Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Не кажем да гура протесте, већ лажне активисте да растуре протест, а уједно да покажу Вучићу да имају алтернативу.
Ako pogledas primer DOS-a, tamo su zajedno nastupili od Zarka Koraca do Kostunice i Momcila Perisica, dakle ideoloski najrazlicitiji profili na istom zadatku. U ovom slucaju, nijedna stranka ne vodi protest, vec samo daje podrsku, tako da necije prisustvo nije bitno. Ovo je protest sa samo jednim ciljem i vode ga samoorganizovani gradjani, a ne stranke.
 
Нема потребе да се на теми о литијума шири антируска пропаганда.

Овде је свакако питање да ли ће наше рудно богатство експлоатисали странци или домаћа/државна фирма. Питање је још битније јер та страна фирма има богату историју.

Pa nije to uopšte pitanje koje je u prvom planu... Bar niko od ovih što su protiv ili za rudnik ne postavljaju tu dilemu, niti je to u bilo kojoj diskusiji. Pitanje je da li će rudnika biti ili ne, a ne ko će ga otvoriti.

PS: Nije u pitanju nikakva anti-ruska propagnada, mada si ti počeo prvi na ovoj temi da pišeš gluposti o nekakvom Putinu. Meni je dovoljno to što vidim, a posebno ovo što im se dešava poslednje nedelje. To svakako nije, kako kažeš, anti-ruska propaganda. Uključi mozak.
 
Poslednja izmena:
Izmigoljili ste kad je prosla opasnost. Inace, kako nisam iznenadjem ljudima koji su ti lajkovali post, nijednim.

Kakvo gradjenje price, prvo da se ogradis da nisi bot, onda da je narod lakoveran i da treba da se pita struka, a ne svako olako da donosi zakljucke... a onda se krece u ful spin da je ovo kao kad je narod bio protiv zeleznice u 19.veku, a onda punim gasom u podrzavanje svega, bicemo faktor u Evropi, stizu pareeee.

Cak sta vise...

Cuj, prijatelj iz Amerike mu bas 2018. godine objasnjavao oko ovoga, a on imao bojazan pa mu je ovaj otklonio 🤣 Klasicna prica: Imam ja prijatelja... 🤣

Ajde onda meni ti obijasni kako neko da iznese misljenje koje nije identicno sa tvojim a da ne bude bot? Ili ti mozda mislis da si apsolutno u pravu i da svaki potencijalno drugaciji stav mora biti apsolutno u krivu. Takvo dogmaticno ponasanje je druga strana novcica od ovih radikala. To ti je princip Pink/N1.

Mnogo lako covek moze sebe da ubedi da je svako ko se ne slaze apsolutno sa njim bot ili da radi za SNS i da pri tom ne mora da se obazira na to sto je receno ili bar da malo porazmisli jer je drugacije misljenje botovsko i apriori pogresno. Kada bi malo porazmislio o onome sto sam napisao, shvatio bi da je to apsolutno neutralan stav nekog ko se u materiju ne razume (kao i vecina ovde), zeli da vidi progres ovog naroda ali se mnogo puta opekao na lopovluke ove pljackaske vlasti.

Jos jedan na Ignore. Da hocu ovo da citam gledao bih pink i ostala govna gde isto ovo pricaju i ona famozna recenica "ako ne kopamo mi pod vucicem kopace neko drugi". Hvala beobuildu za Ignore dugmence :)

Bravo, zatvori se lepo u svoj echo chamber i onda slusaj samo onoga ko ima da aminuje sve sto ti imas da kazes i ko se apsolutno slaze sa tobom. Onog ko misli drugacije stavi na ignore i uzivaj. Ako ne zelis da cujes razlicite perspektive i misljenja sta radis uopste ovde.
 
Nema potrebe da se uzbuđujete oko Marinike i nekih aktivista. Dok god su oni problem kritičnoj masi, promena nema.

Dakle, nisu oni problem nego takvo "glasačko telo".

Pokušavam da zamislim nekog ko neće da dođe na protest protiv rudnika, zato što će na ulici negde biti Marinika ili neko treći.
U poslednjih 12 godina je bilo više protesta u kom se formirala kritična masa, od Ne davimo Beograd (rušenje u hercegovačkoj), 1 od 5 miliona, mere protiv Kovida, litijum, prošlogodišnja ubistva, nakon gomile izbora i još sigurno neke koje sam zaboravio.

Da li je to 10 ili 100 hiljada, kritična masa je postojala, i nikakve Marinike i aktivisti nisu sprečili narod da izađe i formira kritičnu masu.

