Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860240#p860240:2fq315me je napisao(la):
Пантограф » Čet Jun 24, 2021 5:00 pm[/url]":2fq315me]Људи, то није реално због становишта станара, који сигурно неће сви хтети да продају стан - да је друкчије, лако би ишле реконструкције старих насеља у Београду, а не иду - иначе са позиција инвеститора, то је сасвим реално. Јербо, он може после те станове лако и брзо да прода (купцима, парадоксално, неће сметати нова зграда, што је и логично: они на том месту не губе сунчеву светлост коју никад нису ни имали). И ту би имао мали губитак - а можда и не би, ако би уложио у зграду.

Нису у питању дунстери, него професионалци у области некретнина. Зато нити износе нереалне предлоге, нити ће их Весић завести својим опсенарством.

Nije realno da otkupi sve stanove u zgradi jer neće svi hteti da prodaju, ali jeste realno da otkupi samo odredjeni broj stanova i na taj način umanji otpor stanara, obesmisli proteste i lepo sazida svoju zgradu od 8 spratova.
 
Imao sam ja slicnu situaciju sa bahatim otpadima druge sorte, kada su nudili, ne da otkupe stanove, ali da plate odredjene stvari da bismo im dozvolili da naprave Bangkok od ulice.

Rekli smo im da razumemo da oni u svojim zavicajima to tako resavaju, ali da ovo, ipak, nije njihov zavicaj i da su oni ovde u kraju go kufer.


Bilo je tu i mesanja nadleznih (mada na krajnje pokvarene nacine, tipicno za Srpsku gangrenoznu drzavu) sa cuvenim cmizdrenjima "aaa razumiteee naaas, mi smo izmedju dve vaatreee... mi smo na vasoj strani ali mora tako..." Dobili su odgovor u stilu onoga u Maratoncima - "razumemo mi vas, ali razumite i vi nas. Ko ovde zivi i doprinosi kraju decenijama, a ko je juce uleteo kao kauboj misleci da mu pare i strana tablica daju imunitet i moc da se ponasa kao zivotinja?" Da stvar bude gora, par dana kasnije "uhvatimo" te iste predstavnike nadleznih kako se ljube sa pominjanim kreaturama. Vise se nikad nigde nisu pojavili. A konflikt je ostao otvoren i nerazresen.


Mora covek ovde da se zalaze i bori za sebe, inace nece niko umesto njega. A ponajmanje gangrenozna drzava i "institucije". Ali ta borba nekad znaci i nenasedanje na slatke reci i trojanske konje i poklone.
 
Najbolje bi bilo da investitor da po 1000-2000 e po stanu, ili im zameni stolariju i svi ce progutati tu novu zgradu. Jeftina je ovde cena karaktera. Ali da se daje iz budzeta nadoknada privatnom investitoru, to je van pameti. Uostalom znate li vi kolika bi ta nadoknada bila. Pa verovatno za izgubljenu dobit od izdavanja ili upotrebe 5 neizgradjenih sprstova za period od 50 godina.
 
То је кривица градске управе. И неко би требао након тог трошка да одговара због штете на буџету.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860242#p860242:2mutosrk je napisao(la):
savoir28 » 24 Jun 2021 04:06 pm[/url]":2mutosrk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860240#p860240:2mutosrk je napisao(la):
Пантограф » Čet Jun 24, 2021 5:00 pm[/url]":2mutosrk]Људи, то није реално због становишта станара, који сигурно неће сви хтети да продају стан - да је друкчије, лако би ишле реконструкције старих насеља у Београду, а не иду - иначе са позиција инвеститора, то је сасвим реално. Јербо, он може после те станове лако и брзо да прода (купцима, парадоксално, неће сметати нова зграда, што је и логично: они на том месту не губе сунчеву светлост коју никад нису ни имали). И ту би имао мали губитак - а можда и не би, ако би уложио у зграду.

Нису у питању дунстери, него професионалци у области некретнина. Зато нити износе нереалне предлоге, нити ће их Весић завести својим опсенарством.

