B92"Ukinuti izbor v.d. gradonačelnika"
Beograd -- Ministar za državnu upravu naložio poništenje odluke o izboru v.d. gradonačlenika i zamenika gradonačelnika Beograda.
Predstavnici Srpske radikalne stranke obavestili su danas poslanike Skupštine Srbije da su dobili odgovor od ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića o nezakonitom izboru v.d. gradonačelnika i v.d. zamenika gradonačelnika Beograda.
U dopisu Markovića Skupštini Beograda navedeno je da te odluke nisu donete u skladu s Poslovnikom Skupštine grada Beograda, zbog čega moraju biti ukinute, a procedura izbora predsednika i njegovog zamenika ponovljena, rekli su poslanici radikala.
Sednica Skupštine Srbije je potom nastavljena raspravom o amandmanima na Predlog zakona o Ustavnom sudu.
Izvor: B9216. novembar 2007. | 12:19 -> 17:36 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Ministar za državnu upravu naložio poništenje odluke o izboru v.d. gradonačelnika i zamenika gradonačelnika Beograda.
Posle više od mesec dana, poslanici Srpske radikalne stranke prekinuli su opstrukciju rada Skupštine. Na zahtev radikala, ministar Milan Marković naložio je da odluke o izboru čelnika Skupštine Beograda moraju biti poništene, a procedura izbora ponovljena. Time je ispunjeno sve ono što su radikali tražili posle smrti Nenada Bogdanovića.
Posle više od mesec dana, Ministarstvo za lokalnu samoupravu priznalo je da odluka o izboru v.d. gradonačelnika Beograda i čelnika Skupštine grada, posle smrti Nenada Bogdanovića, nije doneta u skladu sa procedurom.
Priznanje je naišlo na veliko zadovoljstvo poslanika Srpske radikalne stranke, ali i na njihov nov zahtev. Radikali sada traže poništenje svih odluka koje je Zoran Alimpić, kao vršilac dužnosti gradonačelnika Beograda, doneo u poslednjih mesec dana.
Nakon što je juče sednica parlamenta prekinuta i upućen zahtev nadležnom ministru Milanu Markoviću, radikali su dobili zadovoljavajući odgovor.
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković naložio je da odluke o izboru za čelnike Skupštine Beograda moraju biti preispitane, a procedura izbora ponovljena.
Marković je potvrdio da je odluku o ukidanju odluke Skupštine Beograda o izboru Zorana Alimpića i Milorada Perovića za predsednika i zamenika predsednika gradske skupštine 8. oktobra, doneo zbog kršenja izborne procedure.
"Radi se o tome da prilikom izbora predsednika Skupštine grada nije poštovana procedura koja je utvrđena Poslovnikom Skupštine grada, odnosno nije data mogućnost drugim odborničkim grupama da kandiduju svoje predstavnike za funkciju predsednika Skupštine grada", kaže on.
Ne krijući zadovoljstvo jer su dokazali da su u pravu, poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta je za skupštinskom govornicom rekla da su radikala sada motivisani da se što pre formira Ustavni sud Srbije, kako bi mogli njemu da se žale zbog, kako tvrde, nezakonitih odluka.
"Zato će poslanici SRS-a danas vrlo aktivno učestvovati u raspravi o Zakonu o Ustavnom sudu u pojedinostima. Ukoliko se ne pojavi neki novi razlog, nemamo razloga i nećemo intervenisati po poslovniku, radićemo isključivo po dnevnom redu i uvek ćemo tako raditi kada poslanička većina ne pokuša da nametne silu umesto zakona", kaže ona.
Radikali međutim tu nisu stali. Naime, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić traži i objašnjenje šta će biti sa odlukama koje je u međuvremenu donosio v. d. gradonačelnika Zoran Alimpić, ocenivši da ih je trebalo poništiti.
Ostaje i dilema zbog čega je bilo potrebno da prođe mesec i po dana da Ministarstvo odgovori na zahteve koje su radikali iznosili svakodnevno tokom rada parlamenta i time blokirali njegov rad.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić rekao je da ne zna zašto se toliko čekalo, ali da mu je drago što je kriza u parlamentu povodom tog pitanja rešena.
