Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

To je sasvim druga stvar Ambasadore (btw gde to u Kanadi komsiluk propisuje kome smes da prodas kucu?), da u zakonu pise da svi stanari moraju da se sloze ako se radi ovo ili ono, i da u zajednickoj zgradi ne mozes da radis sta hoces.

Ali po novom zakonu ispada da meni treba neka dozvola iz opstine da bi ja menjao crep na sopstvenoj kuci? Zamisli, bude neki pozar, ili nevreme, i onda treba da cekam nekog catu 6 meseci da bi mogao da saniram stetu.
 
Aparati za prvu pomoć na ulici
07.06.2010. - 03:33
SRCE - Nakon uvođenja aparata za reanimaciju u Novom Sadu, Beograd će takođe dobiti priliku da na svojim ulicama postavi defibrilatore. Ovim aparatima će Beograđani moći da pomognu sugrađanima u slučajevima srčanog udara ili bilo kog otkazivanja vitalnih funkcija. Planirano je postavljanje defibrilatora na najprometnijim mestima kojima će lako moći da rukuju svi.
Dr Branislav Lazić, direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, pokrenuo je akciju nabavke i postavljanja defibrilatora u Beogradu. Reč je o elektronskim uređajima koji šalju elektrošokove i tako normalizuju rad srca do dolaska Hitne pomoći.
- Nabavili smo deset aparata koji će biti postavljeni na najprometnijim mestima u gradu, a u pregovorima smo za nabavku još deset aparata. Nadamo se da će do kraja leta biti postavljeno svih 20 defibrilatora - rekao je za „24 sata” dr Branislav Lazić.
Njegova ideja je da se za rukovanje tim aparatima najpre obuče zaposleni u „Parking servisu”, jer su to najprometnija mesta, pogotovo u vreme saobraćajnih gužvi. Defibrilatore bi takođe trebalo postaviti na recepciji palate „Beograd”, kao i u prolazima na Terazijama. Ovi aparati su zamišljeni tako da njima može da rukuje laik.
U prilog tome ide i činjenica da uređaj ima srpski softver i funkcioniše u vidu audio i video poruka. Na primer, aparat nam „kaže” da prikačimo elektrode, da je u toku analiza ili da se udaljimo. U momentu aktiviranja aparata pali se crvena lampica kojom se signalizira Hitnoj pomoći da pošalje svoje ekipe na mesto nesreće.
Da aparat ne bi postao igračka i meta vandala, osmišljena je i zaštita od zloupotrebe. Ovaj uređaj postoji dugi niz godina u razvijenim državama i tamo je to neophodna i normalna pojava. U Parizu je, na primer, postavljeno čak tri hiljade defibrilatora.

http://24sata.rs/vesti.php?id=73488
 
Пљус на пљус, минус на мињус! Боље од струје! Али само за Алкател. Идеја је стварно добра. Штета што ће сви апарати добити ноге, пре или касније... Мада ко зна... Кад су стављали оне црвене говорнице почетком декаде, мислио сам да ће и темељи нестати. Можда ни шахтови не би нестајали кад би имали важнију функцију ;) Ко им је крив што САМО покривају амбисе. Њихова грешка, молићу лепо!
 
Normalno ti aparati imaju automatski sistem koji pozove hitnu pomoc kad se skinu sa zida.
 
Градоначелник Драган Ђилас и министарка Снежана Самарџић- Марковић потписали споразум о изградњи тренинг хале за потребе КК „Партизан”

Градоначелник Београда Драган Ђилас и министарка Снежана Самарџић-Марковић потписали су данас у Старом двору Споразум о изградњи тренинг хале за потребе Кошаркашког клуба „Партизан”. Овај спортски објекат биће изграђен у непосредној близини хале „Пионир”, а после прибављања свих дозвола градња би требало да почне крајем ове године и буде завршена током 2011. године.

