Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Jedna od dve najvece rudarske kompanije na svetu, to vam ne predstavlja nikakvu referencu
Ja kapiram da nisu postali tako bogati time što su profit delili sa državama u kojima imaju rudnike.

I Delez i Lidl su velike evropske firme pa nas i dalje deru i onda iznose te pare iz zemlje. Bukvalno smo im dozvolili da nas šišaju kao ovce. Šta mi imamo od toga koliko su oni veliki?

Rudna renta nije argument uopste,
Tako je. Nek iznose i rudu i pare. Može rudna renta i 0% da bude! Mi ćemo živeti od toga što nam dolaze svetski predsednici da posete ovu našu malu Srbiju.
 
Molim samo bez priča kao se ne radi samo o rudnoj renti, nego i ostalim porezima, jer bi ti porezi kapali i da se taj narod bavi i drugim stvarima!
Ako se neka vrednost ne stvara ne pojavljuje se magijom neka druga istog reda velicine da popuni tak nedostatak. Ti bi to trebalo da znas.
Ako već oni sami priznaju koliko je sve opasno i zbog toga garantuju najviše zaštitne norme, koja je verovatnoća da svesna sabotaža napravi nesagledivu štetu?
Poenta je da oni tu stetu o kojoj se prica ne mogu da naprave sve i da namerno pokusaju, a ne da ‘oni sami priznaju koliko je to sve opasno’.
 
Vidim i na N1 spin:
Odjednom je Bor bitan. Nije za poređenje sa potencijalnim rudnikom Rio Tinta.
 
Vidim i na N1 spin:
Odjednom je Bor bitan. Nije za poređenje sa potencijalnim rudnikom Rio Tinta.
Jednom da se i ja slozim sa nasim mladim geopoliticarem. Jadar i Bor nisu za poredjenje.
 
Neverovatno da vas kod teme ekologije i zastite ljudi ne zanimaju nimalo Aleksinacki rudnici, Borski basen, Kolubarski basen, ni sada ni u proslosti. Vas zapravo ni samo rudarstvo ne zanima. Ne verujete ni projektnoj dokumentaciji. Jedna od dve najvece rudarske kompanije na svetu, to vam ne predstavlja nikakvu referencu, nego samo sta kazu Cuta i Savo i sto ne verujete vlasti. Previse je bezazleno svadjati se kada je kontrargument: "nije tacno, lazu i zabosce nam noz u ledja zli ljudi iz Rio Tinta i zapada".

Rudna renta nije argument uopste, vec efekat multiplikatora investicije i spoljnopoliticka pozicija drzave u smislu raspolaganja strateski vaznim resursom za svetsku privredu. Ako je sleteo jedan kineski predsednik u ovu malenu drzavu zbog toga, izmedju ostalog, onda vam je jasno da malo ko moze ostati slep i imun na uticaj koji projekat ima.
Projektna dokumintacija? Koja? Ko je potpisnik iste? Koje su njihove strucne reference? Nemojte samo da posle ovoga se njihova deca isele iz Srbije jer eto... Ova usrana zemlja je imala Ministra odbrane koji je umro u Moskvi, Marko je u Moskvi, Vuciceva cerka u Nemackoj, mladjahni Djukic Dejanovic u Portugalu, strucna ministarska energetike i rudarstva kao i njena deca imaju drzavljanstvo Francuske .... Dakle, nema strucne analize sa imenima da mozemo da procitamo sta su to placeni strucnjaci rekli i imamo vlast u Srbiji koja je ubijala i skrivala tragove sopstvenih zlocina pa eto imamo pravo da budemo nepoverljivi.
 
Ne razumete, oni hoće da kažu da treba da nam bude čast da svako raščerupa deo koji hoće i da im se tako umiljavamo da ubuduće ne prave ili prave manje zvrčke.
Meni lično jeste bitan i Bor i statistika onkoloških bolesnika i pljačka koju sam opisao u nekom od prethodnih postova. Nikakvu razliku mi ne pravi da li je Kinez ili Nemac. Možda će ovo zvučati sebično, činjenica je da ovo na krajnjem istoku i jeste više lokalizovano od ovoga što se planira na krajnjem zapadu (i ne samo tamo gledajući mape) i da je tu sutra ugroženiji narod još istočnije.


Ako se neka vrednost ne stvara ne pojavljuje se magijom neka druga istog reda velicine da popuni tak nedostatak. Ti bi to trebalo da znas.

