Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Већ је израчунато да би се више зарадило годишње од флаширања воде из Мачве, од сточарства и од повртарства у пластеницима грејаним геотермалним водама, него што би се зарадило за целу експлоатацију Литијума за 30 годона што је процењен век.
Плус у будућности ће вода и храна бити траженија роба.
Индустрија је код нас пропала и нема повратка без пољопривреде. Пример за то су деиндустријализовани Београд и Нови Сад, или још ближи овој теми Крушевац који је једини правио опрему за руднике па пропао.
Treba bas biti veoma neupucen ili hrabar pa ovako nesto napisati.
Srbija od industrije u BDP-u ucestvuje oko cetvrtine, 25%, a od poljoprivrede sa ribarstvom i sumarstvom oko 6%. Batali molim te te bajke o srpskoj poljoprivredi, idi neki put na selo, pogledaj kako se tesko zaradjuje i zivi, nije lose da provedes barem 7 dana da beres maline pa da se uveris da nije sve tako ruzicasto. Ljudi iz godine u godinu smanjuju zasade malina i ne samo malina. Sve je teze proizvesti voce, povrce i biti konkurentan na trzistu.
Pricas o litijumu, ne znas osnovne stvari... No, doduse nisi jedini.
P.S. Daleko je nasa industrija od stare slave, to je tacno ali da je propala i da svi treba da se bavimo poljoprivredom, da cemo da se obogatimo od poljoprivrede je totalna nebuloza. Inace, Srbija vec par godina unazad belezi konstantan rast industrijske proizvodnje, nije dvocifren ali bice jednog dana.
 
Koliko god da je rizik mali ili veliki, prihod od otvaranja rudnika je mizeran u odnosu na potencijalnu stetu.
Kako si to izracunao pre javne rasprave i svih informacija? Koliki je profit a kolika potencijalna steta? Navodis neke stvari kao cinjenice iako to nisu.
 
Treba bas biti veoma neupucen ili hrabar pa ovako nesto napisati.
Srbija od industrije u BDP-u ucestvuje oko cetvrtine, 25%, a od poljoprivrede sa ribarstvom i sumarstvom oko 6%. Batali molim te te bajke o srpskoj poljoprivredi, idi neki put na selo, pogledaj kako se tesko zaradjuje i zivi, nije lose da provedes barem 7 dana da beres maline pa da se uveris da nije sve tako ruzicasto. Ljudi iz godine u godinu smanjuju zasade malina i ne samo malina. Sve je teze proizvesti voce, povrce i biti konkurentan na trzistu.
Pricas o litijumu, ne znas osnovne stvari... No, doduse nisi jedini.
P.S. Daleko je nasa industrija od stare slave, to je tacno ali da je propala i da svi treba da se bavimo poljoprivredom, da cemo da se obogatimo od poljoprivrede je totalna nebuloza. Inace, Srbija vec par godina unazad belezi konstantan rast industrijske proizvodnje, nije dvocifren ali bice jednog dana.

Наведи ми индустријске производе из Србије.
Посао ми је уско везан за пољопривреду, али овде нисам ја тема. То је класично радикалско скретање са теме прозивкама на нивоу 6. разреда.
Зато да се вратимо на хемију средње школе.

П.С. прехрамбена индустрија ће увек имати перспективу. Каблови и батерије могу за 80 година да изгубе сврху, можда.
 
"The global whiskey market size was valued at USD 62.25 billion in 2023. It is estimated to reach USD 101.47 billion by 2032, growing at a CAGR of 5.58% during the forecast period (2024–2032). The consumption of whiskey cannot only be attributed to prestige and honor, but it also has several health benefits."

А домаћа ракија је пиће које је 10 пута боље од вискија. Само када би ми знали како да заштитимо права својине и да радимо добар маркетинг.

А то је само ракија. Где су остали производи попут вина, воде (ено сан пелегрино свуда по свету се извози и ако није природно газирана већ је гас додат(А наша домаћа кисела вода природно газирана опет 10 пута боља од сан пелегрина, али бадава када нисмо вешти у маркетингу)) и осталих прехрамбених производа.

