Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Mleko se kupuje u nekoliko vrsta ambalaze: najlon kese, providne plasticne flase, tetrapak, neprovidne flasticne flase.
Ovo isto vazi i za jogurt, s tim sto postoji i neka vrsta plasticnog tetrapaka (recimo Balans).

Sta je od ovog za reciklazu. Koliko sma procitao, jdino se providne plasticne flase jednom recikliraju (PET), a ostalo je sve laz.
 
Како бисте узели учешће у овом пројекту довољно је само да одете на погон „Градске чистоће“ на општини на којој живите и понесете рачун Инфостана са собом. ЈКП „Градска чистоће“ ће за Вас обезбедити 24 „еко-кесе“ за наредних шест несеци, а за сваку кесу добићете и јединствени баркод који је потребно да на њу и залепите. Пошто месечно изнесете четири попуњене „Еко-кесе“, а то се прати учитавањем бар кода на погону „Чистоће“ остварићете право на 20 одсто попуста на услугу одношења смећа на уплатници Инфостана.

https://www.gradskacistoca.rs/projekat- ... tiji-grad/

JKP Gradska čistoća nema društvene mreže.

Da ne govorim što je misaona imenica da roknu 5000 dinara mesečno da se na društvenim mrežama ova akcija bude sponzorisana objava. Jasno je kao dan da od reciklaže mogu lepo da zarade, da ne govorim o pozitivnim eksternalijama. Nekada su ove kese donosili jednom u godinu dana na kućne adrese sa sve bar kodovima, sada moramo da idemo po njih u pogon.

Sistem kaucije je jednostavan, skupljene ambalaže se donesu u markete gde ima aparat (maltene identičan ovom Globaltel) gde na kraju kad završite sa ubacivanjem, pritisnete dugme i izađe vam slip koji kada npr. završite kupovinu u marketu date na kasi i račun vam se umanji. Vrlo, vrlo lak za implementaciju, potrebna je samo volja.
 
Може град да рекламира, ево заменик градоначелника има тик ток.
Слажем се са предлогом за кауције свих амбалажа (пластика, алуминијум па и најлон). Све може да се очитава кодовима.
 
Da nije ovog foruma nikad ne bi ni znao za ovu akciju Cistoce.
 
Biorazgradive kese u Maksiju prave kozne probleme radnicima:


Inace, ja u zadnje vreme bio nakupio dosta tegli (hasali se kornisoni XD). Gledam sta cu s njima, glupo mi da bacim. Staklo, najbolja i najzdravija ambalaza. Ali imam ih previse, zauzimaju mi i mesta. Reko ako ostavim pored kontejnera, niko od beskucnika ili sakupljaca ih nece uzeti. A kamion ce samo da ih samelje. I onda se setim onih aparata za reciklazu. Pa cu da odnesem tamo.

Cesto kad prolazim pored njih vidim ljude kako ubacuju ambalaze. Pogotovu u onaj na Paliluli, na vrhu Visnjicke. Primili se ljudi, ide to bolje nego sto sam ocekivao. :)
 
Šteta što se voda ne puni u staklenim flašama. Bile su mislim ranije u stkalenoj ambalaži Knjaz i Radenska ali gazirane.
 
Рецикломат за храњење напуштених пса и мачака изгледа користе највише голубови пошто напуштених паса и мачака у парку војводе Вука уопште нема.
IMG_20220129_192432.jpg
 
Biorazgradive kese u Maksiju prave kozne probleme radnicima:


Inace, ja u zadnje vreme bio nakupio dosta tegli (hasali se kornisoni XD). Gledam sta cu s njima, glupo mi da bacim. Staklo, najbolja i najzdravija ambalaza. Ali imam ih previse, zauzimaju mi i mesta. Reko ako ostavim pored kontejnera, niko od beskucnika ili sakupljaca ih nece uzeti. A kamion ce samo da ih samelje. I onda se setim onih aparata za reciklazu. Pa cu da odnesem tamo.

Cesto kad prolazim pored njih vidim ljude kako ubacuju ambalaze. Pogotovu u onaj na Paliluli, na vrhu Visnjicke. Primili se ljudi, ide to bolje nego sto sam ocekivao. :)
Imaš fejsbuk stranu Udomi teglu. Mnogim iz gazdinstva treba.



Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Možda neće puno stvari popravit u ZG nakon Bandića, ali kreće se ipak


Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
 
кад би само нешто овако заживело, ово је боље од било какве рециклаже. Неколико циљева одједном, нема отпадне амбалаже, произвођач лакше дође до тржишта а купци до квалитетнијег млека, У Љубљани сам пре више година виђао овакве млекомате
 
Biorazgradive kese u Maksiju prave kozne probleme radnicima:


Inace, ja u zadnje vreme bio nakupio dosta tegli (hasali se kornisoni XD). Gledam sta cu s njima, glupo mi da bacim. Staklo, najbolja i najzdravija ambalaza. Ali imam ih previse, zauzimaju mi i mesta. Reko ako ostavim pored kontejnera, niko od beskucnika ili sakupljaca ih nece uzeti. A kamion ce samo da ih samelje. I onda se setim onih aparata za reciklazu. Pa cu da odnesem tamo.