Ono što je sve do jednog protesta ugušilo je nedostatak iole smislenog plana i sposobnog vođstva koje će isti izneti.
 
Ako pogledas primer DOS-a, tamo su zajedno nastupili od Zarka Koraca do Kostunice i Momcila Perisica, dakle ideoloski najrazlicitiji profili na istom zadatku. U ovom slucaju, nijedna stranka ne vodi protest, vec samo daje podrsku, tako da necije prisustvo nije bitno. Ovo je protest sa samo jednim ciljem i vode ga samoorganizovani gradjani, a ne stranke.
Није битно да ли га воде странке или удружења или ,,само'' дају подршку, и једно и друго је штетно, нека дођу са породицама ако су против Рио Тинта и нека шетају, немам проблем са тим.
Што се ДОС-а и петооктобарских демонстрација тиче, о њима имам крајње негативан став и нема потребе о томе писати да не пунимо тему другим садржајем.
 
Pa nije to uopšte pitanje koje je u prvom planu... Bar niko od ovih što su protiv rudnika ne postavlja tu dilemu, niti je to u bilo kojoj diskusiji. Pitanje je da li će rudnika biti ili ne, a ne ko će ga otvoriti.

PS: Nije u pitanju nikakva anti-ruska propagnada, mada si ti počeo prvi na ovoj temi da pišeš gluposti o nekakvom Putinu. Meni je dovoljno to što vidim, a posebno ovo što im se dešava poslednje nedelje. To svakako nije, kako kažeš, anti-ruska propaganda. Uključi mozak.
Нисам ја почео да пишем о Путину и изборима, лепо прелистајтр ову и претходну страни и видећеш да једноставно то шта си написао није истина. Прво погледајте ко је почео причу о Путину па онда етикетирајте.
 
U poslednjih 12 godina je bilo više protesta u kom se formirala kritična masa, od Ne davimo Beograd (rušenje u hercegovačkoj), 1 od 5 miliona, mere protiv Kovida, litijum, prošlogodišnja ubistva, nakon gomile izbora i još sigurno neke koje sam zaboravio.

Da li je to 10 ili 100 hiljada, kritična masa je postojala, i nikakve Marinike i aktivisti nisu sprečili narod da izađe i formira kritičnu masu.

Ono što je sve do jednog protesta ugušilo je nedostatak iole smislenog plana i sposobnog vođstva koje će isti izneti.
Није то ,,вођство'' случајно неспособно, већ утренирано и намерно.
 
Ono što je sve do jednog protesta ugušilo je nedostatak iole smislenog plana i sposobnog vođstva koje će isti izneti.
Čak nisam ni siguran u ovo. Realnost je da imaš ljude koji hoće na protest, ali neće u krivična dela. I to je to.

Ja bar ne znam kakav bi to plan mogao da bude.
 
@sjcam Како није битно да ли ће држава зарађивати или страна компанија?
Уосталом, тема се зове ,,Рудници литијума у Србији...'', и ако ће их уопште и бити, треба, питање власништва је свакако битно.
 
Čak nisam ni siguran u ovo. Realnost je da imaš ljude koji hoće na protest, ali neće u krivična dela. I to je to.

Ja bar ne znam kakav bi to plan mogao da bude.
Лаган план, стални протести до испуњења услова протеста, демонстрације против Бнв су најбољи пример пропуштене прилике.
 
@sjcam Како није битно да ли ће држава зарађивати или страна компанија?
Уосталом, тема се зове ,,Рудници литијума у Србији...'', и ако ће их уопште и бити, треба, питање власништва је свакако битно.

Ovaj narod što protestuje ne protestuje zbog toga...
 
Није битно да ли га воде странке или удружења или ,,само'' дају подршку, и једно и друго је штетно, нека дођу са породицама ако су против Рио Тинта и нека шетају, немам проблем са тим.
Што се ДОС-а и петооктобарских демонстрација тиче, о њима имам крајње негативан став и нема потребе о томе писати да не пунимо тему другим садржајем.
Kakav god ko imao stav o petom oktobru, to je bio uspesan primer rusenja diktatora, koji je pokusao da ukrade glasove, nakon gubitka izbora.
 
Ajde onda meni ti obijasni kako neko da iznese misljenje koje nije identicno sa tvojim a da ne bude bot? Ili ti mozda mislis da si apsolutno u pravu i da svaki potencijalno drugaciji stav mora biti apsolutno u krivu. Takvo dogmaticno ponasanje je druga strana novcica od ovih radikala. To ti je princip Pink/N1.

