Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Ali ne možemo tako da funkcionišemo. Ako tribine i događaje sa temom "NE rudarenju u Srbiji" niko ne napada i ne preti nasiljem, onda bi bilo korektno da i druga strana takodje bude tolerantna i da dozvoli ljudima koji su "ZA rudarenje u Srbiji" da takodje organizuju dogadjaje po Srbiji.

Narod je podeljen po ovom pitanju, i skroz je OK da cuje i sta kazu strucnjaci sa rudarsko-geoloskog fakulteta, pa da imajuci informacije sa obe strane moze da donese odluku da li je za ili protiv ovog projekta.

Ovako mi se sve cini da nasilnim sprecavanjem da se organizuju dogadjaji ovog tipa kao u Mionici, ljudi koji su protivnici ovog projekta zapravo NE ZELE da se cuje i druga strana. A da budem iskren, nije mi jasno zasto, obzirom da po ovome svemu sto je obrazlagano ovde na temi mozemo slobodno da kazemo da i nije neka narocito velika sansa da se ta eksploatacija litijuma i desi (novi tipovi efikasnijih baterija koje vec krecu u proizvodnju), pa mi se cini kao suvislo da u takvoj situaciji neko ide toliko daleko da preti nasiljem ako bi se neka tribina pro-eksloataciji litijuma odrzala.

Ja bih voleo da cujem i jedne i druge i da onda mogu da donesem informisanu odluku jesam li za ili sam protiv rudnika. Ne zelim da mi niko zabranjuje da prisustvujem toj tribini kako bi saznao iz prve ruke od strucnjaka iz oblasti rudarstva i geologije koje su istine i zablude o kopanju litijuma. Ovo sto se sada desava me podseca na svojevrstan lov na vestice sto ne bi trebalo da bude slucaj, ako smo zaista otvorenog uma i drugaciji od simpatizera vladajuce stranke i njihovog sistema vrednosti.
...i ja bih voleo da se strucna javnost angazuje i organizuju panel diskusije na RTS-u...problem je sto godinama nema nista od toga i sad kad se narod uzbunio nakon sto je projekat odobren kroz "stratesko" partnerstvo pocelo nesto da se palamudi...kako su ono pricali, nema brige kad se narod buni, postaje nezgodno ako se ucuti, a Srbi cute zadnjih decenija uglavnom...
 
isto kao i ako od intezivne poljoprvrede izbije neka katastrofa.

npr, lupam sad, zamisli da se kao u užicu zbog prekomerne upotrebe đubriva koje je završavalo u akumulaciji iz koje ceo grad i okolina imaju pijaću vodu, ista ta voda bude zatrovana algama koje raspadanjem stvaraju cijanobakterije. Akumulacija se i do dan danas nije sredila, samo su kao apdejtovali fabriku vode i idu na varijantu valjda se bakterije neće pojaviti.
 
a ako se ne otvori rudnik litijuma, pretpostavljam da ćeš ti da ideš tamo da se baviš poljoprivredom?
jedva čekam izveštaje
Ako se rudnik litijuma ne otvori sada, već uđemo u status quo priču, otvoriće se za 10 godina (nebitno da li za račun EU, Kine ili Rusije), a tada će ljudi isto ovako pričati o ogromnom potencijalu za poljoprivredu u tom kraju, a ljudi koji će se tada sećati priča iz 2024. će ih sa punim pravom pitati "a zašto ste čekali 10 godina da biste ponovo pričali o potencijalu, a niste od 2024 do 2034 iskoristili taj potencijal". Po meni, sasvim opravdano, i zato sam i spomenuo ovde da taj potencijal koji spominju je postojao i pre pre 10-15 godina kada je projekat Jadar tek bio u začetku i kada je trebalo delovati (pokazati na delu da je veći potencijal u poljoprivredi).
Прича о могућој инвазији и о капитулацији као најбољем решењу, док Вучић прича да никада нећемо поклекнути пред претњама...
Mislim da je Đuka mislio zapravo na ono što sam ja ovde nazvao "scenario 2".

Neće EU, tj. NATO stvarno u tom slučaju napasti Srbiju i osvojiti Mačvu jer bi to bio novi rat na tlu Evrope, i to rat sa zemljom kandidatom za EU, sa gomilom nerešenih stvari (KiM, republika Srpska) i niko nije lud da pali bure baruta i da rizikuje sukob većih razmera u Evropi (na stranu i sve druge geostrateške okolnosti koje takvom sukobu ne bi išle na ruku).

Đuka je mislio na to da će nas EU usisati, to jeste ubaciti u formalno pravno članstvo, modifikovati usluve u to da EU od toga ima samo korist (dakle, za običnog građanina Srbije nulta promena u odnosu na sadašnje stanje, sem zvezdica u gornjem levom uglu na registarskim tablicama na automobilima), a Srbija nikakva prava koje imaju druge članice (ili će ta prava biti oročena za neki rok tipa za 15-20 godina Srbija će imati prava koje sada imaju druge EU članice), drugim rečima napraviće se ustupak tako da EU dobije ono što je htela, dok će Srbija dobiti "zvezdice i plavu zastavu ali iza staklenih vrata".

