Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Mene je danas jako obradovao ugrijao frikomov sladole VRTILI su STOPIJA konacno neka stara dobra vremena
dsc07121.jpg
 
Beograd dobija novo javno preduzeće
N. Vukić | 21. mart 2014. 22:04 | Komentara: 2
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -preduzece

Privremeni organ Beograda oformio radnu grupu za formiranje JKP "Direkcija za javni prevoz"

SISTEM javnog prevoza u Beogradu jedna je od najznačajnijih komunalnih funkcija grada i od posebnog je značaja za građane, zato će osim Sekretarijata za saobraćaj, Direkcije za javni prevoz i GSP "Beograd", brigu o njemu voditi i novo javno-komunalno preduzeće! Cilj formiranja još jedne firme koje će se finansirati iz budžeta je efikasnija naplata, kontrola i upravljanje saobraćajem.

Privremeni organ grada doneo je rešenje kojim se obrazuje radna grupa na čelu sa Uglješom Mitrovićem, direktorom Direkcije za javni prevoz, koja je zadužena za formiranje JKP "Direkcija za javni prevoz". Njen zadatak je da u roku od 90 dana pripremi sve pravne i ekonomske akte koji su potrebni za osnivanje novog javnog preduzeća.

Privremena gradska uprava vođena dosadašnjim iskustvom utvrdila je da je neophodno da se operativni poslovi koje je postojeća Direkcija za javni prevoz obavljala, odvoje od upravnih poslova. Novo preduzeće bi trebalo da preuzme upravljanje saobraćajem, naplatu prevoza, kontrolu putnika...
 
Vozilo američke ambasade udarilo u tramvaj u centru Beograda, dvoje povređeno
M. M. | 22. 03. 2014. - 13:16h | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/451724 ... povredjeno

Muškarac (40) i žena (36) lakše su povrećeni u sudaru vozila američke ambasade i tramvaja na liniji 9, koji se dogodio danas oko 10 sati na uglu Nemanjine i Sarajevske ulice.

- Muškarac i žena koji su bili u automobilu ugruvani su prilikom sudara i prevezeni su u Urgentni centar. Dakle, reč je o lakšim telesnim povredama - kaže dr Nada Macura, portparol Hitne pomoći.

Sudar je nastao kada je, kako kažu iz GSP, vozač službenog vozila američke ambasade udario u tramvaj na liniji 9 pri skretanju na uglu Nemanjine i Sarajevske ulice. Dodaju da povređenih u tramvaju nije bilo i da nije napravljena značajna materijalna šteta.
 
Izmenjena Odluka o radnom vremenu ugostiteljskih objekata
Tanjug | 22. mart 2014. 13:20 | Komentara: 0

Prema toj odluci, radno vreme za pružanje usluga pripremanja i služenja hrane i pića van ugostiteljskog objekta (izložbe, manifestacije), kao i u pokretnom objektu određuje se aktom nadležne organizacione jedinice uprave gradske opštine odnosno Gradske uprave grada Beograda
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... h-objekata (ceo tekst)
 
Crni dani Belog dvora
Marko Lopušina | 22. mart 2014. 23:29 | Komentara: 7
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... elog-dvora

U kakvom je stanju zdanje koje je kralj Aleksandar podario svojim sinovima: Zgrada tone i krivi se. U Malom salonu vlaga zahvatila zidove i nameštaj, u biblioteci otpada malter sa zidova

belidvor620x0.jpg

Beli dvor


Kraljevski dvor će ovih dana da otvori svoj kompleks na Dedinju za domaće i strane turiste. Posetioci će moći da vide Stari kraljevski dvor, u kome žive prestolonaslednik Aleksandar i princeza Katarina Karađorđević, i Beli dvor, koji je već pola godine zaključan da bi se spasao od propasti.

- Beli dvor je zatvoren mesecima zbog opasnosti da će vlaga i hladnoća da nanesu neprocenjivu štetu umetničkim delima koja se u njemu nalaze. Dobar deo umetnički vrednih slika i retkih knjiga iz Kraljevske biblioteke prebačen je u depo, da ih vlaga i trulež ne bi uništili - otkrio nam je arhitekta Dragomir Acović, član Krunskog saveta, koji nas je poveo u obilazak ovog zdanja.