Cesto kad prolazim pored njih vidim ljude kako ubacuju ambalaze. Pogotovu u onaj na Paliluli, na vrhu Visnjicke. Primili se ljudi, ide to bolje nego sto sam ocekivao. :)

Ako ne znaš šta ćeš sa teglama, moj savet: odnesi seljacima/prodavcima na pijaci. Oni će znati da ih iskoriste, npr. za pakovanje svojih proizvoda. Uvek ćeš naći nekoga kome treba. Sa jedne strane, staklo je ponovo upotrebljeno (i priroda sačuvana), sa druge strane, nekome si smanjio troškove jer bi te iste tegle morao da kupi.

Takođe, kada iskoristiš kartonsku ambalažu za jaja, isti savet, pogledaj ko prodaje jaja, rado će uzeti i iskoristiti.
 
Dobri saveti, hvala. 🙂👍 Svakako bolje nego automat koji sam isprobao na Cvetnom trgu i nije radio.
 
Tegle jesu korisne, ali staklene flaše, naročito male su potpuno beskorisne. Plus što uopšte nisu atraktivne za reciklažu što se vidi po nedostatku reciklažnih kontejnera za staklo.

Mnogo smo se žena i ja smejali kada su postavili one ogromne kontejnere za staklo duž celog keja uz Dunav. Naravno da su ih uklonili, doduše tek nedavno.
 
Tи контејнери нису били у потпуности бесмислени јер су се налазили непосредно поред сплавова који те флашице троше у огромим количинама. Наравно нико са сплавова није ништа бацио тамо претворили су се у обичне канте за смеће, зато су и уклоњени.
Сигурно је више тих стаклених флаша са сплавова завршило у Сави него у тим контејнерима.
Боље би било да су поделили сваком сплаву по једну канту посебну за стакло.
За шетаче те канте нису битне, они ако и генеришу неки отпад то су лименке и пластика.
 
Ako ne znaš šta ćeš sa teglama, moj savet: odnesi seljacima/prodavcima na pijaci. Oni će znati da ih iskoriste, npr. za pakovanje svojih proizvoda. Uvek ćeš naći nekoga kome treba. Sa jedne strane, staklo je ponovo upotrebljeno (i priroda sačuvana), sa druge strane, nekome si smanjio troškove jer bi te iste tegle morao da kupi.
Možda sam jedan od retkih koji još uvek pravi domaće džemove i slatko, i dosta tegli koristim, kako onih velikih, tako i onih malih. Jedan deo tegli, koji mi bude višak, od kupljenih tegli sa krastavčićima i maslinama, najpre podelim prijateljima ili rodbini, kojoj je potrebno.

Takođe, kada iskoristiš kartonsku ambalažu za jaja, isti savet, pogledaj ko prodaje jaja, rado će uzeti i iskoristiti.
Godinama unazad to dajem, uglavnom rođacima koji imaju prijatelje koji uzgajaju jaja i to im je potrebno. Kada se nakupi malo više, dam jedan deo ljudima na pijaci.

Tegle jesu korisne, ali staklene flaše, naročito male su potpuno beskorisne. Plus što uopšte nisu atraktivne za reciklažu što se vidi po nedostatku reciklažnih kontejnera za staklo.
Ja ih koristim za pravljenje domaćeg soka i / ili kečapa od paradajza. Zavisi od godine do godine i kvaliteta paradajza. IČzuzetak je bila prošla godina gde nisam uopšte našao dobar parajz za tu svrhu.
 
I ja ih koristim za rakiju, sok od paradajza, razne domaće likere, ali jednostavno ih imamo previše. Evo mesečni primer: par flaša i fina i desetak flaša od piva (koje ne podležu kauciji) - šta da radimo sa njima?

Jedno vreme sam malo češće kupovao pivo u jednoj malo pivnici (imali su Šnajder) i kada sam ih prvi put pitao šta da radim sa flašama, gazda mi je rekao da ih vratim, pa će oni vratiti uvozniku. Posle par meseci, ga pitam ponovo, i usput pitam da li im uopšte odgovara da im vraćam flaše i odgovor je bio u fazonu "ma gde mi se isplati, dobijem neku siću za njih, samo mi zauzimaju mesta"

A vidi se i po reciklažnim mestima jer sada u 95% slučajeva su kontejneri za sve osim za staklo.

Uz splavove bio imalo smisla da postoje ta zvona, ali to bi morala biti obaveza svakog splava da ima takvo zvono uz sebe (ne na šetalištu). Opet se postavlja pitanje kako kamion da priđe svakom splavu, ali i to da se može rešiti i to ne tako da kamion mora da prilazi splavu, već da je splav u obavezi da svoje đubre izbaci do reciklažnog ostrva koje bi bilo na Ušću ili kod Juge.

Moraju se ugostitilji i prodavnice navići da ne može vozilo da dođe do njih. Po Evropi sam viđao da radnici prelaze 100m sa dostavnim kolicima do kontejnera, tako da se to može izvesti i kod nas.
 
