Sledeće specifičnosti treba imati u vidu za kalale DTD
- Kanali DTD
nisu jedan kanal, već je reč o složenom sistemu koji sačinjavaju pojedinačni kanali (neki su plovni, a neki ne), ustave, sigurnosne ustave, crpne pumpe, brodske prevodnice.
- Kanale u praksi možemo posmatrati kao
,,paralelnu mrežu kanala“ toku Dunava. Ulazno mesto vode u kanalsku mrežu je u najuzvodnijoj tački Dunava u Srbiji (Bezdan), što je istovremeno i mesto na najvišom nadmorskom visinom kanalske mreže. Izlazno mesto kanalske mreže je Banatska Palanka, najnizvodnija tačka Dunava u sastavu Srbije, što je istovremeno i mesto sa najnižom nadmorskom visinom kanalske mreže. Ovo omogućava, da se
u uobičajenim uslovima vodostaja i dotoka vode na rekama, voda može
gravitaciono, prirodnim padom, upuštati u kanalsku mrežu, da protiče iz samera severozapada ka jugoistoku. U periodu kada vodostaji na rekama nisu uobičajeni (visoke poplavne vode, ili niske sušne) uspostavlja se poseban režim voda.
- Gradnjom ,,Brane na Tisi“ kod Bečeja, uzvodno od brane Tisa postaje deo hidrosistema gde se održava relativno stalni vodostaj. Neposredno uzvodno od ,,Brane na Tisi“ je izlazna (nizvodna) tačka bačkih kanala preko ustave i prevodnice ,,Bečej“ (tj. jedna od izlaznih tačaka). Istovremeno preko ustave i prevodnice ,,Novi Bečej“ je ulazna (uzvodna) tačka Banatskih kanala.
- Mrežu kanala
presecaju tokovi reka Tise, Begeja, Tamiša i drugih manjih vodotokova, samim tim i ove reke uzvodno od poslednje ustave (prevodnice) pre ušća ulaze u sastav ovog hidrosistema. Ustavama se na delovima njihovog uzvodnog rečnog toka održava relativo stalan vodostaj, kako bi se stalan vodostaj održavao i na segmentu kanala koji te reke presecaju. Praktično formira se ,,bazen“ sa istim nivoom vode koji ograničavaju ustave (prevodnice) na deonici kanala i na na segmentima reka koje presecaju deonicu kanala. Na mestu ukrštanja reke sa kanalom, u zavisnosti od potrebe i hidrološke situacije, voda koja dotiče rekom se može dalje propuštati rečnim tokom da teče ka prirodnom ušću reke ili se može preusmeriti da teče kanalom.
- Iz prethodnog se može zaključiti da
kanali nisu samo pasivni bazeni (odnosno vodene stepenice) između graničnih ustava, već
kroz njih voda protiče. Količinom vode koja protiče kanalom se upravlja zavisno od potreba i hidrološke situacije.
- Dalje proističe da
vodostaj (bolje reći nadmorska visina površine vodenog ogledala) na pojedinim deonicama
kanala (,,bazenima“, odnosno ,,vodenim stepenicama“)
nije stalan,
već može varirati zavisno od količine vode koja se propušta da teče kanalom (kako bi voda mogla da protiče). Maksimalno variranje vodostaja na kanalima između maksimalnog i minimalnog vodostaja pojedine deonice kanala (stepenice) je projektovano na
oko 0,5m.
-
Smer proticanja vode u pojedinim kanalima
se može menjati u zavisnosti od hidrološke situacije.
- Zbog proticanja vode
kanali hs DTD i nisu kanali u pravom smislu reči (,,stajaća voda“) već ih možemo posmatrati kao
vodotok.
- Zahvaljujući
protoku vode i stalnom upuštanju sveže, čiste rečne vode u kanalsku mrežu, voda u kanalima je relativno čista i sveža što omogućava da se u njemu razvija biljni i životinjski svet, a kanali su bogati ribom.
- Hidrosistemom DTD upravlja javno preduzeće
,,Vode Vojvodine"
Hidrosistem Dunav - Tisa - Dunav (hs DTD), karta sa objektima. Izvor: Vode Vojvodine
Primer: Banat, kanal Banatska Palanka - Novi Bečej
Kanal počinje na Tisi (uzvodno, gde se upušta voda u kanal) i ide ka Banatskoj Palanci (nizvodno, gde se ispušta voda iz kanala). Presecaju ga Begej i Tamiš koji se u kanal ,,ulivaju“ , a zatim se iz kanala ,,izlivaju“. Količina vode koje se propušta u izlivanje u odeđenom smeru (nizvodno Begejom, Tamišom ili kanalom) se reguliše ustavama.
Pri uobičajenim vodostajima reka voda u kanal ulazi u Novom Bečeju, a dolazi i Begejom i Tamišom. Voda tada teče nizvodno u smeru Banatske Palanke, ali i tokom Tamiša i Begeja.
U slučaju da Begej ili Tamiš iz Rumunije donose veliku količinu poplavne vode, voda se iz kanala usmerava takođe nizvodno ka Banatskoj Palanci, Tamišom i Begejom, ali i uzvodno ka Novom Bečeju (tok vode menja smer), što je omogućeno radom crpnih stanica. Na ovaj način se sprečava poplava jer se voda poplavnog talasa raspoređuje ka različitim izlazima: Novi Bečej (kanalom uzvodno u Tisu), Titel (Begejom u Tisu), Pančevo (Tamišom ka Dunavu), Banatska Palanka (kanalom nizvodno u Dunav).
Stvarno upravljanje vodama je još komplikovanije od navedenog, npr. kanal Karašac koji preko ustave i crpne stanice vezuje Tamiš i Dunav kod Surduka (Čente) ili Kikindski kanal i njegova veza preko uastave sa Tisom.
O tome šta su i gde su ustave, sigurnosne ustave, prevodnice, crpne pumpe,.... biće reči naknadno.
Kanal Banatska Palanka - Novi Bečej, Banat kod Potpornja