Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Uh pa svašta - od laganih do katastrofičnih scenarija:

1. Ukidanje bezviznog režima
2. Ukidanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU
3. Otežavanje ili limitiranje investicija privatnim kompanijama iz EU
4. Povlačenje kreditnih aranžmana
5. Konfiskacija deviznih i zlatnih rezervi i eventualno skidanje sa SWIFTa

pa ako se ne opametimo, a onda specijaliteti Zapada:

6. Trovanje klime u društvu i ohrabrivanje pobune i bezvlašća
7. Sabotaže raznih vrsta
8. Ubistva istaknutih ličnosti sa ciljem pravljenja haosa i urušavanja države
9. Teroristički napadi sa ljudskim žrtvama

pa ako ništa od ovoga ne uspe onda:
10. nasilno aktiviranje Bosne
11. nasilno aktiviranje Kosova
12. nije nemoguće i Crna Gora tu da upadne...
13. nasilno aktiviranje žarišta u samoj Srbiji
sve praćeno uobičajenim repertoarom medijskih spinovova o ugroženosti ljudskih prava drugih, nebitnosti ljudskih prava Srba, prekomernoj upotrebi sile, masakrima, genocidima itd itd.. već viđeno...

pa ako to ne upali onda:
1999, u nekom prepakovanom obliku...

itd itd...
sve je moguće, ništa nije nemoguće...
velike su pare u igri, zbog toga krv vrlo lako poteče...

Nemojte biti naivni - veliku većinu stvari navedenih gore oni mogu lako da nam urade.
Ne vredi pričati "nisu ovo devedesete". Nisu devedesete, tad su još imali obzira, sad su potpuno izgubili i razum i obzire.

I sve to zbog j....nog rudnika minerala koji lako može postati irelevantan zbog kraha tehnologije baterija zasnovanih na litijumu (i eventualnog otkrića nečega novog i boljeg) i kraha globalnog lanca snadbevanja, zatvaranja tržišta i uvođenja trgovinskih barijera i generalno gubitka interesovanja za EV.

Iskreno da vam kažem, malo me ova situacija podseća na situaciju onomad kad su hladnije i pametnije glave nastojale da potpišu pakt i izbegnu raspad i žrtve, a ovi gluplji i kratkovidiji išli na ulice da viču "Bolje grob nego rob".
🤣🤣🤣🤣
 
Previše se fokusirate na"njih" koji god bili.

Treba gledati šta smo radili da dođemo u ovu situaciju.

Ja bih rekao, sa ove vremenske distance, da se nažalost ništa nismo pitali za bilo šta. Jedan od primera su izbori 2012 godine, gde je nemački kancelar u to vreme (čini mi se) čestitao pobedu TN na predsedničkim izborima 4 sata pre zatvaranja birališta.

Za razliku od perioda od pre 20-30+ godina mi se čini da više nismo toliko u fokusu. Fokus se pomerio na istok, tako da je to olakšavajuća okolnost.
 
Uh pa svašta - od laganih do katastrofičnih scenarija:

1. Ukidanje bezviznog režima
2. Ukidanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU
3. Otežavanje ili limitiranje investicija privatnim kompanijama iz EU
4. Povlačenje kreditnih aranžmana
5. Konfiskacija deviznih i zlatnih rezervi i eventualno skidanje sa SWIFTa

pa ako se ne opametimo, a onda specijaliteti Zapada:

6. Trovanje klime u društvu i ohrabrivanje pobune i bezvlašća
7. Sabotaže raznih vrsta
8. Ubistva istaknutih ličnosti sa ciljem pravljenja haosa i urušavanja države
9. Teroristički napadi sa ljudskim žrtvama

pa ako ništa od ovoga ne uspe onda:
10. nasilno aktiviranje Bosne
11. nasilno aktiviranje Kosova
12. nije nemoguće i Crna Gora tu da upadne...
13. nasilno aktiviranje žarišta u samoj Srbiji
sve praćeno uobičajenim repertoarom medijskih spinovova o ugroženosti ljudskih prava drugih, nebitnosti ljudskih prava Srba, prekomernoj upotrebi sile, masakrima, genocidima itd itd.. već viđeno...

pa ako to ne upali onda:
1999, u nekom prepakovanom obliku...

itd itd...
sve je moguće, ništa nije nemoguće...
velike su pare u igri, zbog toga krv vrlo lako poteče...