To je situacija bukvalno kao kada ekipa naloženih likova od 20-25 godina napravi žurku i onda pozovu nekog nebitnog lika koji nije u njihovoj ekipi, niti će ikad neće biti, ali taj nebitan lik igrom slučaja je u friend zoni sa par devojaka koje oni percipiraju kao "lake ženske" i onda pozovu tog nebitnog lika, samo da bi on poveo te "drugarice", koje ovako ne bi ni došle na žurku, pa će posle oni lako preći na akciju :)

Pa vi sad povezujte ko su u ovom našem odnosu "naloženi likovi", ko je "nebitan lik", a ko su "lake žene". I onda je jednostavno jasno šta su sledeĉi koraci, i zašto će tako biti
 
Jel ti stvarno mislis da ceo problem moze da se lokalizuje na 200 hektara? Kad bi problem mogao da se lokalizuje na 200 hektara niko ne bi pravio problem. Problem je sto to potencijalno moze da ima negativan efekat na ko zna koliko vecoj povrsini.
A znamo da ne moze da se lokalizuje na osnovu cega?
 
Ako se rudnik litijuma ne otvori sada, već uđemo u status quo priču, otvoriće se za 10 godina (nebitno da li za račun EU, Kine ili Rusije), a tada će ljudi isto ovako pričati o ogromnom potencijalu za poljoprivredu u tom kraju, a ljudi koji će se tada sećati priča iz 2024. će ih sa punim pravom pitati "a zašto ste čekali 10 godina da biste ponovo pričali o potencijalu, a niste od 2024 do 2034 iskoristili taj potencijal". Po meni, sasvim opravdano, i zato sam i spomenuo ovde da taj potencijal koji spominju je postojao i pre pre 10-15 godina kada je projekat Jadar tek bio u začetku i kada je trebalo delovati (pokazati na delu da je veći potencijal u poljoprivredi).

Mislim da je Đuka mislio zapravo na ono što sam ja ovde nazvao "scenario 2".

Neće EU, tj. NATO stvarno u tom slučaju napasti Srbiju i osvojiti Mačvu jer bi to bio novi rat na tlu Evrope, i to rat sa zemljom kandidatom za EU, sa gomilom nerešenih stvari (KiM, republika Srpska) i niko nije lud da pali bure baruta i da rizikuje sukob većih razmera u Evropi (na stranu i sve druge geostrateške okolnosti koje takvom sukobu ne bi išle na ruku).

Đuka je mislio na to da će nas EU usisati, to jeste ubaciti u formalno pravno članstvo, modifikovati usluve u to da EU od toga ima samo korist (dakle, za običnog građanina Srbije nulta promena u odnosu na sadašnje stanje, sem zvezdica u gornjem levom uglu na registarskim tablicama na automobilima), a Srbija nikakva prava koje imaju druge članice (ili će ta prava biti oročena za neki rok tipa za 15-20 godina Srbija će imati prava koje sada imaju druge EU članice), drugim rečima napraviće se ustupak tako da EU dobije ono što je htela, dok će Srbija dobiti "zvezdice i plavu zastavu ali iza staklenih vrata".

To je situacija bukvalno kao kada ekipa naloženih likova od 20-25 godina napravi žurku i onda pozovu nekog nebitnog lika koji nije u njihovoj ekipi, niti će ikad neće biti, ali taj nebitan lik igrom slučaja je u friend zoni sa par devojaka koje oni percipiraju kao "lake ženske" i onda pozovu tog nebitnog lika, samo da bi on poveo te "drugarice", koje ovako ne bi ni došle na žurku, pa će posle oni lako preći na akciju :)

Pa vi sad povezujte ko su u ovom našem odnosu "naloženi likovi", ko je "nebitan lik", a ko su "lake žene". I onda je jednostavno jasno šta su sledeĉi koraci, i zašto će tako biti
Знајући напредњаке, очекујем да заиста мисли на војну инвазију, а знајући НАТО пакт, није незамисливо да, не дај Боже, то покушају.
 
Na osnovu cega verujes da moze da se lokalizuje? Svi kazu da veliki rizik postoji, a cak i mali rizik nije vredan sice koju cemo dobiti ako otvorimo rudnik.
Ko su to svi? Imas Ratka Ristica i jos par ljudi i onda hiljade koji samo repostuju sve sto oni kazu kao da je sveto pismo iako su nekoliko puta plasirali neistine.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Ko su to svi? Imas Ratka Ristica i jos par ljudi i onda hiljade koji samo repostuju sve sto oni kazu kao da je sveto pismo iako su nekoliko puta plasirali neistine.
Cak i zagovornici rudarenja i predstavnici rudarskih kompanija tvrde da rizik postoji (https://www.riotinto.com/en/sustainability/health-safety-wellbeing), jedino sto oni tvrde da je on minimalan i da se moze kontrolisati. Ali dovoljno je da se desi jecan akcident, i ode mast u propast. Bas zbog toga sam i pisao, ako Srbija ne moze da prihoduje barem 100 milijardi USD godisnje od rudnika, on se ne isplati.
 
