Šta je novo?

Rekonstrukcija Bulevara kralja Aleksandra

Hajde Vučko da napravi peticiju da se od Vuka do Pošte uvede žuta traka. Zar je moguće da to nije učinjeno još pre 15 godina.
 
Онда повлачим критику на Ђиласов рачун.
 
Taj dio bulevara od vuka do glavne poste radjen je trotar tipa 2007/8 u tom delu nisu radjene sine vec samo krpljene od strane gsp
Platani se tu sjeku unazad 3 godine isključivo noću izmedju 1 i 2 ujutro
 
За ово са слике је Ђилас крив, али без тога тешко да би било реконструкције каква је одрађена. Ја му замерам што није тада ишао до краја, тј до Устаничке макар.
Ne!
Ovo je deo između Vuka i Pravnog gde nije bilo rekonstrukcije za vreme Đ.
 
Значи тај део је радио покојни Богдановић, или беше они његови в.д. пре Ђиласа?
 
Ако се добро сећам коловоз и тротоар на том делу Булевара су реконструисани 2006. године, тако да онда јесте за време Богдановића.
 
Не мислим да сеча платана треба да се превише критикује. Знам човека који се бави тим великим дрвећем. Платани су због свог јаког корења изузетно штетни за подземне инсталације, буквално дробе све шта им се нађе на путу, ако су близу објеката ломе темеље. Решење је каналисање корења приликом садње и одабир мање инвазивних сорти.
 
Не мислим да сеча платана треба да се превише критикује. Знам човека који се бави тим великим дрвећем. Платани су због свог јаког корења изузетно штетни за подземне инсталације, буквално дробе све шта им се нађе на путу, ако су близу објеката ломе темеље. Решење је каналисање корења приликом садње и одабир мање инвазивних сорти.
Ne videh da je bilo koje stablo u Bulevaru, deo od Vuka do Cvetka, podiglo ijednu ploču ili ugrozilo temelje nekih zgrada, a još manje da su nastradale instalacije.

Ploče nisu plave samo su nove i čiste takve su bile i druge kad su postavljene prije 12 god
Prošao pre neki dan tuda i utisak uživo mi je isti kao i na fotografijama.
 
@Дошљак @Dart @blingaro @direktor @Bio Paprošo @Anonymo96

Uspeo sam da nađem članke iz politike gde se spominju rekonstrukcije Bulevara. Tokom 2006 je rađen deo od Takovske do Vuka, za vreme Nenada Bogradnovića, a 2010 je rađen deo od Vuka do Cvetka, za vreme Đilasa. Bogdanović je umro 2007 godine, a mesto VD - a je preuzeo Alimpijević. Tokom prve rekonstrukcije (2006) godine, stabla nisu uklanjanja, već su samo jače orezana, pa se zato stiče utisak da su nova u pitanju. Tokom druge rekonstrukcije (2010), u planu je bilo da se poseče 329 stabala, a da se zasadi 591 stablo, i to stabla prečnika 10cm. Takođe je tim planom predviđeno da se stabla oko Cvetka ne seku jer su u dobrom stanju. Lično sam prolazio tuda u vreme radova i mogu da kažem da ta priča o trulim stablima, u tolikom broju koliki su oni naveli, ne stoji. Da se narod nije pobunio, verovatno bi se posekla sva planirana stabla, ovako je jedan deo istih u zoni Liona sačuvan, i sprovedena je ona čuvena akcija donatorstva za sadnice ozbiljne veličine, sa pločama na kojima je ispisano ime donatora.​
 
Сеча платана је добар потез, били су већином стари а дрвеће тог типа није прикладно за садњу у авенијама каква је БКА. То је дрвеће за паркове, велике просторе. Једино је штета што је Ђилас попустио под притиском јавности и вратио поново платане. Ови јесу делимично "школована стабла" и корење је смештено у бетонске касете које спречавају неконтролисано ширење али ипак то дрвеће није за тај простор. Неки јасен би био много прикладнији.
 
Сеча платана је добар потез, били су већином стари а дрвеће тог типа није прикладно за садњу у авенијама каква је БКА. То је дрвеће за паркове, велике просторе. Једино је штета што је Ђилас попустио под притиском јавности и вратио поново платане. Ови јесу делимично "школована стабла" и корење је смештено у бетонске касете које спречавају неконтролисано ширење али ипак то дрвеће није за тај простор. Неки јасен би био много прикладнији.
Ono što vidim po gradu, to je da je platan dosta izdržljiv u bulevarima i tako tim prostorima uz ulicu, gde je velika koncentracija izduvnih gasova, dok recimo za lipu to ne mogu da kažem, jer sam viđao delove grada gde je lipa potpuno sasušena, odnosno odbaci listove i veći deo godine je bez listova, a ima i delova grada gde puca od zdravlja, a i lipa i platan se baš dosta koriste za drvorede uz kolovoz. Na trećem mestu po zastupljenosti je divlji kesten. Što se tiče platana, na nekim mestima u Bulevaru je OK da bude, a na nekima bi mola da bude neka druga vrsta, ali ne bih tu sadio jasen, jer on zna da koren tera i u širinu ili da koren ide u jednu stranu. Isto tako ne bih ni kesten ni hrast sadio, jer oni baš bacaju baš dosta semenja, a krupnog. Tu bi odlično mogao da legne srebrni javor ili crvenolisni norveški javor. Em što su izdržljivije vrste, em što prave minimalnu štetu, em što su i dekorativni.​
 
Ne videh da je bilo koje stablo u Bulevaru, deo od Vuka do Cvetka, podiglo ijednu ploču ili ugrozilo temelje nekih zgrada, a još manje da su nastradale instalacije.
А, то што су канализационе цеви попуцале? За објекте не можеш да видиш споља, иди у подруме.
 