Nemojte biti naivni - veliku većinu stvari navedenih gore oni mogu lako da nam urade.
Ne vredi pričati "nisu ovo devedesete". Nisu devedesete, tad su još imali obzira, sad su potpuno izgubili i razum i obzire.

I sve to zbog j....nog rudnika minerala koji lako može postati irelevantan zbog kraha tehnologije baterija zasnovanih na litijumu (i eventualnog otkrića nečega novog i boljeg) i kraha globalnog lanca snadbevanja, zatvaranja tržišta i uvođenja trgovinskih barijera i generalno gubitka interesovanja za EV.

Iskreno da vam kažem, malo me ova situacija podseća na situaciju onomad kad su hladnije i pametnije glave nastojale da potpišu pakt i izbegnu raspad i žrtve, a ovi gluplji i kratkovidiji išli na ulice da viču "Bolje grob nego rob".

1 - 4, realno i logično za nepouzdane partnere. U prevodu - sankcije.
Ostalo - pretera ga.
 
Dobro, ja kažem da vidim veće zlo ovde među nama. Ne moramo da se slažemo. To je moje mišljenje.

Poenta je da svakih 10 sekundi na tv-u vidim neku domaću gadost od strane nas Srba... ali mozak mi nije podešen da pamtim šta je bilo, zaboravljam... Jedino kad bi zajedno 3 sata gledali po HRT i RTS i onda u tom trenutku da ti kažem na šta da obratiš pažnju i šta je veće zlo po sopstveni narod... Ovako ne ide. Jer ne mogu da popamtim sve te podlosti i podmetačine na koje ste i sami naseli pa gledate preko ograde u spoljnog neprijatelja. Veće zlo od Hrvata leži ovde među nama, ja to potpisujem... Jer nas vidim, slušam, čitam, posmatram i takvi kakvi smo, sa puno sujete i egoizma, primtivni, nismo dorasli 21. veku u mnogo čemu kaskamo, jedno krajnje zaostalo, nezrelo društvo, objektivno smo više u mogućnosti sami sebi da naudimo, nego što Hrvati danas imaju uticaja na nas...
Moje iskustvo temeljim na dužem boravku u Hrvatskoj svake godine. Naše medije skoro da i ne pratim.
 
Dobro, ova scenarija su nam itekako poznata, a šta je rešenje?

Isto kao i poslednjih 30 godina - da se dozovemo pameti i prestanemo da "pišamo uz vetar". Dobar primer je ovo sa litijumom, od nekakve ekonomske šanse, mi sada raspravljamo o tome da li će nas ponovo bombardovati ili nam uvesti sankcije :)

Mislim, meni je svejedno, imam dva pasoša, pa neka uvedu vize.
Možda se narod malo podseti kako je bilo kada odeš u 7 ujutru da čekaš ispred nemačke ambasade par sati...
 
Poslednja izmena:
Isto kao i poslednjih 30 godina - da se dozovemo pameti i prestanemo da "pišamo uz vetar".

Misliš da skinemo gaće i da se naguzimo?
Pa zar to nismo radili poslednjih 20 godina?

To nije isto što i "pišanje uz vetar."

Ekonomski efekti su toliko minimalni, a rizik po zdravlje i ekologiju ogromni. Baš zato pišem jer ni sa ovime sad što imamo od rudnika ne vodimo dovoljno računa.

Samo nam još ovo fali, pa da se kolektivno svi iselimo i da im prepustimo da rade šta hoće.
 
