GRAD BUDUĆNOSTI IZGRADNJA VERSKIH USTANOVA U PRESTONICI
Beogradu nedostaju molitveni objekti
Boris Vuković | 21. 05. 2010. - 00:02h | Foto: S. Đ. - M. G. - B. P. | Komentara: 14
Islamska zajednica u Beogradu već decenijama traži izgradnju nove džamije, u prestonici postoji samo jedna Sinagoga, a pripadnici jevrejske veroispovesti moraju u inostranstvo kako bi izvršili određene obrede, jer u Beogradu nemaju odgovarajući objekat. Prema istraživanjima, u prestonici nedostaje pedesetak crkava, a uskoro bi trebala da krene izgradnja nove patrijaršije kod Hrama svetog Save.
Uskoro bi trebala da krene izgradnja nove patrijaršije kod Hrama svetog Save
Priča o izgradnji nove patrijaršije u Beogradu, koja bi se nalazila na platou između Hrama svetog Save i Narodne biblioteke, ponovo je aktuelna. Predviđeno je da se uz novu patrijaršiju bude izgrađen i muzej, Bogoslovija, biblioteka i konak. Na nedavnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora SPC konstatovano je da sadašnja zgrada Patrijaršije kod Saborne crkve ne zadovoljava minimum današnjih potreba. Kad je reč o pravoslavnim crkvama, gradi se crkva na Novom Beogradu, pri kraju su radovi na crkvi u Krnjači, ali prema istraživanjima, pravoslavnih crkvi nema na obodima grada i u novim naseljima.
- Po nekim merilima koji važe u pravoslavlju, u Beogradu bi bilo potrebno možda i pedesetak pravoslavnih crkava, da vernicima bogomolja ne bi bila udaljena. Najvažnije je da se svetosavski hram završi, njegov enterijer, kripta. Međutim, poznat je problem crkvenosti vernika, retko se ide u crkve, pa je pitanje da li u današnje vreme toliko crkvi nedostaje. Ipak, u nekim naseljima su one sigurno potrebne. Takođe, ne sme se odustati od izgradnje nove zgrade Patrijaršije, jer objekat u kojoj se sada nalazi nikada nije ni bio namenjen za centralnu zgradu SPC - priča Živica Tucić, verski analitičar.
Jevrejska zajednica već godinama pokušava da izgradi obredno kupatilo, koje im je preko potrebno, ali bez uspeha.
Bajrakli džamija jedina je u gradu koju koristi oko 20.000 muslimana
- Nama ne treba verski objekat poput Sinagoge. Potrebno nam je obredno kupatilo, jer se u njemu se vrši jedan od obreda naše religije. Zbog toga, žene su prinuđene da idu u inostranstvo. Postoji mnogo projekata i ideja za izgradnju, ali ni jedan nije došao ni blizu realizacije. Jedan od projekata, obredno kupatilo predviđa u okviru sadašnje Sinagoge, ali što zbog finansija, što zbog potrebnih dozvola, to nikad nije realizovano. Čak smo i u upitu nadležnih istakli da nam je to potrebno, ali se ništa nije promenilo - priča Aleksandar Nećak, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije.
Više od 20 hiljada muslimanskih vernika, koliko ih po poslednjem popisu ima u Beogradu, koristi jednu Bajrakli džamiju, jedini islamski hram u prestonici. Petkom, kad je služba, veliki broj muslimana klanja se na trotoarima i pločnicima oko džamije, jer unutar objekta može da stane vrlo mali broj ljudi.
Jevrejskoj zajednici dovoljna je postojeća Sinagoga, ali im je neophodno obredno kupatilo
- Svi muslimani u Beogradu imaju 120 kvadrata džamije. Naravno da smo tražili, apelovali, insistirali, da nam daju lokaciju da izgradimo još jednu džamiju, ali sve je ostalo samo na projektima, planovima i obećanjima. Obraćali smo se Gradu i sve se svelo na političku volju, jer je nemoguće da u Beogradu ne postoji lokacija koja je pogodna za izgradnju džamije. Osim džamije, potrebno nam je da izgradimo islamski centar, gde će biti obrazovne, kulturne institucije, jer planiramo na jesen da osnujemo islamski fakultet. Pominjano je da će taj centar biti na Koridoru 10. To potpuno osuđujemo, jer šta vernicima znači objekat, ako do njega mora da putuju dva sata. Mi i dalje tražimo lokaciju, još jedna džamija u prestonici je potreba vernika - priča Eldin Ašćerić, sekretar Islamske zajednice Srbije, koja postoji već 142 godine.
Iako verski analitičari smatraju da proporcionalno broju vernika, ima dovoljno katoličkih crkava u Beogradu, u Beogradskoj nadbiskupiji tvrde da im je potrebna katedrala u centru grada, kao i manje crkve u Jajincima, Rakovici, Obrenovcu i Mladenovcu.
- Kontaktirali su nas iz Zavoda za urbanizam i naše mišljenje je da sadašnja crkva u Krunskoj mora da se rekonstruiše i od nje da se napravi katedrala, koja bi okupila sve vernike. Ta crkva ugošćava svake nedelje više od 100 diplomata i mora biti katedrala. Mi ne gledamo potrebu za verskim objektima po broju vernika, već po tome gde se oni nalaze. Imamo „raštrkane” vernike po celom gradu, kojima su crkve veoma udaljene. Bili su planovi da nova crkva bude izgrađena na Dorćolu, Tašmajdanu, ali od toga za sada nema ništa - priča Milutin Novaković, kancelar Beogradske nadbiskupije.
Grad mora da pomogne
Ako neka verska zajednica smatra da su joj potrebni objekti, treba da izradi studiju o tome. To znači objektivna procena broja vernika koji bi gravitirali tom objektu i ko bi to finansijski podržao. Grad Beograd treba da blagonaklono pomogne da se pronađe odgovarajuća lokacija, s tim da svako gradi od svojih sredstava - smatra Živica Tucić.
Urađena Studija
Urbanistički zavod uradio je Studiju o lokacijama verkih objekata u prestonici.
- Studijom su analizirani postojeći i planirani verski objekti. U prestonici postoji potreba za izgradnjom novih objekata, to je pokazala anketa koju smo uputili zajednicama. Neke su u pisanoj formi iskazali potrebe ili inicijative za izgradnju objekata. Procedure su iste kao i kad se gradi bilo koji drugi objekat. Potreba postoji, videćemo šta će biti realizovano - objašnjava Žaklina Gligorijević, direktorka Urbanističkog zavoda.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/190343/Beogradu-nedostaju-molitveni-objekti
To je ono sto rekoh,samo jos 50 crkava im fali...