Beli dvor je privatnim sredstvima gradio od 1934. godine kralj Aleksandar sa željom da sinovima, kraljevićima Petru Drugom, Tomislavu i Andreji pokloni rezidenciju. Kralj nije doživeo završetak radova, pa je dvor 1936. dovršio knez Pavle.

U međuvremenu, dvor je postao muzej sa kolekcijom vrednih umetničkih slika i bibliotekom od 10.000 knjiga. Trpezarija je opremljena nameštajem u stilu čipendejla u kojoj dominira impozantna vitrina sa porcelanom iz Sevra, a Veliki i Mali salon namešteni su u stilu Luja Petnaestog.

Danas, osam decenija od gradnje, Beli dvor i njegova kraljevska i muzejska zbirka, nalaze se pred uništenjem. To je prvi utisak koji smo stekli kada smo posetili Beli dvor.

- Krov prokišnjava, tako da kišnica ulazi u dvor. U podrumu je vlaga pojela tavanicu, iz koje vire daske, i zidove, koji se krune. Parni kotao za grejanje je zarđao, a njegove cevi su pred pucanjem. U prizemlju, u Zlatnom salonu, glavni stubovi su popucali. U Malom salonu vlaga je zahvatila zidove i nameštaj. U biblioteci i kraljevskim apartmanima malter sa zidova otpada. Na ulazu su popucali stubovi, deo krova se urušio, jer zgrada tone i krivi se - pokazuje nam Acović.

Vlaga i trulež su nagrizli prozore i vrata koja vode na terasu. Svetlarnik je siv i prljav od truleži koja je zahvatila zidove i od rđe na krovu. Na mansardi zidovi i cevi od grejanja su istrulili.

Dvor je zaštićeni spomenik kulture i u državnom je vlasništvu. Poslednji put je renoviran dok je u njemu stanar bio Josip Broz Tito, pre pet decenija.

- Do 2001. godine Dvorski kompleks na Dedinju bio je „zabranjeni grad“. Od 2001. godine u razgovorima na svim nivoima države i ministarstava pokazana je volje da se dvorovi renoviraju, ali nikada nije utvrđeno ko je konkretno za to odgovoran - objašanja Acović.

Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević kao korisnik dvora ne može ništa da popravlja i renovira bez odobrenja državnih institucija. Teško podnosi ovakvo stanje u Belom dvoru:

- Tužan sam kada gledam kako naša kuća propada. Pitam se koliko će koštati dvorski kompleks kada totalno propadne i kada se dvorska zgrada sruši?

Zasada u državi dobre političke volje ima, jer su prestolonasledniku Aleksandru svi političari kojima se obraćao za pomoć obećali da će spasti Beli dvor. Međutim, nestašica para da se finansira kompletan projekat renoviranja i komplikovana procedura za realizaciju parcijalnih projekata dali su polovične rezultate u spasavanju Belog dvora.

- Zbog birokratije proces realizacije svakog posebnog projekta traje oko tri godine. Renoviranje Vodenog ogledala sa bazenom je zbog inflacije i nestašice para urađeno samo delimično. Takvu sudbinu doživela je i popravka kasarne Vojne garde ispred Belog dvora, koju su Karađorevići hteli da pretvore u Muzej kraljevske porodice, čiji projekat rekonstrukcije nije ni započet s obzirom na to da je sredstva pojela inflacija.

Zato i danas ta kasarna liči na kuću strave i užasa - kaže Dragomir Acović, i poziva Zavod za zaštitu spomenika kulture da preduzme hitne mere na spasavanju Belog dvora.

I pored ovakvog stanja, Beli dvor će ovih dana biti otvoren za turiste, makar i kao muzej pun nedostataka, gorko se šale stanari Kraljevskog kompleksa na Dedinju, zadovoljni što je za 12 godina, od kako su dvorovi otvoreni za javnost, njih posetilo preko 100.000 gostiju.

