Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

STARE KUĆE U BEOGRADU OKRUŽENE MODERNIM VIŠESPRATNICAMA
Ne napuštaju domove ni za duplo više kvadrata

BORIS VUKOVIĆ | 14. 08. 2010. - 00:02h | Foto: Z. Raš | Komentara: 11
Malo dvorište na Zvezdari, puno zelenila. Kuća stara, predratna, i dalje prekrivena glinenim bordo crepovima, sa hrastovim prozorima. Nekada nije bila upadljiva, komšiluk je bio isti takav. Danas, odudara od svoje okoline. Okružuju je tri nove zgrade, belih zidova, sa načičkanim klima uređajima. Za razliku od svojih nekadašnjih komšija, vlasnici ne žele da napuste domove u kojima su živeli njihovi preci, koliko god im investitori kvadrata ponudili.

Ovo dvorište u Ulici Živka Davidovića 95, jedno je od onih koji čuvaju istoriju Beograda, odoleva modernom vremenu, ali zbog okruženja deluje kao uljez. Sa svake strane, okružena je višespratnicama, koje se presijavaju u mermeru i drugim modernim materijalima. Prilaz je moguć samo sa ulice. U skučenom dvorištu, žive četiri porodice u domovima od po oko 40 kvadrata. Reklo bi se da su uslovi za život loši, da je krov sklon padanju, da zidovi deluju kao da će se svakog trenutka srušiti. Međutim, porodice objašnjavaju da su ih investitori potpuno okružili, da neko ko bi i hteo da gradi verovatno ne bi imao prostora.
- Neki investitori su se interesovali, ali i oni sami zaključuju da su nas ove višespratnice toliko zagradile da verovatno ni nema prostora za izgradnju novog objekta, ili on mora biti znatno manji od okolnih. Međutim, mi ni ne želimo da se iselimo. Istina je da živimo u dosta dotrajalim kućama, ali nama se sviđa, imamo svoj mir i na njega smo navikli. Ja ne bih dala svoj dom ni za 200 kvadrata u novoj zgradi - objašnjava jedna od stanarki i dodaje da ne namerava da napušta dom u ovo vreme kad su prevare investitora svakodnevica.

U Ulici Dimitrija Tucovića 121, slika gotovo preslikana. Ulaz sa ulice je jedini slobodan prolaz, jer je kućica sa svih strana okružena novogradnjom. Dok majstori glancaju prozore i privode kraju završne radove, kuća odoleva vremenu, kao i tri porodice koje u dvorištu žive. Kako pričaju njihove komšije sa druge strane ulice, investitori su nekoliko puta dolazili u ovo dvorište, ali se nikad nisu dogovorili sa vlasnicima objekata.

- Neke komšije pričaju da su tražili previše, aneki da su ih investitori ucenjivali malim brojem kvadrata. Ipak, ova ulica se svakim danom pretvara u neku nalik na Novom Beogradu, punu mermera, stakla i modernih objekata. Mi ćemo pokušati da ostanemo u svojim domovima, ovakvim kakvi jesu i da ne pristanemo na nove zgrade - priča Dragica Krstić.

Kad se iz Bulevara kralja Aleksandra skrene u jednosmernu Ulicu Starca Vujadina, odmah na početku, kod broja 10, ponovo ista slika. Dve zgrade, između njih dvorište sa starom kućom, kao da je tu umetnuta.

- Mi ne možemo da se dogovorimo. Investitori dođu, pa nam ponude 20 kvadrata više nego što sad imamo, a uz to, nismo naišli na nekog pouzdanog. Ni jedan investitor ne želi da založi neki novac unapred, da smo mi sigurni kad se iselimo da ćemo imati za smeštaj dok zgrada ne bude završena. Za povoljan ugovor i za odgovarajući broj kvadrata, možda bismo se iselili - pričaju u jednoj od tri porodice, koliko ih živi u ovom dvorištu.

