Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Може да се игра и тако, мада је изворно већина зграда на НБГ лепо изгледала. Једино су бруталистичке скроз сиве бетонске зграде у блокoвима 23 и 28 ружне и њих би тако одрадио.
 
Poljska je šampion u sređivanju komiblokova. Ovo ćemo videti u Beogradu kada svinja bude videla avion, ako i tada. Zar jednu deceniju više će se isplatiti porušiti sve te zgrade i napraviti nove.
 

Prilozi

  • 7d1ugkdyzin01.jpg
    7d1ugkdyzin01.jpg
    128,9 KB · Pregleda: 1.143
Пољске су оригинално Хрушчовке од 11 спратова, иза вири једна зграда са оригиналном фасадом. Код нас би овако могли да се среде солитери у блоку 28, а волео бих да видим сито решење и за оне ружне солитере у Булевару Краља Александра иза Цветка који имају блокове као фасаду.
 
Ma nisu ni blizu Hruščovkama, ali jesu montažna gradnja bez ikakve mogućnosti da arhitekta uradi išta na fasadi. I uz to ružne u svakom pogledu. Mi tako loše zgrade nemamo. A zgrade u 28. bloku su nedavno postale deo zaštićene celine.
 
Онда на НБГ нема места оваквим пољским трансформацијама, а нити има потребе за тим :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874604#p874604:10gtz4b0 je napisao(la):
savoir28 » 25 Avg 2021 18:52[/url]":10gtz4b0]
Дошљак":10gtz4b0 je napisao(la):
Имамо већ пример сређивања зграде у Поп Лукиној после трезора која је стилски слична као НБГ зграде. Једино компликованије може бити ако нека зграда има плочице, мада није ни то нека велика потешкоћа за сређивање.
U Bugarskoj sam video par socijalističkih zgrada. Odrade celu fasadu u belo ili neku svetliju boju i onda po sredini zgrade razvuku neku liniju dijagonalnu ili valovitu u drugoj boji. I to lepo izgleda
Što naravno ne znači da bi lego kod nas na svakoj zgradi.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874648#p874648:10gtz4b0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Avg 2021 20:21[/url]":10gtz4b0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874646#p874646:10gtz4b0 je napisao(la):
Ar4 » 25 Avg 2021 20:19[/url]":10gtz4b0]Poljska je šampion u sređivanju komiblokova. Ovo ćemo videti u Beogradu kada svinja bude videla avion, ako i tada. Za jednu deceniju više će se isplatiti porušiti sve te zgrade i napraviti nove.
file.php
Vau, ovo prelepo izgleda.
Ali to naše ne interesuje. Oni vole da primene sve što je po nas nepovoljno, a videli su po belom svetu, doik su im ovakve stvari prevaziđen kič koji više niko ne radi u svetu.
 
Дајте људи архитектура у СФРЈ није била ни упоредива са Пољском или било којом у СССР-у, у свему је била за 3 класе изнад. Поготово на Новом Београду у који је толико уложено да буде репрезентативан нови социјалистички град Југославије у свом сјају и идеолошкој чистоти

Има стварно зграда које би могле да се унапреде и мислим да су зелене фасаде некако најлепше решење јер зеленило и бетон иду заједно али то је далеко од неког правила. За неке зграде чак сматрам да би најлепше било и порушити их али они су јако мала мањина. Са друге стране имамо градњу која је стварно значајна културна баштина.

Моја поента је, да не треба лаички приступати сређивању фасада по НБГД-у нити да то раде доучени напредњаци којима је Калемегдан нешто да држи жичару преко сплавова већ то препустити озбиљним стручњацима који ће фасаде заправо унапредити поштујући дух у ком су грађене. Ови мурали су ми ок на неким зградама (поготово у центру нпр.) али у Пољској (и неким сличним земљама) су углавном рађени као својеврсни средњи прст совјетској архитектури, покушај пркосног прекривања трагова окупације и социјализма који не подржавају.

Архитекте који су пројектовале по Новом Београду су заиста поштовале превише високе стандарде хуманости за грађане (који још ту живе и раде) и чиниле то из искреног родољубља да би сад ми узели да китимо и шминкамо њихова дела у складу са привременим трендовима

Едит:

У неким случајевима је природа већ сама кренула да прекрива фасаде :)

https://www.google.com/maps/@44.815...23.912054&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656
 
И да додам, имамо ми и боље мурале на Дорћолу. Али овако нешто свакако није потребно на НБГ.

127756_murali04-telegraf-nebojsa-mandic_f.jpg
 
Meni je najpre neverovatno da Kailan napiše nešto lepo o SFRJ. :D No dobro, lepo, pohvalno.


I ja sam za to da se s nekim fasadama na NBG probaju varijante sa zelenilom- Ako Kailan i ja mislimo na isto? Ja mislim i na vertikalna zelenila, na onim fasadama koje su ružne ili nisu ništa posebno. To jest mislim na one strane zgrada gde nema prozora nego samo beton i beton. Ima par takvih na NBG, ne mogu da se setim sad pojedinačno ali znam da ih ima.

Komično mi je da su baš blokovi 23 i 28 proglašeni za zaštićene, jer su meni baš oni najružniji. ALI, razumem rezon iza toga, jer iako su meni ružni, jesu jedni od najneobičnijih i najupečatljivijih.