NOVAC I VLASNIŠTVO

Kraljevski dvorski kompleks na Dedinju, koji su izgradili Karađorđevići, danas koristi prestolonaslednik Aleksandar sa porodicom kao stanar, jer su Beli i Stari kraljevski dvor od kraja Drugog svetskog rata vlasništvo Republike Srbije.

- Neka država vrati dvorove porodici Karađorđević od koje su oteti, plati naknadu za njihovo korišćenje ovih 60 godina i biće para za izbavljenje Belog dvora od propadanja - kategoričan je Dragomir Acović.
beli-dvor-ostecenja-23.jpg

beli-dvor-ostecenja-43.jpg

beli-dvor-ostecenja-7.jpg

beli-dvor-ostecenja-9.jpg

beli-dvor-ostecenja-13.jpg

beli-dvor-ostecenja-28.jpg

beli-dvor-ostecenja-49.jpg
 
OVAKO SE ZEMUNAC SVETI: Raspalio rok muziku da rastera ulične prodavce! (VIDEO)
Zemunac je na svojoj terasi koja se nalazi tik uz buvljak "raspalio" po električnoj gitari kako bi se osvetio uličnim prodavcima zbog kojih noćima ne može da spava. Prašenje je bilo tako žestoko da ih je doveo do ludila!
tERASA-830x553.jpg

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/99 ... avce-video
 
Paprene kazne za buku iz kafića
24sata.rs | 24. 03. 2014. - 08:05h | Komentara: 0

Privremeni organ grada novom odlukom izmenio je postojeću Odluku o radnom vremenu ugostiteljskih objekata. Odlukom je predviđeno i kažnjavanje ugostitelja koji svojim delatnostima ometaju druge ljude i emituju preveliku buku. Kazna je čak do 750.000 dinara.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/452057 ... -iz-kafica (ceo tekst)
 
Izgradnja bolnice "Dedinje 2" počinje na leto - U projektovanju beogradske klinike učestvovale i arhitekte iz Sjedinjenih Država
Ponedeljak, 24. 03. 2014.|09:32 | Izvor: Blic

Najkasnije u julu trebalo bi da počne izgradnja Klinike za kardiovaskularne bolesti "Dedinje 2" u Beogradu. Taj projekat drastično bi smanjio liste čekanja za najsloženije operacije na srcu, saznaje "Blic".

http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... r%C5%BEava (ceo tekst)
 
Oprez: Bandera sa ogoljenim žicama u parku na Autokomandi FOTO
M.T. | 23. 03. 2014. - 14:43h | Komentara: 9
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/451923 ... utokomandi

Roditelji male dece već nekoliko dana strahuju od toga što je u parku između Ulica Jove Ilića i Bulevara oslobođenja na Autokomandi ostavljena bandera sa ogoljenim žicama, upozorava naš čitalac. U Elektrodistribuciji “Beograd” ističu da će, koliko već sutra, postaviti poklopac na banderi.

- U tom parku deca se stalno šetaju i igraju, a na samo par koraka odatle stoji bandera bez poklopca iz koje vire žice. Zbog takvih stvari zažalim što nismo u srednjem veku pa da odgovorni javno, pred svetom, dobiju kaznu - ogorčen je jedan od stanara.

U EDB-u kažu da su poklopac na banderi verovatno skinuli kradljivci bakra koji kradu po gradu na tone bakra i struje.

- U petak nismo imali nikakvu prijavu za nestanak poklopca na banderi inače bismo odmah reagovali. Daćemo sutra nalog našoj ekipi da sanira štetu i postavi poklopac - naglašavaju u EDB-u.
449081struja1-foto-milan.jpg

449082struja3-foto-milan.jpg
 
Справе у играоницама и даље без контроле
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... le.sr.html

У Србији има око 500 дечјих играоница, од тог броја је половина у Београду, али њихови власници немају сертификат о безбедности справа које користе малишани, нити им инспекцијске службе тај документ траже

parkic-2.jpg

Фото Драган Јевремовић
Прошла су два месеца од инцидента на Београдском сајму, када се приликом превртања ваздушног тобогана повредило четворо ученика ОШ „Аца Милосављевић” из Рушња.

