Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678830#p678830:j32dybr8 je napisao(la):
astrodule » 10 Nov 2019 01:14 pm[/url]":j32dybr8]Koliko ova zgrada štrči i ne uklapa se u Blok 45 :bash: :bash: :bash:

Da li postoji neki način da onaj ko je ovo dozvolio bude nekako kažnjen? (Da, da, zatvori bi bili puni kada bi postojao način da se kazne svi koji ovako nešto dozvoljavaju)

Pogledajte prilog 1Pogledajte prilog 2
file.php

file.php

file.php

Ovo je ono sto sam najavio već odavno a to zamena starog urbanizma otvorenih blokova na Novom Beogradu sa zgradama koje imaju kalkane i koje će formirati ulične frontove i tako će ih zameniti zatvoreni ili polu zatvoreni blokovi.
 
То ће свакако бити само где буде места.
 
Na početku će biti tako tačno, i onda će jednog (dalekog) dana da krene jedna mnogo drastičnija promena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679041#p679041:oy0s3fy9 je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 11, 2019 1:54 pm[/url]":oy0s3fy9]Može ulični front, ali do 8 spratova i da postoji neka vizija, a ne da svako ko hoće sagradi po jednu zgradu visine i spratnosti koje on hoće (pa onda doda još par spratova).

Ali i da naprave novi ulični front i time povećaju broj stanovnika blokova za 10-ak posto (plus IMT), plus novogenerisani saobraćaj ka auto-putu Miloša Velikog, kako će sva ta kola da prođu kroz Jurija Gagarina. OK, neki će se preorjentisati na Vojvođansku, ali još veći saobraćajni kolaps sledi.

Nepopularno zvuči, ali postaće neophodno da se doda još po jedna traka u Jurija Gagarina
A kako da se uglave još dve trake kada prostor budu zauzele zgrade zbog kojih to bude neophodno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679902#p679902:20m6fllu je napisao(la):
spatiotecte » Сре Нов 13, 2019 11:14 pm[/url]":20m6fllu]Na početku će biti tako tačno, i onda će jednog (dalekog) dana da krene jedna mnogo drastičnija promena.

То ће баш дуго трајати. Само док изграде блок 18 и цело приобаље око електрана и бродоградилишта ту ће бити најмање 50000 станова. А да не причам о ИМТу, пар празних блокова , а тек о изградњи по остатку града (дуж целе Дунавске обале и по Вилиним водамам, Ади Хуји, луци, па још и Макиш).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679904#p679904:2tkwe7me je napisao(la):
astrodule » 13 Nov 2019 11:24 pm[/url]":2tkwe7me]Ima mesta koliko hoćeš. Bolje da se gradi neki Treći Beograd, a ne da se nabija na NBG

To je teorija, tržište i vrednost lokacije odredjuju tamo gde se gradi.
Ako za taj treći Beograd vlada slabo interesovanje, tamo će se i slabo graditi. Ako za NBG vlada veliko interesovanje, tamo će se popunjavati rupe dok bude imalo mesta.
Blok 65 je pravi primer te potražnje i željene lokacije za kupce, bukvalno je eksplodirao.
 
Zar ne mislite da bi N. Beograd trebao postati malo "zbijeniji" u urbanom smislu tamo gde je to moguce?
 
Ako uzmemo u obzir da ce priobalje uz blok 18 da bude zbijeni deo novog beograda, onda osim pojedinacnih delova ne, ne treba da bude zbijeniji.
 
Evo bas na ovom primeru iz ul. J. Gagarina koje je postao astrodule. Da se tu izgradi citav niz zgrada u linije ove jedne koja "strci", pa da ulica postane "prava" gradska ulica. Ako razumes na sta mislim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679924#p679924:398jqmql je napisao(la):
spatiotecte » Today, 01:39[/url]":398jqmql]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679904#p679904:398jqmql je napisao(la):
astrodule » 13 Nov 2019 11:24 pm[/url]":398jqmql]Ima mesta koliko hoćeš. Bolje da se gradi neki Treći Beograd, a ne da se nabija na NBG

To je teorija, tržište i vrednost lokacije odredjuju tamo gde se gradi.
Ako za taj treći Beograd vlada slabo interesovanje, tamo će se i slabo graditi. Ako za NBG vlada veliko interesovanje, tamo će se popunjavati rupe dok bude imalo mesta.
Blok 65 je pravi primer te potražnje i željene lokacije za kupce, bukvalno je eksplodirao.

Tako je i to nije dobro. Urbanistčki je sigurno bolje da se više ništa ne gradi na NBG već da se naprave moderna naselja negde na obodima grada (tu ne mislim na Makiš, već na tangentu posle Pupinovog mosta.
 
