Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

U antikvarnici knjizari ba netu svi moji stanovi cika mika canak
 
Каталози станова се тешко набављају и готово да их нема у продаји. Претпостављам да их имају у Институту за испитивање материјала Србије, а да ли се плаћа увид или не, то већ стварно не знам (у Историјском архиву Београда се нпр. плаћа увид у прој. документацију).
У суштини сва решења станова су идентичне приче као троипособан стан. :)
 
Hvala jos jednom ;)

Samo jos jedno pitanje, ako neko zna: nacuo sam da zbog blizine toplane vazduh bude prljav odnosno na prozorima se to vidi da ima cadji ili sta je to vec. Da li je neko imao takva iskustva? Mada bi slicno trebalo da vazi onda i za Belvil koji je vaznusnom linijom na slicnoj udaljenosti?
 
Ta toplana radi na gas tako da tesko da moze da ima čađi.
 
Tačnije bilo je, ali sada je manje, i nikad od toplane, već samo od ovih iz nehigijenskih naselja u ulici dr Agostina Neta blizu Savskog keja kod toplane. Crne tragove čađi na ivicama vrata, prozora, plafonjera, prekidača se mogu naći u stanovima.
Dok je pre iz bloka 42, a sada samo iz ovog manjeg nehigijenskog naselja sa par porodica uz sam kej ka toplani u ulici dr Agostina Neta. Oni kad sastave "recept" za spaljivanje onoga što su sakupili za grejanje to UN nemaju još na svojoj listi kao bojni otrov. Kombinacija plastike, gume, drveta, tekstila sa malo nekog metala koji usput tope za prodaju kada skidaju oznake. Podseća na topionicu rude koksa, a štipa kiselina za oči i pluća, samo tako. Tako je bilo sve vreme dok ih nisu raselili sa bloka 42, a sada ima samo ovaj mali deo nehigijensko naselja sa 4 - 5 porodica uz Savski kej kod toplane, ulica dr Agostina Neta.
 
Ne samo to. Nego usled strujanja vazduha na tim spojevima kao što su ivice prekidača jer prekidač stoji u svojoj dozni (kutija) u zidu i instalcije imaju svoju šupljinu kanalom kabla, a neke čak i plastično gibljivo crevo kuda struji vazduh i pošto takav vazduh sa sobom nosi te čestice one se jednim delom zadržavaju usled strujnog pritiska na takvim mestima. Potrebno je oko 2 - 3 meseca bez čišćenja prekidača zimi da se primeti i sve zavisi od čistoće vazduha za koje vreme će biti vidljivo.
 
Ajd kad već spominjemo vazduh i nečistoće (a može da ima veze i sa temom) - da li viši spratovi imaju manje prašine i prljavštine nego niži.

Ako znamo da se prašina najviše sastoji od mrtve ljudske kože, šta još utiče na količin prljavštine u stanovima.

Ja sam na prvom spratu, ispod prozora mi prolaze kamioni koji idu u Maksi (na čiji magacin gledam) pa kapiram da dosta prljavštine ulazi zbog toga.

Takođe, da li više spratovi imaju manju buku od saobraćaja? Meni se čini da je zanemarljivo tiše na visokim spratovima nego na nižim (drveće može da tu utiče, ali mislim da ni krošnje ne zaustavljaju baš mnogo zvuka).
 
@astrodule
Sigurno je bolji život na višim spratovima u stambenim zgradama po pitanju svega u gradu.
 
Hvala Giorgio !
Kako toplana već godinama radi na gas i činijenicu da je visok dimnjak, sumnjam da je ovaj blok više na udaru od drugih.

Prašine i smoga u bg svuda ima.
 
U mojoj zgradi jos uvek nema interfon i jedini smo u celom kraju koji imaju stara vrata bez interfona pa nam ulaze skitnice i leze na stepenicama, presvlace se itd...
Stanari su blago receno uzasni tj. organizacija.. Nisam siguran ni da li imamo izabranog predsednika zgrade ali svakako je potrebno pokrenuti pitanje ugradnje interfona...