Захтеви јавности да се у ову област уведу безбедносни стандарди у међувремену су утихнули, власници играоница настављају по старом и не контролишу реквизите, иако их на то обавезује Закон о општој безбедности производа.

– Дечје играонице се у Агенцији за привредне регистре воде као угоститељски објекти, а инспекцијске службе које их контролишу од власника не траже обавезни сертификат да су им реквизити безбедни. Тај документ би морале да траже и локалне самоуправе, које издају дозволу за отварање – каже Марко Стојчић, чија је фирма акредитована за издавање сертификата о безбедности реквизита.

Према његовим речима, од 2009. када је усвојен Закон о општој безбедности производа, ниједан од власника играоница, а данас их у Србији има око 500 (половина у Београду), није му се обратио ради добијања сертификата. То довољно говори о темељитости рада инспекција које би морале да се старају о примени овог закона.

Што је најгоре, ни велики број родитеља не размишља претерано о овој теми.

– Невладина организација Иницијатива за безбедност деце и младих спровела је анкету на тему да ли родитељи траже доказ од власника играоница да су реквизити безбедни. Према тој анкети, око 85 одсто родитеља је на питање: „Да ли мислите да је ваше дете безбедно у играоници?” одговорило: „Мислим да јесте” – истиче Стојчић.

Када је реч о играоницама на отвореном, за њих је задужена комунална полиција. Она је овлашћена да од власника тражи сертификат о безбедности реквизита.

Што се тиче јавних дечјих игралишта у надлежности локалних самоуправа, последњих година дошло је до позитивних помака, нарочито у Београду, Новом Саду, Суботици, Нишу, Шапцу, Крагујевцу и Краљеву. Игралишта су усклађена са домаћим стандардима, установљеним по европском моделу.

– Општинске службе утврдиле су где постоје небезбедни реквизити и почели да их уклањају. Међу таквим справама, у Београду су вртешке у облику јајета поред Дома Народне скупштине Србије, као и неколико попуцалих пластичних тобогана чије оштре ивице могу да озледе децу. На неким игралиштима поломљени су носећи елементи реквизита, штрче ексери, дрвене греде – набраја Стојчић, који је конструисао око 250 игралишта широм Србије.

Александар Гаврић, председник Спортске организације „Авантура парк”, истиче да већ годинама апелује на градске власти да се и у области забавних паркова и радова на висини (уз помоћ ужета) обезбеди доследна примена закона.

Како истиче, у Србији не постоји инстанца која би заинтересованом за отварање авантура парка могла да изда инструкције по којим безбедносним стандардима треба да га изгради и одржава јер – наша земља нема стручњака у тој области. Гаврић каже да се за рад у свом авантура парку на Ади Циганлији годинама обучавао у Француској.

– Држава треба да окупи људе које имају искуство у раду паркова за забаву, како би предложили шта све треба уредити, а затим да оформи комисију која ће то преточити у прописе. Управо такву иницијативу пре два месеца сам упутио Синиши Малом, још чекам позив из Скупштине града – закључује Александар Гаврић.

Градски прописи регулишу комунални ред, а не безбедност справа

После инцидента на Београдском сајму, Секретаријат за инспекцијске послове је, уз сагласност привременог већа, прошлог месеца поднео иницијативе Министарству трговине и Министарству привреде, надлежним за послове стандардизације, за доношење прописа који би уредили безбедност на дечјим игралиштима, у играоницама, авантура парковима...

Ти акти требало би да прецизирају безбедносне захтеве који ће важити за опрему за игру и рекреацију на отвореном, начин на који ће се проверавати испуњеност тих захтева, као и ко је надлежан за инспекцијски надзор над применом ових прописа.

У секретаријату појашњавају да је градским одлукама, у складу са Законом о планирању и изградњи, Скупштина града прописала услове и начин постављања опреме за игру и рекреацију у забавним парковима, циркусима, спортским и монтажним објектима за рекреацију и забаву деце, али да они регулишу само комунални ред, а „не и питање безбедности наведених уређаја и опреме”.

