Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

ПАРК ЗА ПСЕ, ГАРАЖА ИЛИ АМФИТЕАТАР? Станари Блока 37 разматрају три предлога за уређење "одбрањене" парцеле
Ш. Маровић 07. 09. 2021. у 11:21

НЕКОЛИКО дана после повлачења комплетне механизације и скидања заштитне ограде и грађевинске табле на парцели у Блоку 37 станари очекују да им ускоро дођу стручњаци из Урбанистичког завода и предложе најбоље решење за изглед донедавно спорне локације.
Житељи Булевара Милутина Миланковића 162 припремили су три опције за које сматрају да би могле да оплемене тренутно неуређени простор.

Možda najbolje amfiteatar za pse.
 
Evo i ja da se oprobam sa slikama drona, ali u malo drugačijem formatu - sa interaktivnim panoramama. Imam tek par panorama, ali htedoh da podelim sa svima. Ako vam se svidi, kačiću još (ako imate predloga za lokaciju uzletanja - recite!). Znam da Firefox i iOS imaju problema da prikažu slike veće rezolucije (a vrede!), pa probajte neki drugi browser ili telefon ako ne ide iz prve:
nbgd.panorame.org
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878410#p878410:2ouxb9rx je napisao(la):
Anonymo96 » 07 Сеп 2021 10:48 pm[/url]":2ouxb9rx]Прекопута Меркатора,на месту Алта банке,планирају да изграде солитер од 40 спратова: https://www.beograd.rs/cir/gradski-ogla ... i-beograd/
То смо већ поставили на овој подтеми на претходној страни и на подтеми о блоку 32
https://beobuild.rs/forum/viewtopic.php ... 00#p878016
https://beobuild.rs/forum/viewtopic.php ... 50#p878031
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878372#p878372:2wucql6m je napisao(la):
Пантограф » Uto Sep 07, 2021 9:41 pm[/url]":2wucql6m]
ПАРК ЗА ПСЕ, ГАРАЖА ИЛИ АМФИТЕАТАР? Станари Блока 37 разматрају три предлога за уређење "одбрањене" парцеле
Ш. Маровић 07. 09. 2021. у 11:21

НЕКОЛИКО дана после повлачења комплетне механизације и скидања заштитне ограде и грађевинске табле на парцели у Блоку 37 станари очекују да им ускоро дођу стручњаци из Урбанистичког завода и предложе најбоље решење за изглед донедавно спорне локације.
Житељи Булевара Милутина Миланковића 162 припремили су три опције за које сматрају да би могле да оплемене тренутно неуређени простор.

Možda najbolje amfiteatar za pse.
Moźda bi trebalo ovakvu inicijativu građana pozdraviti? Da li su najbolja rešenja ne znam, valjda oni znaju, ako su već odlučili kroz participativni proces. Zar ne bi trebalo tako nekako da funkcioniše između građana i predstavnika vlasti? Građani daju predloge i inicijative, stručnjaci daju svoje viđenje i potrebe šire zajednice, i na kraju dobijemo nešto što je moguće i što je potrebno/željeno. Zamislite da na takvim principima funkcioniše naše društvo, umesto da neke "stručne" službe određuju šta je građanima potrebno, a mnogo češće šta je investitorima potrebno.
 
Da se samo pitaju građani, uvek bi se gledao sebični interes tih građana. Naravno da bih ja voleo velike parkovei besplatne podzemne garaže, svuda oko moje zgrade, ali postoje planovi gde se gleda malo i ekonomija grada, pa zato postoje delovi gde je planiran i neki komercijalni objekat ili nove zgrade.

Hajde da malo pričamo o tom mogućem parkingu / garaži - koliko će da košta parkiranje u njoj? Izgradnja garaže povlači za sobom naplatu parkinga i unutar bloka ili strogo kažnjavanje nepropisnog parkiranja (koje je u svakom bloku na NBG prisutno jer nema fizički dovoljno mesta).

To znači da će barem 50% stanara morati da počnu da plaćaju parking.