"Skupština Srbije nema nikakve veze sa tim, 8. oktobra je taj zahtev poslat. Pošto se ceo dan 8. oktobra ukazivalo na problem koji se desio na sednici Skupštine grada Beograda, tada je dogovoreno, na sastanku šefova poslaničkih grupa, da se taj problem razreši na Odboru za lokalnu samoupravu", kaže on.
"Kada su svi poslanici stali iza zahteva da se proveri šta je na toj sednici bilo, onda to mora da se uvaži. To uvek mora da se uvaži", kaže on.
"Dakle, jednoglasna odluka skupštinskog odbora, u kome sede predstavnici svih političkih stranaka, kada je tako jasna i eksplicitna, mora uvek da se uvaži od strane ministarstva", rekao je Dulić.
Podsetimo, desetak dana nakon smrti gradonačelnika Nenada Bogdanovića, odbornici Skupštine grada su – dogovorom između DS-a i DSS-a - izabrali Zorana Alimpića iz DS-a za predsednika gradskog parlamenta, a dotadašnjeg predsednika Milorada Perovića iz DSS-a za potpredsednika.
Tim dogovorom pokrenuta je salva nezadovoljstva Srpske radikalne stranke, kojom je rad Skupštine Srbije praktično bio blokiran.
Ponovni izbor 26. novembra
Sednica Skupštine grada na kojoj će se ponovo birati predsednik i zamenik predsednika Skupštine biće zakazana za ponedeljak, 26. novembar, rekao je danas agenciji Beta predsednik Skupštine Beograda Zoran Alimpić.
"U odluci stoji da će, ako Skupština grada u roku od 30 dana ne postupi u skladu s preporukom, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu ukinuti odluku o tom izboru", rekao je Alimpić.
Prema njegovim rečima, u preporuci stoji i da nije povređen Zakon o lokalnoj samoupravi, Statut grada niti poslovnik, a kao formalan razlog za odluku navedena je činjenica da nije data formalna pauza kako bi se odbornicima omogućilo da prikupe potrebnih 20 potpisa za eventualnu kandidaturu.
Alimpić je naglasio da je za prikupljanje potpisa bilo vremena jer je između saopštavanja ostavki predsednika i zamenika predsednika i samog izbora prošlo više od dva sata.
Izvor: NovostiS. J., 20. novembar 2007
U IZBORU za predsednika Skupštine grada i vršioca dužnosti gradonačelnika Beograda učestvovaće dva kandidata. Radikali su odlučili ko će se suprotstaviti Zoranu Alimpiću. Na crtu demokrati za pet dana izaći će Ljubiša Stojmirović, bivši predsednik Opštine Zvezdara. Ovo nam je potvrdio Dragan Todorović, šef odborničke grupe SRS.
- U skladu sa procedurom i mi ćemo predložiti svog kandidata - kaže Todorović. - Pre mesec i po dana vladajuća koalicija nije nam to dozvolila, pa smo u republičkim institucijama morali da se borimo za poštovanje Zakona. Stojmirović je kandidat koji ima i iskustvo i znanje da bude na čelu gradskog parlamenta. Kada je nekoliko meseci bio predsednik Zvezdare krenuo je u obračun sa građevinskom mafijom, pa je za tren ujedinio kompletnu sadašnju vlast na ovoj opštini.
Ljubiša Stojmirović kaže da oni žele da se suprotstave mafijaškom ponašanju u Gradu i da će odbornici imati priliku da biraju predsednika Skupštine, koji će raditi u interesu građana, a ne određenih političkih struktura.
Radikali tvrde da za sada nisu razgovarali sa drugim strankama oko eventualne podrške Stojmiroviću, dok su se socijalisti već izjasnili da neće podržati tuđe kandidate.
Gledajući sastav Skupštine grada kandidat SRS neće imati šansu da pobedi. Vladajuća koalicija DS, DSS i G17 plus broji 52 odbornika, a potrebna većina za izbor predsednika je 46 glasova.
Sednica na kojoj će se ponovo birati predsednik i njegov zamenik zakazana je za ponedeljak. Ponavljanje izbora naložilo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, jer kada je Zoran Alimpić izabran za predsednika, opozicija nije imala priliku da predloži i svog kandidata, pa je time prekršena procedura.