– Град Београд у последње две године помаже „Партизан” зато што је тај клуб постао спортска институција, зато што његовим играчима на дресовима пише име нашег града и зато што, захваљујући њиховим успесима, многи долазе у Београд. Биће сјајно ако се поред града у кампању помоћи успешним клубовима укључе и привредници, па можда једног дана успемо да добијемо и организацију завршног турнира европске кошаркашке лиге. Град Београд ће наставити да помаже и осталим клубовима који својим именом, традицијом и потенцијалом то заслужују – рекао је градоначелник Драган Ђилас.

Према данас потписаном споразуму, град Београд ће обезбедити грађевинско земљиште, све потребне дозволе и учествовати у накнади за уређивање грађевинског земљишта. Министарство спорта и омладине финансираће изрaду главног пројекта, грађевинске радове и учествовати у трошковима накнаде за уређење грађевинског земљишта. Површина дворане биће око 1.600 квадратних метара.

– Кошаркашки клуб „Партизан” испуњава све услове из Стратегије развоја спорта коју смо усвојили. Сматрамо да има смисла улагати у врхунски спорт јер он промовише културни идентитет нације из које потиче. Овај пројекат добар је пример партнерства Министарства спорта, града Београда и врхунског спортског клуба – рекла је Снежана Самарџић-Марковић.

Председник КК „Партизан” Предраг Даниловић захвалио је граду и министарству на овој помоћ и истакао да ће у новој хали тренирати више од 100 младих кошаркаша из свих селекција.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1396931
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=11&nav_category=12&nav_id=438159

DSS za ulicu stradalom pilotu
11. jun 2010. | 18:10 | Izvor: Tanjug Beograd -- Omladina DSS-a prikuplja potpise za to da jedna ulica na Novom Beogradu dobije ime po pilotu Milenku Pavloviću, koji je nastradao tokom NATO bombardovanja.

Predsednik Gradskog odbora DSS-a Andreja Mladenović rekao je da će se potpisi građana prikupljati narednih sedmica.

Nakon toga će peticija biti predata opštini Novi Beograd, Skupštini grada preko odborničke grupe i Komisiji za promenu naziva ulica.

Mladenović je kazao da su opštinske i gradske vlasti napravile propust što ni posle 11 godina nisu našle za shodno da jednoj ulici daju ime po pilotu nastradalom u NATO bombardovanju, koji je bio žitelj te beogradske opštine i na taj način mu odaju priznanje za herojski čin.

On je podsetio da je potpukovnik Pavlović bio pilot Vojske Jugoslavije i komandant 204. lovačkog avijacijskog puka.

Mladenović je napomenuo da je 4. maja 1999. godine iznad Valjeva primećena grupa aviona, da je komandu za poletanje dobio mlađi oficir, ali da je potpukovnik Pavlović umesto njega poleteo i u borbi sa NATO eskadrilom poginuo.
Ono što meni smeta: ovo je pokušaj partije na samrti da skrene pažnju na sebe, i nema veze sa poginulim pilotom.
U Batajnici, koja je deo Beograda, glavna ulica je pre više godina podeljena na dve, jedna polovina je nazvana po Milenku Pavloviću, a druga po Zoranu Radosavljeviću, koji je takođe oboren i poginuo 1999.
Da li su oni uopšte pitali porodicu šta misli o ovome?
 
KO GRADI GRAD? je serija otvorenih razgovora o temama značajnim za razvoj gradova na prostoru bivše Jugoslavije. Organizovanjem ovih razgovora želimo da podstaknemo širi dijalog o stanju, smeru i učesnicima urbanog razvoja u Beogradu, Srbiji i regionu.

Otvoreni razgovori će okupiti ljude koji promišljaju ili se aktivno bave razvojem grada: od donosilaca urbanističkih odluka na nivou grada, preko građevinskih investitora, arhitekata, urbanista, sociologa, ekonomista, pravnika, do aktivista i zainteresovanih građana. Kroz seriju od šest diskusija, pokušaćemo da utvrdimo ko sve ’gradi’ grad, kakvi su stavovi, ciljevi i sredstva glavnih aktera razvoja grada, šta sve utiče na tok ovog procesa i kako se može povećati učešće svih zainteresovanih strana u odlučivanju o urbanim i prostornim dilemama. Posebna pažnja će biti posvećena iskustvima, strategijama i sredstvima građanskih inicijativa koje se bave temama razvoja gradova našeg regiona, kao i projektima pojedinaca, organizacija i institucija koje uključuju građane u rešavanje urbanih i prostornih problema zajednice.

