Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Ima 3 dihtunga, jeste jeftiniji ali je i uzi profil, 74mm, Uf 1, a za s9000 Uf je 0.92, 82.5mm ugradna dubina. Brine me kako ce podneti 3 stakla, zbog tezine
 
Ako u Linear može da stane troslojno staklo od 44 mm, odlično. Taj nešto slabiji Uf će izvući Ug od stakla.
 
Hvala. Izabrao sam na kraju Termoplast. Za sad deluju profesionalno i zadovoljan sam bar komunikacijom i ulivaju poverenje. Naglasio sam im (a i dalje cu nastaviti sve do same ugradnje) da kad su u pitanju stvari / tehnika / pokucstvo, da sam osetljiv i da gledam i najmanju sitnicu i da ocekujem kvalitetnu montazu. Tu je i garantni period pa ako ne daj boze nesto bude lose smaracu ih dok sve ne bude korektno...
Proverite koji su okovi. Meni su nudili Roto NT a Danito ugrađuje novi model Roto NX.
 
Jos jedno pitanje, koji okov izabrati, Winkhaus ili doplatiti za Sigeniu? Ne znam o kojim serijama se radi
 
Pre dva meseca sam menjao stare prozoro sa PVC prozorima, da li može neko da mi kaže zašto jedan od PVC prozora zviždi kad duva vetar i kako to da rešim?
Hvala.
 
Pre dva meseca sam menjao stare prozoro sa PVC prozorima, da li može neko da mi kaže zašto jedan od PVC prozora zviždi kad duva vetar i kako to da rešim?
Hvala.
Ako zviždi sam prozor, u pitanju je loše dihtovanje. Trebalo bi da se reši štelovanjem okova.
Ako zviždi oko kutije za roletnu, moraće još silikona ili nekog lepka da se stavi na spojeve sa prozorom.
 
Pozdrav svima.

Zivim u blokovima na nbg i hteo bih konacno da promenim stare drvene prozore. E sad, citao sam zadnjih par strana i iskren da budem, jedino sto sam skapirao jeste da profil treba da bude nemacki i koje okove bih trebao da stavim. :D

Ovo za stakla, 3slojno, 4voroslojno itd, bas ne kapiram koje da uzmem. Stan je okrenut severoistocno, u principu sunca imam rano ujutru kad izlazi do nekih 10, 11 sati ujutru. Nakon toga ode iza zgrade i ne vidim ga do sutra ujutru :D Zimi ga tek slabo ima. Shodno tome, kapiram da mi ne trebaju stakla "protiv" sunca pa me zanima sta je pametno uzeti.

Takodje ako moze pojasnjenje vezano za slojeve, da li je realno potrebno ici na 4 ili 5 slojeva ili ce i 3oslojno zavrsiti posao? Najveci problem imam u ovom prelaznom periodu kada ne greju. U stanu je ledeno. Leti je takodje veoma vruce, sto zbog zidova koji se ugreju, sto zbog slabije izolacije na ovim starim prozorima. Ono sto mi je bitno kod stakala je da dobro propustaju svetlsot, jer je stan u hladovini 80% dana.

Hvala unapred
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.

Zivim u blokovima na nbg i hteo bih konacno da promenim stare drvene prozore. E sad, citao sam zadnjih par strana i iskren da budem, jedino sto sam skapirao jeste da profil treba da bude nemacki i koje okove bih trebao da stavim. :D

Ovo za stakla, 3slojno, 4voroslojno itd, bas ne kapiram koje da uzmem. Stan je okrenut severoistocno, u principu sunca imam rano ujutru kad izlazi do nekih 10, 11 sati ujutru. Nakon toga ode iza zgrade i ne vidim ga do sutra ujutru :D Zimi ga tek slabo ima. Shodno tome, kapiram da mi ne trebaju stakla "protiv" sunca pa me zanima sta je pametno uzeti.

Takodje ako moze pojasnjenje vezano za slojeve, da li je realno potrebno ici na 4 ili 5 slojeva ili ce i 3oslojno zavrsiti posao? Najveci problem imam u ovom prelaznom periodu kada ne greju. U stanu je ledeno. Leti je takodje veoma vruce, sto zbog zidova koji se ugreju, sto zbog slabije izolacije na ovim starim prozorima. Ono sto mi je bitno kod stakala je da dobro propustaju svetlsot, jer je stan u hladovini 80% dana.

Hvala unapred
Poštovani, verovatno Vam veliki problem sa izolacijom prave neizolovani betonski zidovi, što je slučaj u 99% stare gradnje na Novom Beogradu.
Novim pvc prozorima ćete sigurno dobiti nešto, ali nemojte očekivati čudo, dok i ako ne rešite problem sa kompletnom izolacijom zgrade.
Mislim da je neopravdano da puno ulažete u nove prozore.
Neki običan petokomorni profil, dvoslojno staklo u kombinaciji 4mm clima guard (4 godišnja doba) /16mm argon 90 %/4mm float extra clear. Druga kombinacija je eventualno 4mm float extra clear /16mm Argon 90 %/4mm low-e (niskoemisiono).
 