Nije realno da otkupi sve stanove u zgradi jer neće svi hteti da prodaju, ali jeste realno da otkupi samo odredjeni broj stanova i na taj način umanji otpor stanara, obesmisli proteste i lepo sazida svoju zgradu od 8 spratova.
Vrlo moguće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860260#p860260:1g0bo9u5 je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 6:12 pm[/url]":1g0bo9u5]Najbolje bi bilo da investitor da po 1000-2000 e po stanu, ili im zameni stolariju i svi ce progutati tu novu zgradu. Jeftina je ovde cena karaktera. Ali da se daje iz budzeta nadoknada privatnom investitoru, to je van pameti. Uostalom znate li vi kolika bi ta nadoknada bila. Pa verovatno za izgubljenu dobit od izdavanja ili upotrebe 5 neizgradjenih sprstova za period od 50 godina.

" Jeftina je ovde cena karaktera" :D

Da li si ti upravo ovde rekao da su ljudi koji žive u bloku sirotinjski bednici koji bi se prodali za pvc stolariju?
 
savoir28":30meivr4 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860260#p860260 je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 6:12 pm[/url]":30meivr4]Najbolje bi bilo da investitor da po 1000-2000 e po stanu, ili im zameni stolariju i svi ce progutati tu novu zgradu. Jeftina je ovde cena karaktera. Ali da se daje iz budzeta nadoknada privatnom investitoru, to je van pameti. Uostalom znate li vi kolika bi ta nadoknada bila. Pa verovatno za izgubljenu dobit od izdavanja ili upotrebe 5 neizgradjenih sprstova za period od 50 godina.

" Jeftina je ovde cena karaktera" :D

Da li si ti upravo ovde rekao da su ljudi koji žive u bloku sirotinjski bednici koji bi se prodali za pvc stolariju?
Ama baš svuda u Srbistanu žive takvi i samo takvi ljudi. Sami za održavanje i čišćenje zgrade ne bi nikada dali ni dinar, ali da im neko ponudi džaba krečenje a da on za uzvrat dozida dva tri sprata i idealno blokira (ne)ljudima pristup sopstvenim stanovima, može odmah. Za par hiljada evra bi mu podveli sopstvenu ženu ili ćerku.

Narod ima i vlast i investitore tačno onakve kakve zaslužuje i kakve ovakav "narod" i jedino i može da iznedri.
 
Probaću da izložim neko svoje mišljenje, onako uprošćeno, šta se ovde zaista dešava. Naručito bih se osvrnuo na moguću odštetu koju bi grad trebalo da isplati investitoru. Pokušaću da uprostim, a da ne banalizijem. Mislim da investitor neće nikada tužiti grad jer su obe strane bile uključene u koruptivne radnje. To će se možda dokazati, ali najverovatnije neće. Kada se isprati ceo slučaj, od garaže do megastrukture, od prve prijave za početak radova i sl. tu može da se pretpostavi da nisu bila čista posla. Dakle postojao je dil, postojala su obećanja i garancije, a uzeti u obzir i izvođača radova koji se u jednom trenutku predstavlja kao izvođač, a u drugom investitor. Pretpostavljam da ovo nije prva saradnja grada i investitora i da se oni dobro poznaju.

Takođe, sam događaj medijacije sa građanima, pronalaženje mogućih rešenja i kompromisa može da ukaže da nisu čista posla. Jer da su čista posla i da je sve po zakonu, ne bi bio potrebe za bilo kakvim kompromisima. Zakon bi presudio odmah na stranu investitora.

Da li je investitoru uopšte u interesu da tuži grad? Gde to još ovaj investitor posluje i koliko projekata ima u zemlji? Koliko projekata ima u zemlji i koliko još planira da ih ima i pod kojim uslovima. Sve ovo bih uzeo u obzir jer ako su im interesi kratkoročni onda je tužba i odšteta najbolje rešenje za njih. Ali ko zna koliko je ustupaka taj isti investitor dobio na nekim prethodnim projektima? Ili izvođač radova?

Da li je uopšte investitor, kako se predstavlja, strani investitor ili je samo u pitanju neka od firmi uvezana sa sadašnim vlastodršcima?

