Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Гага":2uzmz79f je napisao(la):
У тексту сам направио једну грешку, у броју становника на Коси. Насеље има 70.000 хиљада становника, а не 30.000 хиљада !

Velika ta Bezanijska Kosa, 70.000 hiljada stanovnika, ko dve Ukrajine :)

Da se nisi malo preracunao :)
 
Zemun: Od sutra pontonom do Lida

* Odštampaj
* Make font size smaller Make font size default Make font size larger

14. jun 2011. 17:24 > 17:26

Građani će od sutra moći peške do Velikog ratnog ostrva ali će za sezonu kupanja na plaži Lido morati da sačekaju nekoliko dana.

Foto: Wikimapia

Pontonski most od hotela "Jugoslavija" do plaže Lido, čije postavljanje košta oko šest miliona dinara, građani će moći da ga koriste besplatno, do 10 septembra, rekao je Tanjugu član gradskog veća opštine Zemun Milosav Stamenov.

On je rekao da su u toku pripreme za početak sezone kupanja na Lidu i istako da će tokom cele sezone na toj plaži raditi spasioci i medicinsko osoblje, koje će brinuti o posetiocima, dok će tokom noći biti angažovani čuvari.

Na plaži Lido biće postavljeni suncobrani, tuševi, mobilni toaleti, naveo je Stamenov i najavio da će se tokom leta na Lidu održavati razni kulturno - zabavni i umetnički programi, kao i sportska dešavanja.

Stamenov je rekao da je opština Zemun pokrenula inicijativu da se izgradi pešački most, preko koga bi građani tokom cele godine mogli da stižu do Velikog ratnog ostrva.

"Opština je pokrenula inicijativu pred Gradskim sekretarijatom za urbanizam da se izgradi most za pešake širok pet metara, ispod koga bi nesmetano mogli da prolaze manji čamci", rekao je Stamenov i ukazao da je mana pontonskog što zatvara prolaz za plovila.


**Super ideja za striktno pesacki most,to ne bi nista smetalo VRO.
 
Pored atraktivnosti za decu pontonski most obezbeđuje neprekidnu prisutnos nekoliko vojnika na ostrvu u vreme sezoni što sigurno ima uticaja i na ponašanje posetilaca.
Oni ne smetaju a ipak su neka ,,prepreka,, vandalima. :)

Bojim se ako oni odu, koliku štetu samo jedna grupica vandala može napraviti
a možda čak podmetnutim požarom da se ogoli ostrvo, :bash:
tako da ce posle sasvim normalno biti urbanizacija ( Atinski model ) :dil:
 
Гага":3p6caezw je napisao(la):
Homer Jay":3p6caezw je napisao(la):
Inace, kolika je Bezanijska kosa!?

Хомере, што каже Џони Ли, није мала, баш је има.

Живим на Бежанијској коси у III месној заједници, а о њој сам и нешто написао нашем члану Жапцу, који пише магистарски рад о Новом Београду и његовом насељу Б. коси, па да се сад не бих понављао ево на истој овој теми „Градски живот и вести“, а на топику „Развој Новобеоградских блокова“ тог мог текста под постом број 409:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=86&p=17 . Ту имаш и две карте са тачно уцртаним месним заједницама и индустријском зоном. У тексту сам направио једну грешку, у броју становника на Коси. Насеље има 70.000 хиљада становника, а не 30.000 хиљада !

Samo jedna primedba: skoro sam siguran da je juzni deo 2. mesne zajednice (onako kako si ti obelezio - ispod Partizanske avijacije) u stvari deo 1.
 
hazard":3p279j1p je napisao(la):
Гага":3p279j1p je napisao(la):
У тексту сам направио једну грешку, у броју становника на Коси. Насеље има 70.000 хиљада становника, а не 30.000 хиљада !

Velika ta Bezanijska Kosa, 70.000 hiljada stanovnika, ko dve Ukrajine :)

Da se nisi malo preracunao :)

Хазарде, нисам се прерачунао, званичан податак општине Нови Београд.

