Homer Jay » Pon Jun 21, 2021 8:57 pm[/url]":1bww1eb3]Svojedobno kad je parcela u Bloku 37 prodata "Durstu"
bila je najvljena izgradnja garaže. Pazite, to je početak 2008. godine, pre 13 *ebenih godina!!!
Meni se čini da situacija sa ovom zgradom u Bloku 37 demaskira jedan drugi veliki problem koji imamo u Beogradu, a to je
netransparentnost donošenja odluka, konkretno izmene planskih dokumenata.
Jer, svako će (poput mene večeras) lako moći da "izgugla" vest iz 2008. da je plac prodat "Durstu" da tu gradi garažu.
Verovatno su je i neki od stanara koji danas protestuju, tada videli i pročitali.
Možda su i neko vreme zagledali plac u iščekivanju početka radova.
Možda su posle nekog vremena pomislili da je ipak reč o još jednom propalom projektu i lažnoj najavi, što je tako uobičajeno za grad Beograd.
Možda su na kraju jednostavno zaboravili na to, uprkos tabli koja ih već godinama stidljivo upozorava da tu ne parkiraju, jer je reč o privatnom posedu.
Ali ono što je
gotovo nemoguće izguglati - a verujte mi, pokušavao sam, i obično se snalazim da izbunarim svakave gluposti - jeste kada je tačno promenjen Plan detaljne regulacije za Blok 37, i kada je odlučeno da se umesto garaže pravi osmospratna poslovna zgrada.
Ono što je kasnije usledilo - izdavanje lokacijskih uslova (2016. godine), izdavanje građevinske dozvole (2018. godine), prijava radova (takođe 2018. godine) je već moguće naći, ko zna gde treba da traži. Ali tada je već izmenom planskog dokumenta sve bilo pripremljeno za izgradnju poslovne osmospratnice.
Advokati investitora kažu - plan je bio na javnom uvidu i građani su tada mogli da se bune. Ali ono što nam advokat nije rekao jeste da se javni uvid u izmene planskog dokumenta obično oglasi u nekim dnevnim novinama i na sajtu grada, na mestu toliko skrovtom da ga Vesić, a i onomad Đilas, teško mogu pronaći u dva, tri klika.
Ukoliko imaju i sreće da pronađu oglas, moraće malo da se snađu sa terminologijom, jer bi verovatno pisalo: "Gradska uprava Grada Beograda, Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, oglašava javni uvid u izmene i dopune Plana detaljne regulacije radi izgradnje poslovnog objekta na KP 1234, KO Novi Beograd"
I onda ti češi glavu šta je "KP 1234", šta je "KO Novi Beograd", a šta uopšte "Plan detaljne regulacije"???
No, čak i ako uspeš da dešifruješ - doznaćeš da je javni uvid u izmene i dopune planskog dokumenta omogućen pet radnih dana u podrumu gradske uprave u 27. marta, od 9 do 15 časova, gde ćeš verovatno zateći neke papire zalepljene na panoe, i gde su neka polja obojena u neke boje, i gde pišu neke oznake tipa "Poslovni objekat, 2Po+P+8+Ps", i gde ti opet ništa neće biti jasno.
Ako ipak uspeš da dešifruješ plan i shvatiš šta planiraju da grade, onda moraš da podneseš pismenu primedbu koja će verovatno biti ekspresno odbijena i "zdravo, đaci" - niče ti zgrada prekoputa!
Doduše, poslednjih godina su se stvari malo promenile nabolje. Sada je javni uvid u izmene planskih dokumenata i nova planska dokumenta uglavnom moguće obaviti onlajn, ali ta dokumenta i dalje nisu baš "user friendly", a i primedbe je i dalje moguće podneti samo fizički u podrumu gradske uprave, i one i dalje najčešće budu ekspresno odbijene.
Druga stvar, koja je ponajviše pomogla da ti procesi u novije vreme ipak budu koliko-toliko transparentiji, je ta što danas imate ekipe frikova koje prate sve te stvari, počevši od nas na ovom forumu, preko raznih lokalnih inicijativa (Ministarstvo prostora, Ne davimo Beograd i sl), pa do opozicionih političkih stranaka koje su naučile da reaguju pre nego što bager dođe da kopa.
I očekujem da će se sada javiti pojedini drugovi forumaši da me prosvetle kako je dužnost građana u 21. veku da znaju da se informišu o izmenama planskih dokumenata.
I jeste, u pravu su. Ali je za to ipak potreban partnerski odnos sa donosiocima odluka, a meni se i dalje čini da se "foteljaši" trude da se odluke provlače "ispod žita", i da se uključivanje građana destimuliše (osim kada je reč o organizvanim lažno-aktivističkim partijskim tribinama, ili besmislenim, populističkim participacijama građana poput glasanja za boju autobusa, boju sedišta u tramvajima, izgled maske metro voza i sl).
Pritom, ja zaista ne mislim da građani o svemu treba da imaju poslednju reč, niti mislim da se za sve morakju raspisivati nekakvi lokalni referendumi.
Građani su npr. u prigradskim naseljima dobili "carte blanche" da pokažu koliko se razumeju i u arhitekturu i u urbanizam, i kada bismo ih o svemu pitali, ubrzo bi nam ceo grad izgledao kao Kaluđerica (a mnogi krovovi, balkoni, sutereni, dvorišta, trotoari, bašte itd. u "staaaarom, građanskom Beogradu" su već "pokaluđeričeni" odavno).
Najkonstruktivniji način građanske participacije je, po mom mišljenju, organizvanje radionica. Čak i onlajn. Gde bi građani svoje potrebe komunicirali sa urbanistima i arhitektama, koji bi im onda lepo objasnili šta može, šta ne može, i gde su granice kompromisa (jer građani često imaju paradoksalne zahteve, npr. da se istovremeno na vrlo ograničenom slobodnom prostoru poveća broj parking mesta, ali i da se povećaju zelene površine).
Isto tako, informisanje građana mora biti bolje. Oglasi o javnom uvidu u izmene planskih dokumenata bi, u saradnji sa skupštinama stanara, morali da budu postavljeni u zgrade u neposrednom komšiluku predmeta plana.
A budući da smo ipak u 21. veku, i da predsednica Vlade navodno drži digitalizaciju visoko na listi prioriteta, zar ne bi bilo bolje da se sajt grada unapredi u jedan servisni portal, sa mobilnom aplikacijom lakom za korišćenje, gde bi građani, razumljivim jezikom, bili obaveštavani o svim odlukama važnim za grad, a posebno za njihov komšiluk (mejling liste, push notifikacije i sl).