Mislim da je trenutno nemoguce resiti izolaciju kompletne zgrade jer nazalost, zivim u ulazu gde predsednika kucnog saveta malo zabole da se cima, pa tako ni ulaz ne mozemo da obnovimo, a kamoli oko izolacije da se dogovorimo i da placamo svi zajedno.

Gledacu onda da idem na jeftiniju varijantu, gori ne mogu biti od ovih sadasnjih. A voleo bih u nekoj boji drveta da uzmem, da ne bude belo sve, mada videcu koliko to povecava cenu.

Kad kazete obican petokomorni profil, na sta se to obican tacno odnosi? Videh da ljudi uglavnom preporucuju Rehau. Da li znate nesto o brendu Inoutic, valjaju li i u kom su rangu?
 
Rehau je samo jedna od mnogih nemačkih firmi koja proizvodi pvc profile. Inoutic je sasvim u redu. Tu su i VEKA, GEALAN, THYSSEN, KOEMMERLING, KBE, TROCAL, SALAMANDER, SCHUCO, i drugi.
 
Gealan S9000 sa 3 stakla i 3 dihtunga, zna da bude po ceni kao neki petokomorni profili. U Valjevu, recimo, Nišu takođe... A hoće ljudi da rade svuda.
 
Za Inoutic mogu da dobijem dosta bolju cenu pa zbog toga pitam. Koliko sam ispratio temu, vidim da je okov dosta bitan, napisao je neko na prethodnoj strani cini mi se koje bi otprilike okove trebalo staviti pa cu da trazim neke od tih.

Takodje bih stavljao roletne i komarnike, mozda bih cak isao na roletne kojima mogu da upravljam daljinskim. Napisali ste da je bolje da kutija ide napolje ako se ne varam. Da li treba da trazim nesto odredjeno po pitanju toga ili je tu manje vise sve isto?
 
Pozdrav svima. Imam 3 pitanja za @deka u akciji i ostale:
1. Poredjenje Siegenia, Fuhr i Roto okova, koja je razika, odnos cena-kvalitet, i Winkhouse mi je samo na prozoru od kupatila, generalno saveti sa okove?
2. Da li su bolji prozori sa pravom ili laznom preckom?
3. Poredjenje Gealan, Quadroform, Decco profila.
 
Pozdrav svima. Imam 3 pitanja za @deka u akciji i ostale:
1. Poredjenje Siegenia, Fuhr i Roto okova, koja je razika, odnos cena-kvalitet, i Winkhouse mi je samo na prozoru od kupatila, generalno saveti sa okove?
2. Da li su bolji prozori sa pravom ili laznom preckom?
3. Poredjenje Gealan, Quadroform, Decco profila.
Po meni, rang lista je sledeća
Siegenia
Roto
Winkhaus
Fuhr
Dvokrilni prozor sa lažnom prečkom omogućava potpuno otvoren pogled kad su oba krila otvorena, bez prečki.
Dvokrilni sa pravom prečkom će imati tu vertikalu po sredini kad su oba krila otvorena. Kod ovakve tipologije postoji problem u sigurnosti ako je prozor u prizemlju ili na dohvat ruke sa spoljne strane, a to je ako je otvoren jedan prozor na kip, lako sa spoljne strane nečim dužim može da se podigne ručica na drugom, zatvorenom prozoru. I da se lako uđe.
Prednost kod dvokrilnih sa pravom prečkom je ta što po izboru, može samo na jedan prozor da ide komarnik. Roletna može da bude podeljena na dva jednokrilna, ne može na jednom roletna, a na drugom ne.
Otprilike je ista cena, ista je izolacija.
Za profile definitivno
Gealan
Decco
Quadro form
 
Kakvo osvezenje je svratitit na ovu temu, stvarno puno korisnih informacija. Doduse , deka "nosi" ovu temu, bilo bi dobro da mu jos neko upucen pripomogne.
I ja bih imao pitanje, e sad, znam da ce biti problem da se da odgovori, ali verujem da mnoge zanima nesto slicno:

Kako ustedeti prilikom izbora stolarija? Siguran sam da je moguce, da ne cinimo kompromise, svi bi smo npr vozili Mercedese i Audije, ovako ima i onih koji voze Fice.

Konkretno, vikendica iz sedamdesetih, drvena stolarija, jednostruko staklo, plan mi je da zamenim stolariju posto je ova postojeca beskorisna. Naucio sam i ja sta je dobro, troslojno staklo punjeno argonom, tri dihtunga, okovi ti i ti, ali na zalost, nema se para niti je realno takvo nesto ugradjivati u pomenutu kucu.
Zato bih molio deku, a i ostale, da daju neki predlog jeftinog resenja, ispod koga ne bi trebalo ici. Koliko su stvarno ovi turski i sl profili losiji? Koliko punjenje argonom utice na staklo? Posto je stolarija u boji preskupa, da li da uzmem belu i ofarbam naknadno pvc, barem spoljnu stranu?