BIOGRAFIJA
LjUBIŠA Stojmirović (57) rođen je u Beogradu. Doktor je organizacionih nauka iz oblasti menadžmenta i redovan profesor Beogradske poslovne škole gde predaje menadžment. U biografiji mu piše da je početkom osamdesetih radio kao profesor u srednjoj ekonomskoj školi u Grockoj. Bio je i direktor pomorske agencije "Jugoagent", a od 1997. do 2000. godine i narodni poslanik. Član je SRS punih 16 godina. Predsednik Zvezdare bio je od februara do kraja juna 2005. godine. Oženjen je i ima četvoro dece.
Izvor: BlicAutor: Svetlana Palić | 20.11.2007 - 10:47
Mada su kirije u „državnom“ poslovnom prostoru veoma male, u ekstra zoni tri puta manje od tržišne cene, jedan deo zakupaca godinama ne plaća zakup, neki ni struju, vodu, grejanje. Nije retkost da se ponašaju kao vlasnici atraktivnih lokala i izdaju ih trećim licima, naravno, po mnogo višim cenama. Ne postoji efikasan način da ih JP „Poslovni prostor“ iseli, zbog čega budžet trpi milionske štete.
Jedna kockarnica u Bulevaru kralja Aleksandra poslednjih pet godina nije platila ni dinara kirije „Poslovnom prostoru“ Opštine Zvezdara. Ukupan dug narastao je tokom godina na četiri miliona dinara. „Poslovni prostor“ nema efikasan način da ih iseli, a država na ovom i drugim sličnim primerima nesavesnih zakupaca gubi godišnje i do 20 odsto prihoda.
- Lokal je 2000. godine, pre demokratskih promena, zakupila grupa momaka koji su osnovali neko sportsko drušvo. Prostor od oko 278 kavadrata u početku je bio kafić da bi ga kasnije pretvorili u kockarnicu. Zakupninu su plaćali samo u prvih nekoliko meseci, a onda su prestali i od tada do danas ništa, a njihov dug je postao milionski. Ne postoji efikasan način da im naplatimo dug, jer njihovo sportsko društvo nema nikakvu imovinu, pa čak ni PIB - kaže za „Blic“ Zoran Šević, predsednik Upravnog odbora JP „Poslovni prostor“ Zvezdare.
Problema sa nesavesnim zakupcima imaju svi u centralnim opštinama, na Savskom vencu, u Starom gradu i na Vračaru.
- Kod nas oko deset odsto zakupaca ne plaća kiriju. Uglavnom su to propala društvena preduzeća pred stečajem, koja prema nama imaju velika dugovanja. Imamo i slučajeve kad se prostor daje u podzakup, što je protivzakonito, i to je razlog za otkaz - kaže Dragana Dobrosavljević, direktorka JP „Poslovni prostor“ Vračara.
Međutim, JP „Poslovni prostor“ nema instrumente da iseli bilo kog nesavesnog zakupca.
- Imovina je republička, njome respolaže Direkcija za imovinu, i ako želimo nekome da dodelimo prostor ili otkažemo zakup mi moramo da dobijemo saglasnost Direkcije, a Direkcija nekad godinama ne odgovara na naše dopise. Za to vreme zakupci mirno ostaju u prostoru - kaže Ljubica Acevski, poslovni sekretar JP „Poslovni prostor“ Zvezdara.
Bespredmetno je, kažu u ovim javnim preduzećima, i da se pokreću sudski sporovi protiv njih jer ih sud često odbaci, kao nepotpune jer nemaju saglasnost Direkcije za imovinu.
- Nama se dešavalo da čak i dobijemo na sudu spor, i da imamo saglasnost Direkcije, ali onda mesecima traje postupak iseljenja, jer ne dođe sudski izvršitelj - kaže Ivana Petković, poslovni sekretar Upravnog odbora JP „Poslovni prostor“ Savskog venca.
U međuvremenu, JP „Poslovni prostor“ plaća porez na fakturisanu kiriju, a često i struju, vodu, grejanje... jer komunalna preduzeća, kad vide da je poslovni prostor u dugovima za usluge, neizmirene račune dostavljaju njima, a ne zakupcima.
