Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Sinoć sam se iznenadio kad sam video na Slaviji, lepo nivelisanu zemlju. A jutros sam se još više iznenadio kad sam video da su krenuli da stavljaju travicu :)

p1020359.jpg


p1020369t.jpg
 
Ako je stvarno problem vlasnistvo nad zemljistem za bilo kakvu izgradnju onda je najbolje napraviti privremeni park!
Onaj pored (iznad Srpskih Vladara) je sasvim pristojan za jedan privremeni park!
Moze biti da se i ovde planira nesto slicno! :)
 
Sad sam procitao na SCC da je osvetljena palata Albanije i da predobro izgleda a sve zbog dana svetlosti tako nesto.Samo da bude za stalno. :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :gobb: :gobb: :gobb: :gobb:
 
vezano za one kutije što je neko pitao tu negde - iz njih se projektuje svašta na raznim mestima u gradu, npr. na trgu republike na onu zgradu gde je pozorište boško buha ide reklama za kiku, dok se na narodni muzej projektuje jedan kao ram oko okačene reklame za izložbu za retrospektivu paje jovanovića i još neke slike se vrte okolo, dakle nije reklama već nešto u duhu muzeja. ujedno je i spomenik knezu mihailu osvetljen nekom odvratnom plavom. za kiku i spomenik u tom izdanju manje više, ali ne izgledaju loše te projekcije na zgradu narodnog muzeja, bilo bi lepo kad bi tako bilo za stalno, baš osveži tu crnu rupu poznatu kao trg republike :)
 
BOKI SMOKI":3dnli0o1 je napisao(la):
Sad sam procitao na SCC da je osvetljena palata Albanije i da predobro izgleda a sve zbog dana svetlosti tako nesto.Samo da bude za stalno. :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :gobb: :gobb: :gobb: :gobb:
a pa da, sinoć baš je bilo dobro :D Kao projektori postavljeni na nekih 30-ak metara od nje i piče na fasadu zgrade i bolje to nego da kače svetleće reklame :)
 
Ova zelena površina na Slaviji će super da izgleda samo ako je projekat dobro razrađen. To podrazumeva dobar raspored staza za pešake (ovo u Beogradu znači najkraću razdaljinu između tačaka A i B), dobar drenažni sistem da se ne bi desilo da prilikom prve kiše blato krene da se sliva u Nemanjinu i ugrađene prskalice i osvetljenje kako bi zelena površina bila održavana u dobrom stanju.

Ukoliko su ove osnovne stvari predviđene projektom biću zadovoljan.
 
Danas je u ''Novostima'' bio tekst u vezi sa budućim objektima u Beogradu kojima se do daljeg ograničava spratnost na 8 spratova na celoj teritoriji grada, i Novog Beograda i svih ostalih delova. U tekstu je bio i deo razgovora sa Žaklinom Gligorijević koja je potvrdila tu novost objašnjavajući je time da se takva odluka donosi dok se prostorno i strukturno ne usaglasi gde bi visoki objekti mogli da se grade a da bi to imalo smisla (nešto u tom fazonu, ne sećam se tačno od reči do reči). Takođe, osvrnuli su se i na blokove 25 i 26 i na to kako ni tu neće moći biti izgrađeni planirani objekti zbog te regulative ali ista stvar će zadesiti i nove objekte Marine Dorćol. Sve dok se jednom stručnom analizom ne dođe do rešenja gde i pod kojim uslovima će objekti moći biti veće spratnosti. Da ne bude zabune, ovo je najavljeno kao privremeno rešenje.

Toga nema u online izdanju pa zato samo prepričavam šta sam pročitao.
 
Znam da je ona ranije pričala kako u GUP-u ili nekom drugom dokumentu stoji da se visoki objekti mogu zidati samo u onim zonama gde je takva spratnost već uspostavljena i onda je kao primer dala Banjicu gde je npr. moguće u blizini 5 solitera zidati nove, ali zato u ulici gde su trospratnice takav potez nije moguć, mislim tako nešto. Goldi si siguran da je rekla 8 spratova, a ne 6? I još jedno pitanje, koliko je tu relevantna direktorka urbanističkog zaovda? Da nije možda važniji organ, Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove? Da li neko ima današnje novosti pa da ufotka taj tekst i postavi ovde, mislim da izjava zavređuje pažnju.
 
Da, pisalo je 8 (osam) spratova što je i mene zbunilo jer se ta brojka nikad nije povlačila kao relevantna kad je spratnost objekata u pitanju. Mada, i kad su pominjali blokove 25 i 26, novinar je u tekstu napisao nešto tipa: ''eto, sada tu neće moći da se grade planirani objekti od po 20 spratova''. Toliko o obaveštenosti novinara. Direktorka Urbanističkog zavoda je kompetentna utoliko što upravo ta ustanova radi izmene i dopune Generalnog plana Beograda 2021. koje posle Skupština Grada usvaja.
 
Da, oni donose planove po kojima se gradi, ali je Sekretarijat taj koji izdaje sve dozvole i odobrenja. Evo primera, investitor želi u Vojvode Stepe da sagradi zgradu od 12 spratova, pošto za ulicu ne postoji PDR on traži pojedinačne uslove od Sekretarijata za urbanizam i Urbanistički zavod je u potpunosti izbačen iz igre. (primer je iz moje mašte, da ne bude zabune)
 
Mislim, podržavam da se takva studija odradi i da se utvrde tačno zone gde je takva vrsta gradnje moguća i pod kakvim uslovima, ali isto tako bih voleo da se daju neki rokovi za izradu te studije kao i da se omogući građanima da daju svoje primedbe na tu studiju kako bi dobili što bolji dokument.
 
Da, ali kada se donese odluka na nivou celog grada što bi ovde trebalo da je slučaj, Sekretarijat samo radi po tim uputstvima. Pojedinac i ne mora da traži mišljenje Urbanističkog zavoda jer ta ustanova fakat i nema zakonodavnu ulogu, oni samo predlažu nešto što se usvoji ili ne u Skupštini grada i to posle poštuje i onaj koji izdaje dozvole. Ukoliko ne postoji PDR za neku oblast, ne može se ništa značajnije ni raditi. Zbog toga mnoge parcele u gradu čekaju taj dokument da bi se zidalo.
 
shmeksi":2vbrlmqy je napisao(la):
Mislim, podržavam da se takva studija odradi i da se utvrde tačno zone gde je takva vrsta gradnje moguća i pod kakvim uslovima, ali isto tako bih voleo da se daju neki rokovi za izradu te studije kao i da se omogući građanima da daju svoje primedbe na tu studiju kako bi dobili što bolji dokument.
Apsolutno si u pravu. I oni su u pravu jer žele da zavedu neki red ali bi trebalo da budu maksimalno efikasni.
 
Ovako je bolje,shvatise i sami da ne moze infrastruktura da izdrzi toliko ljudi :kk:
 
Vrh