Ne videh da je bilo koje stablo u Bulevaru, deo od Vuka do Cvetka, podiglo ijednu ploču ili ugrozilo temelje nekih zgrada, a još manje da su nastradale instalacije.


Prošao pre neki dan tuda i utisak uživo mi je isti kao i na fotografijama.


То што од Вука до Цветка није ништа попуцало на тротоару је заслуга огромних а-бетонских касета кроз које ни бомба не може да пробије а камо ли корен. Ипак, крошње се обликују, орезују и крате сваке године јер су превелике за место где су посађени.
За јавор се слажем, врло захвално дрво али струка је ту требала да пресуди а не емоције грађана!
 
@Нико
Sa jedne strane smatram dobrim što su pobedile emocije građana, jer da nije toga bilo, izostao bi faktor donacije i kupovine velikih stabala (sadnica). Sa druge strane, mislim da bi trebalo, generalno, da se više povede računa o tome šta se gde sadi i kako uopšte da se poboljša situacija sa već postojećim stablima. Tu pre svega mislim na mesta gde su stabla stara po nekoliko decenija a zbog neadekvatnosti urbanističkih radova oko istih dolazi do podizanja asfalta, uništavanja parking mesta ili je drveće koje se koristi za hlad na parkingu ono sa krupnim plodovima koji mogu da usvinje i oštete kola, ili pak četinari čija smola se teško uklanja sa kola... Isto tako treba povesti računa i o tome gde se sadi drveće, odnosno kako se sadi. Kod mene su sadili platane uz ulicu, kao zamenu za stara i trula stabla koja su uklonjena na moju inicijativu (obraćanje Zelenilu), a koja su počela da se lome i da predstavljaju problem po bezbednost ljudi i imovine. Sva stabla su posađena kako treba, na dovoljnoj udaljenosti da ne smetaju jedno drugome, osim jednog koje je posađeno tačno ispod grana drugog ogromnog stabla koje je tu više decenija, a koje je trebalo da se posadi između druge dve sadnice, gde je prazan prostor i gde se tačno vidi da fali to pogrešno posađeno stablo. Ne usuđujem se da to prijavim Zelenilu jer se bojim da bi to moglo da naškodi stablu, imajući u vidu da je tek posađena školovanma sadnica.​
 
Sada kada je stigao zahtev za deobom parcela, da li to znači da smo se bar malo pomerili sa mrtve tačke i da u nekom trenutku može da se očekuje da se isprojektuju i ugovore radovi na proširenju?
 
Sada kada je stigao zahtev za deobom parcela, da li to znači da smo se bar malo pomerili sa mrtve tačke i da u nekom trenutku može da se očekuje da se isprojektuju i ugovore radovi na proširenju?
То може да значи да ће брзо бити експропријација а и не мора. Код нас у горњем делу Булевара је извршена препарцелизација пре више од 20 година, и није се мрднуло од тада. У питању је само одлука града, одлучност да се уђе у инвестицију и финансије. Ако се те три ствари поклопе, све се може брзо урадити.
Добро је што је извршена препарцелизација али то је лакши део посла. Уместо једне парцеле која се води на вас сада имате две мање које се воде на вас. Следећи корак је експропријација, ако убрзо почну да стижу позиви власницима за потписивање уговора о изузимању и исплати, то ће бити знак да је град озбиљан у намери да прошири улицу.
 
У горњем делу ће да буде још препарцелизација због планираног сужења (и наравно планско померање грађевинске линије да максимално утерају било којој власти која буде хтела да уведе трамвај)
 
У горњем делу ће да буде још препарцелизација због планираног сужења (и наравно планско померање грађевинске линије да максимално утерају било којој власти која буде хтела да уведе трамвај)
Ако прође све они што је Шапић замислио и помере ГЛ, трамвај никада неће проћи! Будимо искрени једни према другима, ни једну власт булевар није интересовао, после проширења пруге до Устаничке улице осамдесетих година, нико ништа није пипнуо. Жуте није занимало ништа изнад Цветка, а ови ће сада да запечате урбанизацију Мокрог Луга. Оног дана ако и када усвоје тај нови план, имаћемо неколико захтева за грађевинске дозволе (убрзо и солитере) и ту ће бити крај сваке могућности да се Булевар прошири.
 
Па битније је имати више квадрата него ефикасан јавни превоз и увести цивилизацију у Субсахарски Београд источно од окретнице Устаничка.
 
Па да, цивилизација се ипак намеће. Хаос се лако прима у локални менталитет.
 
"Мали Мокри Луг је на благо нестабилном земљишту. Била би велика штета ако би неко случајно открио клизање које захтева тоталну реконструкцију насеља..."
 
Vrh