Poslednja izmena:
Uh pa svašta - od laganih do katastrofičnih scenarija:

1. Ukidanje bezviznog režima
2. Ukidanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU
3. Otežavanje ili limitiranje investicija privatnim kompanijama iz EU
4. Povlačenje kreditnih aranžmana
5. Konfiskacija deviznih i zlatnih rezervi i eventualno skidanje sa SWIFTa

pa ako se ne opametimo, a onda specijaliteti Zapada:

6. Trovanje klime u društvu i ohrabrivanje pobune i bezvlašća
7. Sabotaže raznih vrsta
8. Ubistva istaknutih ličnosti sa ciljem pravljenja haosa i urušavanja države
9. Teroristički napadi sa ljudskim žrtvama

pa ako ništa od ovoga ne uspe onda:
10. nasilno aktiviranje Bosne
11. nasilno aktiviranje Kosova
12. nije nemoguće i Crna Gora tu da upadne...
13. nasilno aktiviranje žarišta u samoj Srbiji
sve praćeno uobičajenim repertoarom medijskih spinovova o ugroženosti ljudskih prava drugih, nebitnosti ljudskih prava Srba, prekomernoj upotrebi sile, masakrima, genocidima itd itd.. već viđeno...

pa ako to ne upali onda:
1999, u nekom prepakovanom obliku...

itd itd...
sve je moguće, ništa nije nemoguće...
velike su pare u igri, zbog toga krv vrlo lako poteče...

Nemojte biti naivni - veliku većinu stvari navedenih gore oni mogu lako da nam urade.
Ne vredi pričati "nisu ovo devedesete". Nisu devedesete, tad su još imali obzira, sad su potpuno izgubili i razum i obzire.

I sve to zbog j....nog rudnika minerala koji lako može postati irelevantan zbog kraha tehnologije baterija zasnovanih na litijumu (i eventualnog otkrića nečega novog i boljeg) i kraha globalnog lanca snadbevanja, zatvaranja tržišta i uvođenja trgovinskih barijera i generalno gubitka interesovanja za EV.

Iskreno da vam kažem, malo me ova situacija podseća na situaciju onomad kad su hladnije i pametnije glave nastojale da potpišu pakt i izbegnu raspad i žrtve, a ovi gluplji i kratkovidiji išli na ulice da viču "Bolje grob nego rob".
Od svega, najrealnije izgledaju ekonomske sankcije, što i nije loše, jer bismo morali više računa da povedemo o sebi, svojoj kulturi i privredi.
Raspoloženje u Crnoj Gori je takvo da ne mogu da ga aktiviraju nama na štetu, mogu samo takvom akcijom da dovedu i do izlaska CG iz NATO-a.
Uostalom, veliko je pitanje kako će opstati NATO kada Mađarska bude graničila sa oslobođenom Ukrajinom ili Rusijom.
 
Duh našeg vremena se najbolje ogleda u tome da ovde pričamo o sankcijama i crnim scenarijima, dok na temi cene nekretnina, diskutuju o rastu tržišta.
 
Misliš da skinemo gaće i da se naguzimo?
Pa zar to nismo radili poslednjih 20 godina?

To nije isto što i "pišanje uz vetar."

Ekonomski efekti su toliko minimalni, a rizik po zdravlje i ekologiju ogromni. Baš zato pišem jer ni sa ovime sad što imamo od rudnika ne vodimo dovoljno računa.

Samo nam još ovo fali, pa da se kolektivno svi iselimo i da im prepustimo da rade šta hoće.

Očigledno ne dovoljno kao hrvati, slovenci, a sada crnogorci i albanci. To je OK, ali ne znam šta očekujete - da vam je nekakva Rusija strateški partner, a da vas istovremeno ne prcaju EU i Amerika. Mislim da je to skroz fer i pošteno. Pa, evo i ovaj nesrećni rudnik je odličan primer, kako tri godine pravimo ludnicu u državi...

Evo ovaj lik Mihajlo Boric kaže da su sankcije super - iako je 1993. u najboljem slučaju išao u predškolsko. Pa, to je možda put, ionako smo svima odavno dosadili i niko se više ne bavi nama. Uvedu nam lepo sankcije, čekamo da se raspadne NATO i EU. Rudnika naravno nema.

Borić kaže evo raspada se NATO uskoro, a Putin osvaja ponovo ceo Kursk. Sve će biti kao pre.
 
Očigledno ne dovoljno kao hrvati, slovenci, a sada crnogorci i albanci. To je OK, ali ne znam šta očekujete - da vam je nekakva Rusija strateški partner, a da vas istovremeno ne prcaju EU i Amerika. Mislim da je to skroz fer i pošteno. Pa, evo i ovaj nesrećni rudnik je odličan primer, kako tri godine pravimo ludnicu u državi...