Znači taj narod koji sad živi tamo jede bunike i ne plaća porez? Inače je vrlo poznat rudarski kraj ili ćemo ih prekvalifikovati u rudare ili izazvati migracije iz drugih delova Srbije (i oslabiti ekonomiju na tom drugom delu) ili ćemo da uvezemo Kongoance? Ako je već poslednje izvesno, hajde bolje da ih uvezemo toliko više da pokriju razliku između tih 80 000 neto plate i danas i obećanih dramoserovih 1000 eur. Rešio sam vam problem multiplikacije.

Da Tesla i BYD otvaraju jedine fabrike za EU tržište na teritoriji, pa da razmisliš, ovako je apsolutno jasno da ološ i cela klika spašavaju svoju gu*icu.
 
Znači taj narod koji sad živi tamo jede bunike i ne plaća porez? Inače je vrlo poznat rudarski kraj ili ćemo ih prekvalifikovati u rudare ili izazvati migracije iz drugih delova Srbije (i oslabiti ekonomiju na tom drugom delu) ili ćemo da uvezemo Kongoance? Ako je već poslednje izvesno, hajde bolje da ih uvezemo toliko više da pokriju razliku između tih 80 000 neto plate i danas i obećanih dramoserovih 1000 eur. Rešio sam vam problem multiplikacije.
Pa, da, taj kraj ce imati imigraciju umesto sto se prazni kao danas. Imigraciju sa dobrim platama.
Da Tesla i BYD otvaraju jedine fabrike za EU tržište na teritoriji, pa da razmisliš, ovako je apsolutno jasno da ološ i cela klika spašavaju svoju gu*icu.
Ovako bar imamo cime privuci Teslu i BYD.
 
Pa, da, taj kraj ce imati imigraciju umesto sto se prazni kao danas. Imigraciju sa dobrim platama.

Ovako bar imamo cime privuci Teslu i BYD.

Pa upravo o tome ti i pričam!

Odakle imigraciju? Imalo bi smisla ako bi emigrirali iz BG ili NS bar, što se neće desiti ili će se desiti u minimalnom obimu. Sve ostalo je presipanje iz šupljeg u prazno. Isprazniš jug ili šta već da napuniš Loznicu, Valjevo? Dakle ostaje očekivana moja pretpostavka da će imigracija biti uz istih krajeva iz kojih se popunjavaju gradilišta po BG, NS i turističkim mestima po Srbiji! Pa brate onda dodaj još to malo, onako brutalno ekstenzivno da pokriješ razliku, eto državi njeno da pokuša da poplaća sve te kamate koje će dospevati, bez rizika da uništiš okolinu! A nisam ni za to, da je bar kulturološki podobnije stanovništvo (koa što smo sad imali sreće u celoj ratnoj nesreći), ali to će biti ekonomski iznuđeno, niko te neće ni pitati.

Ne, pogrešan ti je pristup skroz. Kad ti imaš veleizdajnika sa toliko putera na glavi koji je svašta obećao (sad je akcenat na ovome, ali pamte ljudi i druge stvari za koje će odgovarati jednog dana), ne moraš ti ništa da daješ, samo uzimaš, jer znaš da će ološ dati sve za svoju poziciju! A ako imaš ljude od integriteta, onda ti kao takva korporacija moraš sam da daš uslove ako već ta država ima nešto što niko drugi nema (a to nije tačno, nego drugi neće to da radi i ulazi u takav rizik). Ma kakvi, ovaj je već dao sve. Kakva zajednička kompanija, učestvovanje u profitu, bankarske garancije za štetu, nema toga kad imaš veleizdajnika kao u nekoj Bijafri...
 
Pa upravo o tome ti i pričam!

Odakle imigraciju? Imalo bi smisla ako bi emigrirali iz BG ili NS bar, što se neće desiti ili će se desiti u minimalnom obimu. Sve ostalo je presipanje iz šupljeg u prazno. Isprazniš jug ili šta već da napuniš Loznicu, Valjevo? Dakle ostaje očekivana moja pretpostavka da će imigracija biti uz istih krajeva iz kojih se popunjavaju gradilišta po BG, NS i turističkim mestima po Srbiji! Pa brate onda dodaj još to malo, onako brutalno ekstenzivno da pokriješ razliku, eto državi njeno da pokuša da poplaća sve te kamate koje će dospevati, bez rizika da uništiš okolinu! A nisam ni za to, da je bar kulturološki podobnije stanovništvo (koa što smo sad imali sreće u celoj ratnoj nesreći), ali to će biti ekonomski iznuđeno, niko te neće ni pitati.