Ne verujem da će investitor tužiti grad. To se neće desiti. Biće sigurno obeštećeni, na ovaj ili onaj način. Ali ne u novcu, to sigurno. Na novoj, boljoj lokaciji da, u nekom kompromisnom rešenju, da.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
unedfined":kzckqked je napisao(la):
savoir28":kzckqked je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860260#p860260 je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 6:12 pm[/url]":kzckqked]Najbolje bi bilo da investitor da po 1000-2000 e po stanu, ili im zameni stolariju i svi ce progutati tu novu zgradu. Jeftina je ovde cena karaktera. Ali da se daje iz budzeta nadoknada privatnom investitoru, to je van pameti. Uostalom znate li vi kolika bi ta nadoknada bila. Pa verovatno za izgubljenu dobit od izdavanja ili upotrebe 5 neizgradjenih sprstova za period od 50 godina.

" Jeftina je ovde cena karaktera" :D

Da li si ti upravo ovde rekao da su ljudi koji žive u bloku sirotinjski bednici koji bi se prodali za pvc stolariju?
Ama baš svuda u Srbistanu žive takvi i samo takvi ljudi. Sami za održavanje i čišćenje zgrade ne bi nikada dali ni dinar, ali da im neko ponudi džaba krečenje a da on za uzvrat dozida dva tri sprata i idealno blokira (ne)ljudima pristup sopstvenim stanovima, može odmah. Za par hiljada evra bi mu podveli sopstvenu ženu ili ćerku.

Narod ima i vlast i investitore tačno onakve kakve zaslužuje i kakve ovakav "narod" i jedino i može da iznedri.
To je tačno ima takvih ljudi koji će se prodati za pvc. Ali čak i par njih da se proda oni bi morali da nastave da žive u bloku, sa komšijama koje će znati da su se oni prodali. Život sa takvom dugoročnom gorčinom i prekim pogledima svakako ne vredi taj novac koji su dobili. Tu se više ne spava mirno :) Više bi im se isplatilo da se odsele. A drugo, ljudi se povode za većinom. Ako se svi oko njih odluče za pvc onda će i oni. Ako se svi oko njih odluče za proteste i borbu i bacanje pod mašine onda će i oni, ne mora pod mašine, ali neki pasivan otpor - da.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Da upravo sam to hteo da kazem, i cak sam i preterao, ljudi se prodaju i za kilu brasna.
To da bi osecali neku gorcinu ili bi im bilo neprijatno da nastave tu da zive je nemoguce, jer uz prodavanje za pvc ide uvek i odsustvo savesti i stida, tako da bi najnormalnije capili taj pvc i nastavili zivot kao i do sada.

Uostalom svako cudo 3 dana, pa za meeec dana vise niko nece primecivati ni zgradu, niti ce se secati ko se prodao za pvc, tako je to u nas ljudi.
 
Ovde se priča o više miliona evra nadoknade investitoru da par ljudi imalo bolji pogled iz svojih (verovatno dodeljenih) stanova?
A jedna od tačaka za podršku ovog predloga je da se "kazni" vlast za svoju nesposobnost?

Ne znam u kom svetu vi živite. Takve gromade se grade po gradu sa i bez dozvole. U Vojvođanskoj je investitor prislonio zgradu na susednu i time zatvorio prozore stare zgrade, a da ne pričamo o petospratnoj zgradi koja se nalazi iza te nove gromade od ~10tak spratova.

Umesto da se pare bacaju na gluposti bolje da se tim parama renoviraju škole ili finansiraju neki programi za socijalno ugrožene.

Hoće ljudi pogled, možeš misliti.
 
Šteta što ne dođe neki ivestitor kod tebe pa zazida sve tvoje prozore, da možeš i ti da uživaš kao i mnogi drugi.
 
bl3y4":22x274h4 je napisao(la):
Ovde se priča o više miliona evra nadoknade investitoru da par ljudi imalo bolji pogled iz svojih (verovatno dodeljenih) stanova?
A jedna od tačaka za podršku ovog predloga je da se "kazni" vlast za svoju nesposobnost?

Ne znam u kom svetu vi živite. Takve gromade se grade po gradu sa i bez dozvole. U Vojvođanskoj je investitor prislonio zgradu na susednu i time zatvorio prozore stare zgrade, a da ne pričamo o petospratnoj zgradi koja se nalazi iza te nove gromade od ~10tak spratova.