Da bi bila gradska mora da bude centar, za periferiju mozda to i nije potrebno, jurija gagarina deluje vise kao autoput nego kao gradska ulica, a bilo bi dobro i da se denivelise pa da stvarno takva i bude. Jedino u zoni oko buvljaka ocekujem da bude gusce od toga. Plasm se da je beograd dovoljno gust da bi bio gust i na periferiji. Da bi ovo bilo ovako:

https://www.google.com/maps/@25.1968226 ... 312!8i6656

mora da se uzme u obzir da bude i toliko kola kao na slici. Kad su kolone kao u j. gagarina onda nije ni pesacima prijatno da tuda setaju posebno ako im treba pola sata da predju ulicu. Bolje bi bilo da se razvijaju centri susedstva unutar blokova, kao sto je i planirano a da uz autoput (jurija gagarina) bude kultivisana parkovska povrsina sa gusto posadjenom sumom. Stambena naselja treba da ostanu stambena jer je to njihova prednost, seljacine guraju centre tamo gde misle da su spavaonice, sto je pogrdan naziv za mirno stanovanje koga centralne funkcije narusavaju a unapredjuju samo prema seljacinama koje bi da uguraju kafice i trzne centre svuda jer to je grad, a zelene povrsine su za cuvanje ovaca.
 
Mislio sam u nekom ultimativnom smislu, nekom je J. Gagarina periferija, nekom centar sveta. Unutara blokova treba da bude zelenilo, parkovi i tisina, posto unutar blokova jace odjekuje zvuk, a do puteva da se razvija, barem je meni tako logicnije.
Mozda bi ova veca gustina naselja promenila soc. modernistcicki koncept blokova, ali na nekom mikro novou stanari ipak zele da postoji neki balans izmedju urbanog i sirokog "praznog" prostora.
 
Neko nek se preseli onda u centar, svako zivi u uslovima koji mu odgovaraju. Mi koji zelimo periferiju ne volimo kad nam takvi narusavaju zivotnu sredinu svojim prohtevima. Imamo paradoks na nivou grada, centri se razvijaju tamo gde ne treba, dok je ono sto treba da se gradi i popunjava u centru prazno. Da se urbana logika pita, trebalo bi da postoji moratorijum na gradnju izvan 3. bulevara, sve dok se ne formira ono sto bi prirodno trebalo da bude centar a to je priobalje i blok 18, 25, 26, pa onda dusanovac, autoput itd. Ima tu dosta materijala i za 1500e po kvadratu pa sve do 5000 bez da se siri na razne vestove i slicno, ali drzavna zemlja jbg moraju da se omaste funkcionercici. Zato ce blokovi tamo da crknu od zagusenja da bi neki tamo u sivi sako i braon cipEle maznuo kajmak sa organsku pijacu.
 
Ne bih da dajem ideje investitorima i korumpiranim gradskim čelnicima, ali postoji toliko mesta za gradnju novih zgrada u najstarijem delu NBG.

Uvek se oduševljavam kada vidim koliko su zgrade udaljene od glavnih ulica i koliko postoji prostora između i upravo zbog toga i dalje u dobrom delu nije haos za parking, a gde jeste se lako mogu napraviti nova parking mesta. To sada može neko da zloupotrebi i da uz malo korupcije promeni planove (GUP ili DUP ili šta god).

Evo nekih lokacija kod mene u blizini gde bez problema mogu da se "uglave" zgrade.



Mislim da bi i ekonomski i urbanistički bilo bolje da su sve sitne novogradnje na NBG sjedinili i izgradili negde na perfireriji. Pa Blokovi su na početku bili vukoje*******ina, pa vidi ih sada, još malo pa na 5 minuta od auto-puta.
 
Pa, to bi bilo divljaštvo, ali, nije valjda da misliš da je bilo kakvim planovima, ikad, bilo predviđeno da oko Ulice Jurija Gagarina budu - prazne poljane?
Uveravam te da nije...
 
Низ зграда - уличног фронта дуж Јурија Гагарина у суштини неће променити оригинално замишљену матрицу НБГ. Да се настави низ од ове нове зграде дуж улице до раскрснице са Ивана Рибара на једној стран и до пумпе на другој страни, опет нема заокруженог затвореног блока као у старој градској матрици. Пре би тај низ дошао нешто попут ламела у блоковима 21, 30, 37, 3, 4, само ближе улици и са потенцијално комерцијалним садржајима у приземљу. Но видећемо да ли ће се инвеститори бахтати са рушењем Енјуба или ће пре да навале на ИМТ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679948#p679948:2nozq57p je napisao(la):
Drakche » 14 Nov 2019 08:16 am[/url]":2nozq57p]Zar ne mislite da bi N. Beograd trebao postati malo "zbijeniji" u urbanom smislu tamo gde je to moguce?

To će se i desiti na kraju. NBG postaje sve gusći i gusći i vremenom ce odredjeni njegovi delovi poprimiti izgled blokova u starom gradu kao sto je to slucaj sa West 65 a i svi novi projekti koji se sada grade ili su u najavi su uglavnom zatvoreni ili poluzatvoreni blokovi tako da ce se ta vrsta urbanizma stopiti sa starim gradom i zemunom i ciniti jednu skladniju celinu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=680034#p680034:1odrcsnf je napisao(la):
astrodule » 14 Nov 2019 12:20 pm[/url]":1odrcsnf]Ne bih da dajem ideje investitorima i korumpiranim gradskim čelnicima, ali postoji toliko mesta za gradnju novih zgrada u najstarijem delu NBG.