Otvoreni razgovori KO GRADI GRAD? počinju u četvrtak 17. juna u 19h u Kulturnom centru REX (Jevrejska 16), sastavljanjem Rečnika gradskih dilema, i traju do 19. juna. Pogledajte stranicu sa više informacija o samom događaju kao i program otvorenih razgovora.

Na diskusijama ucestvuju i Zaklina Gregorijevic direktorka urbanistickog zavoda i gradski arhitekta Dejan Vasovic i jos neki ljudi koji se pitaju za izgradnju Beograda.

Detaljniji program imate ovde

http://www.kogradigrad.org/
 
DO KRAJA GODINE GRAD PREUZIMA 61 LOKACIJU
Bez placeva ostaju nesavesni investitori

Boris Vuković | 16. 06. 2010. - 00:02h | Foto: N. Marković | Komentara: 0
Investitorima kojima je dato na korišćenje gradsko građevinsko zemljište i koji u zakonom predviđenim rokovima nisu počeli sa gradnjom, po propisanoj proceduri biće oduzete lokacije i na tenderu dodeljene novom zakupcu. Do sada, počev od 1. januara prošle godine, gradska Komisija je okončala 39 predmeta, u radu su još 22, a očekuje se da će sve ove lokacije biti vraćene Gradu do kraja godine. Ipak, sve zavisi od pravobranilaštva i suda.


“Akva park” u Bloku 44 nikad nije završen
Prema prethodnom zakonu o planiranju i izgradnji od 2003. godine, investitori su imali rok od tri godine od dana kad su uzeli lokaciju u zakup, da je privedu nameni i to su morali da urade do 13. maja 2006. godine. Međutim, mnoga ranija društvena i druga preduzeća su praktično propala, pa su te lokacije i danas potpuno prazne i neiskorišćene. U vreme kad se vodi "borba" za svaki kvadratni metar građevinskog zemljišta, ove lokacije mogu da donesu dodatne prihode Gradu. Početkom prošle godine, imenovana je nova Komisija na nivou grada, koja je donela 39 odluka o oduzimanju lokacija investitorima, a još 22 predmeta su u radu.

- Proces pokreće prvobranilaštvo i takav zahtev stiže u Sekretarijat za imovinsko pravne poslove, a zatim dolazi kod nas u Komisiju. Svaki predmet detaljno analiziramo, uz celokupnu dokumentaciju, javnu raspravu, fotografije, izveštaje Direkcije i fotografije sa terena. Kad donesemo odluku, predmet se vraća u Sekretarijat za imovinsko pravne odnose koji donosi prvostepeno rešenje. Na to rešenje, investitor ima pravo žalbe, a o kojoj žalbi u drugom stepenu rešava Ministarstvo. Zatim investitor ima pravo tužbe Upravnom sudu. Tek kad rešenje postane pravosnažno, zemljište se vraća prethodnom korisniku, odnosno Gradu ili opštini. Mi smo uradili svoj deo posla, pa tako očekujemo da će i drugi učesnici u postupku uraditi svoj deo, i da će ove lokacije postati gradske što je pre moguće - objašnjava Oliver Glišić, član Gradskog veća i predsednik Komisije za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta.
Dodatan problem predstavljaju započeti objekti, pa sudski spor sa investitorima traje dugo.

- Investitor mora da podnese dokaze koje tokom postupka verifikuje sudski veštak. Iz dokumenata mora da se vidi koliko je ulagao u opremanje zemljišta, u izgradnju i koliko to u ovom trenutku vredi. Najbitnije je da sve započete predmete rešimo do septembra, jer tada ističe godinu dana od stupanja novog Zakona o planiranju i izgradnji. To znači da će prvobranilaštvo pokrenuti nove postupke protiv investitora koji do 11. septembra ove godine nisu preveli zemljište u privatnu svojinu, odnosno izvršili konverziju. Ove lokacije su veoma važne Gradu i mi radimo sve što je u našoj nadležnosti da se vrate Beogradu na korišćenje - dodaje Glišić.

