Београд
„Краљу Петру Првом” не прети ни катанац ни изгнанство
Група родитеља, наставника и бивших ученика најстарије школе у Србији огласила се драматичним упозорењем да је ова образовна установа пред затварањем. – Надлежни одлучно демантују такве наводе
Фото А. Васиљевић
Питањем „Ко затвара најстарију школу у Србији?” и стрепњом да се готово три века стара Основна школа „Краљ Петар Први” налази пред забраном рада засули су јавност родитељи, наставници и бивши ученици ове школе. Представљају се као Акциони тим за одбрану ове осмолетке. Од чега је бране? У име „бранилаца”, образлаже
Велимир Шошкић, иначе потпредседник Савета родитеља.
– Школски одбор је одлучио да смени директора. Просветна инспекција се у записнику о школи позива на члан 35 Закона о основама система образовања и васпитања чији наслов гласи „Забрана рада установе”. Када то прочитате да ли је оправдано помислити да неко жели да затвори нашу школу? – пита Шошкић.
Ко прочита даље од наслова члана 35. уочиће да ће просветна инспекција, уколико утврди да образовна установа крши прописе, одредити рок школи за отклањање неправилности. Ако их не отклони, Министарство просвете може да разреши дужности школски одбор, директора или обоје. Затим поставља вршиоца дужности директора и привремени школски одбор. Ако се и они не повинују закону и не отклоне неправилности у раду на које је указала просветна инспекција, Министарство забрањује рад установе.
– Школа доживљава најцрње дане! У последње три године укинуто је 10 одељења, 23 наставника су проглашена технолошким вишком – указује Шошкић.
На наше запажање да су се последњих година сажимала одељења по закону, и да су професори који су тада остали без фонда часова распоређени у друге куће знања, прецизира: – Нисам рекао да су професори изгубили посао, само више не раде у нашој школи.
Обесхрабрује га што је ове године школа „Краљ Петар Први” уписала само 49 првака.
Као могући разлог томе Шошкић и његови истомишљеници не прихватају неумољивост статистике по којој је Стари град једна од општина са најмањим природним прираштајем.
– Руководство се не ангажује да привуче ђаке из других општина. Наша школа је једна од најбољих, захваљујући ентузијазму родитеља и наставника, директор у томе не учествује – замера он.
– У ствари, имате пик на директорку? – питамо.
– Тако је. Лош је менаџер. Укинула је продужени боравак за ђаке трећег и четвртог разреда... – констатује он.
Министарство просвете не предвиђа продужени боравак за ученике тих разреда и још није дало сагласност на недавно покренуту иницијативу града да се боравак уведе за трећаке и четвртаке.
– Наишли смо на институционални зид због којег је школа годинама на губитку – додаје Шошкић.
Како само на губитку? Услови рада у школи до прошле године су били катастрофални. Расле су печурке на плафону, прокишњавало је, изливале су се фекалије у учионицама, обрушавали се зидови... И зато је, између осталог, опадао број првака. Али – ђаци су у септембру лане дочекани у комплетно обновљеним здањима ОШ „Краљ Петар Први” у улицама Краља Петра и Маршала Бирјузова. Њима је на располагању најсавременија стоматолошка амбуланта. Од запуштеног базена у згради у Бирјузовој добили су кутак за пливање на завидном нивоу.
– Откуд Вама идеја да је то заслуга директорке? – пита Шошкић.
– Откуд Ви знате да није? – знатижељни смо.
– Зато што ми радимо њен посао! – каже.
Можда желите да радите њен посао? – упитали смо.
– Не, само желим да моје дете иде у најбољу школу – поентира Велимир Шошкић, потпредседник Савета родитеља.
М. Симић-Миладиновић
----------------------------------------------------------
Налаз просветне инспекције
Чешљајући документацију осмолетке „Краљ Петар Први”, просветна инспекција утврдила је неправилности у раду органа управљања, односно Школског одбора кога чине представници запослених у школи, родитеља и локалне самоуправе.
– Пропусти су утврђени и у поступку избора чланова Школског одбора из редова родитеља. Тај одбор донео је одлуку о разрешењу директора школе. Упутио је Министарству просвете. Није добио сагласност министра. О неправилностима у раду Школског одбора просветна инспекција је обавестила Скупштину града, послала јој допис за разрешење чланова Школског одбора, о чему је обавестила и ресорно министарство – каже Верица Ковачевић, начелник градске просветне инспекције.
----------------------------------------------------------
Више ђака на периферији
У школама у центру престонице има мање одељења због смањеног броја ученика, а и због усклађивања броја ђака у одељењима са Стручним упутством о формирању одељења. Истовремено, у рубним деловима града повећава се број ђака – напомиње Гордана Цветковић, начелник Школске управе Београд.
----------------------------------------------------------
У престоници 80 одељења мање
– Инсинуација да ће најстарија школа у Србији бити затворена због смањења броја ђака и одељења је скандалозна. Ове године у Београду има 80 одељења мање. Сви наставници који су изгубили фонд часова распоређени су у друге школе, ниједан није остао без посла – тврди Драгица Моро, заменик градског секретара за образовањe.
----------------------------------------------------------
У складу са упутствима министарства
– Број одељења се морао смањити у складу са Упутством Министарства просвете, јер наша одељења су имала у просеку 17 ученика. Продужени боравак за ученике трећег и четвртог разреда смо имали 25 година, ван закона. Вест да је школа пред затварањем је страшна неистина. Лаж су и наводи „да је објекат у Краља Петра виђен за седиште неке државне агенције и да је плац у Маршала Бирјузова кибицован за изградњу хотела”. Заправо, се ово је хајка на мене – сматра Милка Бошков, директор ОШ „Краљ Петар Први”.
објављено: 17.11.2011