Evo ovaj lik Mihajlo Boric kaže da su sankcije super - iako je 1993. u najboljem slučaju išao u predškolsko. Pa, to je možda put, ionako smo svima odavno dosadili i niko se više ne bavi nama. Uvedu nam lepo sankcije, čekamo da se raspadne NATO i EU. Rudnika naravno nema.

Borić kaže evo raspada se NATO uskoro, a Putin osvaja ponovo ceo Kursk. Sve će biti kao pre.

Moraću da te razočaram, ali što vreme više prolazi, postaje očigledno da ne važe ista pravila za hrvate, albance, crnogorce i nas. Čak i posle "demokratskih" promena i gomile ustupaka koje su pravljene na našu štetu.

Postoje zemlje kojima je sve dozvoljeno (npr Izrael gde je potpuno normalno da pobiješ Palestince i da za to ne odgovaraš) sa jedne strane i druge koje samo treba da se naguze dok ih ove prve siluju.

Eto, mene sad interesuje, pošto se nismo dovoljno naguzili, šta još treba da uradimo da nam se skinu sa vrata? Ako može malo kompleksniji odgovor od dozivanja pameti i pišanja uz vetar?

Ovo sa Rusijom (dodao bih i Kinom) kao strateškim partnerima koje si spomenuo ne pije vodu. Politika je dvosmerna ulica, šta je EU uradila sa njene strane da spreči njihov uticaj na ovaj region? Kakve su ustupke napravili? Možda grešim, ali ja ustupke sa njihove strane nisam do sad video, samo ultimatume.
 
Moraću da te razočaram, ali što vreme više prolazi, postaje očigledno da ne važe ista pravila za hrvate, albance, crnogorce i nas. Čak i posle "demokratskih" promena i gomile ustupaka koje su pravljene na našu štetu.

Postoje zemlje kojima je sve dozvoljeno (npr Izrael gde je potpuno normalno da pobiješ Palestince i da za to ne odgovaraš) sa jedne strane i druge koje samo treba da se naguze dok ih ove prve siluju.

Eto, mene sad interesuje, pošto se nismo dovoljno naguzili, šta još treba da uradimo da nam se skinu sa vrata? Ako može malo kompleksniji odgovor od dozivanja pameti i pišanja uz vetar?

Ovo sa Rusijom (dodao bih i Kinom) kao strateškim partnerima koje si spomenuo ne pije vodu. Politika je dvosmerna ulica, šta je EU uradila sa njene strane da spreči njihov uticaj na ovaj region? Kakve su ustupke napravili? Možda grešim, ali ja ustupke sa njihove strane nisam do sad video, samo ultimatume.

Pa, ništa gotovo je odavno, tu smo gde smo. Ovi koje si spomenuo su u NATO, EU, neki i u Shengenu i uveli su i euro. Mi smo odabrali drugi put.
Ne znam šta očekuješ da se sada desi, a posebno šta ja tu mogu da ti objasnim i da li mi uopšte znamo šta hoćemo.

Imamo partnere u Kini i Rusiji, pa kao što su ovi spomenuti iskoristili partnerstva sa EU i SAD, mi ćemo valjda iskoristiti naša partnerstva na najbolji mogući način.

Ne misliš valjda da ćeš ući u EU i putovati bez granica preko Horgoša? Zaboravi na to, Evropa će pre integrisati Ukrajinu nego Srbiju. Posle će se baviti Ukrajinom 20-30 godina, a mi ćemo kao Turci da otvorimo poneko poglavlje svake olimpijske godine.

Ja se samo nadam da nećemo da zaratimo ponovo, jer u nekom budućem ratu nemamo nikakve šanse i to bi bilo jako loše.

Tema je litijum, a on ti je odličan primer kako smo iskontrirali svemu i svima bez da je organizovana ikakva ozbiljna rasprava. Samo usijane glave, pa rešavaj stvari. Sve je preneto u domen dnevne politike, Šolc je proglašen Hitlerom (nosili se plakati po Gradu) itd... Koliko je sranja napravljeno oko tog srpskog litijuma, EU će ga staviti na listu "conflict minerals" da ne bi imala posla sa nama.
 