Evo par slika iz ovog bloka (a veoma je slično u svim ostalim blokovima u okruženju).

bllok-37-parking.jpg
bllok-37-parking-2.jpg
bllok-37-parking-3.jpg


Skoro sva vozila na ovim slikama su nepropisno parkirana. SKORO SVA

OK, za 30% se možda može iscrtati parking, možda i za više ako se trotoari smanje, ali da li je to cena koju su stanari spremni da plate, plus cena parkiranja u toj garaži?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878385#p878385:1sruw380 je napisao(la):
stalker314 » 07 Sep 2021, 22:17[/url]":1sruw380]Evo i ja da se oprobam sa slikama drona, ali u malo drugačijem formatu - sa interaktivnim panoramama. Imam tek par panorama, ali htedoh da podelim sa svima. Ako vam se svidi, kačiću još (ako imate predloga za lokaciju uzletanja - recite!). Znam da Firefox i iOS imaju problema da prikažu slike veće rezolucije (a vrede!), pa probajte neki drugi browser ili telefon ako ne ide iz prve:
https://kokanovic.org/panorame/

Odlične su panorame.

https://kokanovic.org/panorame/galovica-120m.html

Ovde se vidi toliko nelegalna gradnja ispd nasipa najbolje.

Evo, ja bih predložio jednu panoramu iznad kružnog toka na kraju Vojvođanske ili gore kod Grand kafe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878738#p878738:36twu8c6 je napisao(la):
Povremeni panelista » 08 Sep 2021 11:06 pm[/url]":36twu8c6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878372#p878372:36twu8c6 je napisao(la):
Пантограф » Uto Sep 07, 2021 9:41 pm[/url]":36twu8c6]
ПАРК ЗА ПСЕ, ГАРАЖА ИЛИ АМФИТЕАТАР? Станари Блока 37 разматрају три предлога за уређење "одбрањене" парцеле
Ш. Маровић 07. 09. 2021. у 11:21

НЕКОЛИКО дана после повлачења комплетне механизације и скидања заштитне ограде и грађевинске табле на парцели у Блоку 37 станари очекују да им ускоро дођу стручњаци из Урбанистичког завода и предложе најбоље решење за изглед донедавно спорне локације.
Житељи Булевара Милутина Миланковића 162 припремили су три опције за које сматрају да би могле да оплемене тренутно неуређени простор.

Možda najbolje amfiteatar za pse.
Moźda bi trebalo ovakvu inicijativu građana pozdraviti? Da li su najbolja rešenja ne znam, valjda oni znaju, ako su već odlučili kroz participativni proces. Zar ne bi trebalo tako nekako da funkcioniše između građana i predstavnika vlasti? Građani daju predloge i inicijative, stručnjaci daju svoje viđenje i potrebe šire zajednice, i na kraju dobijemo nešto što je moguće i što je potrebno/željeno. Zamislite da na takvim principima funkcioniše naše društvo, umesto da neke "stručne" službe određuju šta je građanima potrebno, a mnogo češće šta je investitorima potrebno.
Не бих ово да поздравим, јер сматрам предлог да се простор на углу две значајне и велике градске улице претвори у трклиште за локалне псе - непристојним, а предлог амфитеатра на правоугаоном плацу, па... није важно.

Ако су градски урбанисти озбиљни - односно, они људи сигурно јесу, али можда немају мандат од Великог Ескалатора да буду - рећи ће им да је провинцијализација тог простора недопустива и да ће морати да се помире са градњом зграде одговарајућих пропорција (не онакве каква је била предвиђена), која ће попунити ред у Булевару ММ и нагласити угао са Тошиним бунаром.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878818#p878818:1w5byym2 je napisao(la):
astrodule » Thu Sep 09, 2021 10:32 am[/url]":1w5byym2]Da se samo pitaju građani, uvek bi se gledao sebični interes tih građana. Naravno da bih ja voleo velike parkovei besplatne podzemne garaže, svuda oko moje zgrade, ali postoje planovi gde se gleda malo i ekonomija grada, pa zato postoje delovi gde je planiran i neki komercijalni objekat ili nove zgrade.