Cene prozora istih dimenzija se kod nas krecu u sirokom opsegu (zavisno od tipa profila, stakla, okova). Prozor dimenzija 100x100 npr u prodavnici "Uradi Sam" ( a ima i jeftinijih od njih) kosta 110 evra, dok je kod jednog domaceg proizvodjaca tih istih dimenzija, samo u izvedbi sa troslojnim staklom i nemackim profilima tri puta skuplji (a ima i skupljih). Da li se usuditi i ici na varijantu "Uradi sam"?
 
Sa jedne tačke gledišta, završiće posao i pvc prozor iz Uradi sam. Samo što su tamo prozori na određenu dimenziju, pa je 99% verovatnoće da će otvor morati da se štemuje, ili da se doziđuje.
Mislim da kad se sve sabere, ipak je skuplje Uradi sam. A, da, mora dodatno montaža da se plati, da se prevezu prozori do vikendice, mala dvojka, tri na karte....
Skoro svaki proizvođač stolarije ima u ponudi dva nivoa kvaliteta, jedan je taj koža, klima, tj troslojno staklo, nemački profil, nemački okov i sve ostalo. Drugi nivo ponude je "ekonomičan", gde se upravo nudi neki poljski, rumunski, bugarski, turski ili domaći profil, neki dobar ali manje zvučan okov (čitaj nemački), dvoslojno a i troslojno staklo. Kod stakla ima najmanje alternativa, jer je 90% uvoz iz Evrope.
Preporučio bih ovu ekonomičnu varijantu, jer je mnoooogo bolja od tih starih i trulih drvenih prozora, i završava posao. Stvarno se ne isplati mnogo ulagati, mada ne znam kakva je izolacija i koliko se vremena provodi u vikendici.
PVC stolarija u boji se može naći i među ekonomičnim varijantama, pa onda ispada kao beli nemački pvc. Uglavnom antracit i drvo dekor.
Nikako ne bih preporučio da sami farbate belu stolariju, jer su prave boje vrlo specifične i skupe. Podloga, tj pvc profil mora da se tretira raznim prajmerima, da se odmašćuje, jednostavno muka jedna.
Ako mi date smernicu gde je vikendica, mogao bih par lokalnih proizvođača da Vam dam, pa tražite ponude. Izlazak na teren, uzimanje mera, snimanje situacije i davanje ponude ne košta ništa, to je besplatno, to im je posao.
 
Vidim da preporucujete troslojno staklo, pa me zanima da li je bolje ici na nemacki profil i dvoslojno staklo ili neki jeftiniji sa troslojnim?

Izolacija od buke mi nije toliko bitna jer mi stan gleda na park, nema saobracaja. Bitnija mi je izolacija od toplote leti odnosno hladnoce zimi, jer je stan u staroj blokovskoj zgradi.

Takodje me zanima ima li bitnijih razlika izmedju rolo i plisse komarnika po pitanju funkcionalnosti i dugotrajnosti?
 
Pogledajte ovu i prethodne dve strane na ovoj temi.
Rolo komarnici se stavljaju na obične prozore, dok se plise stavljaju na balkonska vrata. Drugačije rade i funkcionišu, svaki ima svoju namenu. Imaju istu funkcionalnost i dugotrajnost ako se pravilno koriste. Zbog namene, plise ima mnogo više otvaranja /zatvaranja od rolo. Zato je malo komplikovaniji i skuplji od rolo.
 
Deko imam pitanje oko cene stakala. Da li je tačno da su stakla izuzetno poskupela u nabavci (neproverene informacije kazu čak i duplo)? Ako je odgovor da, šta su razlozi tog neverovatnog poskupljenja?

Sent from my A063 using Tapatalk
 
Jeste, istina. U zadnjih godinu i po dana mislim da je staklo najviše poskupelo, sigurno oko 150 do 200 %. Na svakih mesec/dva je poskupljivalo po 10 ili više posto.
Ne znam tačno koji su pravi razlozi, ali kreće od korone, pa povećanje cena sirovina, transporta, osiguranja, inflacije pa i povećanje plata, a najviše cena energije. Istini za volju, par velikih proizvođača je u Rusiji, mislim da je bio i jedan iz Ukrajine, pa je i rat to poremetio.
Kineski proizvođači su otpali zbog katastrofe u kontejnerskom prevozu. Džabe niže cene od evropskih kad je kontejner poskupeo 5 puta, a čeka se po 3-4 meseca.
Zbog svih ovih stvari je dosta veliki pritisak, tj velika potražnja od ovih nekoliko evropskih i ponekog turskog proizvođača.
I onda onaj najsuroviji postulat - odnos ponude i potražnje......
 
Pogledajte ovu i prethodne dve strane na ovoj temi.
Rolo komarnici se stavljaju na obične prozore, dok se plise stavljaju na balkonska vrata. Drugačije rade i funkcionišu, svaki ima svoju namenu. Imaju istu funkcionalnost i dugotrajnost ako se pravilno koriste. Zbog namene, plise ima mnogo više otvaranja /zatvaranja od rolo. Zato je malo komplikovaniji i skuplji od rolo.
Koliko vidim, predlazete troslojno staklo sa manje kvalitetnim profilom. Citao sam da Roloplast nije bas najbolji, ima li neka alternativa?
 
Vrh