Najviše gradskih lokacija zauzimaju društvena preduzeća koja su se ugasila ili su u stečaju, ili trenutno nisu u stanju da realizuju projekte. Kao na primer, lokacije na Banovom brdu, zemljište između Ulice kneza Miloša i Sarajevske, čuveni "Akva park" u Bloku 44.

- Mi smo od tih odluka koje je donela Komisija rešili 12 zahteva. Svaki predmet smo razmatrali detaljno, a investitori kojima su oduzete lokacije mogu se obratiti Direkciji za građevinsko zemljište kako bi nadoknadili uložena sredstva - priča Petar Živanović, sekretar za imovinsko pravne odnose.

Biće još oduzimanja
Među parcelama koje Komisija razmatra za oduzimanje su i neke lokacije u centru grada. Takvih ima na Obilićevom vencu, u Ulici kneza Miloša, u Balkanskoj, Bulevara despota Stefana, Skenderbegovoj ulici, Novom Beogradu. Ipak, najviše ovakvih lokacija nalazi se u Rakovici, Žarkovu, Čukarici.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/194125/Bez-placeva-ostaju-nesavesni-investitori
 
Hvala bogu pa je necemo vise gledati u gradskoj upravi


Hrustanovićeva postaje ambasadorka?
16. jun 2010. | 01:55 | Izvor: Danas
Beograd -- Radmila Hrustanović ide u diplomatiju, piše "Danas" i dodaje da da joj je određena ambasadorska pozicija u jednoj srednjeevropskoj zemlji

List piše, da iz razloga poštovanja običaja diskrecije u ovakvim prilikama, ne navodi konkretnu zemlju, jer nisu okončane diplomatske procedure izdavanja agremana.

Radmila Hrustanović bila je na više istaknutih funkcija u Gradu Beogradu, uključujući i položaj gradonačelnika.

U sadašnjoj garnituri imala je dužnost pomoćnika gradonačelnika Dragana Đilasa, ali je i to okončano pre izvesnog vremena nejasnim odlaskom koji je jednima ličio na smenu, a drugima na ostavku, podseća list.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=16&nav_category=206&nav_id=439123
 
Sa ekapije!

17. 06. 2010.| 14:11
Raiffeisen upravana zgrada od 21.000 m2 - Banka u budući objekat na Novom Beogradu investira 35 mil EUR

Raiffeisen banka u Srbiji objavila je danas (17. jun 2010. godine) da je u Beogradu počela da gradi sopstvenu upravnu zgradu, u šta će ukupno uložiti oko 35 mil EUR.


- Ovom investicijom hoćemo da pošaljemo signal da nam srpsko tržište ostaje veoma važno i interesantno, kao i da planiramo dinamičan rast poslovanja - izjavio je predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke u Srbiji Oliver Regl na konferenciji za novinare.


On je istakao da odluka o gradnji upravne zgrade u vlasništvu ima za cilj još bolje pozicioniranje banke za period privrednog rasta koji Srbiji predstoji.


Nova upravna zgrada Raiffeisen banke biće izgrađenja na veoma atraktivnoj lokaciji u poslovnom delu Novog Beograda, a prema rečima Regla, useljenje je planirano za početak 2012. godine.


Ukupna planirana površina tog objekta je oko 21.000 m2, a u novom centru Raiffeisen banke će biti mesta za oko 1.150 zaposlenih.


U novom poslovnom sedištu pored Raiffeisen banke, biće smeštene i centrale Raiffeisen lizing kompanije, investicionih fondova i penzijskog fonda.


Prema rečima direktorke sektora te banke za opšte poslove Jelene Popović, moderna arhitektura zgrade i vrhunski kvalitet gradnje, uz poštovanje ekološke zaštite, sasvim sigurno će doprineti daljem razvoju i unapređenju vizuelnog identiteta tog dela Novog Beograda.
 
