Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Sa tim Generalstabom nije islo, niti ce ici lako. Ovo je zaista smesan pokusaj da ga se "resimo" - daj ga "Telekomu", pa ga prodaj kao deo paketa. Mada, nekada se zapitas - ako mi ne znamo sta cemo s njim, mozda ima neko ko zna...

Sto se prohibicije tice, ja ne znam za vas, ali mislim da sam nasao nacin da zaradim - http://www.imdb.com/title/tt0979432/ :vops: (svestan sam da je upotreba ovog smajlija je zabranjena posle 22h)
 













Fotografisao sam mobilnim rano ujutro, pa sve izgleda mnogo lepse nego sto je stvarno.
Katastrofa! Razmisljam o doktoru, njegovoj ideju da potrosi 500k eura za plakat Novaka sa metlom, razmisljam o Djilasu koji spasava goluba gutu od nevolja ovog grada, razmisljam o Tadicu...
Neko od njihovih podredjenih po meni bi trebao da dobije otkaz momentalno, to je minimum.
Ponasaju se kao da zivimo u zemlji sa 9 vremenskih zona, pa niko nije odgovoran nizasta.
Inace iza ove ograde, u prostoru samog VMA nema djubreta.

p.s. greskom sam prvo postavio u pogresnu temu
 
Putin dolazi u martu u Beograd.Ako on ne sredi ovaj kredit za zeleznicu niko nece :kk:
 
Santijago Kalatrava gost Beograda

Jedan od najvećih arhitekata današnjice Santijago Kalatrava od 20. februara boravi u Beogradu kao gost "Fondacije Beogradske filharmonije Zubin Mehta“.

Tokom dvodnevne posete Kalatrava će se sa vodećim ljudima Fondacije upoznati sa njenim projektima.

Očekuje se da će veliki arhitekta, koji učestvuje u rekonstrukciji srušenih "Kula bliznakinja" u Njujorku, sa domaćinima razgovarati o viziji nove zgrade Beogradske filharmonije, čija izgradnja je u planu.

Sa centralnom kancelarijom u Cirihu i ograncima u Njujorku, Parizu i Valensiji, Kalatrava je na tri kontinenta projektovao mostove, muzeje i koncertne dvorane, ocenjene kao najviši domet arhitektonske umetnosti.

Ovaj španski arhitekta, vajar i inženjer višestruko je nagrađivan za svoje radove, dok su njegove građevine postmoderne estetike postale prepoznatljivo obeležje u gradovima širom sveta.

Među njima su Turing Torso u Malmeu, Olimpijski kompleksi u Barseloni i Atini, muzeji umetnosti u Milvokiju i Valensiji, Gradski balet u Njujorku, mostovi u Sevilji i Veneciji i jedna od najlepših koncertnih dvorana na svetu Auditorio de Tenerife, na Kanarskim ostrvima.

Izvor: TANJUG, b92
 
Ово је заиста сјајна вест. После Либерскинда, ту је и Калатрава.
 
Takav su dil imali, da se nista ne objavljuje dok ne dodje u BG. Bice tu dva dana, ali niko nije rekao o cemu ce konkretno razgovarati, osim ovoga sto ste vec procitali u vestima - "izmedju ostalog i o viziji nove zgrade Filharmonije" (za koju nije sigurno da li ce se, kada i gde graditi i kolika bi njegova uloga u tome bila)....

Za sve ovo jednu ogromnu zahvalnost dugujemo Zubinu Mehti koji je kao licni prijatelj Kalatrave inicirao ovu posetu. Nadam se da cemo do kraja Kalatravinog boravka dobiti vise informacija :)
 
Primetio sam pre 3-4 dana ispred ulaza u VMA ljude iz gradske cistoce (rekao bih da su oni) kako ciste djubriste sa parkinga VMA.
Ono sto mi i dalje nije jasno zasto onaj novi parking i dalje nije otvoren, nego zvrji prazan, i ogradjen ? Iako na tabli pise da su radovi
trebali da pocnu 15.03.2010 i traju do 17.05.2010 (samo 2 meseca), 9 meseci kasnije parking je zatvoren i ljudi se parkiraju gde stignu, na zelenim povrsinima, zagradjuju druge automobile, itd.
Projektant i izvodjac je firna Termomont d.o.o. Brace Nedica 1, investotor je Ministarstvo odbrane, vojnogradjevinski centar "Beograd", Balkanska 53.
Ko je odgovoran zasto zavrsetak kasni 4.5 x duze nego sto su sami radovi trajali ?
 
Ne znam da li je za ovu temu, ili da li uopste postoje teme za ovakve vesti, ali ucinilo mi se da nije lose da se procita.

OPASNE MATERIJE U AMBALAŽI
"Jafa" iz Gornjeg Milanovca povučena iz prodaje u Sloveniji

Srna | 23. 02. 2011. - 20:04h | Komentara: 0
LJUBLJANA - U Sloveniji je iz prodaje povučen "Jafa keks" koji proizvodi "Crvenka" iz Gornjeg Milanovca u Srbiji, jer je utvrđeno da kartonska ambalaža sadrži materije opasne za zdravlje.

