Šta je novo?

Rekonstrukcija Topličinog venca

Meni se za sada dopadaju kaskade za bastice, kao pored Narodne banke. Jasna informacija ugostiteljima dokle mogu da se sire. Oni ce naravno na kvarno zeleti da uzmu trotoar jer je pohlepa bezgranicna ali ni mene nece mrzeti da, kada prodjem opalim foto i posaljem nadleznima.
 
Jako ce lepo da izgleda taj deo Toplicinog venca, super su ove kaskadice, malo me podseca na onaj deo Njegoseve na Cvetnom trgu, imace taj neki smek...samo sto je rasveta katastrofa, najveca zamerka. Uz renoviranje pojedinih fasada...bas reprezentativna ulica.
 
Nema prepreka sa srpskog vozaca... prosao je celo gradiliste da bi usao u ulicu i otisao na parking. Ne znam samo kada ce da zatvore taj glupavi parking u Dj. Jaksica - unistise ulicu, a o maltretiranju pesaka da ne pominjem (trube iza ledja ako ides ulicom, covek srcku da dobije...)
 
Ако нису хтели да укину паркинг боље да су Ђуре Јакшића урадили до тог паркинга са коловозом од коцке попут Грачаничке. Јурцање аутомобила између башти кафића је стварно језиво.
 
Treba da nadjem taj post gde sam pisao da se Topličin Venac radi samo zbog 2-3 kafića. Sada kad vidim koliko ovih ploča grade mislim da će od 2-3 biti 10-15. :lol:
file.php
 
Могуће, мада у приземљу зграде из 60их на ћошку са Поп Лукином нема локала у приземљу.
 
Ужас. Тога сам се и плашио.чак ми се чини да је оваква расвета предвиђена и за парк. Добра ствар јесте да се стубови увек могу заменити.
 
I koliko toliko pozitivno je da nije rasveta u dva reda kao nize, pa izgleda malo podnosljivije...
 
Али опет естетски скроз погрешно. Плашим се мало да ће и решење самог парка бити у духу расвете.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612156#p612156:7nrnxcfh je napisao(la):
AntonioBandera(s) » Čet Mar 28, 2019 2:03 pm[/url]":7nrnxcfh]Jako ce lepo da izgleda taj deo Toplicinog venca, super su ove kaskadice, malo me podseca na onaj deo Njegoseve na Cvetnom trgu, imace taj neki smek...samo sto je rasveta katastrofa, najveca zamerka. Uz renoviranje pojedinih fasada...bas reprezentativna ulica.

Tek pretvaranjem u pešačku zonu izbile su fasade u prvi plan, dok je bila ulica i parkirani automobili čovek nije mogao ni da ih vidi pošto je trotoar išao uz same zgrade.
 
Стубови иду уз ове згрде као пилету сисе.
 
Zaista nemaju nikakve veze, jer se nastavljaljaju na ovaj niz iz Vuka Karadžića
rcpqbl.jpg


Ali me i dalje raduje rekonstrukcija i što će automobili na ovom mestu biti prošlost.

A stubovi rasvete mogu lako da se zamene kasnije, instalacije su provučene, čekamo nekog pametnog koji će reći ovo stoji kao piletu sise :D
 
Најбоље би било да су канделабре са Косанчићевог в-.наставили улицом Топличин в. све до раскрснице са Вука К., а поред кафане Пролеће поставили канделабре као у Кнезу. Сам врт би могао да добије неке треће, али такође стилизоване или исте као на Косанчићу, али обојене у бело нпр. Невероватно је да поред тек препорођене куће на углу у класичном стилу и већине класичних у ул. Топличин в. неко може да постави то што видимо . Зар доктрина и традиционално и модерно не може да се покаже, тако што се у старој средини негују стари стилови, а у новим, модерни. Имамо довољно и једног и другог.
Ново вино се не сипа у старе мехове.
 
Eto prilike da se Folićev naslednik (čitaš ovo sigurno) istakne

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Питање је сад да ли је јачи утицај и ауторитет његове функције или лоби увозника постављених стубова.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612530#p612530:1pq0sx1i je napisao(la):
astrodule » 30 Mar 2019 08:34 am[/url]":1pq0sx1i]Eto prilike da se Folićev naslednik (čitaš ovo sigurno) istakne

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока

A i on prati Beobuild?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612541#p612541:2sr5omgp je napisao(la):
Дошљак » 30 Mar 2019 10:57 am[/url]":2sr5omgp]Питање је сад да ли је јачи утицај и ауторитет његове функције или лоби увозника постављених стубова.

Дошљак, и остали.
Машисте га мало за ове стубове.

Прво, реконструкција Топличиног венца је ауторско дело Бориса Подреке, поприлично великог имена светске архитектуре, и нема шансе да би он на свој паркотрг/пешачку косину/први српски носач кафића, ставио - Јовинове канделабре. Није коректно на томе инсистирати: савремена архитектура је, управо - ауторска, и не заснива се на комбиновању "дозвољених" елемента, напротив (сад, на страну шта ја мислим о његовом решењу за Топличин венац).

Друго, мешате епохе, и видите старо у новом, тј. у модерном градском ткиву, што је и највећи проблем са текућим процесима покоцкавања и деасфалтизације центра.

Наиме, ако погледате боље, видећете да Топличиним венцом доминирају - савремене, послератне модернистичке зграде. Не знам шта ће ту стари "фењери"? Не знам, ако ћемо реално, шта ће било где у Београду.

Много ми је смешно кад у овим лимунада-серијама по романима Мир Јам рањени орлови и њихове госпојице ходе центром Београда, по гранитним коцкама!? Кнез Михаилова је комунисте дочекала - асфалтирана. Наши преци нису желели да живе у "старом", него у "новом", а ми смо знатно, али знатно већи "маторци" и кичери од њих, само што нам то још нико није јавио.
 
Имамо ту и четврти тип стубова расвете (поред Јовинових канделабера са "шлемом", копија фењера са Косанчићевог и ових турбо цеви), какве можемо видети у Грачаничкој, тамно сиви стубови, високи, са модерним светиљкама, неупадљиви, елегантни. Има их широм града. Могли су такве стубове.
 
Vrh