Bio sam na danas na razgovorima ko gradi grad bas o studiji visokih zgrada/

Zaklina Gregorijevic,direktorka urbanistickog zavoda rece da su sada zavrsili prvu fazu a za drugu zvase arhitekte iz Barselone,Beca i Beograda,kao najslicniji su nama ovi iz Beca bla bla truc truc.Nista konkretno nije rekla

Imam i video snimak luke beograd i diskusije gde je sa razlogom svi opljuvase i tu zenu arhitektu zaduzenu za razvoj luke Beograd,kacim kad stignem slike i video snimak animacije luke.
 
Преминуо Богдан Богдановић, бивши градоначелник Београда

Проф. др Богдан Богдановић, бивши градоначелник Београда, преминуо је синоћ у Бечу у 87. години. Богдан Богдановић био је градоначелник Београда од 1982. до 1986. године и знатно је допринео развоју нашег главног града у том периоду.

Богдан Богдановић је рођен у Београду 20. августа 1922. године. У Народноослободилачкој војсци Југославије 1944. је рањен, демобилисан је у чину поручника и одликован Орденом за храброст.

Био је профессор Архитектонског факултета и аутор је великог броја споменика и меморијалних комплекса посвећених жртвама Другог светског рата, међу којима су споменици у Мостару, Прилепу, Белој Цркви и "камени цвет" у Јасеновцу. Објавио је 26 књига на српском и немачком језику претежно из историје и теорије града.

У периоду од 1964. до 1968. био је председник Савеза архитеката Југославије.

Од 1970. био је декан Архитектонског факултета, а две године касније,због покушаја спровођења модернизације архитектонске наставе, био је приморан да одустане од реформи и поднесе оставку на ту функцију.

Био је члан Српске академије наука и уметности, али је деведесетих година академију напустио због револта. Био је један од оснивача Међународне академије архитектуре и члан Баварске академије лепих уметности.

Два пута је награђиван Октобарском наградом града Београда, први пут за Спомен-гробље жртавама фашизма у Сремској Митровици 1961, а други пут 1966. за Споменик у Јасеновцу. Добитник је и Хердерове награде.

Златни орден града Беча за посебне заслуге додељен му је 12. марта 2003. године

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1398689

Prvi put cujem za coveka,ipak sam mlad pa me zanima neko od starijih da mi kaze sta misli iskreno o tome kako je bilo u BG-u dok je on bio gradonacelnik?
 
Био сам бруцош половином осамдесетих када смо се и ми студентарија са других факултета тискали у буљуцима на Архитектури, како бисмо слушали предавања о граду фамозног професора са белим шалом Богдана Богдановића. Свако предавање - есеј о цивилизацији по себи. Био је обожаван од интелектуалне јавности. С пуним правом. Имали сте осећај да вас едукује биће са друге планете - мило, духовито, господствено, помало ексцентрично и бескрајно образовано.

Као градоначелник? Недоречен, нажалост. Готово ништа од његових визија лепшег и хуманијег Београда није реализовано, јер Професор није могао да се бори са Политичарима. Само им је служио као параван. У његово време трамваји су победили метро, а градоначелник-господин остао је упамћен по апелу грађанима да пријаве комшије које троше превише струје (и тада је било рестрикције, о да!).

Био је међу реткима који су у старту препознали зло које са собом доноси "млади лав" Слоба Милошевић.
 
bogdan-bogdanovic_281324S1.jpg

Autor Kamenog cvijeta prvi se obračunao s Miloševićem
Piše: Ljubo Ruben Weiss
Gradit ćete vi i dalje, neimaru Bogdanoviću… Te večeri, 16. studenog 1995. u knjižari antikvarijatu u Beču jedva se disalo od natiskane publike smještene u 6 - 7 redova drvenih stolaca. Neki su stajali na vratima, a Bogdan Bogdanović, u pratnji supruge Ksenije, zgledao se: “Nisam očekivao toliko zainteresiranih...” Ciklus sijela koja su se održavala u knjižari tek je započinjao, a ovaj susret s Bogdanom Bogdanovićem održan je pod motom “SRUŠENI MOSTOVI, SRUŠENI ILI UČVRŠĆENI MITOVI?”