Zgrada ima 21 stan (1 nelegalan u podrumu napravljen od zajednickih prostorija).
Da li je neko upucen koliko bi kostao interfon sa bravom, a verovatno i nova vrata (dvokrilna)? Trenutno neka drvena sa obicnim staklima.. :D
Takodje me zanima da li neko ima iskustva sa RFID tagovima i tim sistemom otkljucavanja vrata.. Kako se pokazao ? Pouzdano? I da li bi on bio neki veci trosak uz interfon?

Inace ovo vas pitam zato sto zelim da se informisem pre nego sto krenem u proces smaranja komsija za pare/interfon kako bih bio u prednosti :D
 
Rfid na 24 stana u komsiluku 1200e na vec postojeci interfon a novi interfon je oko 1500 e ako nema monitora na slusalici to je jeftinija varijanta
Plus imas i sa kamerom preko tv racunaj da bi bilo 100 e po stanu
A vrata zavisi od kvaliteta aluminijumskih profila
Formirajte skupstinu placate li gradsko stambeno
Posto vrata mozete uzeti preko njih itd
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389824#p389824:gzyd4scd je napisao(la):
bl3y4 » 04 Jun 2016 12:30 pm[/url]":gzyd4scd]...
Stanari su blago receno uzasni tj. organizacija.. Nisam siguran ni da li imamo izabranog predsednika zgrade ali svakako je potrebno pokrenuti pitanje ugradnje interfona...
...
Inace ovo vas pitam zato sto zelim da se informisem pre nego sto krenem u proces smaranja komsija za pare/interfon kako bih bio u prednosti :D

ako zgradu odrzava gradsko stambeno zgrada ima svoj racun na koji se gomila lova koju placate preko infostana, nekih 6-8 dinara po kvadratu. taj novac se skida sa racuna kada se vrse neke intervencije pa sve zavisi kolika je razlika, sracunaj kolika je prosecna kvadratura stana u zgradi i znaces koliko vi godisnje akumulirate kroz uplate, a zavisi i da li je bilo nekih pucanja cevi, kvara liftova, sanacija krova... ne znam tacno kako ide procedura da saznas stanje na tom racunu, raspitaj se na tu temu. taj novac, ako ga ima, je vas i treba da ga iskoristite za ono sto mislite da je prioritet
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389838#p389838:115bvg8i je napisao(la):
direktor » 04.Jun.2016/2:21 pm[/url]":115bvg8i]Rfid na 24 stana u komsiluku 1200e na vec postojeci interfon a novi interfon je oko 1500 e ako nema monitora na slusalici to je jeftinija varijanta
Plus imas i sa kamerom preko tv racunaj da bi bilo 100 e po stanu
A vrata zavisi od kvaliteta aluminijumskih profila
Formirajte skupstinu placate li gradsko stambeno
Posto vrata mozete uzeti preko njih itd
Vau.. Nisam ocekivao da bi bilo toliko RFID..

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389843#p389843:115bvg8i je napisao(la):
razgradjevinar » 04.Jun.2016/2:58 pm[/url]":115bvg8i]
ako zgradu odrzava gradsko stambeno zgrada ima svoj racun na koji se gomila lova koju placate preko infostana, nekih 6-8 dinara po kvadratu. taj novac se skida sa racuna kada se vrse neke intervencije pa sve zavisi kolika je razlika, sracunaj kolika je prosecna kvadratura stana u zgradi i znaces koliko vi godisnje akumulirate kroz uplate, a zavisi i da li je bilo nekih pucanja cevi, kvara liftova, sanacija krova... ne znam tacno kako ide procedura da saznas stanje na tom racunu, raspitaj se na tu temu. taj novac, ako ga ima, je vas i treba da ga iskoristite za ono sto mislite da je prioritet

Mislim da zgrada nema otvoren racun iako se placa infostani zgradu odrzava gradsko stambeno..
Prosto ni jedan predsednik nije zeleo da se bakce sa time niti bilo koga u zgradi zanima...
Mozda i imamo racun..I ako imamo to je odlicno posto dosta dugo nije bilo nikakvih problema u zgradi...
 
