Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Jel? zašto, kako?
meni je krivo što sam već zamenio stolariju pre ovih subvencija. Prošao bih jeftinije
Na žalost, mislim da ne bi.
Firme koje su na spisku opština preko kojih jedino može da se zameni stolarija uz subvenciju, su u finansijskoj obavezi/dogovoru sa nekim osobama iz tih opština koje imaju moć isplate.
Ispostavilo se da je zamena stolarije na slobodnom tržištu po istoj ceni kao preko opštine kada se umanji za subvenciju.
Stara priča, žalosno.
 
Pa da, sad zašto ko to zna. Ja pratim od kad je počelo o tome da se priča i kao čekam da promenim stolariju ali izgleda neću dočekati. Oni objave i spisak firmi preko kojih može da se radi, van tog spiska ne može na subvenciju. A kakve su firme i šta nude ko to zna. Ne razumem taj momenat, ja recimo imam firmu koja mi je na kući ugrađivala prozore i sa kojom sam prezadovoljna i sad ako oni nisu na spisku ćao subvencijo. A da rizikujem sa nekim levacima stvarno neću pa nek je i jeftinije.
 
Pa da, sad zašto ko to zna. Ja pratim od kad je počelo o tome da se priča i kao čekam da promenim stolariju ali izgleda neću dočekati. Oni objave i spisak firmi preko kojih može da se radi, van tog spiska ne može na subvenciju. A kakve su firme i šta nude ko to zna. Ne razumem taj momenat, ja recimo imam firmu koja mi je na kući ugrađivala prozore i sa kojom sam prezadovoljna i sad ako oni nisu na spisku ćao subvencijo. A da rizikujem sa nekim levacima stvarno neću pa nek je i jeftinije.
Da li mozete da nam kazete koja firma je u pitanju? Ili bar meni inbox. Hvala
 
Marko izvinite ali ono je uzas. Ja bi trazila da sve rade iznova. I najveci laik vidi da su prozori napravljeni mnogo manji nego sto treba. Ja imam problem sa losom izolacijom zvucnom, skinuvsi stare drvene prozore i ugradnjom nekog navodno roloplast profila al ne direktno od njih nego preko nekog “velikog” majstora kao ovaj vas vrv koji je merio,zvucnu izolaciju prakticno nemam vise. Uzas sa nasim firmama za pvc i “majstorima”.
Nisu napravljeni mnogo manji. Spoljna strana zida je mnogo uza od unutrasnje, oni su pravili prozor da se uklopi sa spoljnim dimenzijama, sto je i logicno.
Ono sto je trebalo uraditi je pre ugradnje unutrasnju stranu zida dozidati i smanjiti. Jer ovde mogu dve cigle da se dodaju ispod prozora.
 
Nisu napravljeni mnogo manji. Spoljna strana zida je mnogo uza od unutrasnje, oni su pravili prozor da se uklopi sa spoljnim dimenzijama, sto je i logicno.
Ono sto je trebalo uraditi je pre ugradnje unutrasnju stranu zida dozidati i smanjiti. Jer ovde mogu dve cigle da se dodaju ispod prozora.
Potpuno ste u pravu. Trebali su samo da predvide problem i da predlože pravo rešenje. Nakon reklamacije su došli i demontirali prozor. Na licu mesta su zamenili braon kutiju sa belom kako je i traženo. Prozor je potom ugrađen i učvršćen anker limovima. Skinuta je stara okapnica koja je prvobitno podvijena pod prozor i ugrađena nova. U principu nije urađeno sve baš kako treba, ali u odnosu na prvo stanje neuporedivo je bolje. Naravno majstori su mi više puta skrenuli pažnju da bi sve ovo stajalo bez problema i bez ankerisanja 🙂.
 
Potpuno ste u pravu. Trebali su samo da predvide problem i da predlože pravo rešenje. Nakon reklamacije su došli i demontirali prozor. Na licu mesta su zamenili braon kutiju sa belom kako je i traženo. Prozor je potom ugrađen i učvršćen anker limovima. Skinuta je stara okapnica koja je prvobitno podvijena pod prozor i ugrađena nova. U principu nije urađeno sve baš kako treba, ali u odnosu na prvo stanje neuporedivo je bolje. Naravno majstori su mi više puta skrenuli pažnju da bi sve ovo stajalo bez problema i bez ankerisanja 🙂.
Vi svakako hocete za svoj novac najbolje da se uradi a ne tako ofrlje pre svega. Meni se cini da se i ta ugradnja kod nas uopste ne shvata ozbiljno, kao deca koja sklapaju od lego kocki nesto pa eto stajace, neozbiljnost na max. Jako sam razocarana neprofesionalizmom tih majstora za pvc. Pogotovo sto su prozori jako bitan i najbitniji element od stolarije u kuci stanu. Sramota i bezobrazluk.
 