Ми када би уложили средства и напоре да едукујемо становништво у маркетингу и предузетништву били би као Швајцарска.
Ruku na srce ako je nesto napredovalo sa prezentacijom i marketingom kod nas to su vina i rakije. Situacija danas i pre 10 god nebo i zemlja.
 
Ovo je vec spinovanje.
šta je spin ovde konkretno? Koju istinu ja mojim pisanjem pokušavam da sakrijem?

А ово што ти причаш је за тест на дрогу. Јел си ти свестан да ће Рио Тинто само једним рудником да загади више него било која индустрија у Србији?
ja sam skroz ubeđen da su to gluposti.
a oni koji su tebe ubedili u to su dokažani šarlatani.

ja zato mislim da vi nesvesno spinujete i pravite paniku gde je nema.
 
Наведи ми индустријске производе из Србије.
Посао ми је уско везан за пољопривреду, али овде нисам ја тема. То је класично радикалско скретање са теме прозивкама на нивоу 6. разреда.
Зато да се вратимо на хемију средње школе.

П.С. прехрамбена индустрија ће увек имати перспективу. Каблови и батерије могу за 80 година да изгубе сврху, можда.
Ne mogu da se raspravljam sa "expertima", samo sam morao da odgovorim na nebuloze. Ako nisi primetio, uopste ne pisem niti o rudniku, niti o litijumu. Ono o cemu pises je osnovna skola.
 
Па онда си скренуо са теме брате Србине.
 
Koliko mi je više smešno i jadno ovo konstantno omalovažavanje poljoprivrede i večito spinovanje-eto ono pominjanje Holandije, čim se napiše da oni godišnje izvezu hrane u vrednosti od 100 milijardi evra, a mi 3 milijarde, odmah kreće ismevanje i priča-zalažete se za zaostalu zemlju, ne može poljoprivreda da bude glavna privredna grana, učešće poljoprivrede u bdp-u Holandije je 3% itd..

Kao da neko ovde govori da nama ne treba industrija i da svi treba da se bavimo poljoprivredom.

Nego je poenta da ako Holandija u onako lošoj klimi, na zemlji koju su bukvalno oteli od mora, na duplo manjoj površini države i sa više nego duplo većim brojem stanovnika i gustinom naseljenosti može da napravi tolike prihode od poljoprivrede i izvoza hrane, šta nas sprečava da napravimo barem upola manje od njih-eto, "bar" 50 milijardi evra izvoza godišnje?

Naopaka zemlja, imaš sve uslove za izuzetnu poljoprivredu-ti je uništiš, imaš industriju poljoprivrednih mašina i mehanizacije i umesto da je unaprediš-ti je dokusuriš.. daj rokaj stanove na mesto IMT-to nam je budućnost.
 
protesti.jpg
 
Зато треба првенствено улагати у људе. У све образовне профиле, и у здравље људи.
Naši ljudi su talentovani. Ništa mi nismo lošiji od drugih, ali se kod nas vodi višedecenijska kampanja o tome kako ovde ništa ne valjai kako su stranci spasioci. Nešto od toga i jeste tačno i to se može pripisati državnoj upravi i političkom uređenju. Stava sam da se sve to što je dobro na Zapadu, ovde može implementirati. Samo treba pustiti pametne i obrazovane ljude da rade svoj posao i rezultati će doći.

Nažalost, to sa trenutnom i prošlim garniturama vlasti nije bilo moguće.
 
То је класично радикалско скретање са теме прозивкама на нивоу 6. разреда.
Ako nisi do sada shvatio, nemam ja nista protiv protesta, niti teme. Ali imam protiv ljudi koji to rade, koji su najglasniji, koji se deklarisu kao "experti". Necu da slusam ljude koji nemaju elementarno znanje. Necu da mi o rudarenju i industriji pricaju aktivisti, propali studenti ili neko ko se razume u sve.
To me odbija, kredibilitet tih ljudi.
To odbija i masu drugih ljudi koji bi se verovatno prikljucili protestima da ih vodi neka druga opozicija ili neki drugi ljudi. Previse neutemeljenih izjava, previse agresije, nasilja... To ne vodi nicemu.
 