У Копенхагену се достава у кафићима у пешачкој зони одвија помоћу трицикала или на неки други креативан начин, на Санторинију се достава неприступачнијим ресторанима врши помоћу магараца. Не сматра се правом ресторана да има право доставе камионом до прага, то је одређено општим интересом.
 
Ne trebaju nama nikakvi tricikli, magarci, volovi, golubi pismonose i ostala resenja iz srednjeg veka Dovoljno je samo da se nabave elektricni kamioncici i oko pesackih zona postave punktovi gde bi vece vozilo moglo da stane, pretovari robu i zadrzi se dok ne isporuci objektu. Naravno, ako te prostore koristi bilo ko nije dostavno vozilo, kaznjavati ga drakonski. Po mogucstvu staviti kamere tako da bude deo Oka Coravog i automatski salje kaznu na adresu vlasnika.

Kad mogu Vrapcad i kamioncici Cistoce da spartaju pesackim zonama, mogli bi i dostavni kamioncici za prenos do radnji i restorana. I kad je Grad mogao da kupi te besmislene Vrapce i da placa par desetina vozaca da ih vrte oko 5 blokova, mogao bi isto da uradi i za prekopotrebne elektricne teretne kamioncice za dostave do udaljenih radnji.

A za te punktove gde se stane i pretovara, uvesti ako je moguce raspored odnosno slotove za svako vozilo. I lepo, ako vozilo Maksija dodje u slotu izmedju npr 10-12, ne naplacuje mu se nista. Ako dodje u periodu van toga, moze da stane ali placa neku simbolicnu cenu (tako da ih odvraca da to rade precesto, jer se nakupi). Sva vozila van toga koja stanu tako da drasticno ometaju druge, bilo saobracaj bilo pesake, drati od kazni. I to je to.
 
Poslednja izmena:
Eво мало футуризма, с обзиром на то које су нам површине под пепелиштима требало би да озбиљно приступимо овоме
Prvu jesenju epizodu Radio Galaksije u ovoj godini posvećujemo biljkama, metalima, geografiji biljaka i zaštiti životne sredine!

Gost je bio Tomica Mišljenović, asistent na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, koji se problemima akumulacije metala u biljkama i procesima fitoremedijacije bavi na svojim doktorskim studijama, ali i kroz druga istraživanja u okviru Katedre za ekologiju i geografiju biljaka.

Pričali smo o tome kako i zašto neke biljne vrste (čak preko 700 njih!) u svoja tkiva akumulira veliku količinu metala poput nikla, cinka, kadmijuma i još mnogih drugih elemenata koji se u životnoj sredini obično tretiraju kao štetni. Razgovarali smo o procesu remedijacije, kao i o njigovom potencijalnom korisnom dejstvu za zaštitu životne sredine, kroz priču o biljkama kao svojevrsnim čistačima zagađenog ili metalima bogatog zemljišta.

Naravno, dotakli smo se i značaja za poljoprivredu, pogotovo u svetlu poljoprivrednih regija zagađenih različitim oblicima industrije - pre svega u okolinama rudnika - a i teme fitorudarenja, procesa dobijanja nikla i sličnih metala kroz eksploataciju akumuliranih količina ovih metala u tkivima pojedinih biljnih vrsta pogodnih za ovaj proces.

Čućete i kako neka od konkretnih istraživanja na kojima je Tomica radio izgledaju, šta se konkretno meri i kako, kako se zna koje su biljne vrste pogodne za određene procese u poljoprivredi i zaštiti životne sredine, kao i koji su potencijali područja Balkana za ovakvu vrstu zaštite životne sredine i industrijsku korist.
 
Zasto se tako malo paznje poklanja reciklazi baterija, a one toliko smrtonosno truju podzemne vode i zemljiste?

Baterije su kompaktne, dovoljna bi bila po jedna obicna kutija u prodavnicama za to.
 
Pa bilo ali gospodu iz Deleza i ostalih marketa zamrzelo da održavaju tu akciju.

Delez su samo jedni u velikom beskrajnom nizu kvazi-ekologa. Iliti brinu o ekologiji samo onda kada mogu iz toga da izvuku neki masni profit. Naravno, za sebe, sigurno ne za društvo i okolinu... :)
 
Једино продајно место за које ја тренутно знам да се још увек могу донети истрошене батерије је ИКЕА.
 
У петак-13.05.2022.године објављена је „Јавна презентација УП за изградњу рециклажног дворишта центра за сакупљање отпада у Добановцима“.
Све имате овде https://www.beograd.rs/cir/gradski-...sta-centra-za-sakupljanje-otpada---dobanovci/

Неколико цртежа и положај рециклажног дворишта који ће бити изграђен уз канал „Угриновачка бара“ у Добановцима.

цртеж.JPG
цртеж_.JPG
ситуациони план.JPG
1.цртеж 3Д.JPG
2.цртеж 3Д.JPG
3.цртеж 3Д.JPG
 
Vrh