Pozdrav svima,

Na pocetku da se zahvalim @lord_bozidar i @deka u akciji , iscitao sam dosta vasih postova i primenio ih pri trazenju ponuda za PVC.
Menjamo stolariju u stanu koji gleda na autoput i buka je jedan od glavnih problema.
Na osnovu ponuda koje sam dobio sveo sam izbor na dve ponude, pa bih vas zamolio za savet za sta se odluciti izmedju 2 ponude u zelenom (ili ako mislite da je neka druga ponuda bolja).
Kommerling 76MD 6 od Janjic stolarije deluje kao pravi izbor, a i Rehau zbog brenda je zanimljiv.

Hvala unapred!

Pogledajte prilog 152352
Pozdrav, ne znam da li sam videla da li ste nesto posle
ovog pisali. Da li ste ugradili sta i od koga i da li ste zadovoljni?
 
Postovani u fazi sam kad treba da kupujem nove pvc prozore sa troslojnim staklom. Koja je Vasa preporuka vezano za pvc profile, sa najmanjim Uf ili Uw faktorom od poznatih prizvodjaca? Gledam Rehau pvc profil: " GENEO 86 mm | RAU-FIPRO " sa Uf vrednoscu do 0,79 W/m²K . Ili VEKA pvc profil: " ARTLINE 82 " Zelja mi je da za ulozen novac dobijem spoljnu stolariju sa najboljom trenutnom termickom izolacijom ( sa sto manjim Uf ili Uw ), hvala na razumevanju i preporuci.
 
Poštovani, ovi profili koje ste pomenuli su veoma dobar izbor. Dovoljno je 5, 6 komora, ali je mnogo bitnije 3 dihtung gume.
Najvažnije od svega je staklopaket. Best buy varijanta za veoma dobru termoizolaciju je
4mm clima guard (4 godišnja doba) /16mm argon 90 % sa thermix pvc lajsnom/6mm float extra clear (ili 4 mm) /16mm argon 90 % sa thermix pvc lajsnom/ 4mm low-e ili niskoemisiono ili clima guard premium.
Ovakav staklopaket ima oko Ug=0,5 W /m2K, što je veoma dobro, u stvari izvanredno.
Sa gore pomenutim pvc profilima Uf za ceo prozor će sigurno biti ispod 0,8 što je u vrednostima pasivne kuće. I ova vrednost je bolja kod većih površina, dok je kod manjih površina lošija.
Roletna sa unutrašnjom kutijom NIKAKO. Može spoljna kutija.
Dobra, kvalitetna montaža sa RAL trakama ili sa ekspandirajućom trakom. Može i pur pena, ali malo i ograničeno.
Ovakav odličan prozor ima smisla i svrhe samo ako zid u koji se ugrađuje prozor ima takođe veoma kvalitetnu termo izolaciju.
Ovakav prozor će samo delimično i nedovoljno pružiti svoje odlične prednosti i karakteristike u nedovoljno kvalitetno izolovanom zidu.
 
Izvinjavam se, Uw je za ceo prozor, Uf je faktor prolaska toplote samo za profile (f od frame).
 
Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru, radi se o nadogradnji ondosno o izgradnji visokog potkrovlja. Najniza tacka u potkrovlju bila bi oko 1,9m a najvisa tacka ( visina od poda do plafona ) bila bi 2,9m - 3m. Presek plafona od crepa je sledeci: crep, letva ( 3sm ), podletva ( stafla od 5sm ) vodonepropusna a paropropusna folija knauf ( Homeseal LDS 0.02 ), topolova daska debljine 35mm, grede ( 10 x 14sm ), paropropusna folija ( Homeseal LDS 5 ), 35sm ataklene vune URSA SF 34 ( toplotna provodljivost prema SIST EN 13162, SRPS U.A2.020 λD = 0,034 W/mK ), alu folija ( koja propusta vodenu paru ), celicna konstrukcija knauf i gipsane ploce knauf 0d 12,5mm. Zidovi su uradeni od Ytong blokova debljine 25sm ( jedna severozapadna strana uradjena je od istih blokova debljine 30sm ) Spoljna fasada radi ce se od PIR ploca debljine 16sm.

 
ZASTAKLJIVANJE :Troslojni Staklopaket " 4mm+15ar+4mm+15+4-climaguard solar+float+climaguard premium sa argonom".
 