Cak i zagovornici rudarenja i predstavnici rudarskih kompanija tvrde da rizik postoji (https://www.riotinto.com/en/sustainability/health-safety-wellbeing), jedino sto oni tvrde da je on minimalan i da se moze kontrolisati. Ali dovoljno je da se desi jecan akcident, i ode mast u propast. Bas zbog toga sam i pisao, ako Srbija ne moze da prihoduje barem 100 milijardi USD godisnje od rudnika, on se ne isplati.
Rizik postoji u hiljadu procesa koji se svakodnevno odvijaju u drzavi. Skoro sve sto covek radi nosi neki rizik pa ne odustajemo od civilizacije zbog toga. Pitanje je sta znaci ‘ode mast u propast’? Prica da ‘cemo ostati bez trecine pijace vode u zemlji’ ne moz da se desi pa sve da RT ciljano pokusa to da uradi.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Rizik postoji u hiljadu procesa koji se svakodnevno odvijaju u drzavi. Skoro sve sto covek radi nosi neki rizik pa ne odustajemo od civilizacije zbog toga. Pitanje je sta znaci ‘ode mast u propast’? Prica da ‘cemo ostati bez trecine pijace vode u zemlji’ ne moz da se desi pa sve da RT ciljano pokusa to da uradi.
Koliko god da je rizik mali ili veliki, prihod od otvaranja rudnika je mizeran u odnosu na potencijalnu stetu.
 
a koja to pojedinačna industrija kod nas trenutno nema po tvojim standardima mizeran profit?
 
Nije bitno koji je profit, nego koliko stetu moze da izazove. 10 miliona evra je super profit ako ne zagadjujes zivotnu sredinu. 10 milijardi evra je mali profit ako trajno zagadis ogromne povrsine.

nema industrije koja ne zagađuje, malinjak zagađuje zamlju a kamoli nešto ozbiljnije.
samo što se od industrije živi, od malinjaka privređuje.

to što pričaš su bajke.
 
nema industrije koja ne zagađuje, malinjak zagađuje zamlju a kamoli nešto ozbiljnije.
samo što se od industrije živi, od malinjaka privređuje.

to što pričaš su bajke.
А ово што ти причаш је за тест на дрогу. Јел си ти свестан да ће Рио Тинто само једним рудником да загади више него било која индустрија у Србији? Шта мислиш о ономе што Кинези раде у Бору? Jел и то исто добра ствар зато што доноси профит, иако због тога цео Бор изгледа као да је у апокалипси и иако људи у Бору због тога умиру од рака масовније него било где у Србији ( осим у Костолцу)?
 
nema industrije koja ne zagađuje, malinjak zagađuje zamlju a kamoli nešto ozbiljnije.
samo što se od industrije živi, od malinjaka privređuje.

to što pričaš su bajke.
Већ је израчунато да би се више зарадило годишње од флаширања воде из Мачве, од сточарства и од повртарства у пластеницима грејаним геотермалним водама, него што би се зарадило за целу експлоатацију Литијума за 30 годона што је процењен век.
Плус у будућности ће вода и храна бити траженија роба.
Индустрија је код нас пропала и нема повратка без пољопривреде. Пример за то су деиндустријализовани Београд и Нови Сад, или још ближи овој теми Крушевац који је једини правио опрему за руднике па пропао.
 
Већ је израчунато да би се више зарадило годишње од флаширања воде из Мачве, од сточарства и од повртарства у пластеницима грејаним геотермалним водама, него што би се зарадило за целу експлоатацију Литијума за 30 годона што је процењен век.
Плус у будућности ће вода и храна бити траженија роба.
Индустрија је код нас пропала и нема повратка без пољопривреде. Пример за то су деиндустријализовани Београд и Нови Сад, или још ближи овој теми Крушевац који је једини правио опрему за руднике па пропао.

"The global whiskey market size was valued at USD 62.25 billion in 2023. It is estimated to reach USD 101.47 billion by 2032, growing at a CAGR of 5.58% during the forecast period (2024–2032). The consumption of whiskey cannot only be attributed to prestige and honor, but it also has several health benefits."

А домаћа ракија је пиће које је 10 пута боље од вискија. Само када би ми знали како да заштитимо права својине и да радимо добар маркетинг.

А то је само ракија. Где су остали производи попут вина, воде (ено сан пелегрино свуда по свету се извози и ако није природно газирана већ је гас додат(А наша домаћа кисела вода природно газирана опет 10 пута боља од сан пелегрина, али бадава када нисмо вешти у маркетингу)) и осталих прехрамбених производа.

Ми када би уложили средства и напоре да едукујемо становништво у маркетингу и предузетништву били би као Швајцарска.
 
Vrh