Imate racun u gradskom stambenom ako oni odrzavaju zgradu
Otidji kod njih podnesi zahtjev da ti kazu koliko ima para na racunu kod njih
 
@bl3y4
Od 30 do 40 evra po stanu u tri mesečne rate je interfon za vašu zgradu sa 21 stan bez kamere i najboje bi ti bilo da odeš do prvih komšija pored tvog ulaza koji već imaju interfon. pa da se raspitaš kod njihovog presednika. Za vrata ne moraš da brineš jer će izvođač to sam srediti, ako su vrata na svojim šarkama i mogu dva krila da se spoje. Naravno ako vam je staklo razbijeno morate sami da ga zamenite na vratima, tj. dodatni trošak od 2000 din. za staklo što je 2000/21 din.

U kom delu Beograda ti živiš?
 
Oticicu jedan dan da proverim stanje.
---
Ne znam ni koga bih pitao.. Mislim da su svi uveli interfon barem pre 3-4 godine..Samo je moja zgrada ostala bez istog..
Zivim u Bezaniji na NBGD.. Zgrada ima 5 spratova po 4 stana + jedan u podrumu..
Gledao sam malo po netu. I ova drvena vrata koja mi imamo bi mogla da se koriste samo treba dodati onu bravu na njih :)
Mislim cela poenta interfona i RFID citaca ne bi bila da se zgrada obezbedi od provalnika(odlucnih) vec od onih koji samo udju u zgradu da provere da li su neka vrata otkljucana ili od tih beskucnika koji se kriju po podrumu...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389838#p389838:paq8xyra je napisao(la):
direktor » 04.Jun.2016/2:21 pm[/url]":paq8xyra]Rfid na 24 stana u komsiluku 1200e na vec postojeci interfon a novi interfon je oko 1500 e ako nema monitora na slusalici to je jeftinija varijanta

Nesto sam malo gledao po netu i nasao gotova RFID resenja koja kao izlaz imaju samo +- koji se kaci na elektromagnetnu bravu koja vec postoji na vratima tj. sklop je interfona i kosta oko 50$ sto uopste nije lose..
Mada je kinez u pitanju i ceo sklop se sastoji od 1 uredjaja koji bi trebao da bude napolju sto znaci da bi se lako mogao samo prespojiti +- i otkljucati brava..

Takodje jos jeftinije resenj koje sam smislio (cisto prototype fore) mikrokontroler + RFID citac ~ 5$ + Napajanje i relej oko ~10$ + RFID kartice oko 10$..
Sistem bi se sastojao od dva dela. Mikro kontroler unutar zgrade, a citac spolja. Ovakav sistem bi sprecio metod prespajanje zica..itd..
Jos bi ceo sistem bio "Onlajn"..Tj. bilo bi moguce otkljucavati vrata preko PC-a, Mobilnog, Obavestenje kada su vrata otvorena bez RFID taga(Ako bi se to uvelo kao obaveza svih stanara), Obavestenje ako su vrata otvorena duze od XX minuta ..etc...
Ahhh.. Kako se ne uhvatim neceg korisnog da radim nego smisljam gluposti :mrgreen: :mrgreen:
 
Да ли је реч о зградама у Улици Пере Сегединца? xD
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389875#p389875:1e0mpdue je napisao(la):
Giorano Angelo » 04.Jun.2016/5:11 pm[/url]":1e0mpdue]Да ли је реч о зградама у Улици Пере Сегединца? xD

Jeste jeste :)
 
Oнда ми је јасан настанак стана у подруму (иако је нехумано), али и истицања различитих фасадних површина појединих станова у односу на саму фасаду и томе слично. :)
Међутим, чини ми се да неке од тих жутих и зеленкастих зграда ипак имају интерфоне. Можда би требало ступити у контакт са кућним саветима из тих других зграда.
 