Odluku je doneo Institut za sigurnost zdravlja Slovenije nakon što je utvrdio da kartonska ambalaža sadrži visoke vrednosti fotoinicijatora benzofenona i 4-metilbenzofenona, koji se kroz plastičnu foliju lako izlučuju na proizvod.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/237462/Jafa-iz-Gornjeg-Milanovca-povucena-iz-prodaje-u-Sloveniji

Sta mislite kako bi trebalo da se reaguje ukoliko je laz, a kako ukoliko je vest tacna ?
Da li su i ostali proizvodi Jafe "zatrovani", obzirom da se nalaze u slicnoj ambalazi, a ja ih cesto konzumiram :S
 
Bulevarac":cxdeh3le je napisao(la):
Ne znam da li je za ovu temu, ili da li uopste postoje teme za ovakve vesti, ali ucinilo mi se da nije lose da se procita.

OPASNE MATERIJE U AMBALAŽI
"Jafa" iz Gornjeg Milanovca povučena iz prodaje u Sloveniji

Srna | 23. 02. 2011. - 20:04h | Komentara: 0
LJUBLJANA - U Sloveniji je iz prodaje povučen "Jafa keks" koji proizvodi "Crvenka" iz Gornjeg Milanovca u Srbiji, jer je utvrđeno da kartonska ambalaža sadrži materije opasne za zdravlje.

Odluku je doneo Institut za sigurnost zdravlja Slovenije nakon što je utvrdio da kartonska ambalaža sadrži visoke vrednosti fotoinicijatora benzofenona i 4-metilbenzofenona, koji se kroz plastičnu foliju lako izlučuju na proizvod.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/237462/Jafa-iz-Gornjeg-Milanovca-povucena-iz-prodaje-u-Sloveniji

Sta mislite kako bi trebalo da se reaguje ukoliko je laz, a kako ukoliko je vest tacna ?
Da li su i ostali proizvodi Jafe "zatrovani", obzirom da se nalaze u slicnoj ambalazi, a ja ih cesto konzumiram :S
Ово су по обичају "Дежелске" глупости. Сетите се пре пар година, иста наша фирма тј. кондиторска индустрија, али други производ. Тад је као пронађена бактерија салмонела у "Мачмелоу"-у и повучене су огромне количине овог производа и Јафа из Црвенке је била на приличној штети. Испоставило се да је нека локална кондиторска индустрија тамо у "дежели" производила сличан производ, али им продаја није никако ишла јер није производ био добар (читај квалитетан). Јафа је овај свој производ продавала тамо у огромним количинама. Из тог разлога су и протурили наводно затрованост Мачмелоуа салмонелом, да би се осујетила јако добра продаја.

Е исти је случај и сад са овим бисквитом. И он се тамо продаје јако добро, а конкуренција је ето сад измислила да је картон наводно не одговарајућег квалитета !!!! Које глупости. Чим неки производ из Србије има добру прођу на њиховом тржишту, покушавају на све начине да затворе пут. Баш нас обожавају.

А тек какво све ђубре Србија увози из те "дежеле" ?

Много су бре ови "дежелци" кварни људи, то отворено и увек кажем. Никад им нисам веровао, ни кад смо били у заједничкој држави, а поготове не сад. Много су дволични, праве се да су неко и нешто, да су веће вредности од нас, а у ствари су Нико и Ништа. Они нас само пљују из свих оруђа, а ми ..... ! Докле бре ?!

Још нешто, ето колико они знају о нама и колико познају нашу привреду и колико желе да оцрне неки наш производ да не знају ни где се налази фабрика Јафа ! Фабрика Јафа се не налази у Горњем Милановцу него у Црвенки !
 
Tako je bilo i sa knjaz milosem prije par godina u crnoj gori jer se nije dobro prodavala domaca kisela voda .Samo Srbija uvozi sve i svasta nista ne kontrolise jeste li vidjeli kao su se slovenci pobunili kad smo rekli da njihovi kompleti prve pomoci nisu ispravni .Kod nas jugoinspekt nista nekontrolise a pojavile su se neke privatne firme koje kao kontrolisu kvalitet :bash:
 
zavod za javno zdravlje je zadužen za kontrolu hrane i dečijih igračaka na našem tržištu, koliko sam obavešten, svako ko proizvede ili uveze mora da nosi tamo na analizu da dobije odobrenje. e sad, kako se sankcionišu oni koji ovo ne poštuju ili da li postoji i drugih načina "proguravanja" proizvoda na tržište - ne znam.
 
Covece, u razmaku od par dana u Beogradu su Santjago Kalatrava, Rejf Fajns, Dita fon Tiz i Vanesa Mej.... Svi razlicitim povodom. Nas normalno najvise interesuje Dita :D Ali to nije tema ovog foruma, tema ovog foruma je izgradnja naseg grada, pa elem, sta je rekao Kalatrava?

Pa, rekao je da hoce....

