Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Ovaj ponedeljak je baš bio kao novi početak. Prvi radni dan "nove" Gazele, za pola sata sam stigao do komande. Završena je rekonstrukcija Karađorđeve ulice, tako da ni u centru Zemuna nije bilo gužve. Ponovi radi Kornjača u Dečanskoj nakon što je bila zatvorena na nekoliko dana zbog nepoštovanja zakona o fiskalnim kasama iako uvek dobijem račun, neko mi je pokvario vikend. I ponovo radi stanica Brankov most u smeru ka Zemunu. I tako svašta po malo :gobb:
 
У Сава Центру тестирају 10.000 кандидата за посао на РТС, пријавило се 17.000 а треба им наводно 100 радника.
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=11&dd=16&nav_category=12&nav_id=557987

Zatvaranje OŠ Kralj Petar Prvi?
Izvor: B92

Beograd -- Grupa roditelja, bivših nastavnika i učenika OŠ Kralj Petar I upozorava na sajtu Foruma beogradskih gimnazija da najstarijoj školi u Srbiji preti zatvaranje.

Potpisani kao Akcioni tim za odbranu OŠ Kralj Petar I oni navode da se škola koja slavi 293 godine postojanja nalazi pred zabranom rada.

Ističu da ta škola doživljava najcrnje dane u svojoj dugoj istoriji jer joj se ukidaju odeljenja i boravak, otpuštaju nastavnici i beleži najmanji broj upisanih prvaka do sada - ove godine svega 49.

Optužuju aktuelnu direktorku škole Milku Boškov da je posle šest godina na funkciji dovela školu pred zatvaranje i tvrde da je ministarstvo prosvete smenilo celokupan školski odbor škole samo zato što je direktorku pozvao na odgovornost.

Oni na sajtu Foruma beogradskih gimnazija navode da je školski odbor smenjen na osnovu Zapisnika prosvetne inspektorke Dragane Glavine od 13.09.2011, koji kako tvrde sadrži niz netačnih podataka i informacija zbgo čega su podneli predstavku prosvetnoj inspekciji grada Beograda.

Akcioni tim u saopštenju takođe iznosi i svoju sumnju da je u stvari razlog za zatvaranje škole taj što se njene dve zgrade u Ulici Kralja Petra i Maršala Birjuzova nalaze na najatraktivnijim lokacijama u Beogradu.

Navode da je u tom zapisniku pomenuta inspektorka napisala zaključak da je "Školski odbor OŠ Kralj Petar I ceo svoj mandat radio nezakonito i da zato ga hitno treba smeniti po članu 35 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji se primenjuje u slučajevima zabrane rada ustanove".

Akcioni tim za odbranu ove škole tvrdi da je za poslednjih 6 godina ukinuto 10 odeljenja, da je školu napustilo 23 nastavnika, kao i da je ukinut boravak za đake trećih i četvrtih razreda. Tvrde takođe i da su prostorije škole odlukom direktorke bile ustupljene za projekat „Druga šansa“ bez ugovora i odobrenja Sekretarijata za imovinu RS, i to kako saopštavaju "ambulanta mlađih razreda, baletska sala i školsko dvorište kao parking za članove projektnog tima", što je kasnije zabranila Prosvetna inspekcija.

Akcioni tim za odbranu škole navodi da je Školski odbor uz podršku Saveta roditelja i većine nastavnika, već uložio prigovor na nalaz prosvetne insprektorke Glavine i priprema tužbu pred Upravnim sudom za obaranje svih odluka Ministra prosvete Žarka Obradovića.

Oni tvrde da time se ne brani samo OŠ „Kralj Petar I“ već kako navode u saopštenju" sve škole i njihova autonomija pred samovoljom pojedinaca koji dolaze i odlaze sa svojih funkcija, ali za sobom ostavljaju nesagledive posledice za generacije koje dolaze".

U saopštenju podsećaju i na istorijat škole nastale još 1718. kao "Mala srpska škola u Beogradu".

Pre nekoliko godina bih ovo odbacio kao trač, ali sad verujem da je sve na prodaju.
 