Не капирам, теби је нормлано да неко из власти може да се договори са неким инвеститором да ради шта хоће и да људи не треба ни да се буне због тога?

Извини, ја плаћам ту власт, плаћам редовно сваки порез који се од мене захтева и очекујем да та власт штити моје интересе јер је за то и изабрана. И очекујем новац који уплаћујем за порез та власт троши на најсврсисходнији начин.
А овде се нон стоп лоптица пребацује између грађана и инвеститора, док власт покушава да изиграва неког медијатора. А у ствари извор проблема јесте неко из власти ко је дозволио да до ове ситуације дође, вероватно уз знатну финансијску корист. На жалост, сва је прилика да ће се све завршити тако што ће опет од наших пара да се обештети инвеститор, а ми нећемо знати ко се све ту уградио па ће се прича понављати. Евентуално, можда понешто сазнамо ако дотични изаберу погрешну страну у неком тренутку (читај - Палилула) али те приче се овде обично завршавају са месец дана притвора и пар насловних страна по таблоидима.

Узгред, та прича о додељеним становима је класична замена теза. Уосталом, у мојој згради која је важила за војну, можда има 10% станара који су ту од почетка. Сви остали су стан купили по тржишној цени од оригиналног власника.
 
bl3y4":3qrjxe1s je napisao(la):
Ovde se priča o više miliona evra nadoknade investitoru da par ljudi imalo bolji pogled iz svojih (verovatno dodeljenih) stanova?
A jedna od tačaka za podršku ovog predloga je da se "kazni" vlast za svoju nesposobnost?

Ne znam u kom svetu vi živite. Takve gromade se grade po gradu sa i bez dozvole. U Vojvođanskoj je investitor prislonio zgradu na susednu i time zatvorio prozore stare zgrade, a da ne pričamo o petospratnoj zgradi koja se nalazi iza te nove gromade od ~10tak spratova.

Umesto da se pare bacaju na gluposti bolje da se tim parama renoviraju škole ili finansiraju neki programi za socijalno ugrožene.

Hoće ljudi pogled, možeš misliti.
Ne razumem gde tačno niste razumeli u prethodnim threadovima da nije samo pogled problem, nego celokupan pritisak na infrastrukturu bloka kao zaokružene celine.

Zgrada parazit će se nakačiti na infrastrukturu i uzimati postojeće resurse, kao što su parking mesta, sunčeva svetlost, vazduh i strujanje istog, unutrašnje saobraćajnice, ugrožavanje bezbednosti u istim... i tako dalje.

Da li znate da blok ima samo dve unutrašnje saobraćajnice kojima je moguće ući u naselje? Da li ste svesni da je sada saobraćaj zakrčen u tim saobraćajnicama? A kakav bi tek bio kada bi sagradili onakvu zgradu? Da li znate da nije urađena nikakva studija slučaja kakav će uticaj nova megastruktura imati na naselje? Da li znate da je veliki broj stanova u zgradi nisu dodeljeni, već otkupljeni od strane novih vlasnika? Da li znate da investitor neće uraditi nikakve promene i poboljšanja na infrastrukturi bloka? Niti ima prostora da se poboljšava infrastruktura jer je naselje zaokružena celina. Samo će svoju ogromnu zgradu dodati tu u blok, a komunalne i sve druge buduće probleme ostaviti gradu tj. građanima, dok će investitor ubirati plodove izdavanja poslovnog prostora.... I to je OK? Samo pogled kažete...?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
A za koliko su otkupljeni? Mislim koliko je placen taj kvadrat kad se otkupljivalo?
 
shadestudio":zu9le186 je napisao(la):
A za koliko su otkupljeni? Mislim koliko je placen taj kvadrat kad se otkupljivalo?
Koja je ovde poenta, da dokažete da su inicijalni vlasnici stanova odlično prošli sa otkupom stana, pa posle sa prodajom po tržišnoj ceni, što opravdava moguću zaradu investitora na izgradnji i izdavanju parazitske zgrade?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Pa da to je poenta, pa sto ne smes da kazes po kojoj ceni su otkupljeni stanovi?
 