Preciznije, da bi mu bila cast da projektuje novu zgradu Beogradske filharmonije. Sve je to na jako dugom stapu, ali kada postoji volja onda mislim da je sve dalje mnogo lakse. Uglavnom, fondacija "Zubin Mehta" (inace organizator Kalatravinog boravka u Beogradu) saopstila je da je Kalatrava obisao potencijalne lokacije nove zgrade filharmonije, da je odusevljen urbanistickim potencijalima Beograda i da podrzava planove grada da se spusti na obale Dunava i Save (kako i ne bi).... Razgovarao je i sa gradskim celnicima, kao sve super proslo. Predlog je da se nova zgrada Filharmonije ukljuci u program kandidature Beograda za Evropsku prestonicu kulture 2020.

E sad, prvo mi nemamo pojma da li cemo da uopste dobijemo zvanje prestonice kulture. A cak i ako dobijemo, nemamo garancije da ce biti izgradjeno sve sto smo zamislili/umislili (Univerzijada, rings a bell?). Dalje, sama lokacija nove zgrade Filharmonije je nepoznata (mada ocigledno je iz saopstenja da postoji vec nekoliko opcija), kao i koncept zgrade - da li bi to bila samo Filharmonija, ili jos nesto.... I naravno, ko ce to da plati?

Uglavnom, uprkos svemu tome, komentatori na sajtu B92 su nam otvorili oci i konstatovali da je:

- Kalatrava dosao u Beograd samo da jede i pije za dz (ovim se vise bavila ekipa na FB stranici B92)
- Kalatrava sarlatan i da je njegovo vreme proslo
- Kalatrava preskup
- Kalatrava i Libeskind su dosli da nam se izivljavaju po gradu
- a narod nema sta da jede
- Beogradska filharmonija palanacki orkestar
- Filharmoniji ne treba nova zgrada
- a muzicke skole nemaju sta da jedu (tj. na cemu da sviraju)
- kad vec grade zgradu sto ne daju sansu nekom mladom domacem arhitekti
- a narod nema sta da jede

Vox populi je rekao svoje - "!Fuera, Calatrava!" - i nemoj vise misliti na nas.... Ko poslednji ode, neka ugasi svetlo....
 
Jel to otvorena kladionica za šargarepu... pa svi bi smo voleleli da je gricnemo ....Beogradska filharmonija.... eh...
 
Homer Jay":me68ieuh je napisao(la):
Covece, u razmaku od par dana u Beogradu su Santjago Kalatrava, Rejf Fajns, Dita fon Tiz i Vanesa Mej.... Svi razlicitim povodom. Nas normalno najvise interesuje Dita :D Ali to nije tema ovog foruma, tema ovog foruma je izgradnja naseg grada, pa elem, sta je rekao Kalatrava?

Pa, rekao je da hoce....

Preciznije, da bi mu bila cast da projektuje novu zgradu Beogradske filharmonije. Sve je to na jako dugom stapu, ali kada postoji volja onda mislim da je sve dalje mnogo lakse. Uglavnom, fondacija "Zubin Mehta" (inace organizator Kalatravinog boravka u Beogradu) saopstila je da je Kalatrava obisao potencijalne lokacije nove zgrade filharmonije, da je odusevljen urbanistickim potencijalima Beograda i da podrzava planove grada da se spusti na obale Dunava i Save (kako i ne bi).... Razgovarao je i sa gradskim celnicima, kao sve super proslo. Predlog je da se nova zgrada Filharmonije ukljuci u program kandidature Beograda za Evropsku prestonicu kulture 2020.

E sad, prvo mi nemamo pojma da li cemo da uopste dobijemo zvanje prestonice kulture. A cak i ako dobijemo, nemamo garancije da ce biti izgradjeno sve sto smo zamislili/umislili (Univerzijada, rings a bell?). Dalje, sama lokacija nove zgrade Filharmonije je nepoznata (mada ocigledno je iz saopstenja da postoji vec nekoliko opcija), kao i koncept zgrade - da li bi to bila samo Filharmonija, ili jos nesto.... I naravno, ko ce to da plati?

Uglavnom, uprkos svemu tome, komentatori na sajtu B92 su nam otvorili oci i konstatovali da je:

- Kalatrava dosao u Beograd samo da jede i pije za dz (ovim se vise bavila ekipa na FB stranici B92)
- Kalatrava sarlatan i da je njegovo vreme proslo
- Kalatrava preskup
- Kalatrava i Libeskind su dosli da nam se izivljavaju po gradu
- a narod nema sta da jede
- Beogradska filharmonija palanacki orkestar
- Filharmoniji ne treba nova zgrada
- a muzicke skole nemaju sta da jedu (tj. na cemu da sviraju)
- kad vec grade zgradu sto ne daju sansu nekom mladom domacem arhitekti
- a narod nema sta da jede

Vox populi je rekao svoje - "!Fuera, Calatrava!" - i nemoj vise misliti na nas.... Ko poslednji ode, neka ugasi svetlo....
:kk::laugh::gobb:
 
