Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Evo ova žena je dala dovoljan razlog da se zabrani poslovanje Rio Tintu.
Treba gledati da sabotiramo EU što je više moguće...

Koji razlog je dala - osim što, po tebi, treba zabraniti i sabotirati sve što dolazi iz EU?
Trebalo bi da prestaneš da koristiš ovaj thread da protežiraš anti-zapadnu i pro-rusku agendu, jer to nije tema, niti je to većinsko opredeljenje u Srbiji.

Mene je više zainteresovalo u tome što gospođa iz Nemačke navodi da je sada na snazi neki novi projekat koji je, za razliku od starog, u skladu sa ekološkim principima EU. Pa, što ne daju uporedni pregled "starog" i "novog" projekta.

Kaže, stari je dobro što je zabranjen, jer su usvojili neki novi?
 
mislim da ona to paušalno navodi, bez udubljivanja.
inženjeri koji su vodili studije su pričali o tome da su neke stvari vraćali na doradu, oko jalovišta-deponije i slično, zaboravio sam, ali to nije rađeno na intervenciju eu nego rudarsko geološkog i mašinskog fakulteta tokom izrade studije.

sve ostalo je politikanstvo kojim se bave i jedna u druga strana, a ni jedni ni drugi ne znaju ništa o materiji.

je*******ote, još se i ekstremni desničari angažovali kao jedini relevantni protivnici projekta.
umesto na institucijama i demokratiji, srušićemo vučića na glupostima i stvoriti nove eko-revolucionare ekstremiste da presuđuju šta sme a šta ne sme.
 
Od jutros mi na više portala koji su u Google Ads sistemu izlaze RioTinto reklame.

Ovo je link na koji vodi banner:
Screenshot 2024-08-15 at 13.54.56.png
 
Ona se obraća Nemačkoj publici i odgovara na kritike da će Srbi izvući deblji kraj. Pa onda relativizuje i trudi se da nađe pozitivne argumente za svoj cilj.

I opet ispada da se više priča o ekološkim posledicama i podršci za autokratu u nemačkim medijima nego po srpskim nacionalnim frekvencijama.
 
Kakva je ovo divota i jedan raj na zemlji.

"Evropska unija od svog pristupnog kandidata očekuje da donosi odluke na osnovu važećih pravnih okvira i prakse koja je u skladu sa propisima EU o zaštiti životne sredine, rekla je jedna portparolka Evropske komisije. Važan princip u partnerstvu je socijalna i ekološka odgovornost u gradnji rudnika, opomenula je ona i dodala da u to spadaju i pravilno rukovanje otpadom, vodom i učešće javnosti u procesu odlučivanja", piše, između ostalog, list Handelsblat.
 
Nema tih grešaka u tekstu, znači nisi ni otvarao.
Ali neka si se javio.
 
Koji razlog je dala - osim što, po tebi, treba zabraniti i sabotirati sve što dolazi iz EU?
Trebalo bi da prestaneš da koristiš ovaj thread da protežiraš anti-zapadnu i pro-rusku agendu, jer to nije tema, niti je to većinsko opredeljenje u Srbiji.

Mene je više zainteresovalo u tome što gospođa iz Nemačke navodi da je sada na snazi neki novi projekat koji je, za razliku od starog, u skladu sa ekološkim principima EU. Pa, što ne daju uporedni pregled "starog" i "novog" projekta.

Kaže, stari je dobro što je zabranjen, jer su usvojili neki novi?
To što ona kaže da je sada neki novi projekat ima težinu koliko i Vučićeve tvrdnje vezane za taj rudnik.
Naravno da ih treba sabotirati, jer bi to bio naš doprinos, možda i mali ( ako uzmemo u obzir da i sami imaju litijum), borbi protiv kolonijalizma, naročito treba sabotirati ovakvu rudarsku kompaniju koja nema obzira prilikom poslovanja.
 
Gospođa je juče lepo rekla i odbranila svoj rad pred krajnje nestručnom komisijom - istraživanje, odnosno rad, je objavljen u naučnom magazinu (trenutno ne znam koji). A svako ko je bar malo upoznat sa tom temom, zna da objavljivanje ne može da ide tek tako, da se pošalje i da bude objavljeno - nego se mora proći niz kritika, pregleda i recenzija, kao i da se odgovori na niz pitanja. Nije lako objaviti rad bilo gde.
A ona Vučićeva replika kasnije da su oni nešto drugo radili, pa to ne može nikako da stoji, niti bilo ko može tako brzo da pregleda rad i da sagleda činjenice. Uostalom, čak ni taj rad nije potreban, sasvim je dovoljno poznavanje procesa u prirodi i sve moguće opasnosti od jalovišta, tehnoloških procesa i kopanja ruda.