Valjda nece uspjeti ipak ima neku istorisku vrijednost a i nedavno su ulozili pare u neko renoviranje
 
Ako nije neki djak prvak odbijen da se upise to je sve onda palamudjenje.

Jednostavno u tim centralnim gradskim opstinama(uskoro i u ostalim) je trend da se smanjuje broj djaka prvaka i tu nista ne moze ni jedan direktor da uradi. Manje djaka sledi manje odeljenja, sledi manje nastavnika. To je logican sled dogadjaja i opet direktor tu nista ne moze.

A neki troskovi su fiksni i onaj ko rukovodi skolom treba da nadje nacin kako to da plati. Ako iznajmljivanje dela skolske imovine koja se ne koristi ili koja se ne koristi za primarnu odnosno osnovnu svrhu znaci opstanak skole, onda ja protiv toga nemam nista protiv.

Ne verujem da ikome moze na pamet pasti da rusi tu skolu niti da je to zakonski moguce, pa mi ovakvo saopstenje(boldovani deo) roditelja vise deluje kao neko dizanje buke sa argumentima na koje se odredjeni uvek pale.
 
Uvek kada pročitam ovakvu šokantnu vest, obavezno pročitam i komentare koje čitaoci ostavljaju. Po pravilu se izdvoje komentariljudi koji znaju nešto više o temi i to se kasnije i potvrdi.

Trebalo bi proveriti koliko ima djaka u drugim osnovnim školama na Starom Gradu.

A boldovani deo je naša svakodnevica, hteo to neko da prihvati ili ne.
Do sada smo imali namerno uništavanje firmi zbog lokacija i sl. I nikom ništa, i zato ne vidim ni jedan razlog zbog kojeg se ne bi krenulo korak dalje i prešlo npr. na škole. Da li ih nešto sprečava? Naravno - ništa.
 
Па нико није глуп да одбије упис ђака али ако запослени родитељи знају да им дете неће моћи имати продужен боравак јасно је да ће тражити алтернативу.
 
Verujem da ipak nismo pali toliko nisko. Zgrada u Kralja Petra je npr. zasticena kao spomenik kulture. Znam da postoji mogucnost da se zastita i skine, ali ipak je ovde rec o objektu od velikog znacaja - ne samo arhitektonskog, nego istorijskog - buduci da se u njoj nalazi skola jos od 1718. Cak i da se, ne daj Boze, osnovna skola zatvori - ubedjen sam da ce zgrada zadrzati prosvetnu namenu (biti dodeljena nekoj srednjoj skoli, specijalnoj skoli ili visokoobrazovnoj ustanovi).

Uostalom, radi se o pukoj spekulaciji roditelja - sto oni i ne kriju u saopstenju - samu cinjenicu da je objekat na atraktivnoj lokaciji su uzeli za argument da se skola namerno unistava kako bi na njenom mestu bilo izgradjeno nesto drugo - ali to svakako nije dovoljno da takvu sumnju progutamo kao mogucnost. Npr. moglo bi nas par da sastavi saopstenje za medije u kojem izrazavamo sumnju da se jos nije stupilo u rekonstrukciju Narodnog muzeja zato sto se nalazi na najatraktivnoj lokaciji u gradu koju bi mnogi investitori zeleli za hotel, stanove ili trzni centar. Isina je da se rekonstrukcija prolongira gotovo celu deceniju, da zgrada Muzeja propada, da ona jeste na najatraktivnoj lokaciji u gradu, ali to opet ne znaci da bismo bili u pravu.

Sto se tice smanjenja broja djaka i zatvaranja skola po gradu vec smo o tome diskutovali na jednoj drugoj temi - nazalost takva praksa u Beogradu je uobicajena poslednjih godina. Broj dece u centralnogradskim opstinama se smanjuje ili stagnira, a objekata je previse. Uprkos tome, nadam se da ce se za konkretnu skolu naci resenje :)
 
Za Muzej ne bi smo mogli sa satavimo saopštenje, ali zato za bioskope, npr?
Ko je ranije mogao da poveruje da će se kultni beogradski bioskopi pozatvarati, i da će se izlaziti u robne kuće kada ideš u bioskop :p ?

