Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ocigledno ne znas kako sistem funkcjonise zasto bi zelenilo ili bilo ko drugi uredjivao privatnu parcelu
 
Pricamo o parcelama u vlasnistvu drzave, sto bi privatnik pravio parkove?
 
Zamisli moze i privatnik da napravi park da se ugleda na luku celovica trebinjca
 
Koji blokovi su po vama u najboljem stanju, a koji su najviše zapušteni (Ne računajuči A blok, Belvil...)? Gde ima najmanje/najviše problema sa parkingom, zelenim površinama, smećem, zgradama...?
 
Ja ću ti reći za svoj Blok 3. Parking mesta ima trenutno knap. Zauzeto je sve gde se može parkirati, a da ne ometa previše pešake. Dokaz da je knap je to što zgradi ima neki lik što valja polovne automobile i kada je pre par meseci imao 4 automobila, bilo je baš teško naći mesto. Problema će tek biti jer stariji ljudi polako umiru, a dolaze mlade porodice sa automobilima.

Održavanje zgrade (ulaza) dosta zavisi od samih stanara i predsednika kućnog saveta. Nama je predsednik super lik, bivši mehaničar, sada u penziji pa da dosta stvari sam popravi, a vrlo često zove Gradsko stambeno, i ima odličan odnos sa nekim bitnijim ljudima / majstorima (zemljaci)

Ulaz nam je prodisao kada smo unajmili Jedru za čišćenje zgrade (180 din mesečno)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565548#p565548:9z201a3l je napisao(la):
direktor » 07 Sep 2018 10:53 am[/url]":9z201a3l]Zamisli moze i privatnik da napravi park da se ugleda na luku celovica trebinjca

Pa ajde Direktore ti napravi park i tako stvaraj sebi rashod na racunu u banci umesto da imas prihod od neke nekretnine.

A podji od sebe, eto ne moras ni da imas parcelu, kupi nekoliko zardinjera u Garden centru i okaci ih na terasu, kupi zemlju i cvece i jos sta sve ide uz to za odrzavanje pa kad budes video koliko to oduzima novca a i vremena, posle ces manje da trubis o parkovima.

Lako je pricati u ime drugih dok ne vidis sam koliko nesto zahteva novca i odrzavanja.
 
Vidi spatio direktor ima bastu i zelenilo i odrzava sve to
Takodje je kupio sam saksije za zgradu hodnik
A plan je da svaki stan stavi identicnu saksiju sa istim cvijecem na svoje prozore pa ce biti nesto ko hotel skvernajn razmisljamo i o nekoj led solarnoj rasvjeti
Direktor ako bude obrno neke meleone kao luka celovic trebinjac bice i park i zaduzbina budi siguran u to ...
 
Dobro svaka cast ako je tako.
Ali znas i sam da ovi pajseri ne odrzavaju ni ovo zeleznilo sto postoji.

Ja se samo vodim prostom logikom:

Puno zelenila koje se ne odrzava kako treba.
Ako se izgradi jos dodatno zeleznilo onda ce se jos losije odrzavati.

Dakle po mom bi trebalo da se razmislja o nekim novim zeleznim povrsinama tek kada budu znali da odrzavaju ovo sto imaju jer ovako opet ce se dobiti neke livade sa ambrozijom i djubre na sve strane.
 
Problem je u nadleznosti nece zelenilo odrzavati povrsine koje nisu javni i koje im nisu predate na odrzavanje to je prosto tako
A za djubre su krivi gradjani kao i za neodrzavanje prostora koje pripada zgradama
 
I opet kod odrzavanja dolazimo do prava na zemljistu.

Evo recimo primer sa prethodne strane, ova katastarska parcela 4700/1 u Nehruovoj.
Ona je tako formirana da obuhvata citav prostor oko samih objekata i stanarima nazalost ne pripada ni milimetar prostora van zgrada.
Moja ideja bi bila da se naprave planovi tako da se zgradama obezbedi minimalna kolicina parcele koja bi im se pripojila, odnosno pravljenje nekih "kondominijuma" gde bi stanari preuzeli odrzavanje kao sto ce to raditi kupci u novim blokovima. Naravno, grad bi pre svega napravio svoj interes i ono sto bi mogao da iskoristi za prodaju uzeo bi za sebe.

I sve bi to bilo lepo, a onda ugledas katastar i vidis da je stavljena zabelezba 2017. godine na citavu parcelu 4700/1:
"УПИС ЗАБЕЛЕЖБЕ ПОСТУПКА РЕСТИТУЦИЈЕ - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВЕНА ОПШТИНА * ПЛОМБА СТАВЉЕНА ДАНА 03.11.2017. ГОДИНЕ".