Danas izadjoh na ulicu i zatekoh 3 omladinca u prslucima parking servisa sa lopatama u rukama.
Prosle a i ove godine sam parking placao na pola godine. Ni prosle a ni ove zime nisu cistili parking mesta iako sam placao i zimi parking.
Moram sam da cistim mesto, na koje se naravno neko kada izadjem uparkira, pa onda cistim sledece, ili i ne izlazim kolima nigde danima.
Kada sam ih video obradovah se da ce najzada ocistiti parking mesta, medjutim oni ne ciste parking mesta vec trotoar ? WTF parking servis cisti trotoar, i to od onih komsija koje je mrzelo da ociste trotoar ? Ja sam opet izgleda ispao bu**** jer sam ispred svoje kuce ujutrro ocistio sneg i bacio so :S Opet su ispali pametniji oni koji nisi nista cistili, oni koji neplacaju parking vec godinu dana, tako sto svaki dan skidaju tablice. Imamo i mesto za invalida na kojem je najcesce parkirano vozilo, gde hemijskom olovkom pise dostavno vozilo picerije :S
Upitah omladince zasto ciste trotoar, kada su iz parking servisa, a i ja sam im platio parking mesto, koje je zavejano, a oni ciste tortoar.
Odgovor je bio , znamo i nama nije jasno, ali tako je rekao Djilas.
Koliko je to opusteno presipanje odkle hoces u sta hoces, kada pozelis i koliko pozelis, bez da iko sme i da pita zasto, kako, koliko.
Okrenuo sam parking servis i postavio im pitanje sta ja placam zimi, i da li ce mi vratiti pare kada vec njihovi radnici rade neke druge poslove.
Dobih odgovor da mi nece vratiti pare, a da ne bi bilo lose da sve to napisem., cak sam i mail dobio.
Njoj bi prvo dao otkaz pa onda dalje, bas zato sto je bila tako je*eno ljubazna.
 
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/238003/Psi-izujedali-lekara-i-dve---sestre

NEVOLJE SA ČOPORIMA LUTALICA OKO BOLNICE NA ZVEZDARI
Psi izujedali lekara i dve sestre

ANA VUŠOVIĆ | 26. 02. 2011. - 00:02h | Foto: Beta | Komentara: 0
Čopor pasa lutalica izujedao je lekara i dve medicinske sestre u dvorištu KBC “Zvezdara” i naneo im ozbiljne povrede. Ovim su kulminirale nevolje osoblja i pacijenata ove bolnice, gde se u dvorištu već nekoliko meseci okupljaju psi lutalice koji, kako kažu u ovoj ustanovi, dolaze u čoporima iz obližnje Zvezdarske šume. Ni brojne intervencije gradskih službi ne pomažu.


Psi ulaze i u dvorišta u potrazi za hranom
- Napadi pasa učestali su već nekoliko meseci. Čopori se okupljaju u Zvezdarskoj šumi, a onda verovatno u potrazi za hranom dolaze do dvorišta bolnice. Juče su napali našeg kolegu i dve koleginice. Oni su zadobili teške ugrizne povrede, koje mogu da izazovu ozbiljne infekcije čak i posle saniranja rane. Naše ekipe hitne pomoći odmah su ih prebacile na hirurško odeljenje, gde su im lekari previli rane, a još se oporavljaju od šoka - kaže za “Blic” dr Aleksandar Milošević, direktor KBC “Zvezdara“.


Dr Milošević naglašava da su iz bolnice od početka godine poslali nekoliko prijava Veterinarskoj ustanovi “Veterina Beograd”, ali da se uprkos njihovim intervencijama čopori iznova okupljaju i vraćaju u dvorište ove zdravstvene ustanove. Zbog toga su i medicinari i ljudi koji se leče u ovoj bolnici u stalnom strahu.

Gradska bolnica u neposrednoj je blizini Zvezdarske šume, što je zbog prirode i zelenila kojom je okružena čini jednom od zdravstvenih ustanova sa najlepšim položajem u gradu, posebno pogodnim za lečenje i oporavak obolelih.

- Ipak stalno prisustvo ovih čopora otežava nam boravak na poslu, a plaše i pacijente - ističe dr Milošević.

U “Veterini Beograd“ kažu da su tokom januara i februara primili čak devet prijava za napade pasa lutalica u okolini KBC “Zvezdara“.

- Naša služba svaki put odgovori na prijave i izađe na teren, ali problem je što je ovde u pitanju kraj sa privatnim dvorištima u koje naše ekipe nemaju prava da ulaze, a psi se tamo sklanjaju. Nakon napada na zdravstvene radnike u toku jučerašnjeg dana dobili smo prijavu i ekipa je odmah otišla na Zvezdaru. Uspeli su da uhvate jednog psa na osnovu opisa očevidaca, njega su odveli u azil u Rakovici, gde će po standardnoj proceduri proći određena ispitivanja. Ako veterinari utvrde da je pas bolestan, prebaciće ga u karantin u Ovči, a ako se ispostavi da je zdrav, ali agresivan, biće čipovan, sterilisan, ali i zadržan u azilu - objašnjava za “Blic” Maja Jagodić iz “Veterine Beograd“.

Ona napominje da će se potraga za agresivnim psima nastaviti i danas.