Б. Васиљевић, Д. Јокић-Стаменковић
објављено: 23/03/2014
 
"Partizan" i "Zvezda" dobijaju halu - Doneta odluka o izgradnji košarkaške dvorane u Beogradu
Utorak, 25. 03. 2014.|11:08 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... u-Beogradu

Privremeni organ grada Beograda usvojio je odluku kojom je omogućeno je da Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije započne proces izgradnje sportske dvorane za KK "Partizan" i KK "Crvena zvezda", a saglasnost je odmah upućena Vladi Republike Srbije, prenosi sajt grada Beograda.

Posle višemesečnih dogovora pronađeno je rešenje na osnovu koga je moguće da Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije odmah, po odluci Vlade, raspiše tender za izgradnju trenažne sportske dvorane za košarkaše "Partizana" i "Crvene zvezde". Udeli Republike Srbije i grada Beograda u vlasništvu nad novom halom, koju će košarkaši "Partizana" i "Crvene zvezde" samo koristiti, biće određeni dogovorom do završetka izgradnje objekta.

Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije je u budžetu za 2014. godinu kao i planom za 2015. i 2016. godinu obezbedilo sredstva za izgradnju sportske dvorane. Grad Beograd je obezbedio zemljište, platio naknadu za gradsko građevinsko zemljište, obezbedio infrastrukturno opremanje parcela na kojoj će biti izgrađena sportska dvorana, kao i potrebne dozvole da izgradnja počne.

Posle završenog procesa javne nabavke za izvođača radova koju će sprovesti Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije izgradnja sportske dvorane će moći da otpočne još tokom ove godine.
 
Ko je Zemunac koji se električnom gitarom svetio uličnim prodavcima Video
Marko Tašković | 25. 03. 2014. - 08:25h izmena vesti 10:30h | Foto: A. Stanković/Youtube | Komentara: 135
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/452344 ... prodavcima

Radio sam celu noć, došao umoran u zoru, a od uličnih prodavaca nisam mogao u kuću. Pošto nisu hteli da se sklone ušao sam u raspravu sa jednim od njih da bi onda trojica nasrnula na mene. Udarali su me pesnicama po glavi zbog čega mi je uvo poplavelo. Utrčao sam, u afektu uzeo gitaru i pojačalo i izleteo na terasu, priča Milan Barković (47).

449738milan-barkovicfoto.jpg

Milan Barković

Snimak na kom se vidi kako ovaj muzičar i producent u nedelju ujutru “rok koncertom” protestuje protiv uličnih prodavaca u Geteovoj ulici u Zemunu, koji se može videti i na našem sajtu, a za svega 24 sata videlo je više od 30.000 ljudi.

- Sve je ispalo spontano. U trenutku svirke našao se na ulici komšija koji je odmah shvatio o čemu se radi i napravio snimak. Bio sam umoran, pa nisam baš zadovoljan kako sam svirao. Jedan od uličnih prodavaca je bacio kamen na mene, ali me je srećom promašio. Najsmešniji mi je bio prodavac koji mi je dobacivao “Dobro sviraš, a nemaš kulturu”, a celu noć mi sedi ispred kapije i viče. Na kraju sam 10 minuta držao mikrofoniju na terasi da bi slušali pištanje. Komšinica je pretila da će zbog mene zvati policiju, a ja sam upravo to hteo - kaže popularni Bare.
449516zemunacfoto-print-.jpg

"Koncert" na terasi protiv prodavaca ispred kuće postao je hit na internetu

On ističe da problem sa buvljom pijacom na trotoaru u njegovoj ulici traje već više decenija, ali je u poslednjih godinu dana postalo nepodnošljivo.