Ne, pogrešan ti je pristup skroz. Kad ti imaš veleizdajnika sa toliko putera na glavi koji je svašta obećao (sad je akcenat na ovome, ali pamte ljudi i druge stvari za koje će odgovarati jednog dana), ne moraš ti ništa da daješ, samo uzimaš, jer znaš da će ološ dati sve za svoju poziciju! A ako imaš ljude od integriteta, onda ti kao takva korporacija moraš sam da daš uslove ako već ta država ima nešto što niko drugi nema (a to nije tačno, nego drugi neće to da radi i ulazi u takav rizik). Ma kakvi, ovaj je već dao sve. Kakva zajednička kompanija, učestvovanje u profitu, bankarske garancije za štetu, nema toga kad imaš veleizdajnika kao u nekoj Bijafri...
Mislim da ti je za ovakav rudnik ipak potrebnija malo strucnija radna snaga, nije to bas kopanje pijucima ko iz srednjeg vela pa da je svejedno. Mi imamo dosta nasih ljudi koji danas to rade po Afrikama, ovo bi bila prilika da ih vratimo u zemlju.

Ovo veleizdajnik koji je svasta obecao, to cujemo sa svih strana za svako moguce pitanje i vise je neka otrcana fraza nego cinjenica.
 
Игоре, предлажем да затвориш тему. Боље да људи не троше енергију на расправе са ботовима и џангризавим контрашима. Затворити све вентиле друштву па да избије на протесту још мало јаче.

ПС: Локација протеста доста обећава. Она је често пресудна за исте. Теразије су одлично, компактно, ограничено место где се енергија народа неће расипати. И то доста говори о искрености и исправности идеје. :vops:
 
Neverovatno da vas kod teme ekologije i zastite ljudi ne zanimaju nimalo Aleksinacki rudnici, Borski basen, Kolubarski basen, ni sada ni u proslosti. Vas zapravo ni samo rudarstvo ne zanima. Ne verujete ni projektnoj dokumentaciji. Jedna od dve najvece rudarske kompanije na svetu, to vam ne predstavlja nikakvu referencu, nego samo sta kazu Cuta i Savo i sto ne verujete vlasti. Previse je bezazleno svadjati se kada je kontrargument: "nije tacno, lazu i zabosce nam noz u ledja zli ljudi iz Rio Tinta i zapada".

Rudna renta nije argument uopste, vec efekat multiplikatora investicije i spoljnopoliticka pozicija drzave u smislu raspolaganja strateski vaznim resursom za svetsku privredu. Ako je sleteo jedan kineski predsednik u ovu malenu drzavu zbog toga, izmedju ostalog, onda vam je jasno da malo ko moze ostati slep i imun na uticaj koji projekat ima.
Добро јутро брате Србине. :)
Да ли си прочитао овај стручни текст?
https://prviprvinaskali.com/clanci/...Jgl_GFcUOPUU2zJBZk_aem_t2JPgTvXflkK2aVrvbj3xA

Волео бих да наставимо дискусију након тога. Леп поздрав.
 
Mislim da ti je za ovakav rudnik ipak potrebnija malo strucnija radna snaga, nije to bas kopanje pijucima ko iz srednjeg vela pa da je svejedno. Mi imamo dosta nasih ljudi koji danas to rade po Afrikama, ovo bi bila prilika da ih vratimo u zemlju.

Ovo veleizdajnik koji je svasta obecao, to cujemo sa svih strana za svako moguce pitanje i vise je neka otrcana fraza nego cinjenica.

Da, na primeru KiM se to pogotovo može potvrditi kao otrcana fraza!

A što se tiče kompleksnosti, kad me već vučeš za jezik, juče (u stvari sad već prekjuče) sam pričao sa jednim, koji je pukom slučajnošču najbliža familija ;), koga su neki tako, malo bitniji igrači autsorsovali kao lead eng od Kazahstana do severa Rusije na naftnim, gasnim i uranijumskim projektima. Takav neće doći za 1000 eur u Loznicu budi siguran, a neće ni običan radnik, manuelac koji je baš učestvovao u lokalnom incidentu sa pretakanjem H2SO4. Kako je video efekte, samo je ponovio reči Drakulića spržena zemlja i nešto kao nabubrena zemlja bez mogućnosti sanacije, laik sam, ne razumem šta je hteo reći. U stvari dolazilo bi tih nekih par leadova na šifte od po par meseci godišnje, ali oni oni nikakve veze sa našim sistemom ne bi imali. Tako da plašim se da će gro činiti baš ti koje pohvataju po egzotičnim mestima, pa će onda i raspodela verovatnoća potencijalnih nesreća izgledati drugačije. Nije ovaj džabe pomenuo tu cifru, tim pre što se rastom troškova dovodi u pitanje rentabilnost, pa i to malo rente!