А што се тиче Украјине, она има око 46 милиона становника ! И ја бих волео да насеље Бежанијска коса има становника ко две Украјине, онда би одмах лично тражио да се Б. коса отцепи од Србије и буде посебна држава. Мало шале увек добро дође.
 
hazard je mislio je na to što si napisao 70.000 hiljada umesto 70 hiljada. ovako kako si napisao ispada da bežanija ima 70 miliona stanovnika.
 
AlexLU":3dh8mfyt je napisao(la):
milanobelgrade":3dh8mfyt je napisao(la):
Иначе,мислим да је споменик мајору Гавриловићу прилично скроман...мислим да су ти људи заслужили нешто много грандиозније... :grand:
Svaka čast na zapažanju :kk: Izginuli ljudi kao Spartanci. Red je da im se Beograd oduži kroz neki monumentalniji spomenik :grand:

Можда дође једног дана на ред...кад се одужимо свим азербејџанским диктаторима...
 
Што се Мајора и његовог херојског пука тиче ствари иду у контра снеру јер је направљена ограда Ђоковићевог МГМ тениског центра на буквално пола метра од споменика. :rant:

Док се ми брукамо са Младићима,Караџићима и осталом багром коју заслепљени људи називају херојима,они истински највећи хероји којих смо силом прилика имали доста падају у заборав или им се скрнаве и ти скромни и недостојни споменици. :notok:

Хвала Београдском Синдикату што је својом песмом бар мало скренуо пажњу омладине ка истинским херојима овога народа.
 
Delija":125s9lui je napisao(la):
Што се Мајора тиче и његовог херојског пука тиче ствари иду у контра снеру јер је направљена ограда Ђоковићевог МГМ тениског центра на буквално пола метра од споменика. :rant:

Па док друге нације фабрикују своју историју( у Скопљу дижу монументални споменик Александру Великом...итд...) ми нашу историју газимо... а ако је неко заслужио споменик за јунаштво и саможртвовање онда су то Мајор и цео тај пук који је изгинуо...
Па да се ја питам ја бих и споменик Кнезу Михајлу..или како га ми од милоште зовемо "КОЊ" изместио само да овим људима одам почаст...
Нажалост у Србији се и ова скромна табла још више уништава...
 
milanobelgrade wrote: ,,Па док друге нације фабрикују своју историју( у Скопљу дижу монументални споменик Александру Великом...итд...) ми нашу историју газимо... ,,
Tačno :kk:
Toliko je bilo dirigovano, da sada to vec radimo po inerciji.... pa čak kad i ne postoje takvi zahtevi... postalo je prirodno da sami sebe posipamo pepelom , umanjujemo pa i brišemo....

Ne mogu da zaboravim vrlo znacajnu rečenicu @jovanovm
,,Sramota to za groblje. Meksiko je čitavu turističku industriju napravio od toga, a mi radi nekog "reda" uništavamo jednu lepu tradiciju.,,
Da li po inerciji ili po nalogu, hoce da ukinu neki deo kulta - tradicije koj potvrđuje autenčnost i starost naroda. Sutra će da nam zabrane i ,, po jednu za dušu,, ili i ,,ono živeli ,, .
Lično meni je odvratno na groblju ikakva hrana ali ne treba zabranjivati nego propisati neki minimum dozvoljenog ( pa čak i po HACCPu) a u cilju upravo očuvanja tradicije .
Tradicija je jedan od naj većih spomenika i obeležija čitavog naroda .

A to... Teniski novac preko (tačnije tik) savremenog junaka i njegove prosute krvi - uobičajeno za naša dasnašnja posla :bash:
 
O beogradska hronika postaje redovno mjesto promocije beobuildovaca :pob: :gobb:
 
Trebaju posebnu rubriku da izdvoje od 5 min dnevno za beobuildovce :kk:
 
Cvrc, pa da svi znaju od koga prepisuju... :laugh: :lool: :laugh: :D
 
milanobelgrade":36n9j7pe je napisao(la):
Delija":36n9j7pe je napisao(la):
Што се Мајора тиче и његовог херојског пука тиче ствари иду у контра снеру јер је направљена ограда Ђоковићевог МГМ тениског центра на буквално пола метра од споменика. :rant:

Па док друге нације фабрикују своју историју( у Скопљу дижу монументални споменик Александру Великом...итд...) ми нашу историју газимо... а ако је неко заслужио споменик за јунаштво и саможртвовање онда су то Мајор и цео тај пук који је изгинуо...
Па да се ја питам ја бих и споменик Кнезу Михајлу..или како га ми од милоште зовемо "КОЊ" изместио само да овим људима одам почаст...
Нажалост у Србији се и ова скромна табла још више уништава...