Koliko mi je više smešno i jadno ovo konstantno omalovažavanje poljoprivrede i večito spinovanje-eto ono pominjanje Holandije, čim se napiše da oni godišnje izvezu hrane u vrednosti od 100 milijardi evra, a mi 3 milijarde, odmah kreće ismevanje i priča-zalažete se za zaostalu zemlju, ne može poljoprivreda da bude glavna privredna grana, učešće poljoprivrede u bdp-u Holandije je 3% itd..

Kao da neko ovde govori da nama ne treba industrija i da svi treba da se bavimo poljoprivredom.

Nego je poenta da ako Holandija u onako lošoj klimi, na zemlji koju su bukvalno oteli od mora, na duplo manjoj površini države i sa više nego duplo većim brojem stanovnika i gustinom naseljenosti može da napravi tolike prihode od poljoprivrede i izvoza hrane, šta nas sprečava da napravimo barem upola manje od njih-eto, "bar" 50 milijardi evra izvoza godišnje?

Naopaka zemlja, imaš sve uslove za izuzetnu poljoprivredu-ti je uništiš, imaš industriju poljoprivrednih mašina i mehanizacije i umesto da je unaprediš-ti je dokusuriš.. daj rokaj stanove na mesto IMT-to nam je budućnost.
Od toga, verovao ili ne, dobar deo poljoprivredne proizvodnje Holandije otpadne na CVEĆE! Ej cveće!
 
Kako si to izracunao pre javne rasprave i svih informacija? Koliki je profit a kolika potencijalna steta? Navodis neke stvari kao cinjenice iako to nisu.
Jel tebi jasno da je narod protiv ovoga jer nema poverenja da ce sve biti uradjeno kako treba? Sto se tice racunice, svako je moze stelovati kako hoce, moze se napraviti racunica gde zagadjenja nema i da to sve izgleda ok, pa kad se desi akcident da se pitamo ko je kriv. Jedino sto trenutno imamo sigurno od racunice to su neki prihodu u vidu rudne rente i nekih poreza i jos nekih efekata koji su reda velicine par stotina miliona evra godisnje, sto je smesna cifra u odnosu na rizik i potencijalnu stetu koja se moze meriti i desetinama milijardi.
šta je spin ovde konkretno? Koju istinu ja mojim pisanjem pokušavam da sakrijem?
Smesno je to sto ti uopste pada na pamet da uporedis zagadjenje koje izaziva rudnik sa malinjakom ili bilo cim drugim. I cigareta zagadjuje vazduh u sobi u kojoj se pusi. Jel si cuo sta je bilo u Cernobilju 1986 (retoricko pitanje)? Razlicite stvari izazivaju zagadjenja, sitne zagadjivae mozemo trpeti ako imamo benefit od toga, krupni zagadjivaci koji samo cine stetu i ne donose skoro nikakav benefit nam ne trebaju.
 
Poslednja izmena:
Koliko mi je više smešno i jadno ovo konstantno omalovažavanje poljoprivrede i večito spinovanje-eto ono pominjanje Holandije, čim se napiše da oni godišnje izvezu hrane u vrednosti od 100 milijardi evra, a mi 3 milijarde, odmah kreće ismevanje i priča-zalažete se za zaostalu zemlju, ne može poljoprivreda da bude glavna privredna grana, učešće poljoprivrede u bdp-u Holandije je 3% itd..

Kao da neko ovde govori da nama ne treba industrija i da svi treba da se bavimo poljoprivredom.

Nego je poenta da ako Holandija u onako lošoj klimi, na zemlji koju su bukvalno oteli od mora, na duplo manjoj površini države i sa više nego duplo većim brojem stanovnika i gustinom naseljenosti može da napravi tolike prihode od poljoprivrede i izvoza hrane, šta nas sprečava da napravimo barem upola manje od njih-eto, "bar" 50 milijardi evra izvoza godišnje?

Naopaka zemlja, imaš sve uslove za izuzetnu poljoprivredu-ti je uništiš, imaš industriju poljoprivrednih mašina i mehanizacije i umesto da je unaprediš-ti je dokusuriš.. daj rokaj stanove na mesto IMT-to nam je budućnost.