Grad osnovao komisiju i traži veće nadležnosti

Grad Beograd zatražio je od Ministarstva poljoprivrede prenos nadležnosti iz oblasti zoohigijene vezanih za pitanja vlasničkih i nevlasničkih pasa i mačaka. Gradonačelnik Dragan Đilas formirao je Specijalnu međuresornu komisiju, čiji će zadatak biti sprovođenje strategije grada za rešavanje pitanja nevlasničkih pasa. Zbog udvostručenja “uličnih” pasa proteklih godina, za rešavanje ovog problema neophodan je koordinirani rad različitih sekretarijata, službi i preduzeća. Na čelu komisije biće Predrag Petrović, sekretar za komunalne poslove, a zadatak će joj biti koordinacija sa ministarstvima, republičkim službama, inspekcijama i institucijama. Međuresorna komisija imaće i razvijenu saradnju i sa nevladinim sektorom.
 
Niko nije nadležan za krov koji prokišnjava

M. Keranović | 02. 03. 2011. - 17:25h | Komentara: 3
Evi Maksimović iz Svetogorske ulice 37, godinama prokišnjava u sobi zbog oštećenja nastalih kad je njihov komšija iz susedne zgrade adaptirao stan. Ona kaže da su i odžaci bili zapušeni i tvdi da je komšija Dejan Kovačević, inače načelnik Opštinske uprave Starog grada, odbijao da sanira oštećenja. Prijavu je podnela građevinskoj inspekciji Starog grada, a na kraju i Upravnoj inspekciji, ali kaže da problem nije rešen. Kovačević ističe da mu se niko iz susedne zgrade nije požalio na prokišnjavanje i zapušene odžake.


Eva Maksimović pokazuje gde prokišnjava
Eva Maksimović kaže da je Kovačević u septembru 2005. godine počeo sa adaptacijom stana, proširenjem terase u stambeni prostor koji se graniči sa terasom i krovom zgrade u Svetogorskoj 37.

- Na slepoj strani zida probio je otvor i napravio francuska vrata, srušio veliki odžak zgrade u kojoj živi i napravio terasu. Tokom tih radova nastala su oštećenja koja nisu pravila probleme samo meni već i drugim komšijama. Iako smo jedan deo krova sanirali i to sami, problem nije u potpunosti otklonjen. Naime, drugi deo krova ne možemo da saniramo jer bi onda zatvorili ventilaciju te zgrade koju su, kad je proširivao stan, nepravilno postavili. Takođe, zagradio je svetlarnik njihove zgrade i bez našeg odobrenja koristi karatavan gde imamo sobu - priča Eva.


Nikola Raković, vlasnik restorana “Brioni”, koji se nalazi u prizemlju zgrade u
Kovačević: Niko mi se nije žalio
Dejan Kovačević ističe da mu se niko nije žalio na prokišnjavanje i zapušene odžake i dodaje da je na teren izlazila građevinska inspekcija opštine, ali i Upravna inspekcija koja nikakve nepravilnosti nije uočila.
- Čudno mi je da se problem javlja posle toliko godina. Sve je to zbog toga što se komšinici ne dopada što imam terasu do njene. Da mi se neko od komšija obratio i rekao za probleme nastala zbog adaptacije stana, naravo da bih sve preduzeo da se nepravilnosti otklone - kaže Kovačević.
kojoj živi Eva, kaže da je o svom trošku angažovao radnike da otpuše dimnjake.

- Kad su renovirali taj stan svašta su bacali u dimnjak. To me je koštalo 200 evra, a kad sam tražio Kovačeviću da mi nadoknadi štetu on je to odbio - priča Raković.

Eva navodi da zbog toga što se iz građevinske inspekcije Starog grada niko nije pojavio, obratila Upravnoj inspekciji, a na kraju i gradskom ombudsmanu.

- U dopisu koji je Upravna inspekcija dostavila navodi se da su u novembru prošle godine izvršili inspekcijski nadzor u Opštini Stari grad i da je utvrđeno da je građevinski inspektor te opštine još ranije doneo rešenje da Kovačevići obustave radove jer se izvode mimo odobrene tehničke dokumentacije i potvrde prijave početka radova. Ostavljen im je rok od 30 dana da pribave odobrenje za izvedena odstupanja od Glavnog projekta. Ali Kovačevići su podneli zahtev za legalizaciju izvedenih radova kojima je odstupljeno od građevinske dozvole, pa je Upravna inspekcija u tom dopisu navela da nema osnova da preduzimaju bilo kakvih mera - priča Eva.

Dušanka Gaćeša, gradski obudsman navodi da stanari koji smatraju da su oštećeni za nadoknadu štete mogu da se obrate sudu i dodaje da to kolika je šteta i da li je bilo utvrđuje se sudskim putem.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/238876/Niko-nije-nadlezan-za-krov-koji-prokisnjava
 
SAMO ČETIRI ULICE U BEOGRADU NOSE NAZIV PO POZNATIM SPORTISTIMA
Svaki građanin može da predloži naziv ulice

Lana Gedošević, Dušan Milićević | 02. 03. 2011. - 13:30h | Foto: M. Jošida | Komentara: 1
BEOGRAD - Nekadašnji fudbaler “Partizana” Dragan Mance biće peti domaći sportista čije će ime poneti neka od beogradskih ulica iz 10 centralnih opština, jer su do danas samo košarkaši Aleksandar Nikolić, Radivoje Korać i Radomir Šaper i fudbaler Velibor Vasović imali tu privilegiju. Iako ima još onih koji su svojim rezultatima i angažovanjem zadužili domaći sport, interesantno je da više ni za jednog sportistu ne postoji čak ni inicijativa da eventualno neka ulica ili plato ponesu njihova imena.