I sad ne mozes nista. Grad se mozda ogradjuje od odrzavanja jer parcela nece biti njegova.
@miki84, mozda da se obratis crkvi kao buducem vlasniku parcele?
 
Evo sta rade rusi sa njihovim blokovima.

1110160932.jpg


"Руски председник Владимир Путин наложио је градоначелнику Москве Сергеју Собјањину да сруши све „хрушчовке“ — петоспратнице из педесетих и шездесетих година прошлог века, и да на њиховом месту изгради нове зграде."

https://rs.sputniknews.com/rusija/20170 ... ruscovke-/
 
Ja zaista ne znam odakle tebi tolika mržnja koju gajiš prema NBG (tj, prema određenom tipu zgrada i arhitekture koji viđamo na NBG)

Možeš ti da kažeš svašta, ali iz tvojih postova ta mržnja toliko očigledno izbija.
 
I poredi hruscovke sa nbg arhitekturom plus to se u moskvi itekako isplati uraditi
Plus vasnicki je takodje mnogo lakse
 
astrodule":288va89l je napisao(la):
Ja zaista ne znam odakle tebi tolika mržnja koju gajiš prema NBG (tj, prema određenom tipu zgrada i arhitekture koji viđamo na NBG)

Možeš ti da kažeš svašta, ali iz tvojih postova ta mržnja toliko očigledno izbija.

Dule, sećaš se da ti rekoh preko PP, izgleda da se ovde radi ne toliko o mržnji, koliko o lobiranju za neke stvari, kao i ispuštanju probnih balona sa ciljem ispitivanja i "pripreme terena" za eventualne "investicije", poput ovih u Moskvi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565770#p565770:13njuivj je napisao(la):
astrodule » 08 Sep 2018 10:55 am[/url]":13njuivj]Ja zaista ne znam odakle tebi tolika mržnja koju gajiš prema NBG (tj, prema određenom tipu zgrada i arhitekture koji viđamo na NBG)

Možeš ti da kažeš svašta, ali iz tvojih postova ta mržnja toliko očigledno izbija.

To nije mrznja nego samo konstatacija sta se radi u svetu i kako ljudi resavaju probleme nekvalitetnih zgrada.
Evo ti na primer do juce si mislio da zivis u extra kvalitetnoj zgradi, a saznao si pre par nedelja da ti zgrada nema ni izolaciju i bio si u soku.

Nije problem u meni vec u vama sto velicate neke nepostojece kvalitete tih zgrada i time sirite neistine da su te zgrade veliko dobro za nas grad a one zapravo predstavljaju veliki teret jer se danas ne zna ni kako da se saniraju ni sta dalje sa njima.
Putin sigurno nije glup covek sto je naredio da se sruse zve te zgrade iz 50ih i 60ih jer je shvatio da su veliki potrosaci energenata i da kostaju jako skupo da se odrzavaju.
 
@Vladivoje Više zaista ne znam u šta da mislim. Mnogo bi mi draže bilo da je u pitanju neki lični animozitet (neka privatna stvar) nego neka globalnija stvar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565789#p565789:30pda8zu je napisao(la):
spatiotecte » 08 Sep 2018, 12:16[/url]":30pda8zu]
Evo ti na primer do juce si mislio da zivis u extra kvalitetnoj zgradi, a saznao si pre par nedelja da ti zgrada nema ni izolaciju i bio si u soku.

S obzirom na mnoge tvoje postove iz ove teme, a posebno one u kojima konstantno i eksplicitno tvrdiš kako mnoge zgrade nemaju izolaciju - obratiću se Udruženju inženjera i tehničara i još nekim strukovnim organizacijama, sa ciljem da se ovo jaaako važno pitanje razmotri i utvrdi istina.
 
Bas se u rusiji vodi racuna o energetskoj efikasnosti ....
 
Ja ne lobiram za "neke investicije" nekakvih investitora.

Na ovoj temi od pocetka se iznose potpuno netacne informacije o kvalitetu ovih zgrada i obmanjujete ljude tj laike time sto im stvarate neku ulepsanu sliku tih zgrada koja uopste nije odraz realnog stanja.
U tom smislu, vi po srpskom obicaju da svako hvali svog konja lobirate za vase zgrade.
Vi ste ti koji menjate sliku i vrsite pririsak da se taj urbanizam i te zgrade prihvate kao nesto sto je vredno paznje.