Da upadnem - onaj spomenik je ruglo, ne znam kako drugačije da ga nazovem.
Ponoviću, liči mi na kapiju festivala u Guči, sramota me je kada ga vidim.
A ovo sa Đokovićima je šlag na tortu.
Mada, mislim da ako je spomenik malo prigodniji, niko se ne bi usudio da pomisli da ga zaklanja.
Evo kako izgleda spomenik u Leskovcu:

http://www.trivago.rs/leskovac-4445...emorijal/spomenik-slobode-1642973/fotografije

Da li bi ikome palo na pamet da gradi na "slobodnoj površini" tik uz ovakav spomenik?

Krivica je i do toga što se odbrana Beograda danas svodi samo na jedan govor i na jednog čoveka, a praktično je ceo grad uz vojsku bio uključen u odbranu.


A ovo za "Kod konja" - e ja baš namerno tako kažem. To se ne odnosi na kneza, niko kneza ne naziva "konjem", već se naravno misli na lokaciju.
Nikome ne smeta što se malo malo neko penje na spomenik (pa i na kneževu glavu) na protestima ili na proslavama, što je spomenik večito išaran, što se kradu delovi, ali zato je problem kada se kaže "kod konja".
Još mi je otac pričao da su i u "njegovo" vreme upravo novopečeni Beograđani (otvoreno=došljaci, ali bez pogrdnog značenja) upravo sa tom pričom pokušavali da se pokažu kao veći Beograđani od rođenih Beograđana, i da je to stvaralo otpor i inat, pa se "kod konja" i održalo.
 
milanobelgrade":16f32vzs je napisao(la):
Па док друге нације фабрикују своју историју( у Скопљу дижу монументални споменик Александру Великом...итд...)
Makedonci su najveći kradljivci istorije posle Albanaca.
 
Senke":2ib0mt8j je napisao(la):
milanobelgrade":2ib0mt8j je napisao(la):
Па док друге нације фабрикују своју историју( у Скопљу дижу монументални споменик Александру Великом...итд...)
Makedonci su najveći kradljivci istorije posle Albanaca.
Зато им Грци праве проблеме.
 
Pa da istorija je kao paradajz na pijaci pa se krade.

Hajde malo ostavite se istorije, posebno tuđe. Mislim da bi prigodniji spomenik bio "braniocima Beograda"... i to svima, muškarcima i ženama, deci i odraslima, svim ljudima, verama, i nacijama koje su branile ovaj grad od zavojevača... od Ugara u 8.veku do branilaca protiv NATO bombardovanja... Inače, sam spomenik koji je tu sada nije ružan, prilično je monumentalan sam po sebi, samo ga treba staviti u drugačiji kontekst. Meni taj Gavrilović baš i nije mio lik, ali opet ja sam pacifista, radije bih podigao spomenik dezerterima nego bilo kom vojniku.

Ovaj grad je večan, postojao je pre Srba i Srbije, a nadam se postojaće i posle... bar dok se sunce ne pretvori u supernovu... :)
 
jovanovm":14e6em7x je napisao(la):
Meni taj Gavrilović baš i nije mio lik, ali opet ja sam pacifista, radije bih podigao spomenik dezerterima nego bilo kom vojniku.

Smatraću ovo za nespretan izbor reči (bez snishodljivosti). Nema ništa loše u pacifizmu, ali on gubi na smislu kada je tvoja zemlja napadnuta.
Vidi se da si išao na fakultet u Americi :) i ja bih odao počast dezerterima, ali onima iz austorugarske i nemačke vojske. Dezertersvo je lični čin i može da se kreće od neke teške muke i visoke lične hrabrosti do egoizma i kukavičluka, pa ne bih voleo da moram da sudim nekome za to. Dezerterima poslednjih ratova je dosta što su sačuvali život, zdravlje, što mogu da imaju porodice i decu.