Mnogo lako covek moze sebe da ubedi da je svako ko se ne slaze apsolutno sa njim bot ili da radi za SNS i da pri tom ne mora da se obazira na to sto je receno ili bar da malo porazmisli jer je drugacije misljenje botovsko i apriori pogresno. Kada bi malo porazmislio o onome sto sam napisao, shvatio bi da je to apsolutno neutralan stav nekog ko se u materiju ne razume (kao i vecina ovde), zeli da vidi progres ovog naroda ali se mnogo puta opekao na lopovluke ove pljackaske vlasti.
Napisao sam ovde post da se odlozi sve na pet godina, da li se slazes?

Sam sve kazes o lopovluku ove pljackaske vlasti, o cemu onda dalje da pricamo?

Prvo drzava pa onda bilo kakva debata.

Ma i tad cu biti apsolutno protiv, ali cemo moci normalno da diskutujemo.

Do tad? Njet. I naravno da su ljudi alergecni na bilo kakvo pozitivno pisanje o tom mafijaskom dilu gde se zrtvuju zivoti ljudi zarad necije licne koristi i veoma male koristi po drzavu, ako to uopste i gradjani osete u svom dzepu, a tesko da hoce.

Prvo drzava. Pa nauka. Pa onda prica.

Svakako ovakav dil tamo gde postoji drzava ne moze da prodje, sve i da je dil o pravljenju marmelade.

Po meni je jako ruzno i neukusno, rekao bih cak i neljudski bilo sta afirmativno pisati o ovome. Ovo utice na sve nas, ali posebno na ljude koji tamo zive.

I treba da kazemo zajedno - ne.

Polako samo, 21. vek treba da bude vek progresa i nauke, a progres i nauka nisu srljanje, a ni mafijaski poslovi.

Eto, fino sam ti odgovorio jer cemo se svi praviti naivni da si samo iznosio misljenje, a nisi tu provukao jos 100 stvari za koje cemo se praviti da nismo videli.

Ipak, ajde da se slozimo i:

Voleo bih da se kao narod ne zalecemo, kao i uvek u istoriji do sada i obavezno na svoju stetu.

Ajde da postujemo ovu tvoju recenicu i polako sa tim litijumom.

Da ne misli neko da sam popustio, licno ih nabijem sve na k***** i nece kopati nikada, ali eto, mozemo li mi protivnici litijuma i vi koji ste kao neutralni po ovom pitanju, a kazete da ste protiv vlasti, da se slozimo da:

Voleo bih da se kao narod ne zalecemo, kao i uvek u istoriji do sada i obavezno na svoju stetu.
 
Čak nisam ni siguran u ovo. Realnost je da imaš ljude koji hoće na protest, ali neće u krivična dela. I to je to.

Ja bar ne znam kakav bi to plan mogao da bude.
I to je to? Ne može se ništa promeniti bez krivičnih dela?
A nije da nije bilo spremnih i za to ali je onda bilo "sedi ne nasedaj" u Kovidu ili "nismo za nasilje" kad se krenulo na RTS.

A mogle su se izvojevati male pobede svaki put u svakom protestu za ovih 12 godina i ukupno bi to bila mnogo bolja slika za državu i imali bi situaciju gde je moguća promena vlasti ili znatno klimavija nego što jeste danas.

Ako se nema plana to je onda improvizacija, a to može dovesti do poželjnih rezultata samo srećnim okolnostima.

Oni sebi mogu da dozvole ovakve proteste kao juče svake subote u naredne 2 godine.

Kad za mesec, dva, tri kritične mase nestane, krivićeš kritičnu masu i reći da zaslužujemo sve što će nam se desiti jer se niko ne buni.
 
I to je to? Ne može se ništa promeniti bez krivičnih dela?
A nije da nije bilo spremnih i za to ali je onda bilo "sedi ne nasedaj" u Kovidu ili "nismo za nasilje" kad se krenulo na RTS.

A mogle su se izvojevati male pobede svaki put u svakom protestu za ovih 12 godina i ukupno bi to bila mnogo bolja slika za državu i imali bi situaciju gde je moguća promena vlasti ili znatno klimavija nego što jeste danas.

Ako se nema plana to je onda improvizacija, a to može dovesti do poželjnih rezultata samo srećnim okolnostima.

Oni sebi mogu da dozvole ovakve proteste kao juče svake subote u naredne 2 godine.

Kad za mesec, dva, tri kritične mase nestane, krivićeš kritičnu masu i reći da zaslužujemo sve što će nam se desiti jer se niko ne buni.
Ja ne vidim kako nasilni protesti mogu da daju rezultat.

Daj mi primer te male pobede? Ja zaista ne razumem šta bi to bilo.