To je последица санкција и инфлације која је појела цене и кредите.
 
shadestudio":2ceynevt je napisao(la):
Pa da to je poenta, pa sto ne smes da kazes po kojoj ceni su otkupljeni stanovi?
Pokušavam da razumem kakve veze imaju bivši stanari koji su otkupili stanove pa zatim i prodali po tržišim cenama sa zgradom parazitom koja će uništiti infrastrukturu u bloku? Naručito što su ti stanari otišli iz bloka. Ta čudno poređenje može da se primeni na preostale stanare koji su otkupili stan, a nisu ga prodali, ali uzmite u obzir da su te stanove dobijala vojna lica, ljudi koji nikako mogli da priušte da kupe stan po tržišnim cenama. Praksa izgradnje društvenih stanova je sasvim normalna u svim državama, u svim razdobljima, bivšim socijalističkim, pa i sadašnjim, kapitalističkim.

Dakle ljudima zaposlenim u državnim službama kao što su vojska ili policija se stanovi subvencionišu. Jer ista ta policija i vojska služi i brani državni poredak. Nije valjda da insinuirate da su vojna lica koristila te privilegije kako bi spekulativnim radnjama, posle ko zna koliko godina, prodavali te nekretnine po tržišnim cenama? I da je to opravdanje da se izgradi zgrada parazit na kojoj će sada da zarađuje neki investitor?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Izvinjavam se pojedinim clanovima s kojima sam generalno u dobrim odnosima, ali ja prosto ne mogu da prihvatim taj stav "pa ionako ceo grad ide u urbabisticki ponor, pa daj da odmah dignemo ruke od reda i propisa".

A potrebe za nadoknadom investitoru ne bi bilo da: 1) Grad nije dozvolio gradnju zgradurina gde ne treba ILI 2) da investitor ima meru i obzira prema drugima. Sta je od ta dva, ne znam, jer o celom ovom slucaju dobijamo nepotpune, a ispolitizovane informacije (Vesic krivi vlast iz 2009. i to je ok, ali izostabvlja da se njihova dozvola odnosila na garazu, a ne zidinu ispred prozora).
No sve u svemu, ako i dodje do toga da Grad placa odstetu Durstu, za to nece biti odgovorni stanari. Nisu oni krivi sto je doslo do ovoga.
 
Bender Rodriguez":3pdid9yx je napisao(la):
A potrebe za nadoknadom investitoru ne bi bilo da: 1) Grad nije dozvolio gradnju zgradurina gde ne treba ILI 2) da investitor ima meru i obzira prema drugima.
Ја не могу да кривим инвеститорa јер они имају своје интересе и логично је да ће гледати како да зараде више. Не треба очекивати од инвеститора да ће да брине о друштвеном интересу јер друштвени интерес је ретко и његов.
Али власт коју бирамо и финансирамо треба да брани наше интересе (зато је и изабрана). То је њен посао по дефиницији и на то увек морамо да их подсећамо (јер у супротном они то неће радити).
А ову причу о размаженим станарима, погледу, додељеним становима, цени откупа је само (свесно или несвесно) скретање пажње са правог проблема – лоших потеза власти због којих сви ми испаштамо.
 
Могли су да купе неку другу погоднију локацију. Али свакао је крива власт што је дала ту парцелу на продају под тим условима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860537#p860537:29oxomrh je napisao(la):
Дошљак » Pet Jun 25, 2021 9:50 pm[/url]":29oxomrh]Могли су да купе неку другу погоднију локацију. Али свакао је крива власт што је дала ту парцелу на продају под тим условима.
Pod kojim uslovima?
 
Условима градње. Морали су да ограниче спратност и квадратуру.
 
Ali kakve veze ima ogranicenje spratnosti kad zgrada opet stoji na 30 m od postojece? Da li je zadovoljenje u prostornoj estetici za nas prolaznike olaksanje za one koji zive od 1. do. npr 4. sprata i koji ce ispred sebe od sutra gledati beton i staklo? U tom slucaju oni srecnici koji zive od 5. do. 8. sprata treba da prestanu da dolaze na proteste a nesrecne kosmije ispod nek nastave pa sta bude. Zgradu ili treba izgraditi po projektu ili zabraniti gradnju ijednog sprata, to je realno pravedno ili nepravedno za sve.
 
Vrh