Ма и да је рудник швајцарских франака где ферцерају новчанице при сваком замаху пијука не би га требало отворити.

Србија је прекопана, затрована и распродана. Мороторијум на свако даље уништење природне средине и ћао. А онда радити стратешки на дестимулисању рада страних корпорација у нашим рудницима и извлачењу наших ресурса
 
Pa, ništa gotovo je odavno, tu smo gde smo. Ovi koje si spomenuo su u NATO, EU, neki i u Shengenu i uveli su i euro. Mi smo odabrali drugi put.
Ne znam šta očekuješ da se sada desi, a posebno šta ja tu mogu da ti objasnim i da li mi uopšte znamo šta hoćemo.

Imamo partnere u Kini i Rusiji, pa kao što su ovi spomenuti iskoristili partnerstva sa EU i SAD, mi ćemo valjda iskoristiti naša partnerstva na najbolji mogući način.

Ne misliš valjda da ćeš ući u EU i putovati bez granica preko Horgoša? Zaboravi na to, Evropa će pre integrisati Ukrajinu nego Srbiju. Posle će se baviti Ukrajinom 20-30 godina, a mi ćemo kao Turci da otvorimo poneko poglavlje svake olimpijske godine.

Ja se samo nadam da nećemo da zaratimo ponovo, jer u nekom budućem ratu nemamo nikakve šanse i to bi bilo jako loše.

Tema je litijum, a on ti je odličan primer kako smo iskontrirali svemu i svima bez da je organizovana ikakva ozbiljna rasprava. Samo usijane glave, pa rešavaj stvari. Sve je preneto u domen dnevne politike, Šolc je proglašen Hitlerom (nosili se plakati po Gradu) itd... Koliko je sranja napravljeno oko tog srpskog litijuma, EU će ga staviti na listu "conflict minerals" da ne bi imala posla sa nama.

Od našeg ulaska u EU nema ništa i to je meni bilo jasno kao dan još pre 10+ godina. Ne samo da mi nećemo ući u EU, neće ni ostatak regiona. A neće ni Ukrajina, Moldavija, Gruzija i Jermenija.

Živi bili pa videli.

Ja bih samo želeo da nas ostave svi na miru da možemo sami sebi da se posvetimo. Problem je što nam se ni to ne dozvoljava. Kada si pod konstantnim pritiskom 30+ godina i pokušavaš da ih izbalansiraš, dođeš u ovu situaciju u kojoj se nalazimo danas: ne znaš šta hoćeš.

Ponašanje EU prema nama je identično ponašanju roditelja prema svom detetu u disfunkcionalnoj porodici. Rezultat: zbunjeno i nesigurno dete.

Za rat se slažem sa tobom, to bi trebalo izbeći po svaku cenu ukoliko je moguće. Prema trenutnim geopolitičkim dešavanjima, fokus se na našu sreću pomerio na istok. Naravno, svestan sam da to ništa ne znači, jer živimo u ekstremno neizvesnom vremenu gde se prilike menjaju brzinom svetlosti.

Ako govorimo o ozbiljnoj raspravi o bilo kojoj temi, pa i o litijumu je neophodno postojanje minimuma parlamentarne demokratije, funkcionisanje institucija i smenjivost vlasti. Mi ništa od toga nemamo sad, a vlast nas je svojim delovanjem u prethodnih 12 godina u tim poljima vratila za oko 250-300 godina unazad.
 
Poslednja izmena:
Očigledno ne dovoljno kao hrvati, slovenci, a sada crnogorci i albanci. To je OK, ali ne znam šta očekujete - da vam je nekakva Rusija strateški partner, a da vas istovremeno ne prcaju EU i Amerika. Mislim da je to skroz fer i pošteno. Pa, evo i ovaj nesrećni rudnik je odličan primer, kako tri godine pravimo ludnicu u državi...

Evo ovaj lik Mihajlo Boric kaže da su sankcije super - iako je 1993. u najboljem slučaju išao u predškolsko. Pa, to je možda put, ionako smo svima odavno dosadili i niko se više ne bavi nama. Uvedu nam lepo sankcije, čekamo da se raspadne NATO i EU. Rudnika naravno nema.