Off, da ne bude zabune, zgradu škole je projektovala Jelisaveta Načić i sagrađena je početkom 20. veka, tako da na tom mestu postoji kontinuitet škole od 18. veka.

Pošto je pod zaštitom, verovatno će zadržati kontinuitet ali ne kao državna već kao privatna škola za "elitu" (namerno ne kažem "elitna"). Ako već prostorije u školama i školska dvorišta mogu da se izdaju privatnicima za sve i svašta, zašto ne bi smo i celu školu, ako ima nekoga ko bi to platio?
 
u školu u kralja petra primaju sve. tako je moj kolega upisao dete tu jel mu je blizu posla, a inače je iz rakovice.

surova istina je da nema dece.

znači za deceniju dve kad poumiru današnji stanovnici tog kraja stvoriće se ogroman stambeni prostor na prodaju. što će voditi do pada cena. mnogo puta viđeno po selima.
 
Iskreno receno,centar grada nije za stambeni prostor vec za poslovni.Tako bi i trebalo biti.Ako se ukine skola nije kraj sveta,ali zgrada ne sme da se privatizuje ili rusi.
 
Кад се већ спомињу школе ево једне невероватне вести, прво што ми је пало на памет је да је извор њуз али није, вероватно од овога неће бити ништа али сама чињеница да се расправља о томе је поражавајућа
Novi zakon: Deca ne moraju u školu
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Homeschooling

ne znam čemu toliko čuđenje za nešto što se već davno praktikuje u svetu.

po testovima deca koja uče kući daju bolje rezultate nego deca koja "regularno" idu u školu.

naravno uvek postoje kritike ovog sistema, po meni glavni problem je socijalizacija ove dece.

ali sve to piše u članku gore tako da ako te zanima pročitaj.
 
Заитересовало ме, што се мене тиче ја сам против а чињеница да је овако нешто забрањено у Немачкој је довољна преписивачима туђих решења да не улазе у ту егзибицију
 
vest je odlična :kk: :) :kk:
Prilika za E-školovanje bar za osnovnu školu iz više razloga

U rualnim krajevima đaci pešaci bi mnogo dobili a time i takve sredine prihvatljivije a življenje
tako na primer ko se odluči da po vec sada pustim planinskim pašnjacima započne ,,biznis,, sa stadima
nece školovanje nj. dece biti prepreka :)

Još jedan pozitivan razlog. U gradovima bi škole bile mnogo mirnije (bez nasilja u školi )
Izuzetno hiper aktivnoj deci koja izlaze iz okvire uobičajnog soc. ponašanja (nasilna)
kad vec nisu za grupu , da se E -školuju od kuce, uz pomoć tate i mame, a koj su uglavnom i doprineli takvom ponašanju deteta :laugh:

Laptopve delimo pa delimo. . . . samo da nema ,onih ,, Vračarskih igrica ,, :laugh: :lool: :laugh:
 
Da, bilo je jutros u jutarnjem programu RTS o tome, to se odnosi na one kategorije đaka kojima bi ta vrsta školovanja odgovarala - sportistima, umetnicima, itd. Zahtev za "kućno obrazovanje" se podnosi Ministarstvu.
 
vucko":20v9708p je napisao(la):
Iskreno receno,centar grada nije za stambeni prostor vec za poslovni.
To je možda tako u FAD, ali kod nas centar jeste za stanovanje,uz to spada u 3 najbolja dela grada za život.

Bio bi zločin da se sve one lepe stambene zgrade pretvore u smrdljivi poslovni prostor.

Dovoljno se zeznuli centar što su dozvolili da se u Strahinjica bana otvori 60 kafica.
 