Blokade mogu biti uspešne, ali ne zbog blokade same. Već zato što se tako vidi da su njegovi glasači protiv njega. Ja sam recimo očekivao sinoć konvoj traktora i mehanizacije da blokiraju sve živo nedelju dana.

I to bi bilo neizdrživo za Vučića, NE ZBOG BLOKIRANOG PRISTUPA, već zato što bi se videlo da mu je radikalska Srbija okrenula leđa.

Ja krivim kritičnu masu ne zbog nedostatka otpora, već zato što ga ___podržavaju i glasaju za njega___.
 
Критична маса ?!😂мислите на ове које је полуписмени Кокановић растерао у Прокоп и на Газелу? Овце су за шишање, а остатак народа ће добити шта је заслужио. Копање креће, а ви боље мењајте тему или земљу.
 
Критична маса ?!😂мислите на ове које је полуписмени Кокановић растерао у Прокоп и на Газелу? Овце су за шишање, а остатак народа ће добити шта је заслужио. Копање креће, а ви боље мењајте тему или земљу.
U krugu dvojke neće kopati.
 
Ja ne vidim kako nasilni protesti mogu da daju rezultat.

Daj mi primer te male pobede? Ja zaista ne razumem šta bi to bilo.

Blokade mogu biti uspešne, ali ne zbog blokade same. Već zato što se tako vidi da su njegovi glasači protiv njega. Ja sam recimo očekivao sinoć konvoj traktora i mehanizacije da blokiraju sve živo nedelju dana.

I to bi bilo neizdrživo za Vučića, NE ZBOG BLOKIRANOG PRISTUPA, već zato što bi se videlo da mu je radikalska Srbija okrenula leđa.

Ja krivim kritičnu masu ne zbog nedostatka otpora, već zato što ga ___podržavaju i glasaju za njega___.
Nasilni mogu dati rezultat tako kao što si napisao. Blokada zemlje dok ne popuste. Tako je i bilo prošli put.
Ne vidim da se nasiljem može nešto postići, jer u ovom trenutku on ima veliku podršku u sistemu sile (nije napravio Slobinu grešku i dobro ih je materijalno obezbedio), a sa druge strane narod nije spreman na neke veće žrtve.

Primer malih pobeda? Kad blokiraš RTS, tražiš da se isti otvori za opoziciju. To u konkretnom slučaju znači politička emisija radnim danom u večerenjem terminu uz obavezno učešće predstavnika vlasti i opozicije.

Prošle godine, ostavka i krivična/prekršajna odgovornost Milića zbog spiska iz Ribnikara.

Jbm li ga, sve je bolje od toga da organizuješ nekakav protest a simbol istog napiše tvit "grčim se u sobi".

Za ovo sada sam napisao šta je moj predlog.
1. Prihvatamo predlog o referendumu. Neka bude 1.12 sa pitanjem da li ste za eksploataciju rude jadarit

2. Zahtevamo da nam u ova 3 meseca predstavnici kompanije Rio Tinto, vlasti, akademije, univerziteta, opozicije, crkava iznesu svoj stav zašto su za ili protiv u svakodnevnom terminu na nacionalnom servisu. U emisijama će biti predstavnici svih zainteresovanih strana sa mogućnošću postavljanja pitanja.

Ovo je neka osnova, može da se to proširi sa još nekim zahtevima ali to je rasplinjavanje i pruža mu se mogućnost da se uhvati nečeg što nije moguće ispuniti.

Cilj je postaviti zahteve koji su jasni, ne preterano komplikovani za običan svet, pa ih je samim tim teže spinovati.

To je moj predlog. Može i ovo što je Beki naveo, moratorijum od 5 godina. To je isto jasan zahtev, ne vidim da se time problem rešava već samo odgađa, ali ako je procena da je to max što se u ovom trenutku može izvući, što da ne.

Sve je bolje od, idemo da blokiramo železničku stanicu bez vozova i bez ijednog zahteva.
 
Primer malih pobeda? Kad blokiraš RTS, tražiš da se isti otvori za opoziciju. To u konkretnom slučaju znači politička emisija radnim danom u večerenjem terminu uz obavezno učešće predstavnika vlasti i opozicije.
Blokiraš RTS do ponoći, onda ostane 10 ljudi i kraj. To o čemu pišeš ne postoji.

BG ekipa može i da protestuje cele godine to njega ne tangira i ne treba da ga tangira. Jedino što ga pogađa je kad se njegova ekipa okrene protiv njega. Zato je i doneo uredbu pre par godina. Zato drži tribinu pod kontrolom. Itd...
 
Vrh