Borić kaže evo raspada se NATO uskoro, a Putin osvaja ponovo ceo Kursk. Sve će biti kao pre.
Ovaj lik tada nije išao u vrtić.

Rudnika naravno da nema, previše su se osilili ovi koje favorizuješ, pa ni narod više neće trpeti njihove marionete i ultimatume.
 
Neverovatno je da ljudi misle kako će nam biti bolje ako se udružimo sa UČK, NATO paktom i EU kriminalcima...
Skoro četvrtinu veka je ova zemlja na evropskom putu i za to vreme je učinila takve ustupke zbog kojih bi svaka suverena država prekinula diplomatske odnose sa takvim ,,partnerima'', a oni su prema nama sve bezobzirniji i okrutniji.
Valjda je red potražiti alternativu, pogotovo kada nam istorija pokazuje ko su nam prijatelji.
 
Poslednja izmena:
Od našeg ulaska u EU nema ništa i to je meni bilo jasno kao dan još pre 10+ godina. Ne samo da mi nećemo ući u EU, neće ni ostatak regiona. A neće ni Ukrajina, Moldavija, Gruzija i Jermenija.

Živi bili pa videli.

Ja bih samo želeo da nas ostave svi na miru da možemo sami sebi da se posvetimo. Problem je što nam se ni to ne dozvoljava. Kada si pod konstantnim pritiskom 30+ godina i pokušavaš da ih izbalansiraš, dođeš u ovu situaciju u kojoj se nalazimo danas: ne znaš šta hoćeš.

Ponašanje EU prema nama je identično ponašanju roditelja prema svom detetu u disfunkcionalnoj porodici. Rezultat: zbunjeno i nesigurno dete.

Za rat se slažem sa tobom, to bi trebalo izbeći po svaku cenu ukoliko je moguće. Prema trenutnim geopolitičkim dešavanjima, fokus se na našu sreću pomerio na istok. Naravno, svestan sam da to ništa ne znači, jer živimo u ekstremno neizvesnom vremenu gde se prilike menjaju brzinom svetlosti.

Ako govorimo o ozbiljnoj raspravi o bilo kojoj temi, pa i o litijumu je neophodno postojanje minimuma parlamentarne demokratije, funkcionisanje institucija i smenjivost vlasti. Mi ništa od toga nemamo sad, a vlast nas je svojim delovanjem u prethodnih 12 godina u tim poljima vratila za oko 250-300 godina unazad.
Ne moze se uci u EU kad se nista ne radi po tom pitanju i kad ne postoji volja politickih lidera. Kazes samo da nas ostave na miru.....mozes li da zamislis sta bi nam radili ovde da Vucic nije pod palcem amerike i eu? I cisto da se zna, tek tada ne bi imali nista, ovako budu donacije ponekad. Ja ne bi da postanemo neka vrsta Belorusije, ostavljeni i izolovani potpuno sami ali povezani sa Rusijom
 
Neverovatno je da ljudi misle kako će nam biti bolje ako se udruži o sa UČK, NATO paktom i EU kriminalcima...
Skoro četvrtinu veka je ova zemlja na evropskom putu i za to vreme je učinila takve ustupke zbog kojih bi svaka suverena država prekinula diplomatske odnose sa takvim ,,partnerima'', a oni su prema nama sve bezobzirniji i okrutniji.
Valjda je red potražiti alternativu, pogotovo kada nam istorija pokazuje ko su nam prijatelji.
Ja bih samo dodao da u politici termin prijatelji ne postoji. Postoje interesi. I naravno da treba da tražimo alternative gde nam se većina interesa poklapaju. Da se poklope baš svi interesi nije nemoguće, ali je malo verovatno.
 
Ne moze se uci u EU kad se nista ne radi po tom pitanju i kad ne postoji volja politickih lidera. Kazes samo da nas ostave na miru.....mozes li da zamislis sta bi nam radili ovde da Vucic nije pod palcem amerike i eu?

Ne bih se složio.

Volja lidera(i naroda) je postojala ali je i splasnula vremenom kao reakcija njihovih politika prema Srbiji.

Postoji i danas ali je ta podrška manja od 50%
 
Vrh