U tom smislu moram da ispravim neistine zato sto ne zelite da se suocite sa realnoscu da su vam zgrade medju gorim u stambenom fondu grada.
Meni je zao vas, ali morate da shvatite da vase zgrade uopste nisu primeri kvalitetnih zgrada vec potpuno suprotno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565795#p565795:1z59q23k je napisao(la):
Vladivoje » 08 Sep 2018 11:24 am[/url]":1z59q23k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565789#p565789:1z59q23k je napisao(la):
spatiotecte » 08 Sep 2018, 12:16[/url]":1z59q23k]
Evo ti na primer do juce si mislio da zivis u extra kvalitetnoj zgradi, a saznao si pre par nedelja da ti zgrada nema ni izolaciju i bio si u soku.

S obzirom na mnoge tvoje postove iz ove teme, a posebno one u kojima konstantno i eksplicitno tvrdiš kako mnoge zgrade nemaju izolaciju - obratiću se Udruženju inženjera i tehničara i još nekim strukovnim organizacijama, sa ciljem da se ovo jaaako važno pitanje razmotri i utvrdi istina.

E pa to je pametna stvar.
I ta ista komisija ce ti reci da su te zgrade bez izolacije i da spadaju u energetsku klasu F ili G sto znaci da su izuzetno veliki potrosaci energenata.
I zamoli ih obavezno da izadju sa termickom kamerom da snime fasade ima da padnu na dupe kad budu videli kolicinu termickih mostova na takvim objektima.
 
Ne bih rekao da je spatiotecte veci lobista od vas.
Dosta ljudi sa NBGD stite svoje licne interese. Salju ljude da zive na sto daljim periferijama na sto vise stisnutim lokacijama radi uzivanja novobeogradjana u sirini na izuzetno jakim lokacijama.

A zgrade su i tehnicki pregazile vreme. Gledam sliku sredjivanja 6 kaplara. Pa tamo su u trosobnom stanu wc solja u jednoj minijaturnoj prostoriji a kada u drugoj na drugom kraju stana. Jedno podeljeno funkcionalno kupatilo. To se ne da ispraviti.

I zasto bi se glupirali sa Udruzenjem inzenjera i tehnicara i radili neki glupi izvestaji. Saglasimo se da Beograd uvede grejanje po utrosku, videcemo da ce se stanje na nbgd ekstremno promeniti. Cenovno posebno.
 
Ne treba niko nikoga da žali, već samo treba da se utvrdi i da se sazna istina - imaju li zgrade izolaciju ili ne.

To je jako važno pitanje i zato se treba obratiti naučno-stručnim organizacijama, što ću i uraditi tokom sledeće sedmice.
 
Zgrade nemaju izolaciju! To moze da potvrdi bilo ko ko se razume u gradjevinu!
I to se ne tice samo zgrada na Novom Beogradu vec vecine zgrada izgradjene u stilu modernizma na celoj planeti. U razvijenom svetu su tek 90ih/2000ih dodali izloacije na tim zgradama.

Ja samo pokusavam da iznesem istinu ali ta istina se doticnim ljubiteljima i lobistima ove vrste arhitekture ne dopada jer ne ide u prilog njihove bajkovite price o savrsenim zgradama koja se vec dugo provlaci ne samo na ovoj temi nego na celom Beobuildu. Pa im smeta kad im neko kaze kako stoje stvari sa tehnickog aspekta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565800#p565800:1qwkzgxw je napisao(la):
Vladivoje » 08 Sep 2018 11:36 am[/url]":1qwkzgxw]Ne treba niko nikoga da žali, već samo treba da se utvrdi i da se sazna istina - imaju li zgrade izolaciju ili ne.

To je jako važno pitanje i zato se treba obratiti naučno-stručnim organizacijama, što ću i uraditi tokom sledeće sedmice.

E pa hvala ti na tome i neka istina napokon izadje na videlo.
I obavezno da urade snimak fasada sa termickom kamerom, to ce pokazati sve ovo o cemu pricam vec godinama. Jer termicka kamera jasno pokazuje sliku energetske disipacije i pokazuje sve termicke mostove odnosno sva mesta gde se zgrada gubi toplotu usred nepostojanja fasade.

Ljudi zive u nezavrsenim zgradama, tj u betonskim kosturima a da nisu ni svesni toga.
 
Naravno da treba ISTINA da izađe na videlo.

Uzgred, zgrade u tzv.paviljonima (najstarijem delu Novog Beograda), koje su sagrađene u periodu 1950-1957, imaju fasadu i građene su na klasičan način.
 
Vrh