Gledajući na biografiju koju mi je predočio prije druženja u knjižari kolebao sam se kako ga predstaviti - kao arhitekta, profesora pedagoga, bivšeg gradonačelnika Beograda, autora Kamenog cvijeta u Jasenovcu, najpoznatijeg srpskog disidenta Miloševićeva režima…?

“Među nama je prije svega arhitekt, graditelj, i BRANITELJ GRADOVA, čovjek koji je za mostove, a protiv provalija i balkanskih mitova, čovjek koji je osvjetlao obraz liberalnim i demokratski orijentiranim Srbima, čovjek koji je izabrao skromni bečki egzil žrtvujući komociju vremešnih dana i dosljedan svojim uvjerenjima opredijelio se za protest i - antifašističku borbu.” U to vrijeme u mojoj knjižari antikvarijatu tražila se Bogdanovićeva knjiga “Die Stadt und der Tod” (Grad i smrt), u izdanju izdavača Lojzeta Wiesera. Ta knjiga, ali i dotadašnji rad i angažman, bili su povod za druženje.

Već nakon nekoliko rečenica Bogdanović je krenuo “in medias res”, govoreći o mitovima, koji sami po sebi ne moraju biti loši.

- Naše prokletstvo su lažni mitovi, kao na primjer mit o ‘nebeskoj Srbiji’ koji je čisti idiotizam, kosovski mit, ‘naopako izveden mit’.

Bogdan Bogdanović je već 1987. “krenuo u disidenciju”. Mnogi su, naime, kritizirali Slobodana Miloševića, ali danas se zaboravlja Milošević, a kako to obično biva, i njegov prvi, žestoki kritičar. Povodom “čuvene” Osme sjednice Bogdan Bogdanović je Centralnom komitetu Saveza komunista Srbije uputio pismo koje, naravno, nije bilo pročitano. Bio je to Bogdanovićev obračun “s njima”, ali i njegov ključni krimen. Zbog tog pisma i jasnih antimiloševićevskih stavova na stanu u Beogradu osvanuo je grafit “ustaša”, a u Malom Popovcu, gdje je vodio arhitektonsku školu, zaslijepljeni zaštitnici srpstva devastirali su mu prostor.

- Počeli su telefonski pozivi, lupanja na vratima, na njih smo navukli stalaže s knjigama i najteže ormare - pričao je o pokušajima obrane Ksenije i sebe.

Druženja u knjižari

Početkom rata, u životnoj opasnosti, napušta Beograd i uz pomoć Lojzeta Wiesera, ali posebno prijatelja i školskog druga, austrijskog pisca Mile Dora, i uz pomoć grada Beča, nalazi smještaj u Beču, Davidgasse 9, u desetom bezirku. Postao je tako najpoznatiji egzilant u Beču s prostora bivše Jugoslavije i danas, sjećajući se tog vremena, čudim se kako je malo svjedočanstava o “izgubljenicima u svemiru” i kako su u zaborav pala tri duhovna gurua izgubljenih i dezorijentiranih izbjeglica: Milo Dor, Ivan Ivanji i - Bogdan Bogdanović.

“Ne znamo što će biti dalje, idemo do Bogdanovića pitati ga”, bila je rečenica među nama koji smo ga poznavali i družili se s njim. Vrata njegova skromnog stana u Beču bila su otvorena za mnoge novinare, izdavače, arhitekte, prijatelje, a posebno se radovao posjetima iz Hrvatske, ne izostavljajući utjecaj koji je na njega, kao i njegov krug u Beogradu, u vrijeme ljevičarskih angažmana imao Miroslav Krleža.

Dva puta kao gost knjižare, a više puta u publici, dolazio je rado u knjižaru govoreći: “Znate, vaša me knjižara podsjeća na knjižare ruskih emigranata u Parizu, nakon Oktobarske revolucije, samo, ovdje se okuplja većinom siromašnija publika od njih. Ali, tako zamišljam atmosferu u Parizu, ima nešto mističnog i zavjereničkog u vašoj knjižari. A tek katakombe izvan glavnog prostora, milina.” Zanimao se kako se prodaju njegove knjige od ranije i radovao se kada bi čuo da ih nalazim samo kao antikvarne, i vrlo brzo prodam.