Priviđaju im se „investitori“
Koliko vlada „borba” investitora za svaki kvadrat svedoči i to da je čovek koji se predstavio kao investitor, prišao reporterima „Blica” i rekao da ima pravo preče kupovine i „da smo kasno došli”.
tuj text

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/202668/Ne-napustaju-domove---ni-za-duplo-vise-kvadrata

Slika i prilika urbanizma u gradu a pogotovu kod mene na Zvezdari u zadnje vreme
 
jes malo sutra im se svidja da zive u vlagi i dotrajalim kucercima gde samo gledaju kako ce plafon da im se srusi na glavu, vrata i prozori se ne zatvaraju lepo a gamadi ima na sve strane. sta tu ima da bude lepo? ne grade se kule oko njih, vec 4-5 sprata lepe nove sveze zgrade. bravo za to! ajde da su to neke lepe vile ili skladne kuce na vracaru i zvezdri pa da covek kaze duh starog bgd, ne diraj ali te udzerice-tesko! kao fora lepo im je, pa nece da se sele--nego video investitor da ima 10 familija na tako malom mestu, ne mogu da se dogovore i podele, ne isplati se investr.da se cima sa njima a familije dobijaju isto malu kvadraturu. mada bolje i mala kvadr.ali u cistom i suvom stanu nego u tim podrumima.
 
Beograd može više
N. PANTIĆ - N. V. BRKOVIĆ | 17. avgust 2010. 21:37 | Komentara: 0
Za dve godine gradska vlast je mogla da radi i bolje, smatraju sugrađani



SRODNE VESTI

Fijatova “muza” u Srbiji
Stranci guraju naš izvoz
Država otpisala Vranje
Kasne kilometri
Prednjače investitori iz EU
ANGAŽOVANJE gradonačelnika Dragana Đilasa na unapređenju infrastrukture u prestonici građani pozitivno ocenjuju, ali smatraju da bi pažnju trebalo posvetiti i rešavanju problema pasa lutalica, brojnih nehigijenskih naselja, kanalizacije i javnog gradskog prevoza. Kada se se saberu uspesi i oduzmu za sada nerešeni problemi, rad prvog čoveka u gradu, Beograđani su ocenili jakom trojkom.
PLATANI
OSIM od stanara iz Bulevara kralja Aleksandra, pritužbe zbog isečenih platana stižu i od ostalih sugrađana koji su, kako su naveli, uživali šetajući u hladovini njihovog drvoreda. Smatraju da je ovim potezom najduža beogradska ulica "izgubila svoj duh, a da nova stabla neće skoro vratiti stari sjaj".

I pored otvaranja velikog broja gradilišta - na špicu Ade, kod Careve ćuprije, u Bulevaru, kao i u prethodnom periodu u Savskoj, Južnom bulevaru, iz obodnih delova grada, najbrojnije su zamerke na stare i neuređene puteve. Česte su i žalbe na gradski prevoz, koji je, kako kažu sugrađani, lošiji nego što je bio ranije.

- Živim u Zemun polju i svakodnevno, kao i moje komšije putujem do grada na posao, a prevoz čekam i do pola sata - kaže Ivana M. - Broj autobusa koji saobraćaju ka ovom delu grada ostao je isti, iako se naselje skoro dupliralo. U poslednjih nekoliko godina "nikle" su nove stambene zgrade i povećao se broj korisnika javnog prevoza. Najčešće putujemo kao sardine.
"KLIME"
GRAĐANIMA prestonice, između ostalog, smetaju oronule fasade u strogom centru grada koje svakodnevno prete da se obruše na prolaznike i automobile. Pogađa ih i bahatost komšija koji klima-uređaje postavljaju tako da voda kaplje pravo na pešake.

I sugrađanin Rade R. slaže se da se prevoz "proredio" i sugeriše gradskoj vlasti nabavku novih klimatizovanih vozila. Nezadovoljni su i beogradski vozači, jer je parking u garažama u centru grada papren, a mesta namenjenih automobilima na obodu užeg gradskog jezgra nema.

Zato većina Beograđana podržava gradonačelnikove napore da konačno počne izgradnja metroa i složna je u mišljenju da će nezavisni šinski sistem, kao i novi mostovi, sprečiti saobraćajni kolaps. Ipak, veruju, da je za dve godine gradska vlast mogla da uradi i više.

Mnogi se žale i na previsoke cene stanova, na koje, kako i sami priznaju, gradonačelnik ne može da utiče, ali naglašavaju da se problem sa građevinskom mafijom u prestonici nekako mora rešiti, kao i da se izdavanje građevinskih dozvola ubrza.


http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:296666-Beograd-moze-vise
 
Министарство планира да измести Централни затвор

Локација на којој се сада налази ЦЗ изузетно је интересантна за стране инвеститоре

Okruzzni-zatvor,-CZ-foto-XXX.jpg


Централни затвор у Београду, који се више од пола века налази у Бачванској улици, од следеће године могао би да промени адресу, сазнаје „Политика”. „Премештање” затвора, како за наш лист открива Слободан Хомен, државни секретар у Министарству правде, планирано је за наредну годину и то на локацији која је ван Београда. Земљиште на којем ће бити смештен „нови ЦЗ” Министарству правде требало би бесплатно да уступи Војска Србије.