Ulica Radivoja Koraća jedna je od retkih nazvanih po sportistima
S obzirom da je jedan od kriterijuma da ulica ponese nečije ime to što mora da prođe tri godine od njegovog upokojenja, za neke, nedavno preminule velikane našeg sporta inicijativa će sasvim sigurno biti pokrenuta kada se ispuni taj uslov.
Generalni sekretar Sportskog saveza Srbije Dane Korica, nekadašnji čuveni dugoprugaš, smatra da bi više ulica u prestonici trebalo da ponese imena po našim poznatim sportistima.




Sportisti koji su životnim delom zadužili Beograd (Kliknite za uvećanje + )
- Ima dosta spostista koji zaslužuju tu čast, a na prvom mestu mogli bi da budu fudbaleri Stjepan Bobek i Rajko Mitić. Međutim, ne treba zaboraviti ni čuvenu “levicu” Boru Kostića, kao ni sjajnog golmana Srđana Mrkušića. U ovoj grupi trebalo bi da se nađe i Milan Bata Ercegan, koji je godinama bio prvi čovek Svetske rvačke federacije, ali i Ivan Gubijan koji je Jugoslaviji doneo prvu olimpijsku medalju u atletici - kaže Korica

Inicijativu da ulica, plato ili trg ponesu nečije ime može da podnese svako, od pojedinaca, do udruženja, grupa građana, opština...

- Predlog mora da sadrži kraću biografiju i obrazloženje zašto se neko predlaže. Uslov je i da je od smrti te osobe prošlo tri godine. U predlogu ne može samo da stoji kojoj ulici se želi da da naziv, već mora biti precizirano od kog do kog broja, ili od koje do koje katastarske parcele - objašnjava predsednik Komisje za imenovanje ulica i trgova Slobodan Stanimirović.


Spomenik Kaporu u aprilu
U čast jednog od najčitanijih domaćih pisaca Mome Kapora, na dan njegovog rođenja 8. aprila, na Adi Ciganliji biće postavljena skulptura od žice, urađena po njegovom crtežu “Dafne”. U pitanju je trodimenzionalna skulptura od aluminijumske žice, visine oko četiri metra, uz koju će ići puzavice, a okruživaće je tri breze.
On kaže da Komisija potom razmatra predlog i, ako se saglasi sa inicijativom podnosilaca, on se šalje na mišljenje Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Ako je njihovo mišljenje pozitivno, konačnu odluku donosi Skupština grada.

- Kod dodele naziva uvek se rukovodimo strukom, zbog čega u radu učestviju stručni saradnici iz raznih oblasti: arhitekture, lingvisti, likovni umetnici, istoričari poput Predraga Markovića - kaže Stanimirović.

Komisija ima 15 članova, koji su ujedno i odbornici gradskog parlamenta, i koje predlažu sve stranke. Da bi neki predlog bio usvojen dovoljno je osam glasova ali se, objašnjava Stanimirović, svi trude da odluke budu jednoglasne što je, kako kaže, najčešće i slučaj.

Inače, nazivi pojedinim ulicama se dodeljuju čim dobiju pozitivno obrazloženje Komisije, dok se neki nazivi usvajaju i idu u takozvani rezervni fond.

- Ti nazivi se koriste da se imenuju ulice u onim delovima gde se grad širi, ili u novim naseljima gde ulice još nemaju svoja imena. Ako ih građani sami ne predlože, a obrate se Komisiji, mi predlažemo naziv iz rezervnog fonda - objašnjava Stanimirović.

Komisija odluke o imenovanju donosi za 10 centralnih gradskih opština, dok rubne imaju svoje opštinske komisije. Tako fudbaler Dragan Mance već ima svoju ulicu u Mladenovcu.

Linkoln, Vivaldi i Betoven u rezervnom fondu Komisije
U rezervnom fondu Komisije za imenovanje ulica i trgova trenutno postoji oko 120 imena koja bi mogla da budu dodeljena beogradskim ulicama, njihovim delovima ili prilazima koji su u ovom trenutku bez konkretnog naziva. Između ostalih, u “ponudi” su imena Mileve Marić Ajnštajn, Milića od Mačve, Patrijarha srpskog Germana, Abrahama Linkolna, Vivaldija, Žaka Prevera, slikara Ivana Tabakovića, kneza Pavla Karađorđevića, kralja Nikole Petrovića, Betovena, Luisa Bunjuela, ali i grčkih mislilaca i filozofa Platona i Aristotela.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/238769/Svaki-gradjanin-moze-da-predlozi-naziv-ulice
 
BEOGRAD 03. 03. 2011
PRESS
Udar na bahate taksiste!
Kako bi stao na put taksistima koji pljačkaju mušterije, Grad kao kaznenu meru najavljuje doživotnu zabranu taksiranja, dok iz Sekretarijata za inspekcijske poslove poručuju da će od sudije za prekršaje tražiti izricanje zatvorske kazne