I taj argument "pa imamo rudnike, industrije i slično, pa nikom nije ništa" - pa da, naravno da nikom nije ništa kada se niko ni ne bavi ozbiljno tim stvarima, kada niko ne ispituje uticaj trenutni, prethodni ni budući. Pa majku mu, mi smo do pre par godina imali najveću divlju deponiju pored Beograda i iznad Dunava. I to je moralo da se sanira - zašto? Zato što je velika opasnost u svakom mogućem smislu, a ne zato što se neko napravio pametan pa da izmišlja lepu deponiju.
 
Nikom nije ništa jer mrtva usta ne govore. Isto je i sa zagađenjem vazduha.

Zašto ova gospođa od juče nije već pozvana na RTS da objasni narodu u nekom normalnom terminu svoje gledište? Šta se čeka?

Btw. Budite oprezni sa tim Blagojevićem. Svašta je izjavljivao tokom godina.
 
Добар дан @dejanbg88 послушај ово обраћање хемичарке животне средине у јавној дискусији са нашим председником.
Evo ideja:

neka kopaju rudu ispod zemlje u Jadru, transportuju je u Lazarevac i onda lepo u onim rupčagama preostalim od kopanja uglja naprave flotaciju i ostale pogone za preradu rude u sirovinu.
Taj predeo tamo je ionako upropašćen .... pa ako se ikad nešto i izlije, šteta će biti lokalna.

Nek naprave prugu ako treba od Loznice do Lazarevca... o trošku stranog investitora, naravno.

Jadar ostaje zelen, Srbija ostane "kooperativna" i usput učipimo i neku fabriku za baterije i EV.
 
@Perkan Da eksperimentišu sa kiselinama pod zemljom?
Fabrika za baterije takođe bi bila u vlasništvu stranaca, a električna vozila nemaju neku perspektivu u Srbiji. To bi možda mogle da poguraju direktive poput obaveze da sva vozila jgp-a u zemlji budu električna, uključujući i taksi, sva poštanska vozila, za snimanje parkinga i manja vozila čistoće i zelenila...

Hajde da mi bolje razvijemo domaći FAP, Želvoz, MIN i IMT ponovo, veća je potreba za kamionima, vagonima i teškom mašinerijom...
 
Da eksperimentišu sa kiselinama pod zemljom?
Ah, ima tamo dovoljno otkrivke da se izdigne nivo placa za fabriku na kotu sigurnu od poplava... nek plati strani investitor, boli me patka.
Naravno da bi fabrike bile u stranom vlasništvu, neće sigurno u našem... al valjda je bolje da su kod nas nego u Rumuniji, zar ne?

A da se domaća industrija mora podizati, jer se razvoj ne može razvijati na stranim investicijama, to se potpuno slažem, samo to nije relevantno za ovu specifičnu temu.
 
FAP, Želvoz, MIN i IMT
Nemamo mi više kapacitet za to.
Obučena radna snaga iz ovih fabrika je penzionisana ili mrtva.
Niko nije obučavao mlade radnike - kontinuitet je izgubljen, sad je mrka kapa.
A plus nemamo ni dovoljno domaće radne snage, sve i da se ove fabrike ponovo osposobe.
Mnogo je tu problema, da ne govorim o problemu plasmana, jer nije lako u 21. veku na svetskom tržištu plasirati asortiman jednog Želvoza ili MINa... Kina je to davno sve poklopila, ta proizvodnja se svida gasi, čak i u Evropi. Tužno, ali tako je...
 
Zamislite samo bedu da u Srbiji otkriju naftu.
Ne dao Bog!

Pa neka je vade po Norveškoj i Saudijskoj Arabiji, šta ima ovde da je vade... :)

Fun-fact Amerika već skoro 10 godina nije uvoznik nafte, a poslednjih 5-6 godina je najveći proizvođač nafte na Svetu. Niko ne želi sa zavisi od raznih nepredvidivih ludaka, pa su tako posle 9/11 digli ruke od arapa. Tu ima puno fracking-a i sličnih "prljavih metoda", ali procenili su šta im je važnije.
 
Vrh