Centar grada je odlican i za rad i za stanovanje, to je odlican balans i jedan Manhattan ne bi bio to sto jeste da je strogo samo poslovan. Losa su i jedna i druga krajnost i u SAD u poslovnim delovima grada nicu kafici i stambene zgrade, najbolji je primer Chicaga. Novi Beograd je nekada bio pretvoren u spavaonicu, mrtvilo(ostalo je jedino sivilo), a pogledaj sad, "zivot" na sve strane isto kao i preko reke samo je prostorna arhitektura i arhitektura uopste drugacija.
Ono sto je veoma lose u starom delu grada to je gradnja visoke stambene tranzit novogradnje, npr blok dole oko Sarajevske i Durmitorske, ono je jednom recju STRAVA, ono nema veze s'vezom. Svasta se danas ponosi titulom arhitekta a ovaj grad sve to trpi i trpi.
 
Београд
„Краљу Петру Првом” не прети ни катанац ни изгнанство

Група родитеља, наставника и бивших ученика најстарије школе у Србији огласила се драматичним упозорењем да је ова образовна установа пред затварањем. – Надлежни одлучно демантују такве наводе

KPP-FRAJSTEND.jpg

Фото А. Васиљевић

Питањем „Ко затвара најстарију школу у Србији?” и стрепњом да се готово три века стара Основна школа „Краљ Петар Први” налази пред забраном рада засули су јавност родитељи, наставници и бивши ученици ове школе. Представљају се као Акциони тим за одбрану ове осмолетке. Од чега је бране? У име „бранилаца”, образлаже Велимир Шошкић, иначе потпредседник Савета родитеља.

– Школски одбор је одлучио да смени директора. Просветна инспекција се у записнику о школи позива на члан 35 Закона о основама система образовања и васпитања чији наслов гласи „Забрана рада установе”. Када то прочитате да ли је оправдано помислити да неко жели да затвори нашу школу? – пита Шошкић.

Ко прочита даље од наслова члана 35. уочиће да ће просветна инспекција, уколико утврди да образовна установа крши прописе, одредити рок школи за отклањање неправилности. Ако их не отклони, Министарство просвете може да разреши дужности школски одбор, директора или обоје. Затим поставља вршиоца дужности директора и привремени школски одбор. Ако се и они не повинују закону и не отклоне неправилности у раду на које је указала просветна инспекција, Министарство забрањује рад установе.

– Школа доживљава најцрње дане! У последње три године укинуто је 10 одељења, 23 наставника су проглашена технолошким вишком – указује Шошкић.

На наше запажање да су се последњих година сажимала одељења по закону, и да су професори који су тада остали без фонда часова распоређени у друге куће знања, прецизира: – Нисам рекао да су професори изгубили посао, само више не раде у нашој школи.

Обесхрабрује га што је ове године школа „Краљ Петар Први” уписала само 49 првака.

Као могући разлог томе Шошкић и његови истомишљеници не прихватају неумољивост статистике по којој је Стари град једна од општина са најмањим природним прираштајем.

– Руководство се не ангажује да привуче ђаке из других општина. Наша школа је једна од најбољих, захваљујући ентузијазму родитеља и наставника, директор у томе не учествује – замера он.

– У ствари, имате пик на директорку? – питамо.

– Тако је. Лош је менаџер. Укинула је продужени боравак за ђаке трећег и четвртог разреда... – констатује он.

Министарство просвете не предвиђа продужени боравак за ученике тих разреда и још није дало сагласност на недавно покренуту иницијативу града да се боравак уведе за трећаке и четвртаке.

– Наишли смо на институционални зид због којег је школа годинама на губитку – додаје Шошкић.

Како само на губитку? Услови рада у школи до прошле године су били катастрофални. Расле су печурке на плафону, прокишњавало је, изливале су се фекалије у учионицама, обрушавали се зидови... И зато је, између осталог, опадао број првака. Али – ђаци су у септембру лане дочекани у комплетно обновљеним здањима ОШ „Краљ Петар Први” у улицама Краља Петра и Маршала Бирјузова. Њима је на располагању најсавременија стоматолошка амбуланта. Од запуштеног базена у згради у Бирјузовој добили су кутак за пливање на завидном нивоу.

– Откуд Вама идеја да је то заслуга директорке? – пита Шошкић.

– Откуд Ви знате да није? – знатижељни смо.

– Зато што ми радимо њен посао! – каже.

Можда желите да радите њен посао? – упитали смо.

– Не, само желим да моје дете иде у најбољу школу – поентира Велимир Шошкић, потпредседник Савета родитеља.