Zoran Šević smatra da se jedino promenom zakona može doći do situacije koja je normalna svugde u svetu a to je da onaj ko ne plati kiriju bude hitno iseljen posle svega dva meseca, uz asistenciju policije.
Inače, najskuplji kvadrat, u ekstra zoni, izdaje se po ceni od 800,90 dinara.
Imovinu vratiti Gradu i opštinama
Direktori javnih preduzeća „Poslovni prostor“ traže od republičke Direkcije za imovinu da bar jednom mesečno njihovi referenti pregledaju pristigle predmete iz opština o nesavesnim zakupcima. Pravo rešenje, smatraju oni, je vraćanje imovine lokalnoj samoupravi kroz Zakon o glavnom gradu.
Izvor: Grad BeogradДирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда отвориће планове детаљне регулације на својој интернет-страни у четвртак, 22. новембра. На интернет-страни Дирекције наћи ће се преко седамдесет планова детаљне регулације објављених у „Службеном листу града Београда” од 2003. године до данас. Дирекција овим жели да омогући свим грађанима увид у планиране урбанистичке и инфраструктурне садржаје у оквиру обухвата одређеног плана.
Сваки план детаљне регулације биће представљен засебним мапама које одређују намену земљишта за изградњу, планирану и постојећу инфраструктуру, као и комплетним текстом плана. Дирекција ће током наредне године додатно искористити све предности географског информационог система и омогућити истовремено преклапање свих мапа из једног плана детаљне регулације.
Планови који су усвојени пре 2003. године (односно пре ступања на снагу Закона о планирању и изградњи), а који су преиспитани и остављени на снази у целости или у делу, Дирекција ћа превести у форму прихватљиву за приказивање на интернету и сукцесивно их објављивати.
Жеља Дирекције је да Београђани буду упознати са планираном изградњом града у коме живе, јер се само у процесу широке дискусије може доћи до најбољих планских решења.
Izvor: BeoLand21. novembar 2007.
Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda počinje sa predstavljanjem urbanističkih planova na svojoj Internet strani. Urbanistički planovi su javni dokumenti, što treba da ih čini dostupnim stručnoj i široj javnosti.
Postavljanjem urbanističkih planova na Internet stranu Direkcije, želimo da omogućimo građanima lakši uvid u planirane urbanističke i infrastrukturne sadržaje u okviru obuhvata određenog plana.
U narednom periodu Direkcija će u kontinuitetu dopunjavati mapu Beograda, sa idejom da se na svima dostupan način prikažu važeći urbanistički planovi koje grad sprovodi.
Prema važećim propisima, urbanistički planovi dele se na opšte urbanističke planove i regulacione planove. Opšti urbanistički planovi su generalni plan i plan opšteg uređenja. Regulacioni planovi su plan generalne regulacije i plan detaljne regulacije.
Opšti urbanistički plan za grad Beograd je Generalni urbanistički plan Beograda, koji takođe možete pronaći na Internet strani Direkcije. Na njegovim osnovama izrađuju se i donose planovi detaljne i generalne regulacije.
Na preglednoj mapi Beograda možete pogledati sve planove detaljne regulacije koji su usvojeni i objavljeni u Službenom listu grada Beograda posle 2003. godine. Planovi su predstavljeni kroz različite opcije pretraživanja, a uvid u sadržinu plana vrši se kroz dokument u PDF formatu. Puno interaktivno korišćenje mapa biće moguće u narednom periodu, s obzirom da ovakav vid pružanja informacija zahteva stalno unapređivanje sistema. Unutar aplikacije nalazi se detaljno upustvo za korišćenje.
Sve planove koji su usvojeni pre 2003. godine (odnosno pre stupanja na snagu Zakona o planiranju i izgradnji), a koji su preispitani i ostavljeni na snazi u celosti ili u delu, Direkcija će prevesti u formu prihvatljivu za prikazivanje na Internetu i sukcesivno ih objavljivati.
Urbanistički planovi Beograda na mapi - http://gis.beoland.com/regulacioni
Interaktivna mapa Beograda - http://gis.beoland.com/beolandmap
GIS - Geografski informacioni sistem Beograda - http://www.beoland.com/gis/default.asp