Uvek se oduševljavam kada vidim koliko su zgrade udaljene od glavnih ulica i koliko postoji prostora između i upravo zbog toga i dalje u dobrom delu nije haos za parking, a gde jeste se lako mogu napraviti nova parking mesta. To sada može neko da zloupotrebi i da uz malo korupcije promeni planove (GUP ili DUP ili šta god).

Evo nekih lokacija kod mene u blizini gde bez problema mogu da se "uglave" zgrade.



Mislim da bi i ekonomski i urbanistički bilo bolje da su sve sitne novogradnje na NBG sjedinili i izgradili negde na perfireriji. Pa Blokovi su na početku bili vukoje*******ina, pa vidi ih sada, još malo pa na 5 minuta od auto-puta.
file.php

Meni se svidja ovo sto si nacrtao Astrodule i ja sam razmisljao o tako nečemu jer je to.prosto logicno. Na taj nacin bi se dobijali ulicni frontovi i ne bi bilo potrebe da se dira unutrasnjost bloka.

E sad zasto se to ne radi zaista ne znam.
 
Ni meni ne bi (toliko) smetalo da to uzme da pravi jedan investitor po bloku i da to sve bude u nekom skladu.

Ja se plašim da se ne napravi šareniš, pa jedna do druge u narednih 10-ak godina niknu potpuno različite zgrade različtith visina, pa jedna da štrči, druga da bude uvučena...
 
Мислим да је инвеститорима ипак примамљивији ИМТ за сад, а биће и блок 18 кад га почисте.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=680210#p680210:1nduxokq je napisao(la):
astrodule » 14 Nov 2019 07:24 pm[/url]":1nduxokq]Ni meni ne bi (toliko) smetalo da to uzme da pravi jedan investitor po bloku i da to sve bude u nekom skladu.

Ja se plašim da se ne napravi šareniš, pa jedna do druge u narednih 10-ak godina niknu potpuno različite zgrade različtith visina, pa jedna da štrči, druga da bude uvučena...

Naravno, potpuno se slazem, tu treba da se urade kvalitetne zgrade slicne spratnosti sa dobrim materijalima i da imaju lepe fasade i ispalo bi ekstra.
 
Сад имамо и праве улице... У ствари аномалије из прошлости које су у суштини настале у неким срединама из нужде, а не као добро и паметно урбанистичко решење, као што је уосталом и цела наша цивилизација настала на сличан начин.

Неки људи се баве питањима нашег савременог урбанизма, а изгледа не знају да су и тзв. праве улице тј. - канале, као лош производ, нездравог града, наслеђен из прошлости, урбанисти и архитекте настојали да превазиђу стварањем модерног града и сасвим другачијих решења - још пре читавог једног века !

Али каква су нам и колика знања, таква нам је и стварност. Да је јавност мало упућенија, не би виђали све то што имамо на сцени свуда око нас.
На жалост зато ће се претрпавање градског ткива наставити и од града са ретко лепим ширинама, природним пределима и лепим изгледима, добићемо густо умешено тесто у коме се не види даље од најближе фасаде...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=680200#p680200:10ei5cly je napisao(la):
spatiotecte » Čet Nov 14, 2019 7:48 pm[/url]":10ei5cly]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=680034#p680034:10ei5cly je napisao(la):
astrodule » 14 Nov 2019 12:20 pm[/url]":10ei5cly]Ne bih da dajem ideje investitorima i korumpiranim gradskim čelnicima, ali postoji toliko mesta za gradnju novih zgrada u najstarijem delu NBG.

Uvek se oduševljavam kada vidim koliko su zgrade udaljene od glavnih ulica i koliko postoji prostora između i upravo zbog toga i dalje u dobrom delu nije haos za parking, a gde jeste se lako mogu napraviti nova parking mesta. To sada može neko da zloupotrebi i da uz malo korupcije promeni planove (GUP ili DUP ili šta god).

Evo nekih lokacija kod mene u blizini gde bez problema mogu da se "uglave" zgrade.



Mislim da bi i ekonomski i urbanistički bilo bolje da su sve sitne novogradnje na NBG sjedinili i izgradili negde na perfireriji. Pa Blokovi su na početku bili vukoje*******ina, pa vidi ih sada, još malo pa na 5 minuta od auto-puta.
file.php

Meni se svidja ovo sto si nacrtao Astrodule i ja sam razmisljao o tako nečemu jer je to.prosto logicno. Na taj nacin bi se dobijali ulicni frontovi i ne bi bilo potrebe da se dira unutrasnjost bloka.

E sad zasto se to ne radi zaista ne znam.
kod devete gimnazije nema mesta ni za kakvu gradnju-
 
Vrh