Pozdrav,
Zanima me sta mislite o winkhouse okovima? Znam da se preporucuju roto, maco, gu..
Hvala!
 
Nije najskuplji ali solidan okov. Ne verujem da će biti problema sa njim.
 
Pozdrav svim učesnicima teme. Iščitao sam sve stranice, no želim pitati:
Da li je ova ponuda (cenovno) u skladu sa kretanjima na tržištu?
Prozor.PNG
 
Dobar dan, jutro, vece, vec sta je kod koga.
Treba mi pomoc, a vidim ovde da imamo jednog divnog Deku I jos puno iskusnih I pametnih diskutanata pa cu biti slobodna...

Nedavno smo na ku
Screenshot_20231108_015538_Gallery.jpg
Screenshot_20231108_015637_Gallery.jpg
ci promenili prozore, ugradili smo PVC I tu pocinju muke.
Prvo sto sam uocila je da su sastavci na uglovima (varovi) uradjeni ocajno! Posto su prozori imitacija oraha, za ocekivati je bilo da I varovi budu negde te boje. Moji su puno svetliji I "cupavi", pokusacu da zakacim sliku.
Posle ugradnje, odemo mi na more, vratimo se, kad ono voda od kise usla u svaki ram manje ili vise, iz nekih I prelila...
Da skratim. Dosli majstori, busili, busili, smirglali one varove I postigli da su neki ramovi prestali da zadrzavaju vodu, neki jos nisu ali "popravice oni to", a varovi su jednako losi, tu pomoci nema jer ne sme da se smirgla da se ne bi ostetila folija...
Na moje suprotstavljanje daljem busenju prozora, rekli su mi da se tako resava problem curenja I da je to normalno.
Meni, opet, ne ide u glavu da je normalno da tolika kolicina atmosferske vode uopste moze da se nadje izmedju rama I krila prozora, pa to onda ne dihtuje?
A kakav je to onda prozor ako ne dihtuje? Ili ja nisam u pravu, prosvetlite mi molim vas...
Eto, to je moj problem I molim vas da mi pomognete da ne prave budalu od mene, jer imam utisak da upravo to pokusavaju koristeci cinjenicu da ne zivim u Srbiji nego preko bare.
Unaored puno hvala.
 
Koja je firma u pitanju, da još neko nenaleti na ovakav fušeraj........strašno ko se sve bavi ovim poslom....imao sam slično iskustvo ali ne u ovolikoj meri!
 
Dobar dan, jutro, vece, vec sta je kod koga.
Treba mi pomoc, a vidim ovde da imamo jednog divnog Deku I jos puno iskusnih I pametnih diskutanata pa cu biti slobodna...