“Iskreno, znate što mi najviše nedostaje iz Beograda - moja biblioteka. Nisu to bile knjige samo na policama uz zidove, cijela jedna soba bila je nakrcana redovima polica s knjigama. Bile su tu očeve, Milana, književnika i književnog kritičara, poslije sam dodavao svoje, pa Ksenijine…”

U džemperu pred Maršalom

Često smo se doticali u razgovorima Kamenog cvijeta u Jasenovcu, a na spomenutu nastupu rekao je: “Dugo sam radio na skicama, Kameni cvijet se rađao dugo. Do tada su spomenici većinom bili figurativni, tipa srp i čekić, a kada sam maketu izložio zapravo cijelom Politbirou SKJ, na čelu s Titom, nastala je konsternacija. Znojio sam se, mučio objašnjavajući što sam htio Cvijetom reći. A konsternacija je nastala i zbog toga, saznao sam kasnije, što sam se pojavio u džemperu i s patikama na nogama. Prije otvorenja spomenika u Jasenovcu bilo je i prijetećih poruka, pisanih, telefonskih.”

Slušali smo u Beču tih mjeseci radioizvještaje, drhtureći nad Kamenim cvijetom, čak su krenule glasine da je spomenik srušen. Te večeri s olakšanjem je ustvrdio: “Siguran sam da spomenik nije srušen…”

Što simbolizira Kameni cvijet? “Mogao bih esej o tome napisati, ali najkraće - vjeru u život.”

S tugom je govorio o Sarajevu, o “uništenju grada”, o tome da su to činili “antigradski, nesigurni ljudi, mrzitelji gradova. Sam Radovan Karadžić bojao se grada…” Cijeli konflikt na prostoru ex-Jugoslavije često je tumačio kao nemilosrdan sudar ruralnog i urbanog, na štetu urbanog, a koji traje desetljećima, stoljećima. “Nije slučajno da su se na udaru prvo našli najljepši gradovi: Sarajevo, Vukovar, Dubrovnik, Mostar, Osijek, Zadar.” Ali, upozoravao je i na “unutrašnje uništavanje gradova”, navodeći primjere “partizanije” i poslijeratnog razvoja Jugoslavije kada su na stotine tisuća ljudi gotovo opustošile gradove, uništavajući i njihov duh. Još jedno sjećanje: “Nema nijednog većeg i kvalitetnog romana koji u sebi ne nosi bar jedan veliki grad, romani su eminentno gradska književna forma.”

Na pitanje o strahotama i otuđenosti u gradovima odgovarao je: “Moramo braniti urbanitet, obraniti gradove, puno ovisi o tome znamo li što je moderni urbanizam. Imam povjerenje u gradove, ideja i praksa grada je znak moderne civilizacije. Moja prva briga je bila i ostala: kako da druga i drugačija Srbija sačuva ono malo preostalog urbaniteta, kako ne dopustiti da nas pomajmune? Naravno, to je pitanje za sve koji žive u gradovima i odgovorni su za razvoj gradova.”

Udar na zajedništvo

Na primjeru rušenja mostarskog mosta te važnosti mostova na rijekama općenito, zatim u gradovima na vodi (Venecija, Amsterdam, St. Petersburg, Stockholm) nadahnuto je govorio o mostovima, rijekama. “Udar na mostove je udar na zajedništvo, na komunikaciju među ljudima. Dunav, Dunav je misteriozna rijeka, ‘velika ulica’. I kada hodam uz obale Dunava u Beču, osjećam kao da sam u - Beogradu. Ova voda u Beču stiže i do Bratislave, Pešte, do Novog Sada, Vukovara…”

Životni kredo

Jednom smo razgovarali o sankcijama koje su uvedene protiv Jugoslavije, odnosno Miloševićeva režima. Komentar je bio jednostavan: “Ti zapadnjaci tako slabo poznaju mentalitet naših naroda na ovim prostorima, Srbe, Rumunje, Vlahe... Neće biti rezultata, jer ako smo u čemu vješti, vješti smo u kontrabandi…”

Na nekim priredbama okupljala se publika oko njega, uvodničari su ga predstavljali kao intelektualca europskog formata. Kao poliglot imao je širinu, enciklopedijska znanja, u svojim očitovanjima često je koristio razne povijesne izvore, stvarajući nadahnute komparacije i sinteze, izražavao se žustro, s mnoštvom alegorija i metafora. “Verdammte Baumeister” (Ukleti graditelj), knjiga autobiografskog karaktera, zasigurno je jedna od najblistavijih Bogdanovićevih knjiga gdje ove odlike dolaze do izražaja. Zanimljivost je i njegov potpis u knjigama - ime i prezime kao - silueta grada.