@bl3y4
Vaše naselje je prvo izgrađeno i baš je klasičan primer neposredno posle ratovskog perioda. Mogli bi da namamite nekog investitora da tu umsto vaših napravi nekoliko velikih zgrada, a vama za uzvrat da po jedan stan iste veličine u kome ste sada. Celo to naselje je baš staro da bi se moglo adaptirati. Mislim, ovo je moja mašta.
Samo taj soliter može da se adaptira u današnje standarde.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389882#p389882:34lvasq9 je napisao(la):
Mair » 04.Jun.2016/5:30 pm[/url]":34lvasq9]Vaše naselje je prvo izgrađeno i baš je klasičan primer neposredno posle ratovskog perioda. Mogli bi da namamite nekog investitora da tu umsto vaših napravi nekoliko velikih zgrada, a vama za uzvrat da po jedan stan iste veličine u kome ste sada. Celo to naselje je baš staro da bi se moglo adaptirati. Samo taj soliter može da se adaptira u današnje standarde.

Zgrade su u relativno "losem" stanju..
Znam da mi je deda(koji je dobio stan tu cim su izgradjene) pricao da je to bila neka test gradnja sa rokom od 50g i da je posle 50g trebalo da su rese ili tako neka fora..Mislim da sada imaju vec 60 i nesto godina btw..

To bi bilo idealno ali ne vidim kako bi im se to isplatilo :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389884#p389884:3k9dd5n1 je napisao(la):
bl3y4 » 04 Jun 2016 03:34 pm[/url]":3k9dd5n1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389882#p389882:3k9dd5n1 je napisao(la):
Mair » 04.Jun.2016/5:30 pm[/url]":3k9dd5n1]Vaše naselje je prvo izgrađeno i baš je klasičan primer neposredno posle ratovskog perioda. Mogli bi da namamite nekog investitora da tu umsto vaših napravi nekoliko velikih zgrada, a vama za uzvrat da po jedan stan iste veličine u kome ste sada. Celo to naselje je baš staro da bi se moglo adaptirati. Samo taj soliter može da se adaptira u današnje standarde.

Zgrade su u relativno "losem" stanju..
Znam da mi je deda(koji je dobio stan tu cim su izgradjene) pricao da je to bila neka test gradnja sa rokom od 50g i da je posle 50g trebalo da su rese ili tako neka fora..Mislim da sada imaju vec 60 i nesto godina btw..

To bi bilo idealno ali ne vidim kako bi im se to isplatilo :mrgreen:

Јесте, експерименталног су типа. Арх. Михаило Чанак, један од аутора новеобеоградских Блокова 21 и 29, је имао прву праксу на градилишту тих објеката почетком педесетих година.
С друге стране, нисам мишљења да зграде треба срушити. Могу се адаптирати и модернизовати.
 
Isplatilo bi im se ako bi napravili zgrade sa po 16 spratova naravno drugog rasporeda, oblika i svega drugog u naselju i ako bi bilo najmanje četiri puta više stambene površine nego što je sada u naselju. Na taj način 1/4 površine plate vama postojećim stanarima, 1/4 troškovi gradnje, dok poslednja 2/4 čist profit za investitora i svi srećni veseli i zadovoljni u novim stanovima i investitor u novoj finansijskoj dobiti.
Može čak i pet puta više ukupne stambene površine nego što je sada u naselju, to se radi u ovom gradu Beogradu već preko 10 godina na lokacijama starog jezgra Voždovac, Zvezdara, Vračar.
 
Vrh