Protestujem ovako iz nemoći
- Na stotine ljudi ovde vršlja od subote popodne do nedelje ujutru, kada se pojavi komunalna policija i sve ih, kao, rastera. Niko od njihove galame ne može da spava, a kad odu ostave za sobom svo đubre. I nuždu vrše oko kuća. Uzalud sam se obraćao za pomoć i opštini i policiji, redovnoj i komunalnoj, ali ništa se ne menja. Iz nemoći sam se odlučio na ovaj potez - ističe Milan Barković Bare.

Pošto je njegov “protestni koncert” naišao na odobrovanje komšija, Barković razmišlja o spektakularnom nastavku.

- Stiže mi podrška sa svih strana, a sa drugarima razmišljam da oformim bend na terasi koji će svirati baš u vreme ulične pijace - smeje se Milan.

Ali, buntovni Zemunac ne nada se mnogo da će njegov nastup izazvati reakciju nadležnih.

- Očekivanje je majka razočarenja. Ovaj problem je privremeno rešen pre 10 godina tako što je za ulične prodavce ograđen prostor nedaleko odavde, ali oni su se vremenom toliko raširili da su ponovo došli. Pisali smo peticije, blokirali saobraćaj, ali dugoročnog rešenja nema - napominje Barković.
 
Dva požara od jutros u Beogradu, gorela zgrada na Južnom bulevara i krov na kući u Borči
K.J. | 25. 03. 2014. - 14:08h | Foto: Z. Filipović | Komentara: 0

Požar na Južnom bulevaru 74 se dogodio jutros oko 9.11 sati kada se zapalila soba u stanu u kojem su bili majka i dete, a zapalio se i deo krova na jednoj kući u naselju Borča. Srećom, u obe nesreće niko nije povređen.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/452486 ... ci-u-Borci (ceo tekst)
 
sreda 26.03.2014. |12:23
Ovde će trenirati Partizan i Zvezda
Izvor. B92 | AK
http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti. ... _id=828737

Ministarstvo omladine i sporta na svojoj fejsbuk stranici predstavilo je projekat nove trenažne košarkaške dvorane, čija će izgradnja početi na leto leta.

Dvorana koju će koristiti košarkaši Partizana i Crvene zvezde biće izgrađena na prostoru iza hale Pionir, zahvaljujući naporima Vlade Srbije i Grada Beograda.

Izgradnju finansira Vlada Republike Srbije, odnosno ministarstvo omladine i sporta, a grad Beograd obezbeđuje zemlju i infrastrukturne priključke.

Privremeni organ grada Beograda u utorak je usvojio odluku kojom je data saglasnost na zaključak Vlade Republike Srbije o pribavljanju nepokretnosti – objekta sportske dvorane u javnu svojinu putem zajedničke izgradnje sa gradom Beogradom.

Na ovaj način rešen je spor između grada Beograda i Republike Srbije u vezi sa susvojinom nad novom sportskom dvoranom. Zbog ovog spora izgradnja sportske dvorane, najavljena pre nekoliko godina, još uvek nije ni počela.

MOS u budžetu za 2014. godinu kao i planom za 2015. i 2016. godinu obezbedilo je sredstva za izgradnju sportske dvorane, a grad Beograd je obezbedio zemljište, platio naknadu za gradsko građevinsko zemljište, obezbedio infrastrukturno opremanje parcela na kojoj će biti izgrađena sportska dvorana, kao i potrebne dozvole da izgradnja počne.
7723307595332bb0b7adb452.jpg

12292835385332bb101cde47.jpg
 
sreda 26.03.2014 | 12:00
Znakovi za turiste sa greškama
http://www.b92.net/video/bulevar.php?yy ... _id=828725

U centru Beograda postavljen je putokaz za turiste na engleskom jeziku na kome je Knez Mihailova ulica označena kao "turističko srce grada". Ništa tu ne bi bilo neobično da reč "heart", što znači srce, nije napisana pogrešno. Slovoslagači su progutali jedno slovo pa je ovo postala sasvim druga reč, koja znači - jelen.
 
milos.tro":1jpixfn5 je napisao(la):
sreda 26.03.2014 | 12:00
Znakovi za turiste sa greškama
http://www.b92.net/video/bulevar.php?yy ... _id=828725

U centru Beograda postavljen je putokaz za turiste na engleskom jeziku na kome je Knez Mihailova ulica označena kao "turističko srce grada". Ništa tu ne bi bilo neobično da reč "heart", što znači srce, nije napisana pogrešno. Slovoslagači su progutali jedno slovo pa je ovo postala sasvim druga reč, koja znači - jelen.