– Централни затвор се сада налази на непримереном месту, готово у центру града, па је ризично превозити притворенике и осуђенике. Зато је и донета одлука о његовом измештању. Земљу за изградњу новог затвора ћемо добити од војске, али је проблем како обезбедити близу 20 милиона евра за његову изградњу и опремање – каже Хомен.

Према његовим речима, локација на којој се сада налази Централни затвор изузетно је интересантна за стране инвеститоре, па је због тога идеја Министарства правде да се ова локација уступи озбиљном инвеститору и то уз обавезу да он финансира изградњу новог казамата.

– Уговором би било регулисано да је инвеститор дужан да изгради нови затвор, а да му локација на којој се сада налази ЦЗ тек потом буде уступљена. Мишљења сам да та локација вреди више него што би коштала изградња затвора, али је овакво решење најприхватљивије. Будући да Министарство правде не може да се бави комерцијалним пословима, локацију ћемо уступити Грађевинској дирекцији Београда која може да нађе инвеститора – објашњава државни секретар.

Хомен је подсетио и да је у току изградња четири нова затвора: у Падинској Скели, Панчеву, Крагујевцу и, што је мало познато, у Медвеђи. Затвори се, каже наш саговорник, граде од новца узетог из кредита Светске банке и Европске уније.

– Урађена су три пројекта, а као један од најважнијих је онај у Медвеђи. У овом тренутку завршавају се административни послови, а изградња самог објекта требало би да почне у априлу следеће године. Затвор ће бити идентичан овом новом који се гради у Падинској Скели, а капацитет ће му бити око 450 особа. Изградња овог затвора требало би да помогне и развоју Медвеђе која је једна од најсиромашнијих општина у Србији с обзиром на то да ће у њему бити запослено око 300 људи – каже наш саговорник.
http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Ministarstvo-planira-da-izmesti-Centralni-zatvor.sr.html
 
Fantastična vest, baš me zanima šta će se graditi na tom mestu. :kk:
 
"Samica Appartments" - the premier Belgrade bachelors' residence!
 
Ma to hoce sebi da obezbede zatvor na elitnoj lokaciji kada ih ukebaju :D

Salu na stranu,super vest,stvarno nije mesto zatvoru tu gde je.

Dobar komentar

Alex Alex | 19.08.2010. 22:52

Pazi ovo: zatvor u Medvedji ce imati 450 zatvorenika i 300 zaposlenih. To se zove efikasnost!
 
CZ je bio jos jedan od urbanistickih bisera. Svidja mi se ideja.
 
Ne bih se prerano radovao, ne zaboravite u kakvoj zemlji živimo. Ma šta pričali, možda ipak planiraju da ga premeste na neko "centralnije" mesto: bezveze je da Centralni zatvor bude toliko van centra. :rolleyes:
Eto, na Slaviji ima mesta kol'ko voleš, mada bih im ja pre savetovao Terazijsku terasu - red je da i te nevine dušice odmore oči i okrepe dušu pogledom u bolju budućnost.
 
Morace da ga preimenuju iz centralnog u periferni zatvor,zamislite sada kako ce los imati nastup cuvari kada nekoj zenskoj kazu da rade u perifernom a ne centralnom zatvoru,mis'im stvarno :D
 
Па није он Централни затвор зато што се налази у центру града. :rolleyes:
 
Ja sam samo pokušao da budem duhovit. Očigledno - neuspešno. :(
 
Неуспешно, али нема везе. Фали нам духа овде. :kk:
 
27. 08. 2010
ПРЕСС
И проститутке у Његошевој
Станари годинама ноћу не могу да спавају од буке коју праве камиони са воћем и поврћем, а ујутру их испред улаза сачека брдо смећа. Грађани из ове и околних улица суочени су са новим проблемом испред зграда - проституцијом!