Nenajavljena kontrola taksista kod "Ušća"
Ispred Poslovnog centra "Ušće" juče je organizovana akcija nadzora taksista, koju zajednički sprovode komunalna policija i Interventna brigada MUP-a Srbije. Zatvaranjem taksi stajališta, kroz polučasovnu proveru dokumenata "prošlo" je dvadesetak taksista.
- Komunalni policajci proveravali su ispravnost dokumenata taksi vozača i ovoga puta niko nije zatečen u prekršaju. Akcija je izvedena bez prethodnog upozorenja, takve kontrole su se sprovodile i ranije, a biće ih i ubuduće. Od formiranja, komunalna policija pružila je 30 asistencija kolegama iz gradske saobraćajne inspekcije i akcija je protekla bez problema - rekla je Gorjana Obrenović, načelnica Komunalne policije grada Beograda.
Nove kaznene mere nadležnih u obračunu sa bahatim taksistima biće doživotna zabrana taksiranja i zatvor! U Sekretarijatu za inspekcije poslove ističu da su trenutne sankcije, oduzimanje vozila i novčana kazna, blage i da će biti zamenjene zatvorskom kaznom, dok gradske vlasti planiraju da promene aktuelnu Odluku o taksi prevozu, pa će se prevoznik za kog se utvrdi da je prekršio propise automatski obrisati sa spiska Agencije za privredne registre.
Da bi se stalo na put nelegalnim i bahatim taksistima koji "šišaju" mušterije, kako najavljuje član gradskog veća Dejan Mali, u planu je otvaranje dežurne telefonske linije namenjene isključivo za dojave građana.
Info linija 24 sata
- Promena zakona je veliki korak, ali pokušaćemo svim snagama da je izdejstvujemo kako se isti prestupnici ne bi vraćali na ulice. Takođe, u planu je da uvedemo dežurnu telefonsku službu i izmenom odluke svi taksisti će morati da istaknu ovaj broj u svom vozilu. Dakle, putnici koji za vreme vožnje primete neke neregularnosti mogu odmah da pozovu liniju, koja će biti aktivna 24 sata, i mi automatski izlazimo na teren - kaže Dejan Mali.
Sankcije za taksiste
Trenutno najdrastičnija mera protiv divljih taksista jeste oduzimanje vozila.
- Druga mera podrazumeva isključivanje vozila iz saobraćaja, odnosno oduzimanje vozačke dozvole i registarskih tablica. Kada se prvi put utvrdi prekršaj "divljeg" taksiste, oduzimamo vozila na 48 sati, a svaki sledeći put na 120. Za ovakav prestup zaprećena je kazna do 50.000 dinara. U oba slučaja podnosi se zahtev sudiji za prekršaje - kažu u Sekretarijatu.

On podseća da je grad u decembru prošle godine uveo i fiksne tarife za vožnju sa aerodroma. Putnike dočekuju službenici na info-pultu i daju im vaučere sa odgovarajućom cenom koju mušterija plaća taksisti. Postavljen je i novi sistem automatskog upravljanja koji vodi računa o tome da taksisti preuzimaju vožnje isključivo redom kojim dolaze na aerodrom.
- Cilj je bio da se razbije neformalni monopol koji je imala grupa vozača među kojima su mnogi varali građane. Ipak, najlukaviji "hvataju" putnike i u holu aerodroma i odvode ih pre nego što stignu do info-pulta i uzmu vaučere. Zato ćemo u narednom periodu premestiti info-pult kako bi ovo funkcionisalo još bolje - navodi Mali.

Dragan Ristanović, pomoćnik sekretara za inspekcije poslove, ističe da će u dogovoru sa sudijom ubuduće inspektori, pored pokretanja prekršajnog postupka, predlagati i izricanje kaznene mere zatvora.
Pomažu "divljacima"
- Prethodne mere nisu dale adekvatne rezultate, pa je očigledno da treba pooštriti kaznene mere. Takođe, pojedina taksi udruženja pomažu nelegalnim prevoznicima tako što ih uključuju u svoj sistem radio-veze. Prošle godine preduzeće "Alfa" bilo je vodeće po broju zatečenih nelegalnih prevoznika, ali nakon promene vlasnika inspektori nisu zatekli nijednog neregularnog sa krovnom oznakom ovog udruženja. Ipak, zatražićemo da ona udruženja koja u svom sastavu imaju taksi prevoznike bez odgovarajuće dozvole, a koje uključuju u sistem radio-veze, budu proverena od strane odgovarajućih republičkih inspekcija - ističe Ristanović.
BROJKE
50.000 dinara je najveća izrečena kazna za "divlje" taksiranje
11.000 taksi prevoznika saobraća ulicama prestonice
3.000 ilegalnih taksista ima u Beogradu
1.320 prijava podneto je sudiji za prekršaje protiv taksi vozača bez dozvole
938 vozača zatečeno je da obavlja taksi prevoz na teritoriji grada, a registrovani su na teritoriji druge opštine
52 vozila je privremeno oduzeto od prekršilaca ove godine