На улазу у Ниш пише "the birthplace of the Constantine the Great", што би било прихватљиво само да има више Константина Великих, а да је овај, ета, онај прави. Није ни тако баш правилно, али ето.
 
Tragikomično: Asfaltirali su mu greškom točak!
Mihailo Jovićević | 27. 03. 2014. - 17:20h | Foto: J.Vučetić, Privatna arhiva | Komentara: 50
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/453167 ... skom-tocak

Prvo sam mislio da sam izgubio automobil...a onda sam ga spazio: radnici su ga pomerili par metara dalje, iskidali i savili plastiku oko točka - i bez pardona asfaltirali ulicu oko njega!”, priča šokirano svoju anegdotu Miodrag Todorović, medicinski tehničar iz Novog Beograda.
450800miodrag-todorovic-.jpg

"Još uvek nisu zakrpili rupu koja je ostala od tog asfaltiranja", rekao je Todorović

Todorović objašnjava da je automobil pre kobnog asfaltiranja vozila njegova supruga, koja ga je ostavila na uobičajenom mestu - ispred “Lukoil pumpe” u Ulici Džona Kenedija, nedaleko od njihovog stana. Po automobil je otišao nakon što je pao mrak, i nije ga u prvi mah pronašao: neko ga je premestio nekoliko metara dalje, a i plastika oko točka je bila oštećena.

-Da se razumemo - meni niko nije javio da će ulica biti asfaltirana. Kada sam video šta se desilo, prvo sam pozvao policiju. Međutim, tamo su mi rekli da nisu nadležni za ovaj slučaj, i da zovem “Beogradput”. U tom preduzeću su mi, s druge strane, rekli da “po Beogradu asfaltira ko kako stigne”, i da ne mogu da mi garantuju da su mi njihovi radnici oštetili vozilo. Ipak, ubrzo su me pozvali i potvrdili mi da su oni vozilo pokušali da pomere “ručno”, i da je zato došlo do oštećenja - navodi Miodrag, koji ističe da je njegov automobil bio propisno parkiran.

450801miodrag-todorovic-.jpg

Asfaltiranje oko točka

On se relativno brzo sa “Beogradputom” dogovorio oko iznosa odštete, ali je osiguravajuće društvo ponudilo da mu isplati manje od desetog dela prvobitne procene štete - samo 8.000 dinara.

"Beogradput": Ne znamo da je u toku sudski postupak

U JKP "Beogradput" potvrđuju priču Miodraga Todorovića, ali i objašnjavaju da sa sudskim postupkom - nisu upoznati.

"Stranka je 30.10.2012. godine obaveštena o obračunu naknade od strane osiguravača i potrebi da se dostavi kopija kartice tekućeg računa radi isplate navedenog iznosa, što stranka nije učinila. JKP ”Beograd-put” nema saznanja da je stranka podnela tužbu sudu pa na navode u vezi sa sudskim postupkom ne može da da odgovore. I inače, ne može da komentariše pokretanje i vođenje sudskog postupka", kažu u ovom javnom preduzeću.

Neobičan stil asfaltiranja nisu komentarisali.

- Tada sam bio prinuđen da tužim “Beogradput”. Kada sam im to saopštio oni nisu bili iznenađeni: “Takva je redovna procedura”, rekli su mi ”osiguranje neće da pokrije troškove, pa su ljudi prinuđeni da nas tuže”. Međutim, i osiguravajuće društvo i preduzeće otežu sa procesom. Čak i pre nego što smo počeli sa sporom, predmet je prebačen sa jednog na drugi sud. Prošlo je gotovo dve godine, a još nismo održali ni prvo ročište - zaključuje Miodrag, kojem je čitava situacija odavno prestala da bude smešna.
 
Vrh