Treba imati u vidu da mnogi blokovi na NBG, a i generalno, naselja iz doba SFRJ, pate od problema u vidu da imaju pločice kao podloge između zgrada, ili recimo betonske klupe, betonske staze i da su pravljeni od takvih materijala, i na takav način, da to kad pukne ili okloca se, ne može više da se popravi nego mora da se zameni novim. A takve podloge, klupe, objekte, staze... više niko ne pravi, iz više razloga. Tako da ne znam šta i kako raditi kad jednog dana dođe vreme za obnovu ne samo zgrada, nego i međuzgradnih prostora u blokovima poput 23, ili recimo blok-naselja na Dorćolu, sa sve bordo pločicama i izlivenim betonskim klupama, stubovima, prilazima, rampama... a nema više ko da pravi replike toga. A i većini ljudi su danas te kombinacije boja malo... ugh...

P.S.
Ovo vertikalno a prirodno i spontano zelenilo na zgradi u bloku 29 je stvarno nadrealno i super. :D
 
Nije poenta u tome da li imamo ili ne bolje murale na Dorćolu, već je poenta u ideji da se na kvalitetan način osmisli i realizuje mural koji bi se odlično uklopio i sa onim stranama zgrade gde nije preko cele površine samo zid. Meni se čini da mi tu kaskamo, uprkos tome što imamo dobre ideje i ljude koji mogu da ih realizuju. Eto recimo ono što je Bender kačio na temi u muralima, što se nalazi u Takovskoj ulici, je idealan primer kako bi smo trebali da sređujemo zgrade na NBG (mislim samo na one gde bi im mural poboljšao izgled). I ne samo na NBG, nego svugde gde je to izvodljivo i potrebno.

Što se tiče zelenila, to bih uradio onako kako je to urađeno u bloku 29 na par zgrada. Ispravite me ako grešim.

P.S.
Videh da smo istovremeno pisali ovo za blok 29 i Bender i ja, pa da se dopunim, pošto nisam pogrešio.

blok 29 fasada.jpg
 
Moгла би нека новоградња да добије мурал у старту :) Ту би архитекте могле да буду мало смелије. Више такве интервенције фале на тим зградама него по НБГ.
 
Možda se i spominjalo ranije, ne mogu da se setim. Koliko bi koštalo i koliko bi bilo zahtevno da se na onim zgradama gde su mozaik pločice, uradi zamena istih, tamo gde su propale, i da na jednom zidu bude mural od mozaik pločica? I da, koliko bi se to uklopilo sa okolinom?
 
Socijalisticke zgrade lose stare, zato ih treba rednovno kreciti da ne bi izgledale distropijski, a je ogroman posao.

Kod nas fasade cesto imaju velike povrsine od crvene cigle, sto je posebno komplikovano za rekonstrukciju.
Imamo primer jedne od zgrada u "6 kaplara" koja je iz nuznosti samo omalterisana i prefarbana, i sada izgleda, pa, jos gore nego sto je bila.
sest-kaplara-830x0.jpg
 
Ту нема шта друго да се ради, него да се поставе нове фасадне цигле. Ако је битна естетика - то мора да се плати. Ако није, онда може све. Слично и са зградама у истом блоку које имају керамичке плочице на фасади: последњих година интензивно опадају, прошло је 60-так година. Нема Керамике Младеновац, која их је радила у оригиналу, али постоји Керамика Кањижа, па нек се наручи од њих. У супротном, биће свињац од естетике.

Већи проблем ће бити са бруталистичким фасадама од "голог" бетона. Како се оне реновирају?
 
Ваљда као што су средили Палату правде.
 
Ваљда се и бетон исто пескари? Опет, имамо примере сређивања модернистичких зграда из доба социјализма, није то ништа неизводиво нити прескупо.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874822#p874822:37m8wq4a je napisao(la):
astrodule » Čet Avg 26, 2021 10:58 am[/url]":37m8wq4a]Zar nije dovoljno ispeskirati fasadnu ciglu?
Nije dovoljno, jer je cigla ostecena, pocela se raspadati svaka 2-3ca i onda je lakse sve skinuti i staviti nove.
Ili jeftinije resenje, preko staviti izolaciju, pa zavrsni sloj imitacija cigle ili tako nesto.
Znam to je kic i ruzno itd, ali mnogo prakticnije (izolacija) i jeftinije.
 
Па ваљда је било сређивања зграда са фасадном циглом у Београду до сад. Опет, нисам приметио ни да су нешто пуно оштећене цигле по фасадама, нпр. у блоку 45 ни у блоку 21. Више су оштећене ситне плочице.
 
Moguce da cigle nisu ostecene, ali nesto mi sumnjivo da nakon 50 godina mogu da se peskare.
Takodje treba videti iz blizine, da li imaju pukotine, i koji je stepen ostecenja, iz daljine svaka cigla izgleda dobro.

Jeste bilo sredjivanja ali je pitanje cene, sve moze da se sredi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874789#p874789:3kbr2low je napisao(la):
Пантограф » 26 Avg 2021 07:30 am[/url]":3kbr2low]

Већи проблем ће бити са бруталистичким фасадама од "голог" бетона. Како се оне реновирају?

Zavisi od slucaja. Ako je beton zgrav, onda najbolje da se ne radi nikakva intervencija, jer su te gradjevine prosto pravljene da budu takve, ali zato moze sve ostalo da se renovira. Detalji mogu tu mnogo da promene, kao i okolina.
Na nekim zgradama, stambenim recimo (ima ih onoliko), moze se reci da je svejedno ako se samo najjednostavnije omalterisu, jer je dovoljno da je zgrada funkcionalna, zdrava i da joj spoljasnost deluje pristojno.
 
Vrh