На продају воће, поврће, "љубав" ... Кванташ активан по целу ноћ
Становници Његошеве улице годинама не спавају мирно од буке камиона, који довозе воће и поврће, а однедавно су се у њиховој улици појавиле и проститутке! Испод њихових прозора, сваке вечери 22-7 часова, окупљају се нелегални продавци воћа и поврћа и остављају за собом гомилу смећа. У последња четири месеца забринути грађани поднели су више од 400 пријава, а из општине Врачар кажу да је за решење овог проблема потребна сарадња више служби.
ДИВЉЕ ПИЈАЦЕ
Осим у Његошевој улици, нелегална трговина воћем и поврћем одвија се на још неколико локација у граду. Препродавци су поставили своје импровизоване тезге у Земуну код пумпе "Лукоил", где увек има десетак нелегалних трговаца заштићених сунцобраном, затим испред "Генекса", код МЗ "Козара", као и преко пута Београдског драмског позоришта, на углу Војислава Илића и Устаничке.
Поједини житељи Његошеве изгубили су живце, па често покушавају сами да реше проблем испред својих улаза.
Ујутро грозан смрад
- Скоро сваке ноћи у овој улици избије туча између станара и препродаваца. То је гомила аутомобила, људи, бука, а након свега остане и гомила смећа. Када кренем на посао, око седам ујутру, не можете замислити какав смрад оставе за особом. Поврх свега, морала сам забранити петнаестогодишњем сину вечерње изласке, јер су почеле и проститутке да се окупљају испред зграда. Ако се ускоро нешто не реши, селим се што даље одавде - испричала је огорчено Радмила Павловић, станарка зграде у Његошевој улици.
Продавци на Каленић пијаци се не жале, јер како кажу, цене на "ноћном кванташу" су и више него повољне.
- Искрено, препродајом њихову робу јер су најповољнији. Углавном долазим око два ујутру, када је највећи промет. Чуо сам да је јефтино јер је украдено са плантажа у околини Београда и Шумадије, односно да постоји "воћно-поврћна мафија" - испричао нам је један до продаваца на Каленић.
Члан општинског већа општине Врачар Ђорђе Беламарић каже да општинска комунална инспекција ради у три смене, али да то није довољно како би решили проблем са нелегалном продајом воћа и поврћа код Каленић пијаце.
- Сами не можемо, а друге службе очигледно не занима ситуација у овом делу града. Међутим, оно што нас тренутно највише брине јесте и проблем проституције у време "ноћног кванташа" - рекао је Беламарић.

Казне за непрописно паркирање
У Управи саобраћајне полиције за град Београд рекли су за Пресс да проблем продаје воћа и поврћа, прављења буке, остављања смећа и проституције није у њиховој надлежности.
- Међутим, у периоду 22-7 сати ујутро Обезбедићемо присуство саобраћајних полицајаца, који ће кажњавати препродавце и остале који су непрописно паркирали возила у зони око Каленић пијаце. За наведени прекршај предвиђена је новчана казна у фиксном износу, али против њих због тога не могу бити поднете кривичне пријаве - наводе у полицији.
Он је додао и да је пре две године општина Врачар организовала ноћна дежурства и успела делимично да санира проблем.
- Међутим, нисмо овлашћени да уличним продавцима тражимо документа на увид. Да би неког легитимисали и написали казну због нелегалне продаје робе потребна нам је помоћ полиције. Наравно, више пута смо контактирали и Саобраћајну полицију и Републичку тржишну инспекцију, али стално говоре како немају довољно људи. Да имамо овлашћења, ми бисмо овај проблем сами решили - нагласио је Беламарић.
Мало инспектора за цео град
У Републичкој тржишној инспекцији кажу да свакодневно добијају десетине пријава и да реагују само онолико колико им дозвољавају људски капацитети.
- Наших тридесет људи не може да регулише све проблеме у граду, а Његошева улица није једно место где се одвија нелегална продаја. Такође, пријаве Београђана су углавном анонимне, па и када покушамо да решимо проблем, не можемо да их обавестимо - рекао нам је дежурни тржишни инспектор.

http://pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/130994/I+prostitutke+u+Njegoševoj.html
 
Evo kako sada izgleda "pjaceta" na mestu Lokija:



Inače je Loki itekako posećen, a ruglo je uklonjeno. Suvobor je nakon nekoliko fensi imena, opet "Kafanica Suvobor", ali ipak fensi sređena.

Svet se menja..... pa i BG.
 
Pozitivna promena,samo da ne nikne tu novi stambeno-poslovni objekat :)
 
Хлеб и кифле, Супе и салате, Сенф и краставчићи? авг10
DSC_8386.jpg
 
Super je ovo - ne moras da ulazis u radnju da vidis sta ima, pise ti u nazivu. Kad otvaraju "Pivo i kobasice"? Malo me podseca na crtace i stripove. Znate ono, u celom gradu ima samo jedna prodavnica, koja se cak cesto i zove "Prodavnica" (doduse, ima to i Beogradu, samo sto se ne zove "PRodavnica", vec "Maxi").
 
Onda pored svake drzavne ustanove staviti natpis mito & lopovluk! :D
 
Vrh