Справе у играоницама и даље без контроле
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... le.sr.html
У Србији има око 500 дечјих играоница, од тог броја је половина у Београду, али њихови власници немају сертификат о безбедности справа које користе малишани, нити им инспекцијске службе тај документ траже
Фото Драган Јевремовић
Прошла су два месеца од инцидента на Београдском сајму, када се приликом превртања ваздушног тобогана повредило четворо ученика ОШ „Аца Милосављевић” из Рушња.
Захтеви јавности да се у ову област уведу безбедносни стандарди у међувремену су утихнули, власници играоница настављају по старом и не контролишу реквизите, иако их на то обавезује Закон о општој безбедности производа.
– Дечје играонице се у Агенцији за привредне регистре воде као угоститељски објекти, а инспекцијске службе које их контролишу од власника не траже обавезни сертификат да су им реквизити безбедни. Тај документ би морале да траже и локалне самоуправе, које издају дозволу за отварање – каже Марко Стојчић, чија је фирма акредитована за издавање сертификата о безбедности реквизита.
Према његовим речима, од 2009. када је усвојен Закон о општој безбедности производа, ниједан од власника играоница, а данас их у Србији има око 500 (половина у Београду), није му се обратио ради добијања сертификата. То довољно говори о темељитости рада инспекција које би морале да се старају о примени овог закона.
Што је најгоре, ни велики број родитеља не размишља претерано о овој теми.
– Невладина организација Иницијатива за безбедност деце и младих спровела је анкету на тему да ли родитељи траже доказ од власника играоница да су реквизити безбедни. Према тој анкети, око 85 одсто родитеља је на питање: „Да ли мислите да је ваше дете безбедно у играоници?” одговорило: „Мислим да јесте” – истиче Стојчић.
Када је реч о играоницама на отвореном, за њих је задужена комунална полиција. Она је овлашћена да од власника тражи сертификат о безбедности реквизита.
Што се тиче јавних дечјих игралишта у надлежности локалних самоуправа, последњих година дошло је до позитивних помака, нарочито у Београду, Новом Саду, Суботици, Нишу, Шапцу, Крагујевцу и Краљеву. Игралишта су усклађена са домаћим стандардима, установљеним по европском моделу.
– Општинске службе утврдиле су где постоје небезбедни реквизити и почели да их уклањају. Међу таквим справама, у Београду су вртешке у облику јајета поред Дома Народне скупштине Србије, као и неколико попуцалих пластичних тобогана чије оштре ивице могу да озледе децу. На неким игралиштима поломљени су носећи елементи реквизита, штрче ексери, дрвене греде – набраја Стојчић, који је конструисао око 250 игралишта широм Србије.
Александар Гаврић, председник Спортске организације „Авантура парк”, истиче да већ годинама апелује на градске власти да се и у области забавних паркова и радова на висини (уз помоћ ужета) обезбеди доследна примена закона.
Како истиче, у Србији не постоји инстанца која би заинтересованом за отварање авантура парка могла да изда инструкције по којим безбедносним стандардима треба да га изгради и одржава јер – наша земља нема стручњака у тој области. Гаврић каже да се за рад у свом авантура парку на Ади Циганлији годинама обучавао у Француској.
– Држава треба да окупи људе које имају искуство у раду паркова за забаву, како би предложили шта све треба уредити, а затим да оформи комисију која ће то преточити у прописе. Управо такву иницијативу пре два месеца сам упутио Синиши Малом, још чекам позив из Скупштине града – закључује Александар Гаврић.
Градски прописи регулишу комунални ред, а не безбедност справа
После инцидента на Београдском сајму, Секретаријат за инспекцијске послове је, уз сагласност привременог већа, прошлог месеца поднео иницијативе Министарству трговине и Министарству привреде, надлежним за послове стандардизације, за доношење прописа који би уредили безбедност на дечјим игралиштима, у играоницама, авантура парковима...
Ти акти требало би да прецизирају безбедносне захтеве који ће важити за опрему за игру и рекреацију на отвореном, начин на који ће се проверавати испуњеност тих захтева, као и ко је надлежан за инспекцијски надзор над применом ових прописа.
У секретаријату појашњавају да је градским одлукама, у складу са Законом о планирању и изградњи, Скупштина града прописала услове и начин постављања опреме за игру и рекреацију у забавним парковима, циркусима, спортским и монтажним објектима за рекреацију и забаву деце, али да они регулишу само комунални ред, а „не и питање безбедности наведених уређаја и опреме”.
Б. Васиљевић, Д. Јокић-Стаменковић
објављено: 23/03/2014