Hajde da malo pričamo o tom mogućem parkingu / garaži - koliko će da košta parkiranje u njoj? Izgradnja garaže povlači za sobom naplatu parkinga i unutar bloka ili strogo kažnjavanje nepropisnog parkiranja (koje je u svakom bloku na NBG prisutno jer nema fizički dovoljno mesta).

To znači da će barem 50% stanara morati da počnu da plaćaju parking.
Cene garaža na Novom Beogradu su već preko 1000 evra po kvadratu, i to za starogradnju. U novogradnji se uglavnom prodaju garažna mesta tako da cene nisu uporedive. Ako bi se izgradile garaže verujem da bi bilo dovoljno kupaca, a i cene garaža su trenutno takve da bi i investitor mogao da računa na visok profit, možda čak u rangu sa profitom u stanogradnji.
 
Ko će da kupi mesto u garaži na NBG kada može besplatno da parkira unutar svakog bloka?

Dok se ne uvede zoniranje unutar stambenih blokova, garaža na NBG neće biti isplativa osim ako se ne nalazi u sklopu poslovnog prostora.

Slično kao i nikad puštena u rad ogromna garaža u Bloku 34 (uz auto-put).
 
Али ипак се продају гараже, и по мом блоку, за велике паре.
 
Znam, ali ja ne vidim svrhe komercijalne garaže kada se može besplatno parkirati unutar bloka. Pa ja bih prvi, da imam višak para, kupio garažu, pa još i ako je zatvorena, da mi služi i kao magacin, pa i radionica.
 
То су неки и урадили. И да, дефинитивно је зонирање решење и за НБ - оми смо га (28. блок) и тражили, али кажу да "још не постоје услови". То ће, за ситне паре, олакшати живот станарима и смањити аутомобилски саобраћај.

Ово је сад централна пословна зона града, преише је очекивати бесплатно и удобно паркирање током дана, а богме, и тркалишта за власничке псе дуж булевара.
 
Meni je pored kukanja kako će im narušiti kvalitet života jer će biti previše vozila jer je i sad problem sa parkiranjem, sramotan predlog parka za pse, znači da problem sa parkiranjem ne postoji, a park za decu nije potreban. Zoniranje parking mesta, kažnjavanje nepropisno parkiranih i kupovina ili izdavanje garažnog mesta je jedno rešenje, drugo je poslovna zgrada adekvatnih gabarita. Velika većina neće ni pomišljati da plati parking dokle god postoji besplatna opcija.
 
Ваљда је град предложио парк за псе? Ја сам за гаражу, у Милутина Миланковића стварно фали више гаража већег капацитета, а та улица је у последњих 10 година добила бројне пословне објекте.
 
Predložili su građani.

Ma tu ničemu drugom nije mesto, nego poslovnoj zgradi primerenih dimenzija. Ali kako smo mi u fazi gde neki leftard traži da Mitićeva rupa ostane ledina, i dobija podršku za to, nije ni čudo.

Brutalno je koliko naši ljudi u stvari ne vole grad (ne konkretno ovaj - a ne vole ni njega - nego grad kao opšti pojam). Da može ledina sa dve-tri zgrade, da imam tri jutra zemlje ispred ulaza i mesta za parking u savršenom izobilju, i selo da mi pozavidi. Pa nije ni čudo da gare Romi sa zapregama a onaj čuva koze na 300 metara odatle - da umemo da napravimo grad, oni ne bi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878982#p878982:2wtpodgt je napisao(la):
Пантограф » 09 Sep 2021 18:23[/url]":2wtpodgt]Brutalno je koliko naši ljudi u stvari ne vole grad (ne konkretno ovaj - a ne vole ni njega - nego grad kao opšti pojam). Da može ledina sa dve-tri zgrade, da imam tri jutra zemlje ispred ulaza i mesta za parking u savršenom izobilju, i selo da mi pozavidi. Pa nije ni čudo da gare Romi sa zapregama a onaj čuva koze na 300 metara odatle - da umemo da napravimo grad, oni ne bi.
Ništa manje brutalno nego oni koji vole svoj grad pa bi da svaku travku izbetoniraju i dignu soliterčinu od 20+ spratova, na tolikoj udaljenosti jedne od druge, da komšije mogu međusobno da se rukuju.
 