Milivoje Armuš, direktor "Beotaksija", ističe da će ovo preduzeće izbaciti iz udruženja sve zaposlene za koje se utvrdi da su prevarili mušteriju.
- Bili smo i ostaćemo strogi prema prevarantima. Svi sugrađani koji u vozilu sa našom oznakom primete ovu vrstu neregularnosti bi trebalo odmah da nam prijave - naglašava Armuš.
info sa - http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/153041/Udar+na+bahate+taksiste!.html
 
Parižanin Beogradu izjavio ljubav pesmom

R. Bulatović - 03.03.2011. - 01:36

Na nedavno završenom Sajmu turizma promovisana je pesma i video spot na engleskom „Beograde, volim te” (Belgrade, I love you)...
Izvodi je DJ Reeplee koji je rođen i živi u Parizu, ali čiji porodični koreni potiču iz srpske prestonice. Pesmom koja traje skoro četiri minuta želeo je da pokaže lepe i pozitivne stvari o Beogradu.

pari-v.jpg


LJUBAV - Ideju da snimi spot koji će biti prikazan i na MTV Adria, kao i na francuskim TV stanicama, DJ Reeplee je, između ostalog, dobio i zbog toga što ga na nastupima širom sveta, mnogi pitaju kako je u Srbiji, aludirajući na prethodne, ratne godine.
- Zato sam odlučio da im pokažem nešto drugačije iz Beograda. S druge strane, poželeo sam da snimim pesmu o Beogradu jer sam putujući po SAD primetio da mnogi di-džejevi na nastupima izvode pesme napisane o gradu u kojem nastupaju, recimo o Njujorku, Čikagu... Pomislio sam da bi bilo lepo da tako nešto ima i Beograd, pa je i iz tog razloga nastala pesma „Beograde, volim te” - kaže DJ Reeplee za „24 sata”.
Beogradska priča koju prati elektronski zvuk snimana je tokom novembra na centralnim gradskim ulicama, u Knez Mihailovoj, na Trgu Republike, ispred Skupštine, i u TC „Ušće”. Jedan deo spota posvećen je klincima koji na Kalemegdanu igraju tenis i košarku, a pojavljuju se i dve devojčice koje preskaču lastiš. DJ Reeplee kaže da je taj sportski momenat istakao jer je naša zemlja „zaista jaka u sportu”.
Naš sagovornik kaže da je prezadovoljan reakcijama onih koji su čuli pesmu i videli spot.
Inače, DJ Reeplee je rođen u Parizu u koji su se njegovi roditelji doselili pre 40 godina. Poslom di-džeja počeo je da se bavi ‘90. godina prošlog veka, od kada nastupa po celoj Evropi i SAD. Kaže da su mu umetnički koreni fank, soul i džez. Osim što radi kao di-džej, od 2003. godine ima i svoju muzičku izdavačku kuću „Souvent Records”, koja je u domenu haus muzike. Za svoje produkcije muziku snima u Parizu, a vokale u Njujorku.
Video spot za pesmu „Beograde, volim te”, može se videti na adresi

http://www.youtube.com/watch?v=ISeMFAsmH4Q.

„Beograde, volim te”
(Prevod pesme)
Pusti me da ti kažem nešto o mom gradu
kako su ljudi druželjubivi,
puni ljubavi, jaki, moćni.
Grad ima mnogo mesta, romantičnih mesta.
Ima mnogo specijalnih mesta,
pogotovo za romantične šetnje pored reke.
Isto kao što voda teče,
tako i ljubav teče u mom gradu.
U mom gradu ima divnih mesta i lepih devojaka.
U mom gradu.
Beograde, volim te...


http://24sata.rs/vesti.php?id=90871
 
Bulevarac":hl24hrzo je napisao(la):
Spomenik Kaporu u aprilu
U čast jednog od najčitanijih domaćih pisaca Mome Kapora, na dan njegovog rođenja 8. aprila, na Adi Ciganliji biće postavljena skulptura od žice, urađena po njegovom crtežu “Dafne”. U pitanju je trodimenzionalna skulptura od aluminijumske žice, visine oko četiri metra, uz koju će ići puzavice, a okruživaće je tri breze.
Za neke ljude bi vinova loza bolje legla nego puzavica :)

Bulevarac":hl24hrzo je napisao(la):
Linkoln, Vivaldi i Betoven u rezervnom fondu Komisije
U rezervnom fondu Komisije za imenovanje ulica i trgova trenutno postoji oko 120 imena koja bi mogla da budu dodeljena beogradskim ulicama, njihovim delovima ili prilazima koji su u ovom trenutku bez konkretnog naziva. Između ostalih, u “ponudi” su imena Mileve Marić Ajnštajn, Milića od Mačve, Patrijarha srpskog Germana, Abrahama Linkolna, Vivaldija, Žaka Prevera, slikara Ivana Tabakovića, kneza Pavla Karađorđevića, kralja Nikole Petrovića, Betovena, Luisa Bunjuela, ali i grčkih mislilaca i filozofa Platona i Aristotela.
Čime je knez Pavle zaslužio ulicu?
 
Vrh