A da, još jedna minijaturna razlika je što u okruženju tamo nekih 600 km nema žive duše, pa ni ta voda nije bila potrebna. Neće mu ovo proći na terenu!
 
Добро јутро брате Србине. :)
Да ли си прочитао овај стручни текст?
https://prviprvinaskali.com/clanci/...Jgl_GFcUOPUU2zJBZk_aem_t2JPgTvXflkK2aVrvbj3xA

Волео бих да наставимо дискусију након тога. Леп поздрав.
Nije ovo nikakav naucni rad. Brate Srbine citaj i razmisli ko pise nesto.

"Očekuje se da će planirani projekat „Jadar” izazvati značajno uništavanje i fragmentaciju staništa, što će rezultirati ozbiljnim negativnim uticajima na živi svet, uključujući nekoliko stotina biljnih i životinjskih vrsta. " Na bazi cega? Nemaju nijedan podatak o projektu, sve nagadjaju bukvalno u rec.
 
Na bazi cega? Nemaju nijedan podatak o projektu, sve nagadjaju bukvalno u rec.
Uvek poštujem kada neko pita "na bazi čega". To uvek treba da bude osnova za svaku diskusiju. No, ipak, na dnu gore pomenutog rada se nalazi spisak literature koja je korišćena, tako da tu čovek može da iskopa svakakve informacije koje čine naučnu bazu rada. Takođe, može se obratiti malo pažnje i na istraživački deo rada koji je obavljen na terenu.
Slažem se potpuno da jedan rad ne može u potpunosti dati kompletnu sliku o ishodu ovako velikog projekta, ali je bar neki početak. Odbaciti ga rečima "nije ovo nikakav naučni rad" počinje da deluje pomalo defanzivno.
 
Nije ovo nikakav naucni rad. Brate Srbine citaj i razmisli ko pise nesto.

"Očekuje se da će planirani projekat „Jadar” izazvati značajno uništavanje i fragmentaciju staništa, što će rezultirati ozbiljnim negativnim uticajima na živi svet, uključujući nekoliko stotina biljnih i životinjskih vrsta. " Na bazi cega? Nemaju nijedan podatak o projektu, sve nagadjaju bukvalno u rec.
Без увреде, али научи да читаш научну литературу. Имаш свуда референце.
 
Ovo je samo zato što su aktivisti iz Nedeljica najavili da će iskulirati Loznicu danas i da idu na neku fišerijadu u Mali Zvornik.

Definicija državnog progona i gaženja ljudskih prava.

Ni ovo mu nije neka represija, moraće mnogo jače.

Koji novinari... svaka čast, verovatno su u informeru naslovi isti kao i ovde.
 
Poslednja izmena:
Screenshot_20240804-113234~2.png

Neverovatno, uspeli su da drugačije sastave naslov.
 
Без увреде, али научи да читаш научну литературу. Имаш свуда референце.
Ti koji inace ne vredjas :) Evo pogledao sam reference. Nema problema, ima dosta referenci i deluju odoka strucna literatura. Izvor je i SANU i N1 clanci, to nije pristrasno? I nijedan delic projektne dokumentacije i studije o proceni uticaja.
 
Uvek poštujem kada neko pita "na bazi čega". To uvek treba da bude osnova za svaku diskusiju. No, ipak, na dnu gore pomenutog rada se nalazi spisak literature koja je korišćena, tako da tu čovek može da iskopa svakakve informacije koje čine naučnu bazu rada. Takođe, može se obratiti malo pažnje i na istraživački deo rada koji je obavljen na terenu.
Slažem se potpuno da jedan rad ne može u potpunosti dati kompletnu sliku o ishodu ovako velikog projekta, ali je bar neki početak. Odbaciti ga rečima "nije ovo nikakav naučni rad" počinje da deluje pomalo defanzivno.
Evo malo detaljnije o propustima.


 
Vrh