Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

ZaŠto ova tema stoji u "Gradski život i vesti" i time je dvostruko skrajnuta?

Novi Beograd još nije završen i još uvek se gradi, a pri tome imamo razne teme u "Opšte diskusije o projektima" gde ova tema može samo da pomogne da se smanje tolike off topic rasprave u drugim temam iz dela "Opšte diskusije o projektima" i "Projekti u izgradnji" jer se na svake tri, četiri nedelje u tim temama i delovim foruma pojavaljuju off topic rasparave o urbanizumu Novog Beograda.
Tako da mislim da bi ova tema mogla da bude u "Opšte diskusije o projektima" i time raspravu učini konstruktivnom, a ujedno i razreši razne nametnute predrasude o Novom Beogradu. Kao na primer da je Novi Beograd tvorevina Komunizma ili Socijalizma, da je spavaona, da je "Titov grad", da tu žive samo neki "navijači" u blokovima 61-64 da su oni socijala, da je građen po Atinskoj povelji koja "nevalja" itd.

Sama činjenica da se još uvek gradi Novi Beograd i da nije završen ga automatski kandiduje za "Opšte diskusije o projektima".
 
Premestena tema ;)
Hvala na sugestiji
 
20160324_001904.jpg
 
Пролаз код Ушћа, раскрсница Михаила Пупина и Милентија Поповића.
 
Да. Надстрешница је подигнута негде пре више од једне деценије. Раније је степениште било потпуно отворено са зидом висине око један метар.
 
To je zato što je bio jedan od prvih, pa nisu razmišljali kada pada sneg ili su suviše mediteranski razmišljali. Danas je mnogo bolje sa nadstrešnicom, jer sprečava da se stepenice zaveju snegom.

Svi prolazi na Terazijama su odmah prilikom izgradnje dobili nadstrešnice, ali oni su izgrađeni '70-tih, posle ovog koliko ja shvatam.
 
Nemaju azbesta, useljene su s početka '80-tih godina.
Stanovi su većinom dvosobni i trosobni. Dvosobni je 66 metarakvadratnih sa terasom.


Pogledajte prilog 1



Ovo je primer dnevne sobe jednog stana na potkrovlju. Kada biraš stan nemaju svi dobru lokaciju i obavzeno biraj na sredini spratnosti ove zgrade ili dva sprata od krova, da bi imao što više prirodnog svetla sa obe strane stana. Ako uzmeš niže spratove imaš manje prirodnog svetla u trpezariji i kuhinji, ali su stanovi isto solidno dobri.
 
Super, hvala.

Snimio sam neku strukturu od 71 kvm, izvorno dvoiposoban. Jedino mi je glupo sto je predsoblje prakticno spojeno sa trpezarijom. Mozda moze da se napravi neki zidic izmedju, ali onda nemas hodnik. Ostalo mi se dopada :)
 
ajde onda off-ovacu malo i ja, Mair da li znaš imaju li četvorosobne stanove (tri spavaće) u ovom bloku ili mogućnost da se isti bar pregradi? Trosobni mi deluje lepo, tri velike sobe, ali rekao bih da obzirom na orjentaciju na jednu stranu to je to,mora izvorni oblik.

I terase su mi fenomenalne, ne znam gde još ima tako lepih i upotrebljivih terasa, osim u tipskim radovim zgradama građenim u 60-im i 44 bloku.
 
Аутор је архитекта Благоје Анђелковић, а стамбени блокови у Блоку 70а су пројектовани око 1979. године. Сад сам погледао у фототеци станова, чини ми се да су највећи троипособни станови. Иначе су јако добра решења која пружају широке могућности адаптабилности различитим потребама корисника.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389023#p389023:23bvvhad je napisao(la):
mekbejn » 31 May 2016 02:17 pm[/url]":23bvvhad] Jedino mi je glupo sto je predsoblje prakticno spojeno sa trpezarijom.

Позиција улазног предсобља, трпезарије и кухиње са оријентацијом према унутрашњем дворишту је уобичајена схема организације стамбеног простора код типолошког облика двотракта (присутно је такође у Блоку 29), а са историјске тачке гледишта може се повући у одређеној мери паралела са предратним Београдским салонским станом у потпуно другачијој интерпретацији и стварању у суштини проширене комуникације, чак се може рећи и стамбеног хола, у новим околностоима након Другог светског рата.
 
@mekbejn
Ti si verovatno ušao u stan koji nije u izvornom stanju jer svi stanovi pri ulazu sa vrata imaju mali hodnik u kome obično drže čiviluk na zidu za jakne, a na podu obuću ili u cipelarniku. Jeste da je taj hodnik 1,5m otprilike, ali je ipak odvojeno time od trpezarije u izvornom obliku stana. Posle prepravljanja stana razne "kreativnosti" možeš da nađeš.

@DusanBG
Evo pojasnio je @Giorano Angelo da ima troiposobnih stanova, inače svi stanovi u bloku 70a su dvostrano orjentisani.
 
Нема на чему, Мекбејн! :)

Слажем се Mair-ом. Већина корисника, односно станара спаја простор трпезарије и улазног предсобља у стварности, формирајући тако стамбени хол. Недавно сам, у оквиру Београдске интернационалне недеље архитектуре, водио обилазак зграде за сликаре у Париској улици 14 и улазили смо у један стан за сликарским атељеом који је имао управо идентичан случај спајања комуникацијских простора у један већи стамбени хол у коме се обедује и који у неку руку постаје место примања гостију. То у ствари и није необично ако се има у виду да смо средина у којој је важан обичај крсне славе и окупљања породице око заједничког стола.
 
Hvala obojici.

Mair, jeste dvostrani su, ja sam se prebacio, mislio sam sve sobe gledaju na jednu stranu. Ja sam bio u dva dvosobna i ustvari kuhinja, trpezarija gledaju na svetlarnik. Čini mi se da se isto ponavlja i u većim stanovima odnosno da su sve sobe orjentisane na istu stranu, jel' to slučaju sa ovim troiposobnim?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389164#p389164:27gubskj je napisao(la):
DusanBG » 01 Jun 2016 12:45 pm[/url]":27gubskj]Hvala obojici.

Mair, jeste dvostrani su, ja sam se prebacio, mislio sam sve sobe gledaju na jednu stranu. Ja sam bio u dva dvosobna i ustvari kuhinja, trpezarija gledaju na svetlarnik. Čini mi se da se isto ponavlja i u većim stanovima odnosno da su sve sobe orjentisane na istu stranu, jel' to slučaju sa ovim troiposobnim?

То је због примене типолошког облика двотракта, пре свега у циљу обезбеђивања природног проветравања и осветљавања већине просторија. Двострана оријентација је најчешћа, мада је најквалитетнија организација троипособних стамбених јединица на крајевима ламела са постигнутом тространом оријентацијом и природним проветравањем и осветљавањем свих просторија, укључујући просторе хигијенско-санитарног блока (купатило, тоалет).
Шаљем слику основе из каталога станова, па се можете уверити и сами. :)
 
Vrh