Da, e pa, do danas uglavnom baš takve gradove smatramo lepim, divimo im se, smatramo ih humanim, 'čovekomernim', posećujemo ih, fotografišemo...

A baš bi ovde sa trospratnicom bio Dubrovnik, aj, ne loži me molim te.

Preterujete, bre, preterano:)
 
Preterivanje zna da ide na obe strane, pa tako i to tvoje da bi bilo kao u Dubrovniku ako se izgradi u bloku 37.
A ja nisam ni jedan od tih, već onaj izmeđaš, koji je za uređenje da bude između ove dve krajnosti. Ali to mnogima nije po volji. I da, nisam jedini koji ovako misli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878982#p878982:ee9rj2d4 je napisao(la):
Пантограф » Čet Sep 09, 2021 5:23 pm[/url]":ee9rj2d4]
Brutalno je koliko naši ljudi u stvari ne vole grad (ne konkretno ovaj - a ne vole ni njega - nego grad kao opšti pojam). Da može ledina sa dve-tri zgrade, da imam tri jutra zemlje ispred ulaza i mesta za parking u savršenom izobilju, i selo da mi pozavidi. Pa nije ni čudo da gare Romi sa zapregama a onaj čuva koze na 300 metara odatle - da umemo da napravimo grad, oni ne bi.
Ima i toga naravno da mnogi koji su došli u Bg, zapravo i dalje u svojoj svesti žive u selu iz kog su došli i želeli bi i da ih grad podseća na selo, što samo po sebi nije loše, ali nije ni za grad. Ali isto ima i toga da su mnogi svesni da je infrastruktura grada toliko zakržljala da svaka dodatna gradnja generiše dodatne gužve i povećava probleme, pa se mnogi zbog toga protive bilo kakvoj gradnji. Ključni problem Beograda je stravično zakržljala infrastruktura.
 
Има доста делова града са веома сеоским карактером.
 
Ja lično nisam protivnik (novo)gradnje, već sam protivnik gradnje bez ikakvog razmišljanja o istoj. Kako estetski, tako i funkcionalno. Vračar, koji i dalje leži na infrastrukturi iz XIX i prve polovine XX veka (dobrim delom), umesto uređenja ulica, samo dobio novogradnju / nadogradnju, koja daleko premašuje gabarite objekata koji su tu bili pre (od prizemnih kuća do višespratnica sa otprilike max 3 sprata). Dobar deo Zvezdare i Voždovca ista priča. Ni na NBG nije ništa bolje, uprkos širokim bulevarima i planski građeniom blokovima. Postalo pretesno unutar tih istih blokova, koji se dopunjavaju izgradnjom na slobodnim prostorima, pa onda se grade blokovi koji su do skoro bili zapuštene livade, onih par industrijskih blokova se pretvaraju u poslovno / stambeni prostor, sve više poslovnih zgrada... I umesto da se iskoriste planski ostavljena široka razdelna ostrva duž bulevara, za izgradnju tramvaja / nadzemnog metroa, tamo se guraju autobuske linije, planiraju tramvaji za za BK kroz ulice koje su idealne za trolejbuse, a ne za tramvaje, te planiraju da kupe nove tramvaje da leže u depou, jer ni sve postojeće sa komplet mrežom u funkciji, nemamo dovoljne kapacitete mreže, pa onda se planira metro koji suštinski zaobilazi taj isti NBG (ide preko istog samo koliko je potrebno da dobaci do Zemuna), ali i planski građena naselja na starom delu grada, pa sve više se pokušavaju i parkići da pretvore u građevinsko zemljište...
 