Ali, društvo ne treba odaje počast za čin koji je sasvim anti-društven i duboko ličan (šta god bio razlog), da ne kažem samoživ.


Za majora Gavrilovića se i slažem i ne slažem, ali mislim da je pogrešno vaspitavati klince sa takvim pričama, po meni je čak i morbidna. Koliko poštujemo te naše pretke, dovoljno govori stanje vojničkih grobalja. Malo licemerno. Klince danas treba odvesti čak u Grčku da bi shvatili kroz šta su prošli njihovi preci.

A ima toliko toplih primera ljubavi prema svojoj zemlji koji se zaboravljaju.
 
@relja
Ne znam, mislim dosta o tome. Meni je svaki rat glupost, ne zato što nisam hrabar, već zato naprotiv, zato što jesam, da kažem NE ludilu. Nemam nameru da učestvujem u bilo kojoj vojsci ikada, i uradiću sve što je u mojoj mogućnosti da nikad ne budem prisiljen da drugom ljudskom biću oduzmem život... ali sad već skrećemo sa teme.

Mislim da je ovo insistiranje na Gavriloviću (kao osobi koja je naredila smrt vojnika, i koja je, ranjena, preživela rat), a ne na onima koji su poginuli licemerno i šalje pogrešnu poruku. Takođe, uopšte ne bih insistirao na onima koji su poginuli (dosta nam je mučenika i pseudo-Lazara u istoriji), već bih dao naglasak na onima koji su branili grad. Ovaj grad je branilo mnogo ljudi koji su ga voleli, živeli u njemu, koji su branili svoje domove.. ne samo vojska. Mislim da bi spomenik bio primereniji ukoliko ne bi odvajao jedne branioce od drugih.
 
To je i jeste suština - sve se uprošćuje i svodi na jednog majora, jedan govor i jedan juriš.
A ceo grad je učestvovao u odbrani.
Na jednom drugom forumu sam video fotografiju nekog starca, zanatlije (sajdžije-preciznog mehaničara) koji stoji i čuva ulaz u Stari dvor 1915, obučen u veoma pristojno odelo sa kravatom, na glavi vojnička kapa šajkača i puška o ramenu. Veoma driljivo.
Gimnazijalci su donosili municiju i osmatrali suprotne obale Save i Dunava, žene su pomagale u improvizovanim bolnicama. Vrh je bila priča o ženama u jevrejskoj mali na Dorćolu koje su na kraju blatom gađale autrijske oficire dok su na konjima ulazili u grad kada se naša vojska već povukla.

A sve se svodi na jedan govor prekaljenim borcima koji nije za dečije uši.
 
Vucko otovri temu gdje ce mo stavljati sve klipove iz bg hronike da svi budu na jednom mjestu.
Sto se tice gavrilovica govor je ok ali znate li vi da je covjek umro 1945 god .Inace spomenik svim strADALIM u 1sv ratu rebao je biti ispred lole gdej je sad spomenik cirilu i metodiju .A spomenik svim poginulima je postavljen na groblje oslobodilaca beograda kako se hrvati i slovenic nebi osjecali uvredjenim posto su jel te bili na strani kUK monarhije.Vucko otvori temu istorija da nam jovnom moze i ostali forumasi stavljati istoriske tekstove o beogradu i zanimljive price koje se nemogu procitati svugdje :kafa:
 
Bravo za postove,pogotovu reljine :)

Mislim da je tupavo gavrilovica manje smatrati herojem jer nije umro tamo.I covek nije dezertirao niti uradio nista necasno,ipak stoji da visi cinovi manje ginu nego prasinari sto ima i smisla.

Takodje mislim da bi trebalo podici spomenik svim izginulim u odbrani Beograda ili prvom svetskom ratu.
 
@ Jovanovm

Потпуно подржавам залагање против ратова, али не можеш бити пацифиста уколико нападају твој дом. Тада се мораш бранити. То је морање, а не избор. Они који се бране, нису изабрали рат, већ су у њега увучени.

У одбрамбеном рату, бити пацифиста, значи бити кукавица и издајник.
Бити пацифиста у освајачкој војци је херојство.
 
Vrh