Te prohladne, tmurne večeri u Beču, u knjižari, pitao sam ga za “optimističku formulu”, za životni kredo:

“Ne izgubiti sebe, kao pojedinac suprotstaviti se gomili.”

Na samom kraju književne večeri sijela, sa smiješkom na licu, kao čovjek iz nekog drugog svijeta, otpovrnuo je: “Ostati sam, lepa je stvar”.
Izvor: Jutarnji list
Link: http://www.jutarnji.hr/autor-kamenog-cvijeta-prvi-se-obracunao-s-milosevicem/840771/
 
Zbog ulične trke Bulevar Nikole Tesle od petka uveče zatvoren za saobraćaj »

24. Jun -> 25. Jun, Izvor : Studio B, Komentari: 0

Na manifestaciji Beograd 24 sata trke, posetioci će imati priliku da vide ekskluzivne automobile, od kojih neki vrede više od pola miliona evra.


Zbog prve srpske ulične trke koja će se voziti u nedelju Bulevarom Nikole Tesle, od petka uveče, čitav vikend, ta saobraćajnica i Ulica Trešnjinog cveta, biće zatvorene za saobraćaj.
Na manifestaciji Beograd 24 sata trke, posetioci će imati priliku da vide ekskluzivne automobile, od kojih neki vrede više od pola miliona evra.

http://studiob.rs/info/vest.php?id=53197

Jej,automobili od pola miliona eura,radujte se gradjani!!!
 
Do septembra studija o gradnji
26. jun 2010. | 09:45 | Izvor: Beta
Beograd -- Studija na osnovu koje će se utvrditi zone i lokacije na kojima će se graditi soliteri biće završena do septembra, rečeno je u beogradskom Zavodu za urbanizam.

Takođe će se i utvrditi koji će biti propisani limiti za visinu gradnje.

Direktorka Zavoda Žaklina Gligorijević rekla je da se studija bazira na iskustvima drugih evropskih gradova - Barselone, Beča, Dablina, Varšave, Praga - a koji su prema veličini ili karakteru slični Beogradu.

"Studija će sadržati u prvoj fazi prikaz beogradskih lokacija i izgrađenih visokih objekata u prethodnom periodu, prikaz dokumenata kojima se rukovode slični evropski gradovi, predlog zona u kojima nije dozvoljena izgradnja viših objekata i onih u kojima je to pod određenim uslovima moguće", kazala je Gligorijevićeva.

Ona je dodala da će na kraju biti predložene procedure prema kojima će se vrednovati i odobravati izgradnja objekata viših od propisanih Generalnim planom.

Veliki privatni projekti koji predviđaju izgradnju solitera, odnosno zgrada koje prelaze 12 spratova, ne mogu da počnu da se grade dok ne bude završena izrada Studije. Među njima su i izgradnje kule kod hotela "Jugoslavija" i solitera u Bloku 65 u Novom Beogradu.

Visina objekata u Beogradu propisana je Generalnim planom grada Beograda do 2012. godine. Tim aktom je propisana visina objekata koji se mogu graditi i to prizemlje i šest spratova za stambene zgrade, prizemlje i osam spratova za poslovne zgrade u starom Beogradu i Zemunu i prizemlje i dvanaest spratova za poslovne zgrade na Novom Beogradu.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=26&nav_category=9&nav_id=441410
 
Bože ,ovi iz zavoda žive u kamenom dobu! ograničiti spratnost posebno poslovnih zgrada na Nbg je ravno...ne mogu da nađem adekvatnu psovku :kafa:
 
Vrh