Соле, генерално си наравно у праву - ипак, на конкретној локацији имамо сву инфраструктуру. Она је на углу булевара са 6 и улице са 4 траке, близу је још један булевар са 6 трака (чак је и аутопут недалеко), као и станица БГ:воза, који у будућности треба да саобраћа скоро као метро (ту ће бити 4 колосека). Планиран је, такође, и трамвај. Таква локација захтева повећану густину садржаја, а не псеће променаде, празне амфитеатре или надземне паркинге за комшије из средине блока. Ако се ту не гради - градиће се на другом месту које нема бар нешто од побројаног (пошто ретко која локација у Београду има све то), што је одмах неповољније по град.

Наивна схватања о функционисању града већине наших грађана немају никаквих додирних тачака са урбанизмом. Не можемо баш ту, зарад повлађивања гласачима, да пустимо непосредну демократију, а пуштамо је, (не)контролисано, негде од 1970, мало по мало (него има ту шта је посреди - брига њих шта ће бити по граду, док гурају своје: БнВ, метро...).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879196#p879196:3alukrqx je napisao(la):
Пантограф » Pet Sep 10, 2021 1:35 pm[/url]":3alukrqx]Соле, генерално си наравно у праву - ипак, на конкретној локацији имамо сву инфраструктуру. Она је на углу булевара са 6 и улице са 4 траке, близу је још један булевар са 6 трака (чак је и аутопут недалеко), као и станица БГ:воза, који у будућности треба да саобраћа скоро као метро (ту ће бити 4 колосека). Планиран је, такође, и трамвај. Таква локација захтева повећану густину садржаја, а не псеће променаде, празне амфитеатре или надземне паркинге за комшије из средине блока. Ако се ту не гради - градиће се на другом месту које нема бар нешто од побројаног (пошто ретко која локација у Београду има све то), што је одмах неповољније по град.

Наивна схватања о функционисању града већине наших грађана немају никаквих додирних тачака са урбанизмом. Не можемо баш ту, зарад повлађивања гласачима, да пустимо непосредну демократију, а пуштамо је, (не)контролисано, негде од 1970, мало по мало (него има ту шта је посреди - брига њих шта ће бити по граду, док гурају своје: БнВ, метро...).
Principijelno prihvatlja postavka, s tim što se ne bih složio da je ovde u pitanju samovolja građana. Ja njihove predloge vidim upravo u svetlu izgradnje sadržaja u korist njihove ali i šire, gradske zajednice. Slažem se i da garaža na uglu 2 bulevara nije estetski najbolje rešenje, ali je neophodno za rešavanje komunalnih potreba tog dela grada, dok druga lokacija ne postoji u tom bloku.
Poslovna zgrada, pa i manjih gabarita samo bi napravila još veći problem, zato što bi zaposleni u istoj, dodatno parkirali u prenatrpanom bloku. Imamo primer bloka 23, koji zbog centralne poslovne zone sa druge strane bulevara, već u kolapsu (napomena: tamo postoje neke garaže), a zamislite šta će biti tek sa puštanjem u rad autobuske stanice i železničke u punom obimu. Urbanisti izgleda da nisu predviđali mesta za parking pored saobraćajnih čvorišta, verovatno sa idejom da će javni saobraćaj pokriti potrebe. To nije realno za narednih 10-15 godina.
Zato treba razmisliti baš o toj garaži koju predlažu na sledeći način:
- rešavaju problem već preopterećenog bloka, čime se uvodi red u bloku i povećava sigurnost učesnika u saobraćaju, pre svega pešaka i dece
- istu mogu koristiti i posetioci u postojećim poslovnim zgradama (Red stripe i Uniqa), kao i u budućim preko puta bulevara
- dolazak do ŽS Tošin bunar autom do javne garaže i uključivanje u sistem Beovoza, a jednog dana i metroa.
 
Vrh