Nedavno smo na kuPogledajte prilog 179691Pogledajte prilog 179692ci promenili prozore, ugradili smo PVC I tu pocinju muke.
Prvo sto sam uocila je da su sastavci na uglovima (varovi) uradjeni ocajno! Posto su prozori imitacija oraha, za ocekivati je bilo da I varovi budu negde te boje. Moji su puno svetliji I "cupavi", pokusacu da zakacim sliku.
Posle ugradnje, odemo mi na more, vratimo se, kad ono voda od kise usla u svaki ram manje ili vise, iz nekih I prelila...
Da skratim. Dosli majstori, busili, busili, smirglali one varove I postigli da su neki ramovi prestali da zadrzavaju vodu, neki jos nisu ali "popravice oni to", a varovi su jednako losi, tu pomoci nema jer ne sme da se smirgla da se ne bi ostetila folija...
Na moje suprotstavljanje daljem busenju prozora, rekli su mi da se tako resava problem curenja I da je to normalno.
Meni, opet, ne ide u glavu da je normalno da tolika kolicina atmosferske vode uopste moze da se nadje izmedju rama I krila prozora, pa to onda ne dihtuje?
A kakav je to onda prozor ako ne dihtuje? Ili ja nisam u pravu, prosvetlite mi molim vas...
Eto, to je moj problem I molim vas da mi pomognete da ne prave budalu od mene, jer imam utisak da upravo to pokusavaju koristeci cinjenicu da ne zivim u Srbiji nego preko bare.
Unaored puno hvala.
Poštovana, tako je, imate ovde bar dva problema.
Prvi je sa neočišćenim varovima, što može da bude jedan od uzroka prolaska vode i nedovoljno dobrog dihtovanja. Posle varenja pvc profila - a to je bukvalno jedna ploča pod visokom temperaturom na koju se pritisnu pvc profili, posle nekoliko sekundi omekšavanja pvc smese na tkzv geru, ploča se sklanja i dva profila se zalepe i pritisnu, tj zavare. Zatim se taj var, koji je tako debeo i čupav što bi vi rekli, skida i čisti dok je mlak, jer je lakše. To se radi mašinski na mašini čistilici, a radi se i ručno dletom, nožem, skalpelom a i ručnom mašinom koja se zove zubarka jer mnogo podseća na zubarski alat. Čišćenje mora da se radi, jer var takav i zadebljana guma u varu ne daju da krilo lepo prilazi štoku i da dihtuje.
Po slikama bih rekao da ništa od toga nisu radili.
Takođe, donja horizontala štoka se buši oko 20 cm od svakog kraja ka spolja ne bi li vrlo malo vode koja se nađe između krila i štoka, izašla napolje. Izgleda da ni to nisu radili. Ta rupa je sa spoljne strane pokrivena tkzv kapom kondenza.
Ovo na slici je opet previše vode za curenje kroz prozor. Da li su vam stavili okapnice spolja? Čini mi se kao da voda koja se spusti niz prozor delimično podliva i prolazi između prozora i zida ka unutra. Da li vam je zid ispod prozora mokar?
Na žalost, sve ovo je ozbiljna majstorska greška i bruka nečuvena . Ovo nisam nikad video.
Zovite ih, mučite, kinjite dok ne bude sve u redu. Pretite inspekcijom, advokatima, tužbom, pa makar morali da donesu nove prozore i zamene te stare.
Kako bi bili koliko toliko sigurni da će prozor posle svih zahvata dobro dihtovati i neće popuštati vodu, uradite test sa papirom. List papira A4 ili A5 gurnite kroz otvoren prozor između štoka i krila, ali tamo gde nema rolnica/valjaka na krilu i prihvatnika na štoku, već do njih. Kada zatvorite prozor, pokušajte polako da izvučete papir.
Ako ide lako, ne valja nikako, ako ide teško, dobro je ali mora bolje, ako se pocepa papir, dobro je. I taj test ponovite na nekoliko mesta na svakoj strani prozora.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lj.
Zaboravih da napišem da do lošeg dihtovanja može da dovede i ako su profili krivi, nemaju uopšte ili neadekvatno čelično ojačanje, a i ako nema dovoljno tačaka bravljenja na okovu.
Apsolutno su sve ovo nedopustive majstorske greške i zaslužuju javnu osudu, i po meni zabranu posla i zatvaranje proizvodnje i firme.
 
Firma je iz Zrenjanina.
A koje ste profile stavili? Ljudi bas cesto imaju problema sa tim “firmama”. Kako je pocelo drzava ce morati da samo renomiranim firmama dozvoli da se bavi ovim poslom, jer ovo je strasno sta rade tj ne rade kako treba jer ocigledno ne znaju. Budite grubi i zahtevajte da rese. Ako ne znaju neka vam vrate novac a prozore odnesu sebi kuci da im tako prokisnjavaju. To sto zivite u Srbiji ne menja nista nemojte da dozvolite hostaplerima da vas prave ludima. Sve najbolje i javite sta ste uradili.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lj.
Zaboravih da napišem da do lošeg dihtovanja može da dovede i ako su profili krivi, nemaju uopšte ili neadekvatno čelično ojačanje, a i ako nema dovoljno tačaka bravljenja na okovu.
Apsolutno su sve ovo nedopustive majstorske greške i zaslužuju javnu osudu, i po meni zabranu posla i zatvaranje proizvodnje i
Ko se sve bavi ovim poslom ne cudi me nista. A ovo i totalni amater vidi da nije dobro a kako moze da prokisnjava ne sme ni malo a ne onoliko.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lj.
Imali smo ovde situaciju i da je renomirana firma Hram032 katastrofalno uradila i ugradila prozor.

U ovoj zemlji treba samo da se poštuje zakon i da građani imaju instituciju kojoj mogu da se obrate i da ista takvim firmama naloži da sve ponovo urade kako to treba i naravno lupi po džepu a ako im se takve stvari često dešavaju onda i zabrana obavljanja delatnosti.
 