М. Симић-Миладиновић

----------------------------------------------------------

Налаз просветне инспекције

Чешљајући документацију осмолетке „Краљ Петар Први”, просветна инспекција утврдила је неправилности у раду органа управљања, односно Школског одбора кога чине представници запослених у школи, родитеља и локалне самоуправе.

– Пропусти су утврђени и у поступку избора чланова Школског одбора из редова родитеља. Тај одбор донео је одлуку о разрешењу директора школе. Упутио је Министарству просвете. Није добио сагласност министра. О неправилностима у раду Школског одбора просветна инспекција је обавестила Скупштину града, послала јој допис за разрешење чланова Школског одбора, о чему је обавестила и ресорно министарство – каже Верица Ковачевић, начелник градске просветне инспекције.

----------------------------------------------------------

Више ђака на периферији

У школама у центру престонице има мање одељења због смањеног броја ученика, а и због усклађивања броја ђака у одељењима са Стручним упутством о формирању одељења. Истовремено, у рубним деловима града повећава се број ђака – напомиње Гордана Цветковић, начелник Школске управе Београд.

----------------------------------------------------------

У престоници 80 одељења мање

– Инсинуација да ће најстарија школа у Србији бити затворена због смањења броја ђака и одељења је скандалозна. Ове године у Београду има 80 одељења мање. Сви наставници који су изгубили фонд часова распоређени су у друге школе, ниједан није остао без посла – тврди Драгица Моро, заменик градског секретара за образовањe.

----------------------------------------------------------

У складу са упутствима министарства

– Број одељења се морао смањити у складу са Упутством Министарства просвете, јер наша одељења су имала у просеку 17 ученика. Продужени боравак за ученике трећег и четвртог разреда смо имали 25 година, ван закона. Вест да је школа пред затварањем је страшна неистина. Лаж су и наводи „да је објекат у Краља Петра виђен за седиште неке државне агенције и да је плац у Маршала Бирјузова кибицован за изградњу хотела”. Заправо, се ово је хајка на мене – сматра Милка Бошков, директор ОШ „Краљ Петар Први”.

објављено: 17.11.2011

Izvor: Politika
 
Novi zakon za osnovno školstvo
Troškove učenja na daljinu plaćaće roditelji
Tanjug | 19. 11. 2011. - 02:00h | Komentara: 0

Novi zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, koji bi trebalo da se nađe u parlamentu početkom decembra, regulisaće mogućnost kućne nastave, besplatan prevoz i obrok za đake, kao i produženi boravak za prva četiri razreda, a prema rečima Želimira Popova, pomoćnika ministra prosvete, toškove učenja na daljinu snosiće sami roditelji učenika.

Prema rečima Popova, nastava kod kuće organizovaće se samo za decu koja posvećuju mnogo vremena drugim aktivnostima i ne mogu redovno da pohađaju nastavu u školi.

Roditelji će podnositi molbu za takvu vrstu nastave, normalno će upisivati dete u školu koja će nadgledati obrazovanje i organizovati ispite, rekao je on, objašnjavajući da će roditelji sami plaćati takvu nastavu i angažovanje učitelja koji će predavati đaku po odobrenom državnom nastavnom programu.


U zakonu su i odredbe koje se tiču nastave za đake na kućnom ili bolničkom lečenju, prema kojima će Ministarstvo odobravati nastavu kod kuće ili u zdravstvenoj ustanovi za decu koja duže od tri nedelje izostaju zbog bolesti.


Obezbediti prevoz za đake pešake
Đaci pešaci će, ako novi zakon bude usvojen, postati prošlost, jer, kako je Popov rekao, svi đaci čije je prebivalište više od dva kilometra udaljeno od škole imaće besplatan prevoz. Piše i da će učenik imati prevoz bez obzira na udaljenost, ako mu je na putu ugrožena bezbednost, a ako zbog nepristupačnosti terena nije moguće organizovati prevoz, škola treba da obezbedi pratioca učeniku.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/290504/Troskove-ucenja-na-daljinu-placace-roditelji
 
Vrh