Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Koje je zvanično objašnjenje za potrebu rekonstrukcije?

I šta sve nameravaju da rade? Da li će se menjati i podzemne instalacije ili samo površinski deo?

Da li su negde dostupni planovi i ostala dokumentacija za ovu rekonstrukciju?
 
Nekadašnji Trg Marksa i Engelsa, obelisk (koji je inače bio planirani detalj projekta Trga ali je ubrzo uklonjen) u leto 1961, pred osnivačku konferenciju "Nesvrstanih"...

045.jpg

002.jpg

056.jpg
Зума, обелиск конференцији Несврстаних није био планиран као трајно решење на тадашњем тргу Маркса и Енгелса, погледај на овој страници шта је требало, постављао сам..



Screenshot (2339).png


Screenshot (2360).png


Screenshot (2339) - Copy.png
 
Poslednja izmena:
Poglavarstvo opštine Beogradske je donelo odluku o novoj regulaciji 1940 godine a koja nije ostvarena zbog rata

То је тачно..

Screenshot (2649).png

1940.

И то је значило аутомобилизацију тадашњег трга Престолонаследника Петра, уместо пешачко-трамвајског трга рецимо..
 
Poslednja izmena:
Kao veliki ljubitelj jugoslovenskog apstraktnog modenizma ne bih komentarisao ništa na temu nekada i sad ali bih napisao nešto drugo vezano za urbanu floru, naročito kada je u pitanju trg. Postoji veliki broj mogućnosti kada su u pitanju drvenaste biljke srednje visine. Postoje drvenaste biljke lepog habitusa koje prirodno ne dostižu ovako velike visine kakve su sada na trgu Nikole Pašića. Mnoge građevine lepih i manje lepih fasada su skoro u potpunosti zaklonjene krošnjama koje se pritom povremeno seku tako da drvo na kraju izgleda kao ratni invalid. Fali samo da vrane krenu da se gnezde, ako to već ne čine. Kompleks zgrada iza spomenika je ipak reprezentativan i treba lepo da se vidi. Ne kažem da treba da se seče ovo drveće, takvo kakvo je treba da ostane ali mi smeta što se po gradu sadi drveće koje prirodno dostiže velike i visoke krošnje, a onda se "korektivno "orezuje kako kada se krene u šumu po drvo za ogrev
 
Ovaj predloženi obelisk neodoljivo asocira na onaj u Prištini.... Imali smo sreće.
Ne znam da li smo imali sreće u ovom slučaju ali u jednom drugom slučaju sigurno nismo imali sreće. Ovde mislim na nesrećno finalno rešenje ispred bivše železničke stanice ali to je već druga tema i ne bih o tome. Obelisk je uvek dobro rešenje, praktično od staroegipatskog graditeljstva do savremenog i ima preciznu i jasnu simboliku, praktično univerzalnu. Da je podignut sigurno bi bio jedan od najreprezentativnijih simbola grada
 
I za obelisk postoje neki preduslovi.... Za početak da bude dominantniji i viši od okolnih zgrada i da slobodna površina na koju je postavljen bude dovoljno prostrana. Ubeđen sam da i na to može da se primeni Fibonačijev niz, kao i da su predlagači ovog obeliska išli na "hrabro uklapanje mimo konvencija" ali da su donosioci odluka ipak bili mudriji. (U slučaju Savskog trga je sve bilo suprotno)
 
Da vidimo da li ce eksperti razvesti elektricne instalacije ispod trga za raznorazna desavanja...ili ce kablovi kao na Trgu republike dodatno praviti haos
 
Valjda ce na Trgu Nikole Pasica da ostave mesto za privremenu baznu stanicu mobilnog operatera a ne kao na Trgu Republike da onako obeliskom od antena krasi pogled sa terase Narodnog pozorista dok drugim okom uzivas u zgradi Narodnog muzeja i osetis miris slanih stapica sa lukom.

Trgovi su odraz kako se savremenici odnose prema istoriji a mi treba da budemo ponosni na celu istoriju i da pazljivo trgove odrzavamo. Grad poput Beograda se toliko sirio da za svaki deo istorije je mogao da podigne na nekom novom Trgu mesto gde ce se ljudi okupljati.
 
Vrh