Puno, puno vam svima hvala na podrsci. Narocito Deki na iscrpnom objasnjenju kakvo mi je, zapravo, I trebalo.
Dolazio je danas majstor iz druge firme I nasmejao se kad je video...
On ce sutra doci I pokusati kompresorom da produva te kanale, a ja sam pisala firmi ciji mi je podizvodjac radio prozore, da zahtevam da mi zamene svi stolariju koju su postavili! Neka nose svojoj kuci, sto rece Tatjana.
I jos sam im trazila i fiskalni racun koji nikako nisam uspela do sada da im izvucem. Ladno oni muljaju velike pare bez racuna I bez pardona, misle valjda da se mi koji ne zivimo u Srbiji zakopcavamo pozadi?
Da ne bih duzila i sirila, nisam juce navela da smo zapravo angazovali firmu koja nam je radila jos neke poslove na kuci, ne samo prozore. Ostalo je korektno uradjeno I (pre)placeno, za stolariju sam zadrzala oko 30% nadajuci se da ce to moci da se popravi, medjutim, kad sam posle njihove, ja mislim trece posete, I busenja, busenja, busenja... videla da neki prozori I vrata jos uvek cure, odlucila sam da pisem na sve strane I doznam da.li je to normalno, kako oni tvrde, ili oni jednostavno prave protok vode izmedju krila I otvora umesto da se posvete dihtovanju.
Tanja, to su sestokomorni Roloplast prozori.

Deka: ...Apsolutno su sve ovo nedopustive majstorske greške i zaslužuju javnu osudu, i po meni zabranu posla i zatvaranje proizvodnje i firme...

Eh, da ste samo videli kako su bili ocajni sto necu sve da im platim, iako je u trenutku isplate drugog, finalnog dela jos uvek nekoliko prozora curilo (na dan naseg odlaska iz Srbije)...na casnu rec da ce oni sve da poprave.
I sa mrezicama je bilo problema, to je tek prica za sebe...I ostali ti problemi nereseni...
Iz Roloplasta (tj. EKV) su mi dali otprilike isti odgovor kao sto je Dekin, nekoliko mojih prijatelja su pratili situaciju na svojim prozorima I simulirali kisu - nikome nije procurila ni kap!
O varovima je suvisno I govoriti...
Hvala jos jednom, videcemo kakav ce odgovor od njih sutra da stigne.
 
Puno, puno vam svima hvala na podrsci. Narocito Deki na iscrpnom objasnjenju kakvo mi je, zapravo, I trebalo.
Dolazio je danas majstor iz druge firme I nasmejao se kad je video...
On ce sutra doci I pokusati kompresorom da produva te kanale, a ja sam pisala firmi ciji mi je podizvodjac radio prozore, da zahtevam da mi zamene svi stolariju koju su postavili! Neka nose svojoj kuci, sto rece Tatjana.
I jos sam im trazila i fiskalni racun koji nikako nisam uspela do sada da im izvucem. Ladno oni muljaju velike pare bez racuna I bez pardona, misle valjda da se mi koji ne zivimo u Srbiji zakopcavamo pozadi?
Da ne bih duzila i sirila, nisam juce navela da smo zapravo angazovali firmu koja nam je radila jos neke poslove na kuci, ne samo prozore. Ostalo je korektno uradjeno I (pre)placeno, za stolariju sam zadrzala oko 30% nadajuci se da ce to moci da se popravi, medjutim, kad sam posle njihove, ja mislim trece posete, I busenja, busenja, busenja... videla da neki prozori I vrata jos uvek cure, odlucila sam da pisem na sve strane I doznam da.li je to normalno, kako oni tvrde, ili oni jednostavno prave protok vode izmedju krila I otvora umesto da se posvete dihtovanju.
Tanja, to su sestokomorni Roloplast prozori.

Deka: ...Apsolutno su sve ovo nedopustive majstorske greške i zaslužuju javnu osudu, i po meni zabranu posla i zatvaranje proizvodnje i firme...

Eh, da ste samo videli kako su bili ocajni sto necu sve da im platim, iako je u trenutku isplate drugog, finalnog dela jos uvek nekoliko prozora curilo (na dan naseg odlaska iz Srbije)...na casnu rec da ce oni sve da poprave.
I sa mrezicama je bilo problema, to je tek prica za sebe...I ostali ti problemi nereseni...
Iz Roloplasta (tj. EKV) su mi dali otprilike isti odgovor kao sto je Dekin, nekoliko mojih prijatelja su pratili situaciju na svojim prozorima I simulirali kisu - nikome nije procurila ni kap!
O varovima je suvisno I govoriti...
Hvala jos jednom, videcemo kakav ce odgovor od njih sutra da stigne.
Eh i ja muku mucim sa sestokomornim Roloplastom i losim majstorom al u mom slucajeva je buka. Koja bdw nije postojala pre zamene prozora. Tj minimalno a sada ne moze da se spava. Isto nije dao racun i pravi se lud a takodje vlasnici stana tj moja sestra i zet su preko bare ☺️ Ali resice se kad tad. Sto kazete niko ne sme da vas pravi budalom. Ni vas ni mene ni nikoga.
 
Vrh