati da ne mozemo da prezivimo bez njega i ne budemo uspesni, zar ne?

Samo IKT raste 20 i vise procenata svake godine, ove godine ce da predje 4 milijarde evra, sve su to lepe vesti, zasto onda biti ili ne biti situacija oko ovog rudnika? Kakav je tvoj stav po tom pitanju?
 
Ja sam ranije negde spomenuo nesto na tu foru
Nego to je nemoguce sa ovom garniturom na vlasti, vidimo po ostalim primerima

Smesno poredjenje

Naravno, iPhone može samo da ne radi dobro, ako ga prave domaći "stručnjaci", dok sa litijumom, kako se priča, ako se nestručno kopa - potrovaćemo se svi.
 
И она је њихова иначе је не би пустили да прича 10 минута пред Вучићем.
Чија год да је. Добро је да се чује озбиљна критика овог малигног пројекта на националним фрекфенцијама.
 
Чија год да је. Добро је да се чује озбиљна критика овог малигног пројекта на националним фрекфенцијама.
Vidi veliki napredak, bez obzira da li je fingirano ili ne, s obzirom da 10 godina živimo u totalnom mraku. Da je 100% siguran da mu rejting ne opada i da nema konflikta u stranci ne bi radio ovo.

Čovek je rating addict blago rečeno.
Kao narkoman navučen na drogu.
 
Mislim da po ugovoru o prodaji NISa, Rusija ima monopol na svu naftu koja se ovde vadi ili će se vaditi. Neka me neko demantuje ili potvrdi.

Tacno, ali ne samo na naftu, vec i termalne vode i gas.
Koliko znam, termalnu vodu sa zaboravili u ugovoru, pa su naknadno i to aneksima dali, bez korigovanja prodajne cene.
 
Nemamo mi više kapacitet za to.
Obučena radna snaga iz ovih fabrika je penzionisana ili mrtva.
Niko nije obučavao mlade radnike - kontinuitet je izgubljen, sad je mrka kapa.
A plus nemamo ni dovoljno domaće radne snage, sve i da se ove fabrike ponovo osposobe.
Mnogo je tu problema, da ne govorim o problemu plasmana, jer nije lako u 21. veku na svetskom tržištu plasirati asortiman jednog Želvoza ili MINa... Kina je to davno sve poklopila, ta proizvodnja se svida gasi, čak i u Evropi. Tužno, ali tako je...
Nemoguće da nemamo kapacitet, toliko se ljudi školuje na fakultetima tehničkih nauka, PMF- ovima.
Problem je jedino što se prednost ne daje našim stručnjacima već se ta gotovo sve veće projekte traže strane firme. Pitanje rudarstva nije strateško samo zbog resursa, već i zbog čitavog niza projekata na kojima bi naši inženjeri i naučnici mogli da usavrše dosadašnja znanja i razviju nove tehnike...
 
Nemoguće da nemamo kapacitet, toliko se ljudi školuje na fakultetima tehničkih nauka, PMF- ovima.
Problem je jedino što se prednost ne daje našim stručnjacima već se ta gotovo sve veće projekte traže strane firme. Pitanje rudarstva nije strateško samo zbog resursa, već i zbog čitavog niza projekata na kojima bi naši inženjeri i naučnici mogli da usavrše dosadašnja znanja i razviju nove tehnike...

Problem je druge prirode.

Negativna selekcija.

Realno ti bez partijske knjižice ne možeš ovde da se baviš ovom vrstom posla, pogotovo u tim ogromnim državnim sistemima.

Čak i da imaš partijsku knjižicu te ne kvalifikuje da ćeš dobiti priliku da se baviš svojim pozivom.

Naravno kada godinama zapošljavaš neadekvatne kadrove dobiješ ovo kao rezultat. Primera ima bezbroj, a meni najsvežiji je EPS.

Just my take on this: Rekao bih da je taj profil u inostranstvu najvećim delom.
 
Vrh