Razlika je što ja npr. ne kažem da nam ne treba poljoprivreda. Ja kažem da ona nikad ne može da bude alternativa industriji.

S druge strane se čuju stavovi da nam ne treba industrija koja zagađuje, i da umesto toga treba da se oslonimo na poljoprivredu.
 
šta je spin ovde konkretno? Koju istinu ja mojim pisanjem pokušavam da sakrijem?


ja sam skroz ubeđen da su to gluposti.
a oni koji su tebe ubedili u to su dokažani šarlatani.
Доказани шарлатани су људи који тврде да је рудник литијума добра ствар иако смо на овој теми качили шта о томе мисле професори Хемијског факултета ( не Шумарског или не знам ни ја ког) и како је у Бразилу пукла потпорна брана јаловишта. Зашто је отказана трибина Рио Тинта у Мионици чим су активисти који су против Рио Тинта најавили да ће доћи с неким питањима?
 
Razlika je što ja npr. ne kažem da nam ne treba poljoprivreda. Ja kažem da ona nikad ne može da bude alternativa industriji.

S druge strane se čuju stavovi da nam ne treba industrija koja zagađuje, i da umesto toga treba da se oslonimo na poljoprivredu.
Industrija koja ima potencijal da nam ozbiljno zatruje životnu sredinu, vodu i vazduh, kao što to ima rudarenje Rio Tinta, nam apsolutno ne treba.

Tehnologija prerade jadarita kakvu su oni ovde planirali, doživela bi "premijeru" kod nas, jer do sada to nigde nije rađeno. Bilo šta da pođe po zlu može da dovede do nesagledivih posledica.

Nego, za početak da mi napravimo 20, 30, pa da guramo do 50 milijardi izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, da ulažemo u industriju poljoprivredne mehanizacije, robotizacije proizvodnje, navodnjavanja, programiranja i svega što može da podrži tu proizvodnju, da očistimo plovne kanale po Vojvodini, da regulišemo Veliku Moravu, na kojoj može da se napravi sistem hidrocentrala, da zaštitimo plodnu zemlju od poplava, kakve gle ironije, umeju gadno da pogode taj Jadar na kojem se planira jalovište, da ulažemo u rečno brodarstvo i brodogradilišta radi transporta te robe, itd, itd...

Ma, čovek da broji do sutra šta nam je sve preče i u šta treba uložiti pre nego u rudnik litijuma.

Na stranu što uz ovakvu kriminalnu vlast ne treba uopšte razmišljati da tako opasan projekat može dobro da se sprovede, da će sve to imati ko kvalitetno da kontroliše i drugo.

Nemaju poverenje ljudi, iskustvo sa njima je otrovno i neće uspeti sa svojim pokvarenim planovima, to je sigurno..
 
Druze, jesi ti nekad uzeo motiku u ruke, upalio traktor, brao maline, sljive, okopavao krompir? Znas li ti koliko je to tezak da ne kazem rudarski posao?
Ili pricas napamet? Pricas o milijardama kao da su pezosi...
Zasto se ti ne bavis poljoprivredom, ili gajis cvece ako je tako lako i isplativo?
 
Па да држава не улаже у пољопривреду 6%, већ најмање 10% буџета више људи би се бавило пољопривредом и од тога бисмо више зарађивали. Тренутно више увозимо воће и поврће него што извозимо, а да се буџет за пољопривреду подигне било би обрнуто.
 
Drzava treba da vise ulaze u poljoprivredu, da stiti poljoprivrednike putem nekog vida kontrole otkupnih cena ili putem pomoci poljoprivrednicima da sami formiraju svoje hladnjace i da ne zavise od otkupljivaca, zatim da vise ulaze u protivgradnu zastitu kako ljudima ne bi stradao usev,... Nisam u toj oblasti, ali sigurno moze da se situacija mnogo poboljsa. Umesto da se stranom investitoru daju velike pare u vidu subvencija taj taj novac poljoprivredniku ili na drugi nacin ulozi u poljoprivredu, pa ces videti rezultate.
 
Vrh